بامیلو بلاگ / راهنمای خرید / راهنمای جامع خرید دستگاه تصفیه هوا

راهنمای جامع خرید دستگاه تصفیه هوا

تمام کارهایی که انجام می‌دهیم تا جلوی از دست رفتن انرژی را بگیریم ( مانند مسدود کردن منافذ درب‌ها و پنجره‌ها)، می‌توانند هوای آلوده را نیز درون خانه نگاه دارند. به همین دلیل است که بسیاری از مردم به امید دور نگه داشتن آسم و آلرژی اقدام به خرید دستگاه تصفیه هوا می‌کنند.

دستگاه تصفیه هوا

اما برخلاف ادعاهای تولیدکنندگان این محصولات، مدارک کمی دال بر اینکه تصفیه‌کننده هوا به کمتر شدن عوارض تنفسی کمک می‌کند وجود دارد. بالا بردن کیفیت هوای خانه نیازمند اقدامات بسیاری است. برای این کار ابتدا باید جلوی تولید آلودگی هوا را بگیریم. به‌عنوان‌مثال باید از کشیدن سیگار درون خانه، ایجاد گردوخاک و ریختن موهای حیوانات خانگی اجتناب و جلوگیری کرد. ما نحوه‌ی عملکرد دستگاه‌های تصفیه هوا، چگونگی کار کردن آن‌ها در سرعت بالا و همچنین سرعت پایین و میزان سروصدای آن‌ها را تست کرده‌ایم.

دستگاه تصفیه هوا

مدل‌های قابل حملی که عملکرد بسیار خوبی داشتند توانستند در بالاترین و پایین‌ترین سرعت هوا را از گردوخاک، دود و ذرات معلق پاک‌سازی کنند. مدل‌های دیگر نیز در هیچ‌یک از این پارامترها موفق نبودند؛ چه در سرعت بالا و چه در سرعت پایین.

بهتر نفس بکشید

قبل از اقدام برای خرید یک دستگاه تصفیه هوا بهتر است که خودتان چند حرکت مثبت در راستای بهتر کردن هوای خانه انجام دهید. توصیه‌های ما به شما قبل از خریدن یک دستگاه تصفیه هوا این‌ها هستند:

  • سیگار کشیدن درون خانه را ممنوع کنید
  • سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی خانه خود را هر چند وقت یک‌بار سرویس کرده و فیلترهای آن‌ها را تعویض کنید
  • استفاده از شمع و سوزاندن چوب در شومینه خانه را به حداقل برسانید
  • از فن و سیستم‌های تهویه هوا در آشپزخانه، حمام و اتاق لباسشویی استفاده کنید
  • مواد شیمیایی، مایعات حلال، چسب و آفت‌کش‌ها را نزدیک محل استراحت خود انبار نکنید
  • اگر وجود گرده‌های فصلی و یا داشتن آلرژی شما را از باز کردن پنجره‌های منزل منع می‌کند، از سیستم تصفیه‌کننده هوای خود به همراه یک فیلتر تمیز استفاده کنید.

دستگاه تصفیه هوا

مزایا و معایب

مزایا:

این دستگاه‌ها اغلب قابلیت حمل‌ونقل دارند، وزنی در حدود 10 تا 20 پوند داشته، دارای دستگیره‌ای برای جابه‌جایی آسان هستند و همچنین می‌توان از آن‌ها بر روی زمین و یا میز استفاده کرد، درحالی‌که مدل‌های سنگین‌تر آن‌ها دارای چرخ در زیر دستگاه هستند. تعداد زیادی از تصفیه‌کننده‌های هوا دارای فیلتری مخصوص برای جذب ذرات ریز معلق در هوا هستند و نکته‌ای که در این زمینه باید به خاطر داشته باشید این است که این فیلترها نیازمند تعویض به‌صورت سالیانه هستند و این هزینه باید انجام شود تا دستگاهتان بهترین عملکرد را داشته باشد هرچند که به‌تازگی مدل‌هایی به بازار عرضه شده است که فیلترهای آن‌ها نیازی به تعویض نداشته و می‌توان آن‌ها را تمیز کرد.

دستگاه تصفیه هوا

معایب:

دستگاه‌های قابل حملی که از رسوب‌دهنده‌های الکترواستاتیک و یا فنّاوری یونیزاسیون استفاده می‌کنند، کمی ازن تولید می‌کنند که می‌تواند باعث اذیت شدن شش‌ها شود. ژنراتورهای اختصاصی ازن، که زیرمجموعه‌ای از مدل‌های داخل اتاق هستند، مقادیر زیادی ازن تولید می‌کنند. به گفته‌ی تولیدکنندگان این کار به‌این‌علت صورت می‌گیرد که آلرژن هایی مانند گردوخاک، دود، ذرات معلق و جرم کاهش یابند. با این حال ازن یک تهدیدکننده‌ی سلامتی به شمار می‌رود. به همین علت فروش ژنراتورهای ازن در ایالت کالیفرنیا ممنوع شده است.

دستگاه تصفیه هوا

نکاتی که باید مدنظر قرار دهیم

هزینه‌های نگهداری

بسیاری از مدل‌های قابل هم تصفیه‌کننده هوا، سالیانه بین 150 الی 200 دلار هزینه روی دست شما خواهند گذاشت. این مبلغ با احتساب تعویض پالایه‌ها و هزینه‌ی برق دستگاه محاسبه شده است. هر فیلتر با توجه به کیفیتش بین 10 الی 100 دلار قیمت دارد و البته مدل‌هایی از آن نیز هستند که صدها دلار قیمت دارند. برخی از دستگاه‌های تصفیه هوا از فیلتر اولیه‌ای استفاده می‌کنند که ذرات معلق درشت را قبل از رسیدن به فیلتر تصفیه‌کننده ذرات معلق ریز جذب می‌کنند. به این روش عمر فیلتر اصلی بیشتر می‌شود.

دستگاه تصفیه هوا

بسته به نوع استفاده، احتمالاً باید فیلتر کربن دستگاه را هر سه ماه یک‌بار تعویض کنید. برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها مدل‌هایی را خریداری کنید که دارای نماد انرژی هستند. برخی مدل‌ها هم هستند که فیلترهای قابل‌شست‌وشو دارند و می‌توان پس از شست‌وشو از فیلترهای آن‌ها دوباره استفاده کرد.

دستگاه را تمیز نگاه دارید

همه مدل‌های دستگاه‌های تصفیه هوا اگر فیلتری کثیف و خاک گرفته داشته باشند، درست کار نمی‌کنند. همچنین اگر فیلتر کاملاً پر از ذرات معلق باشد، احتمال خراب شدن دستگاه بسیار زیاد است.

کم سروصدا بودن دستگاه اهمیت زیادی دارد

میزان سروصدایی که دستگاه ایجاد می‌کند مهم است. به‌خصوص اگر قرار است از آن در اتاق‌خواب یا اتاق کار استفاده کنید. برای کارایی بیشتر و کاهش صدا، پیشنهاد می‌کنید به‌جای خرید یک دستگاه کوچک و استفاده از آن در سرعت بالا یک دستگاه بزرگ‌تر تهیه کنید و از آن با سرعت پایین استفاده کنید.

دستگاه تصفیه هوا

خصوصیات یک دستگاه تصفیه هوا

فن:

اکثر دستگاه‌ها از یک فن برای مکیدن هوا به داخل دستگاه استفاده می‌کنند. دستگاه‌هایی که فن ندارند کم سروصدا تر هستند اما کارایی کمتری دارند.

نشانگر سرویس دستگاه:

دستگاهی که فیلترش کثیف باشد به‌سختی کار می‌کند. داشتن یک نشانگر سرویس دستگاه می‌تواند به شما کمک کند که زمان سرویس دستگاه را بدانید.

دستگاه تصفیه هوا

تایمر قابل‌برنامه‌ریزی:

این تایمر می‌تواند دستگاه شما را تنظیم کند. با استفاده از این تایمر می‌تواند به دستگاه برنامه بدهید که چه زمانی شروع به کار کرده و چه زمانی متوقف شود.

داشتن دسته‌ی حمل:

داشتن این قابلیت به شما کمک می‌کند که دستگاه را به‌راحتی جابه‌جا کنید.

داشتن گزینه‌های افزایش و کاهش سرعت:

یا داشتن این قابلیت می‌توان دستگاه را در زمان‌هایی که نیاز به استراحت یا تمرکز دارید، در حالت کم‌سرعت و درنتیجه کم سروصدا قرار داد.

دستگاه تصفیه هوا

یونیزاسیون:

اگر دستگاه شما دارای سیستم یونیزاسیون باشد، مهم است که ازن تولید نکند. حتماً به نوشته‌های روی جعبه‌ی دستگاه و یا دفترچه راهنمای آن دقت کنید. ازن شش‌ها را اذیت می‌کند.

کنترل از راه دور:

این امکان را به شما می‌دهد که از فاصله‌ی دور، تنظیمات خود را روی دستگاه اعمال کنید.

دستگاه تصفیه هوا

حس‌گر گردوخاک:

در برخی از مدل‌های خانگی، دستگاه تصفیه هوا به‌سرعت خود را به‌صورت خودکار با میزان گردوخاک داخل خانه تطبیق می‌دهد.

فیلتر اولیه قابل‌شست‌وشو:

یک فیلتر اولیه‌ی قابل‌شست‌وشو (درواقع چند بار مصرف) ذرات معلق درشت را به خود جذب می‌کند؛ اگر قابل‌شست‌وشو باشد، می‌تواند باعث کاهش هزینه‌های نگهداری دستگاه شود. با این حال خیلی از دستگاه‌ها چنین قابلیتی ندارند.

دستگاه تصفیه هوا

پاک‌سازی هوا

چه‌کاری را خوب انجام می‌دهند

دستگاه‌های تصفیه هوای بهتر، در فیلتر کردن آلوده‌کنندگان هوا مانند گردوخاک و دود شمع و شومینه بهتر عمل می‌کنند.

چه چیزی در مورد این دستگاه‌ها خوب نیست

ترکیبات آلی چسب، رنگ، مواد شوینده و دیگر آلودگی‌های در فرم گاز مشکل دیگری هستند. سازندگان برخی دستگاه‌های دارای فیلتر کربن ادعا می‌کنند که این مشکل را حل کرده‌اند اما آژانس محافظت از محیط ‌زیست در مورد این پالایه‌ها نظر دیگری دارد. به گفته این سازمان فیلترهای کربن تنها مخصوص نوع مشخصی از گازها هستند و دستگاه‌های تصفیه هوا باید تمام گازهای موجود در یک خانه را فیلتر کنند. فیلترهای کربن همچنین باید اغلب (تقریباً هر 3 یا 6 ماه) تعویض شوند وگرنه دستگاه درست کار نخواهد کرد.

دستگاه تصفیه هوا

اصطلاحات روی دستگاه چه معنایی دارند؟

انجمن تولیدکنندگان لوازم‌خانگی برای رتبه دادن به دستگاه‌های تصفیه هوا، میزان اندازه‌ی اتاق در مقابل هوای تازه‌ی تولیدشده توسط دستگاه را با علامت اختصاری CADR نام گزاری کرده است. در همین مورد باید بدانید که CADR بالای 350 نمره‌ی قابل قبولی برای یک دستگاه تصفیه هوا است و نمره‌ی زیر 100 بدین معناست که دستگاه ضعیف عمل خواهد کرد. به هنگام خرید دستگاه حتماً یک دستگاه طراحی‌شده برای اتاق‌های بزرگ‌تر از اتاق خود را تهیه کنید. بدین‌صورت هوای اتاق شما بهتر تصفیه‌شده و دستگاه با سرعت پایین‌تر و کم سروصدا تر عمل خواهد کرد.

نویسنده: ذوالفقار شوقی

دلم می‌خواست تو هاگوارتز درس بخونم اما رفتم میدون فلسطین انگلیسی خوندم. بعدشم تغییر رشته دادم و دانشجوی حقوق شدم. به جای گاندور هم تو شهرری به دنیا اومدم. حلقه و سطل جادویی هم ندارم اما با کلمات جادو می کنم. از زئوس این مردک از خودراضی هم خوشم نمیاد. خدای خودم همیشه کمکم کرده. ما که جغد نداریم برامون نامه بیاره اما با نظراتتون زیر مطالبم خوشحالم کنید.

یک دیدگاه

  1. عالی بودن مطالبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *