بامیلو بلاگ / دنیای فناوری / راهنمای جامع خرید ماوس کامپیوتر

راهنمای جامع خرید ماوس کامپیوتر

ماوس کامپیوتر یکی از قطعات و تجهیزات مهمی است که بدون آن به سختی می‌توان با کامپیوتر کار کرد. ماوس‌ها انواع مختلفی دارند، از ماوس‌های بزرگ سیمی دارای ترک بال، تا ابزار چندمنظوره کوچک و وایرلس. یک ماوس واقعاً خوب باید دقیق، راحت بوده و بر روی سطحی کار کند. طبیعتاً یک ماوس کارآمد، راندمان و کارایی کاربر را افزایش داده و عدم رضایت از کار با ماوس نامناسب را کاهش می‌دهد. در حال حاضر طیف گسترده‌ای از ماوس‌های کامپیوتری در بازار وجود دارد که هر کدام ویژگی‌های منحصربفرد خودشان را دارند. بدین ترتیب خریداران باید ماوس کامپیوتر را انتخاب کنند که بتواند جوابگوی نحوه استفاده آنها از کامپیوترشان باشد.

تاریخچه ماوس

موس کامپیوتراولین ماوس کامپیوتر در سال 1968 توسط داگلاس انگلبرت (Douglas Engelbart) تولید و به بازار عرضه شد. پس از آن و در سال 1984، شرکت اپل با اعمال تغییرات بر روی ماوس و تبدیل آن به وسیله اشاره‌گر مهم، اولین ماوس خود را به همراه کامپیوتر مکینتاش عرضه کرد. کمی پس از آن، بسیاری از تولیدکنندگان شروع به ساخت ماوس کردند. ماوس دو دکمه به همراه یک گوی پلاستیکی برای جابجایی در متن دارد. برای اینکه ماوس بتواند بالاترین کارایی را داشته باشد، بهتر است ماوس یا ترک بال بر روی یک ماوس پد استفاده شود. این نوع ماوس‌ها که به ماوس غلتکی مشهور بودند، با وجود کارآمد بودن، اما به دلیل اینکه توپ غلطان آنها به مرور زمان زمان کارایی خود را از دست داده و همین امر باعث کاهش دقت ماوس غلتکی می‌شد. امروزه ماوس‌های لیزری از محبوبیت بالایی برخوردارند و برای شناسایی حرکت (که خیلی هم دقیق است) از لیزر LED استفاده می‌کنند. ماوس‌های لیزری بر روی هر سطحی کارایی دارند، ویژگی‌های بسیار مفیدی داشته و کاربری آسانی هم دارند.

این مطلب را هم بخوانید: از دکمه غلتکی ماوس چه کارهایی ساخته است؟

ویژگی‌های یک ماوس کامپیوتر خوب

همان‌گونه که گفته، موارد متعددی وجود دارد که هنگام خرید یک ماوس باید به آنها توجه کرد. ماوس‌های امروزی به انواع سیمی، وایرلس، بلوتوثی، گیمینگ، و چندمنظوره تقسیم می‌شوند. برخی از این ماوس‌ها قابلیت‌ها و ویژگی‌هایی دارند که استفاده از کامپیوتر را بسیار ساده‌تر می‌کند. پس قبل از خرید ماوس حتماً به برخی جزییات دقت کنید.

موس کامپیوتراتصالات

به طور کلی دو نوع اتصال ماوس کامپیوتر داریم، سیمی و وایرلس (بدون سیم). USB متداولترین نوع اتصال ماوس‌های وایرلس است؛ البته ماوس وایرلس از طریق بلوتوث هم می‌تواند متصل شود. اگر کامپیوتر فاقد قابلیت بلوتوث باشد، ماوس با استفاده از رابط اینفرارد (مادون قرمز) یا فرکانس رادیویی متصل خواهد شد. رابط‌های اینفرارد یا فرکانس رادیویی باید از یک آداپتور (معمولاً USB) استفاده کنند. معمولاً باتری ماوس وایرلسی که از USB و اتصال اینفرارد و فرکانس رادیویی استفاده کنند، تمام شده و حدوداً باید هر 60 روز یکبار تعویض شوند. ماوس گیمینگ و چندمنظوره هم از اتصال وایرلس یا بلوتوث استفاده می‌کنند. اما ماوس‌های سیمی چیزی که از سالیان دور تاکنون شاهد آنها هستیم؛ اما یکی از مزایای این نوع ماوس‌ها این است که نگرانی بابت تمام شدن باتری و عدم سیگنال دهی وجود ندارد. با تمام این تفاسیر هر ماوس، مزایا و معایب خاص به خودش را دارد.

ماوس کامپیوترکاربرانی که نیاز چندانی به استفاده از ویژگی‌های مختلف ماوس ندارد و همچنین قصد دارند از ماوس خود فقط در یک مکان استفاده کنند، و در عین حال نمی‌خواهند هزینه زیادی بابت خرید ماوس پرداخت کنند، بهتر است ماوس سیمی را انتخاب کنند. آن دسته از کاربرانی که زیاد مسافرت می‌کنند، ماوس وایرلس یا بلوتوثی گزینه مناسبی برای آنهاست.

موس کامپیوتردکمه‌ها و گوی چرخان

برخی از ماوس‌ها فقط همان دو دکمه موجود در تمام ماوس‌ها را دارند؛ در حالی که برخی دیگر، دکمه‌های بیشتری دارند که به وسیله آنها می‌توان عملیات و کارهای خاصی را انجام داد. در تمامی ماوس‌های کامپیوتری دکمه راست و چپ وجود دارد. دکمه چپ همان عملیات و کارهای سنتی چون کلیک کردن، درگ کردن و انتخاب (هایلایت) متن و گزینه‌های موردنظر را انجام می‌دهند. با فشردن دکمه راست، منوی کشویی باز می‌شود که مجموعه از عملیات برنامه‌ریزی شده در هر نرم‌افزاری را در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

موس کامپیوتربرخی از ماوس‌ها هم دکمه‌های قابل برنامه‌ریزی دارند که کار با کامپیوتر را ساده‌تر می‌کند. از جمله دکمه متداولی که در بسیاری از ماوس‌های امروزی به چشم می‌خورد، دکمه فوروارد و بازگشت هستند، که به کاربران اجازه می‌دهند تا با سهولت بیشتری در صفحات وب گشت و گذار کنند. ماوس‌های گیمینگ و چندمنظوره هم دکمه‌های بیشتری دارند که هر کدام برای انجام مقاصد خاصی هستند. گوی چرخان نیز ویژگی بسیار مهمی و کارآمد این ماوس‌ها به شمار می‌رود. معمولاً در مرکز ماوس واقع شده، و به کاربران اجازه می‌دهد تا در کل وبسایت، اسناد، عکس‌ها، و … جابجا شود.

موس کامپیوترتناسب و راحتی

یک ماوس دارای طراحی خوب باید به‌راحتی در دست کاربر جای گیرد. کاربران باید ماوس کامپیوتری را انتخاب کنند که سطح هموارتری داشته باشد تا خم شدن بیش از حد مچ دست (که می‌تواند باعث ایجاد ناراحتی شود) را کاهش دهد. راحتی ماوس برای کاربرانی که مدت زمان بسیار زیادی از روز را از کامپیوتر خود استفاده می‌کنند، بسیار حائز اهمیت است. استفاده از یک ماوس ناراحت می‌تواند احساس بسیار بدی را به کاربر منتقل کند. نکته مهمی که وجود دارد این است که مطمئن شوید به راحتی و بدون کشش و تحت فشار قرار گرفتن انگشتان می‌توانید از همه دکمه استفاده کنید. کاربران چپ دست باید ماوس کامپیوتری با دکمه‌های قابل برنامه‌ریزی را خریداری کرده یا به دنبال ماوس‌های دارای کاربری هر دو دست باشند.

موس کامپیوترحساسیت

ماوس‌ها بر اساس حساسیتشان رتبه‌بندی می‌شوند. حساسیت ماوس بر اساس مقیاس نقطه در هر اینچ (dots per inch یا به اختصار dpi) یا میزان صفحه‌ای که ماوس می‌تواند در مدت زمان مشخص بخواند، سنجیده می‌شود. مسلماً هرچه مقدار این dpi بالاتر باشد، ماوس سریعتر بوده و بیشتر می‌تواند در صفحه نمایش جابجا شود. معمولاً ماوس‌های برای کاربری معمولی حداقل dpi 800، تا محدوده dpi 1200 دارند. اگر مقدار dpi بسیار بالا باشد، اشاره‌گر ماوس با اندک لمس مقدار بسیار زیادی در صفحه جابجا می‌شود. بر همین اساس گیمرها برای کنترل بهتر بازی، باید به دنبال ماوس با dpi در محدوده 1600 تا 1800 باشند.

موس کامپیوترهمان طور که در بالا هم اشاره شد، ماوس‌های گیمینگ عمدتاً وایرلس بوده یا از طریق بلوتوث متصل می‌شوند. این نوع ماوس‌ها ویژگی‌های خاصی دارند که می‌تواند برای گیمرها بسیار مفید باشد. معمولاً به خاطر dpi بالا، زمان پاسخگویی و واکنش سریعتر، و عملکرد بالاتر، بسیار گران هستند. به علت dpi بالا، اشاره‌گر ماوس با کوچکترین لمس به سرعت حرکت می‌کند، پس با توجه به نیاز و خواسته‌تان (در مورد اینکه خیلی سریع باشد یا اندکی کند) ماوس مناسب خود را انتخاب کنید.

ماوس کامپیوترماوس گیمینگ (مخصوص بازی)

همان طور که در بالا هم اشاره شد، ماوس‌های گیمینگ عمدتاً وایرلس بوده یا از طریق بلوتوث متصل می‌شوند. این نوع ماوس‌ها ویژگی‌های خاصی دارند که می‌تواند برای گیمرها بسیار مفید باشد. معمولاً به خاطر dpi بالا، زمان پاسخگویی و واکنش سریعتر، و عملکرد بالاتر، بسیار گران هستند. به علت dpi بالا، اشاره‌گر ماوس با کوچکترین لمس به سرعت حرکت می‌کند، پس با توجه به نیاز و خواسته‌تان (در مورد اینکه خیلی سریع باشد یا اندکی کند) ماوس مناسب خود را انتخاب کنید.

ماوس کامپیوترماوس چندمنظوره

ماوس‌های چندمنظوره، به آن دسته از ماوس‌ها اطلاق می‌شود که برای مصارفی فراتر از کاربری ماوس‌های معمولی مورد استفاده قرار می‌گیرند. می‌توان برخی از این ماوس‌ها را به‌عنوان ریموت بکار برد. برای مثال، می‌توان برای جستجو در میان محتوای درون کامپیوتر، برخی از ماوس‌ها را بالای ریموت‌هایی چون ریموت کنسول Wii، یا ریموت معمولی قرار داد. برخی دیگر می‌توانند در ساخت محتوا جهت ارائه مطلب (مانند پاورپوینت) استفاده شوند؛ بدین ترتیب متخصصین و تاجران می‌توانند از فاصله حدوداً 10 متری، مطالب موردنظرشان را ارائه دهند. اغلب این گونه ماوس‌ها اشاره‌گر لیزری نیز دارند. ماوس‌های چندمنظوره برای آن دسته از افرادی که می‌خواهند با ماوس خود، کاری فراتر از کارهای متداول انجام دهند، بسیار مناسب هستند. البته این ماوس‌ها قیمت نسبتاً بالایی هم دارند.

ماوس کامپیوترجایگزین ماوس

ممکن است استفاده از ماوس برای افرادی که به تاچ پد لپتاپ عادت کرده‌اند کمی ناراحت‌کننده باشد. برای این دسته از افراد، ماوس‌های تاچ پد اکسترنال وجود دارد، اما معمولاً این تاچ پدها قیمت بسیار بالایی دارند. شاید هم برخی از افراد یک ماوس دارای ترک بال را انتخاب کنند. ماوس ترک بال، گوی پلاستیکی است که بر روی سطح ماوس قرار گرفته و مستقیماً بر روی صفحه حرکت می‌کند. برای بسیاری از افراد این نوع ماوس‌ها به خاطر عدم حرکت دادن خود ماوس جذابیت دارد. این نوع ماوس‌ها برای افرادی که اختلال یا مشکل حرکت دست دارند، بسیار مناسب است.

ماوس کامپیوتربودجه‌تان مشخص کنید

هزینه انواع مختلف ماوس‌ها به برند، استایل و شکل ظاهری، و ویژگی‌های آن ماوس بستگی دارد. در حال حاضر یک ماوس معمولی قیمتی در حدود 15000 هزار تومان دارد. این ماوس‌ها ویژگی چندان شاخصی ندارند و شاید خیلی هم دقیق نباشد، ولی بازهم کار راه اندازند. برخی از ماوس‌ها تا نزدیک 500 هزار تومان قیمت دارند. این ماوس‌ها اغلب از نوع چندمنظوره بوده یا ویژگی‌های بسیاری (مانند ماوس‌های گیمینگ) دارند. به عنوان مثال، در حال حاضر یک ماوس معمولی وایرلس حدود 50 هزار تومان است. این نوع ماوس، ماوس استانداردی ست که در عین راحت بودن، وظایف اولیه ماوس‌ها را انجام داده و از دقت خوبی هم برخوردار است. با توجه به این موارد، ماوس خوبی را انتخاب کنید که با بودجه و کاربری شما سازگار باشد.

ماوس کامپیوترجمع‌بندی نهایی

با تمام شرایط و ویژگی‌هایی که برای ماوس‌های امروزی تشریح شده، می‌توان خرید یک ماوس خوب و مناسب را فرآیندی نسبتاً دشوار قلمداد کرد. با این وجود، می‌توان ابداعات گوناگون را با توجه به سبک کاربری هر فرد از کامپیوتر طراحی کرد. در حال حاضر ماوس به ابزار چندمنظوره‌ای بدل شده که می‌تواند برای بهبود تجربه کاربری با کامپیوتر استفاده شود. دکمه‌های قابل برنامه‌ریزی استفاده از ماوس‌ها و کار با کامپیوتر را ساده‌تر می‌کنند؛ گشت و گذار در میان محتوای کامپیوتر، پخش فایل‌های مالتی مدیا، و گیمینگ با ویژگی‌های جدید بسیاری از ماوس‌های موجود در بازار بسیار ساده‌تر آسانتر شده است. وقتی به دنبال خرید یک ماوس کامپیوتری جدید هستید، حتماً به اندازه و شکل و راحت بودن آن توجه کنید. با توجه نوع کاربریتان، اتصال موردنظرتان (سیمی، وایرلس یا بلوتوثی) را برگزینید. حساسیت ماوس را هم بر اساس نوع کار و فعالیتی که قرار است با کامپیوتر انجام دهید، انتخاب کنید.

و نکته آخر، حتماً به خاطر داشته باشید که ماوس ابزاری ست که با شما اجازه می‌دهد با یک کامپیوتر تعامل داشته باشید، پس گزینه‌ای را خریداری کنید که نیازهای شما را برآورده کرده و با بودجه‌تان مطابقت داشته باشید.

نویسنده: مسعود عیوض زاده

مسعود فارغ التحصیل رشته نرم افزار کامپیوتر است و علاقه بسیار زیادی به دنیای تکنولوژی و خودرو دارد. بهترین سرگرمی او مطالعه مطالب علمی و به روز، و هر چیزیست که آگاهی او نسبت به قبل بیشتر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *