راهنمای خرید اسکنر
بامیلو بلاگ / دنیای فناوری / راهنمای خرید اسکنر برای یک دفتر کار کامل

راهنمای خرید اسکنر برای یک دفتر کار کامل

چند بار برایتان پیش آمده تا حین ورق زدن آلبوم عکس های خانوادگی، در میان نوستالژی و لبخند، با خود فکر کنید که این عکس ها به مرور زمان کمرنگ می شوند و کاش می شد این عکس ها را برای همیشه نگه دارم تا نسل های آینده با بهترین کیفیت آنها را تماشا کنند؟ یا اگر به طور دائمی جایی سکونت ندارید، چند بار پیش آمده تا هنگام اسباب کشی چند روز را به دنبال اسناد کاغذی مهم و شخصی تان بگردید و آخر هم پیدایشان نکنید؟ اگر توانسته اید با این سوالات همذات پنداری کنید و به دنبال راهی برای ماندگار کردن اسناد و عکس های شخصی تان هستید، یک اسکنر خوب می تواند شما را در این مسیر همراهی کند. در این مقاله به عنوان یک راهنمای خرید اسکنر، به ویژگی های یک اسکنر خوب می پردازیم تا با چشم بازتری بهترین اسکنر موجود در بازار را انتخاب کنید.

دنیای امروز ما دنیای دیجیتال است. به علاوه اینکه خانه ها هم کوچک تر شده و دیگر جایی برای آلبوم های قطور در اکثر منازل وجود ندارد. به علاوه، با اینکه قفسه های یک کتابخانه شخصی، هنوز هم یکی از مهم ترین مولفه هایی است که شخصیت صاحبخانه را به نمایش می گذارد و برای تربیت کودکان و ایجاد علاقه به کتاب در آنها بسیار حایز اهمیت است، اما باید قبول کنیم که دنیای کتابخوانی هم به سمت دیجیتالی شدن پیش می رود و وقتی می شود هزاران کتاب را در هارد کامپیوتر ذخیره کرد و به فراخر از آنها استفاده نمود، دیگر داشتن قفسه های زیاد برای کتابخانه شخصی محلی از اعراب ندارد. اگر نگوییم که دیجیتالی شدن کتاب ها بیشتر برای باز کردن فضای منازل مفید است، حداقل برای ماندگار کردن بسیاری از کتب قدیمی به دیجیتالی کردن آنها پرداخته می شود.

دیجیتالی کردن اسناد و کاغذها به لحاظ زیست محیطی هم مفید است؛ بوی کاغذ برای عاشقان کتاب با هیچ چیز عوض کردنی نیست. اما کافی است فکر کنید اگر به جای کاغذ از اسناد دیجیتال استفاده شود چقدر می توان از تولید کربن اضافی جلوگیری کرد و در حفظ درختان کوشید. همه این موارد کافی نیست تا به دیجیتالی کردن عکس ها و اسناد کاغذی فکر کنیم و در دنیای دیجیتال جای خالی اسکنر را در منزل خود حس کنیم؟

اسکنر اسلایدی، مسطح و پورتابل

سه نوع اسکنر به نام های اسکنر مسطح یا تخت، اسکنر اسلایدی و اسکنر پورتابل یا قابل حمل در بازار وجود دارد که می خواهیم هر کدام از آنها را بررسی کنیم تا بتوانید انتخاب مناسبی داشته باشید.

راهنمای خرید اسکنر مسطح

راهنمای خرید اسکنر مسطح

اسکنرهای مسطح موجود در بازار در مدل هایی عرضه می شوند که تنها می توانند اشیایی نظیر عکس و آثار هنری و یا اسلایدها و نگاتیوهای فیلم ها را اسکن کنند. در این مدل ها یک منبع نوری تعبیه شده است. این مدل ها معمولاً با قاب های مختلفی عرضه می شوند که برای نگه داشتن فیلم هایی در ابعاد مختلف متناسب هستند. اسکنرهای صفحه تخت یا مسطح در دو اندازه موجود هستند و بدین ترتیب می توانند کاغذ A4 یا A3 را به راحتی اسکن کنند، در حالیکه اسکنرهای اسلایدی تنها می توانند نگاتیو و اسلایدهای فیلم را اسکن کنند.

تا همین اواخر، اسکنرهای صفجه تخت موجود در بازار از رزولوشن بالایی برخوردار نبودند و رزولوشن آنها کمتر از اسکنرهای اسلایدی بود. اما باید در نظر داشت که اندازه یک تصویر تنها یکی از عواملی است که باید به آن توجه کرد. سایر عوامل مهمی که باید هنگام خرید یک اسکنر در نظر داشت وضوح تصویر و توانایی اسکن طیف وسیعی از رنگ ها (از سفید خالص تا سیاه خالص) می باشد.

اسکنرهای صفحه تخت ارزان قیمت موجود در بازار نمی توانند تصاویر را به کیفیت و وضوح مطلوب اسکن کنند و خروجی آنها، هنگامی که کارکرد واضح کننده (Sharpening Function) آنها خاموش است، نسبت به اصل سند یا عکس کمرنگ تر و بی کیفیت تر از خروجی اسکنرهای اسلایدی است. اما اگر کارکرد واضح کننده شان را روشن کنیم، تصاویری با کیفیت قابل قبول تحویل خواهند داد. باید در نظر داشت که این نکات به کیفیت اسکنر اسلایدی هم بستگی دارد. اسکنرهای اسلایدی ارزان قیمت تر برای اسکن اسناد آرشیوی با کیفیت بالا چندان مناسب نیستند اما اگر می خواهید فقط عکس یادگاریتان را در نسخه ای دیجیتال برای نسل های بعد ذخیره کنید، گزینه مناسبی هستند.

اگر عکس یا سند مورد نظرتان را اسکن کردید و خروجی اسکنر چندان مورد رضایت نبود، می توانید برای افزایش وضوح تصویر به جای نرم افزار، از یک لنز با کیفیت مخصوصاً لنزی که در خود اسکنر تعبیه شده استفاده کنید. یادتان باشد که اصلاح تصویر و افزایش وضوح آن را با یک برنامه ویرایش تصویر بهتر می توان انجام داد تا با استفاده از نرم افزار اسکن تعبیه شده. این نکته همچنین برای اصلاح رنگ که احتمالاً مجبور به انجام آن خواهید شد، فارغ از نوع و مدل اسکنر خریداری شده صدق می کند.

اگر فضای کافی در اختیار ندارید، یک اسکنر صفحه تخت برایتان مناسب نیست. حتی اسکنرهای انعکاسی A4 نسبتاً بزرگ هستند و برای باز و بسته کردن درشان فضای بیشتری از منزل را اشغال می کنند. این مساله در مدل هایی که برای اسکن شفاف دارای منبع نوری تعبیه شده در درشان هستند، بیشتر نمود دارد.

راهنمای خرید اسکنر اسلایدیراهنمای خرید اسکنر اسلایدی

برای حفظ عکس ها، خاطرات خانوادگی و اسناد مهم رنگی خود بهتر است از یک اسکنر حرفه ای اسلایدی استفاده کنید. همانطور که در همه خریدها صدق می کند، خرید اسکنر مناسب هم یک اصل ضروری است.

با اینکه تولید اسکنرهای اسلایدی دیگر مثل قبل پررونق نیست، هستند کسانی که هنوز از اسکنرهای اسلایدی برای ذخیره دیجیتالی حجم انبوهی از آلبوم های عکس و اسناد و مدارک شخصی استفاده می کنند. به همین خاطر، اسکنرهای اسلایدی همچنان گزینه محبوبی هستند.

این اسکنرها برای اسکن فیلم ها در مقایسه با اسکنرهای صفحه تخت عملکرد بسیار بهتری دارند، اما باید دانست که این مورد همیشه صادق نیست؛ مخصوصاً وقتی اسکنرهای صفحه مسطحی که کیفیت بهتر دارند را در نظر بگیریم. هنگام خرید این نوع اسکنرها باید از ادعاهای بازاریابان و بسته بندی محصول هم آگاه باشید. بسیاری از فروشندگان هر دو اسکنر اسلایدی و صفحه تخت، همیشه ادعا می کنند محصولشان بهترین کیفیت را دارد؛ اما هنگام مواجهه با اسکنر ارزان قیمت نباید فریب این ادعاهای بازاریابی را خورد و باید آگاه بود که هیچ ارزانی بی حکمت نیست.

با اینکه برخی از اسکنرهای فیلم با سرعت بالایی اسکن می کنند، باید توجه کرد که نباید کیفیت را فدای سرعت کرد. اگر اسلایدهای زیادی برای اسکن دارید و می خواهید آنها را با کیفیت عالی در فایل های دیجیتال ذخیره کنید، بهتر است اسلایدهای خود را به شرکت های خدماتی بدهید تا با کیفیت بالایی این کار را برایتان انجام دهند. برخی از این شرکت ها قیمت های مناسبی را هم برای اسکن عکس ها، نگاتیوها و اسلایدها ارائه می کنند. با سرچ ساده در اینترنت می توانید از خدمات این شرکت ها بیشتر آگاه شوید.

راهنمای خرید اسکنر پورتابل و قابل حمل

راهنمای خرید اسکنر قابل حملاین اسکنرها مخصوص اسکن اسناد و مدارک هستند و شما با استفاده از آنها می توانید فضای منزل یا دفتر کار خود را تا حد زیادی باز کنید. اگر تازه تصمیم به اسکن گرفته اید و می خواهید از شر کاغذهایی که میز و کمدتان را اشغال کرده اند خلاص شوید، اسکنر قابل حمل و پورتابل بهترین گزینه برای شماست. این اسکنرها نسبت به اسکنرهای دیگر در ابعاد کوچک تری عرضه می شوند و به همین دلیل برای استفاده داخل منزل بهترین گزینه هستند.

اندازه و قابلیت حمل این اسکنرها در مدل های مختلف بسیار متغیر است. برخی از مدلها از ADF جدا می شوند تا راحت تر حمل شوند. اسکنرهای دستی برای اسکن کتاب بسیار مناسب هستند و با این اسکنرها می توان بی اینکه صفحات کتاب جدا شده یا پاره شود کتاب را اسکن نمود. ما در گذشته اسکنرهای قابل حمل را آزمایش کردیم و دریافتیم که برای افزایش کارایی این اسکنرها به نرم افزاری جهت تبدیل فایل ها به PDF نیاز است.

نکاتی که باید هنگام خرید اسکنر در نظر داشت:

قالب اسکنر

مواردی که می خواهید اسکن کنید در چه ابعادی هستند؟ اسکنرهای صفحه تخت می توانند صفحاتی در ابعاد A4 و A3 را اسکن کنند اما برخی از آنها فقط می توانند تا اندازه A3 اسکن کنند. شفافیت ها هم در ابعاد مختلفی وجودد دارد که معمولاً در 35 میلیمتر است و نگاتیوها هم در طیف وسیعی از ابعاد وجود دارند.

رزولوشن اسکنر

هرچه رزولوشن اسکنر بالاتر باشد، می توانید جزییات بیشتری از تصویر مورد نظر به دست آورید و حجم فایل ایجاد شده هم بالاتر خواهد بود. برای اسکن متن، حتی یک اسکن 200 پیکسل در اینچ (PPI) هم کافی خواهد بود و 300 PPI برای اسکن تصاویر اندازه استانداردی است.

اسکن فیلم معمولاً مستلزم رزولوشن بالاتری است، چرا که اندازه اصلی برخی از رسانه ها نظیر نگاتیو عکس و اسلایدهای 35 میلیمتر بسیار کوچک هستند. برای اسکن رسانه های کوچک به 2400، 4800 و یا حتی 9600 PPI نیاز است. ممکن است رزولوشن اسکنر به عنوان رزولوشن نوری بر روی بسته اسکنر درج شده باشد؛ رزولوشن نوری به وسیله نور موجود در اسکنر تعیین می شود. هرچه رزولوشن نوری بالاتر باشد بهتر خواهد بود.

روی برخی از اسکنرها یک ویژگی به نام interlopated درج شده است که به این معنی است که رزولوشن اسکنر با استفاده از یک تکنیک نرم افزاری به نام درون یابی یا اینترلاپوسیون به صورت دیجیتالی افزایش پیدا کرده است و به همین دلیل تصاویری با پیکسل بیشتر ایجاد می کند و بر اساس محاسبه پیکسل های پیرامون تصاویر اسکن شده بزرگ تر خواهد بود.

سازگاری اسکنر

هنگام خرید اسکنر، حتماً از سازگاری اسکنر مورد نظر با سیستم کامپیوتر خود اطمینان حاصل کنید. این نکته بسیار مهم است با اینکه برخی از اسکنرهای قابل حمل نیازی به اتصال کامپیوتری ندارند و در عوض مستقیماً به کارت ذخیره ای متصل می شوند که می توان از آن بر روی هر کامپیوتری استفاده نمود؛ بسیاری از اسکنرها با نرم افزاری برای ویندوز و یا مک (Mac) ارائه می شوند اما برخی از اسکنرها تنها سازگار با مک هستند.

نرم افزار اسکنر

نرم افزاری که همراه اسکنر ارائه می شود متغیر است، اما باید برای سیستم های عامل ویندوز و مک و برخی دیگر از سیستم های عامل نظیر لینوکس (Linux) درایور داشته باشد. برخی از مدل ها برای تبدیل متن اسکن شده به فایل های Word یا Excel و PDF قابل جستجو دارای برنامه هایی برای مدیریت سند، ادغام آنلاین و تشخیص نوری کاراتر هستند.

اسکنر علاوه بر نرم افزار اسکن، نرم افزاری برای ویرایش عکس ها هم دارد.

ظرفیت اسکنر

ظرفیت اسکنر، بسته به حجم اسناد و مدارکی که باید اسکن کنید بسیار مهم است. اسکنرهای قابل حمل که با ADF آزمایش شده اند، بین 10 تا 20 صفحه را اسکن کردند، اما بسیاری از اسکنرهای قابل حمل فقط یک صفحه را اسکن می کنند و باید مطلب مورد نظر را با دست و قرار دادن تک صفحه اسکن نمود. اسکنرهای رومیزی بر خلاف اسکنرهای قابل حمل، می توانند در هر بار تا 50 صفحه را اسکن کنند.

سرعت اسکنر

سرعت اسکنر با تعداد صفحاتی که در هر دقیقه اسکن می کند (ppm) سنجیده می شود. اما با بررسی بسته بندی محصول هنگام خرید، مطمئن شوید اسکنر پشت و روی صفحات را اسکن می کند یا فقط یک روی صفحه را. بسته به رزولوشن تنظیمی، اندازه کاغذ و سیاه و سفید بودن یا رنگی بودن کاغذها، سرعت هم متغیر خواهد بود. سرعت اسکن روی یک کاغذ تا حدودی به سرعت دست های شما در قرار دادن کاغذها داخل اسکنر بستگی دارد.

اسکن پشت و رو یا دوپلکس

در این نوع اسکن همانطور که از نامش بر می آید، پشت و روی صفحات به طور خودکار اسکن می شود. اسکنرهای رومیزی معمولاً این ویژگی را دارند، اما اسنکرهای قابل حمل خیر.

تشخیص Multi-feed

برخی اسنکرها این ویژگی را دارنذ که وقتی دو یا چند صفحه به هم چسبیده باشند به شما هشدار می دهند که آنها را جدا کنید.

چرخه کار اسکنر

چرخه کار عبارت است از رتبه بندی تعداد صفحاتی که اسکنر مورد نظر می تواند در روز اسکن کند.

تشخیص خودکار اندازه

با این ویژگی می توان با اسکن بخش مشخصی از تصویر، در حجم صرفه جویی کرد و سرعت را بالا برد.

تشخیص خودکار انحراف

برخی از اسکنرها که این ویژگی را دارند، به طور خودکار انحراف و کجی اسناد و مدارک را تصحیح می کنند.

اسکنر تک لمسی

در این ویژگی، با لمس تنها یک دکمه می توان اسنکر را برای اسکن استاندارد آماده نمود.

صفحات حامل

یک صفحه حامل عبارت است از پاکت پلاستیکی شفاف برای نگه داشتن اسناد و مدارکی که در ابعاد و شکل های غیرمعمول وجود دارند. با این پاکت می توان آنها را یا به تنهایی یا با همراه با اسناد کاغذی معمولی اسکن نمود. این بسته می تواند اسناد اصلی را حفظ کند و از مچاله شدن کاغذ جلوگیری کند و همچنین کمک می کند تا اسنادی که پهن تر یا طولانی تر هستند (نظیر A3) اسکن شوند. این  ویژگی برای رسیدها، مدارک با ارزش و کاغذهای تا خورده و چروک شده مناسب است.

نویسنده: احسان عبدالباقی

احسان عبدالباقی
احسان زبان و ادبیات انگلیسی خوانده و هنوز خود را دانشجو می‌داند. کتاب و هر آنچه به فرهنگ و هنر انسان مرتبط است را عاشقانه دوست دارد. از وقتی یادش است می‌نوشته و ترجمه می‌کرده و تعداد مقالاتی که ترجمه کرده از حد تصور بیرون است. احسان خود را یک جهان‌وطن تعریف می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *