هارد اکسترنال
بامیلو بلاگ / دنیای فناوری / راهنمای جامع خرید هارد اکسترنال

راهنمای جامع خرید هارد اکسترنال

با افزایش روزافزون حجم اطلاعاتی که بسیاری از کاربران بر روی کامپیوترهای خود ذخیره می‌کنند، نیاز به داشتن فضای ذخیره‌سازی کافی را ضروری می‌کند. بر همین اساس هارد اکسترنال این قابلیت را برای کاربران به وجود می‌آورد تا به راحتی این حجم و ظرفیت ذخیره‌سازی را افزایش دهند (البته با صرف هزینه بیشتر). هاردهای اکسترنال به افراد اجازه می‌دهد تا فضای ذخیره‌سازی زیادی در اختیار داشته باشند و هر زمان که نیاز داشتند از این فضا استفاده کنند. با قابلیت‌های تکنولوژی plug and play، این امر به راحتی هر چه تمام رخ می‌دهد. بدین ترتیب هاردهای اکسترنال مشکل آپگرید کامپیوتر دارای حافظه ذخیره‌سازی رو به اتمام را حل می‌کنند.

برای بسیاری از کاربران کامپیوتر، نصب یک هارد اضافی در درون کامپیوتر کار چندان راحتی نیست. از سوی دیگر آپگرید کامپیوتر توسط افراد متخصص هم می‌تواند هزینه‌بر بوده و امکان استفاده از کامپیوتر هم در مدت زمان این آپگرید وجود ندارد. و این همان جایی ست که هارد اکسترنال به کمک این کاربران می‌آید. اما توجه به برخی موارد (چون انواع مختلف هاردهای اکسترنال، قابلیت‌ها و استفاده آسان آنها، و اینکه چقدر ارزشمند هستند) قبل از خرید یک هارد اکسترنال می‌تواند فرآیند خرید را ساده‌تر کند. در ادامه قصد داریم نکات ارزشمندی در مورد خرید یک هارد اکسترنال بیان کنیم، که با توجه به آنها می‌توانید تجربه خرید بهتری داشته باشد.

هارد اکسترنالکاربرد هارد اکسترنال

همان‌گونه که در ابتدا مقاله اشاره شد، وظیفه هارد اکسترنال افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی کامپیوتر است، و علاوه بر آن برای بکاپ گیری از فایل‌های سیستمی کامپیوتر هم گزینه بسیار مناسبی هستند. برای این منظور می‌توان هارد اکسترنال را طوری برنامه‌ریزی کرد که عملیات پشتیبان گیری (بکاپ)  سیستم را به طور خودکار و منظم به گونه انجام دهد تا اطلاعاتی که همیشه برای کاربر حائز اهمیت است،، به‌طور امنی بر روی هارد اکسترنال ذخیره شود. بدین ترتیب این آرامش خاطر برای کاربر به وجود می‌آید که فایل‌ها و اطلاعات مهم هیچ‌گاه از بین نخواهد رفت.

چگونه هارد اکسترنال روی شبکه ببندیم؟

مقایسه حافظه‌ ذخیره سازی HDD و SSD

راهنمای خرید دوربین ۳۶۰ درجه

راهنمای خرید اسکوترهای برقی یا هاوربوردها

 

کاربرد مهم بعدی هاردهای اکسترنال، قابلیت حمل اطلاعات شخصی ست. هارد درایوهای اکسترنال اندازه کوچک دارند و از همین رو کاربر می‌تواند اطلاعات خود را از یک کامپیوتر برداشته و به کامپیوتری در یک محل دیگر انتقال دهد. این قابلیت برای آن دسته از افرادی مفید است که بر روی دو کامپیوتر مختلف در مکان‌های متفاوت کار می‌کنند و نیاز دارند تا داده‌هایشان در هر دو محل به روز باشد. همچنین این هاردها، امکان به اشتراک‌گذاری ویدئوها و عکس‌های کاربر با دوستان و خانواده را آسان‌تر می‌کند و به آنها اجازه می‌دهد محتوای هارد اکسترنال خود را به سیستم دیگری انتقال دهند.

انواع هارد اکسترنال

به‌طور کلی دو نوع هارد اکسترنال در بازار وجود دارد. کاربر می‌توانند برندها، استایل و شکل ظاهری، قابلیت‌ها و عملکرد، و ظرفیت ذخیره‌سازی متفاوتی را انتخاب کنند، اما تمام این موارد در یکی از این دو دسته هارد درایوهای اکسترنال قرار می‌گیرند:

هارد اکسترنالهاردهای اکسترنال دسکتاپ

هاردهای اکسترنال دسکتاپ اندازه بزرگتری داشته، و معمولاً برای نگهداری در کنار کامپیوتر طراحی شده‌اند. این نوع هاردها نیاز به منبع تغذیه اکسترنال داشته و به همراه آنها آداپتور برق عرضه می‌شود. به همین دلیل هم معمولاً ظرفیت بسیار بیشتری دارند. داشتن فن داخلی هم به خنک کردن دیوایس در زمان استفاده مداوم در طول عملیاتی چون پشتیبان گیری از حجم زیادی دیتا و ویدئو کمک می‌کند. اندازه این هاردها بسته به ظرفیت ذخیره‌سازی و اینکه دارای فن داخلی باشند، متفاوت است. به‌طور کلی هر چه هارد اندازه بزرگتری داشته باشد، ظرفیت ذخیره و سطح عملکرد بالاتری دارد.

هارد اکسترنالهاردهای اکسترنال پرتابل

هاردهای پرتابل (همان‌گونه که از نامشان بر می‌آید) به طور ویژه‌ای برای استفاده و جابجایی در مکان‌های مختلف طراحی شده‌اند. هاردهای پرتابل عمده به عنوان پشتیبان گیری و فضای ذخیره‌سازی اضافی برای لپ‌تاپ‌ها و نوت­بوک­ها استفاده می‌شوند. یک هارد پرتابل برق خود را از طریق اتصال به کامپیوتر تأمین می‌کند، بنابراین نیاز به منبع برق یا آداپتور جداگانه ندارد. این عامل سادگی استفاده و اندازه کوچک این نوع هاردهای اکسترنال، آنها را به دیوایس پرتابل مفید برای ذخیره‌سازی داده و پشتیبانی گیری بدل کرده است. هاردهای پرتابل برای انتقال دیتا از مکانی به مکان دیگر بسیار ایده آل بوده و به راحتی می‌توان آنها در جیب کت یا کیف و کوله قرار داد.

ظرفیت ذخیره‌سازی

هاردهای اکسترنال ظرفیت ذخیره‌سازی عموماً از 1 ترابایت در هاردهای پرتابل کوچک تا 8 ترابایت در هاردهای اکسترنال نوع دسکتاپ دارند. میزان ظرفیت موردنیاز یک کاربر با مقدار استفاده از او از هارد تعیین می‌شود. برای هادرهایی که قرار است مستقیماً برای ذخیره‌سازی اطلاعات بیشتر بکار رود، بهتر است هاردی خریداری شود که حداقل دو برابر ظرفیت کنونی کامپیوتر است.

هارد اکسترنالمعمولاً هادرهای پرتابلی که عمدتاً برای انتقال داده یا پشتیبان گیری از اطلاعات لپ‌تاپ‌ها استفاده می‌شوند، ظرفیت کمتری و اندازه جمع و جوری دارند. پس نکته مهمی که باید به آن توجه داشت این است که میزان ظرفیت ذخیره‌سازی یک هارد اکسترنال به نیازهای کاربر بستگی دارد. افرادی که حجم زیادی عکس و ویدئو نگهداری می‌کنند به ظرفیت ذخیره‌سازی بیشتری نسبت به آنهایی که فقط فایل متنی ذخیره می‌کنند، نیاز دارند. بسیاری از افراد هنگام خرید هارد اکسترنال ترجیح می‌دهند ظرفیت ذخیره‌سازی بالاتری را خریداری کنند تا در آینده نیز جوابگوی نیاز آنها باشد.

عملکرد و اتصالات هارد اکسترنال

معمولاً عملکرد هاردهای اکسترنال بر اساس سرعت چرخش دیسک هارد درایو سنجیده می‌شوند. هر چه قدر این سرعت چرخش بالاتر باشد، اطلاعات سریعتر می‌توانند خوانده و نوشته شوند. نوع اتصالات هاردهای اکسترنال به کامپیوتر هم متفاوت بوده، و این اتصالات متفاوت، داده‌ها را با سرعت و کیفیت متفاوتی انتقال می‌دهند. این تنوع اتصالات باعث می‌شود تا بتوان این هاردها را توسط انواع و اقسام کامپیوترها (با نسل‌های متفاوت) استفاده کرد.

هارد اکسترنالسرعت چرخش

طبیعتاً هاردهای دارای سرعت چرخش 5400 دور دقیقه نسبت به نسخه 7200 دور دقیقه آهسته‌تر هستند، و البته قیمت کمتری هم دارند. این سرعت چرخش بالاتر برای کاربرانی مفید است که به طور مرتب می‌خواهند حجم بسیار زیادی دیتا را کپی کنند. با این حال، نسخه 5400 دور دقیقه برای استفاده معمول از کامپیوتر مناسب بوده و انتخاب خوبی برای کاربرانی که قصد دارند مبلغ کمتری را بابت خرید یک هارد اکسترنال هزینه کنند. پس اگر سرعت فاکتور مهمی برای خریدار باشد، حتماً باید هاردهای با سرعت چرخش 7200 دور در دقیقه را مدنظر قرار دهد.

هارد اکسترنالرابط

USB 2.0 و USB 3.0 کانکتورهای پلاگ اند پلی ساده‌ای هستند که به کاربر اجازه می‌دهند تا هارد اکسترنال را به پورت USB متصل کرده و به سرعت از قابلیت‌های هارد استفاده کنند. در حال حاضر USB 2.0، رابط متداولتری بر روی کامپیوترهاست؛ این رابط توانایی انتقال دیتا با حداکثر سرعت 60 مگابایت در ثانیه را دارد. در مقابل USB 3.0 تکنولوژی جدیدتری است که بر روی هر کامپیوتری دیده نمی‌شود، اما می‌تواند از USBهای نسخه قبلتر از خود پشتیبانی کند، بنابراین می‌توان از این رابط برای کامپیوترهای دارای نسخه 2.0 و 3.0 استفاده کرد. میانگین سرعت انتقال دیتا در USB 3.0 حدود 614 مگابایت در ثانیه است که سرعت بسیار بالاتری نسبت به USB 2.0 دارد.

هارد اکسترنالرابط‌های FireWire 400 و 800 (که رابط‌های منسوخ شده هستند) هم اصولاً برای سیستم‌های مکینتاش اپل عرضه می‌شدند و مشابه شرایط اتصال USB را داشتند. FireWire 400 دیتا را با سرعت 50 مگابایت در ثانیه منتقل می‌کرد، و 800 هم با سرعت 100 مگابایت در ثانیه.

تکنولوژی eSATA

eSATA مخفف رابط پیشرفته سریال اکسترنال (external serial advanced technology attachment) است، که می‌توان آنرا به عنوان نسخه اکسترنال همان کابل‌های ساتا (SATA) که برای اتصال هارهای اینترنال به مادربورد استفاده کرد قلمداد کرد. این رابط سرعت و ثبات انتقال داده بالاتری دارد. اتصالات eSATA با سرعت 384 مگابایت در ثانیه کار می‌کنند و به شیوه مشابه USB و FireWire به کامپیوتر متصل می‌شوند.

هارد اکسترنالجمع‌بندی

هاردهای اکسترنال دیوایس‌های قدرتمند و سهل الاستفاده هستند که می‌توانند حجم بسیار زیادی فضای ذخیره‌سازی به کامپیوتر اضافه کرده یا از داده‌های بسیار مهم پشتیبان گیری کنند. می‌توان یک هارد اکسترنال را در مکان ثابتی قرار داده و همیشه به کامپیوتر متصل کرد؛ یا می‌توانند به صورت پرتابل باشند و تنها در مواقع موردنیاز برای انتقال دیتا یا عملیات پشتیبان گیری به کامپیوتر متصل شوند. همین طور که تکنولوژی پیشرفت می‌کند، قیمت هاردهای اکسترنال کاهش یافته و حجم ظرفیت ذخیره‌سازی آنها افزایش می‌یابد. این پیشرفت‌ها باعث شده‌اند تا ظرفیت ذخیره‌سازی بالا در اندازه‌ای کوچک عرضه شوند. با کاهش قیمت هم، افراد توانسته‌اند فضای ذخیره‌سازی موردنیاز خود را با توجه به بودجه‌شان افزایش دهند.

هارد اکسترنالاما نکته پایانی، خریدارانی که قصد خرید یک هارد اکسترنال را دارند باید به انواع مختلف هاردهای موجود دقت کرده و نوع موردنظرشان را انتخاب کنند. از سوی دیگر سرعت و قابلیت‌های مختلف به همراه قابلیت‌های اتصالی متفاوت، مواردی ست که خریداران باید هنگام تحقیق به آنها توجه نمایند.

نویسنده: مسعود عیوض زاده

مسعود فارغ التحصیل رشته نرم افزار کامپیوتر است و علاقه بسیار زیادی به دنیای تکنولوژی و خودرو دارد. بهترین سرگرمی او مطالعه مطالب علمی و به روز، و هر چیزیست که آگاهی او نسبت به قبل بیشتر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *