بامیلو بلاگ / سبک زندگی / دکوراسیون / راهنمای کامل انواع چراغ و نور

راهنمای کامل انواع چراغ و نور

به احتمال زیاد شما تفاوت یک آباژور ایستاده و رومیزی را می دانید. اما کدامیک از آنها به عنوان نور محیطی و کدامیک برای کاربری موضوعی استفاده می شوند و یا اصلاً نورپردازی جانبی چیست؟ مطلب زیر راهنمای نورپردازی برای کل خانه است. 

انواع روشنایی و نور ها

نور محیطیلوستر

روشنایی محیطی به عنوان روشنایی اصلی است که معمولاً روی سقف به وسیله چند لامپ حباب دار نصب شده مثل لوستر، تأمین می شود و به طور کلی روشنایی و درخشندگی مناسبی را در اختیارمان می گذارد.

 

آیاژور

 نور متمرکز

روشنایی متمرکز نوری است که برای ایجاد جذابیت بصری بر روی اجسام ساده انداخته شده و یا برای جلب توجه بیشتر به عنصری خاص در دکوراسیون استفاده می شود.

 

لامپ موضعی

نور موضوعی

روشنایی موضوعی برای بهبود بخشیدن فعالیت های روزانه مثل خواندن، آرایش کردن یا آشپزی و امثال این ها استفاده شده و همواره به دور از درخشش زیاد و یا سایه است.

آباژور رومیزی

آباژور رومیزی و نور متمرکز

آباژورهای رومیزی که معمولاً به عنوان منبع دوم نور محسوب می شوند و علاوه بر لایه بندی کردن نور، یک راه بسیار آسان برای ترکیب بندی دکوراسیون است. جا به جا کردن یکی از آن ها از یک نقطه میز به گوشه ای یا روی میز دیگر، نفس تازه ای از حیات به اتاق شما می بخشد. هیچ قانون یا محدودیتی برای استفاده از آن ها وجود ندارد. فقط در ترکیب آن ها از خلاقیت خود بهره گرفته و هر آنچه که دوست دارید، بخرید.

این آباژور مناسب روشنایی موضوعی و متمرکز است. برای روشنایی بخشیدن به فضا آن را روی میز کار قرار دهید. آن را به میزی گوشه اتاق نشمین اضافه کرده تا روشنایی لایه ای و مدرن به وجود آورید.

آباژور ایستاده

آباژور زمینی

به این آباژورهای ایستاده به چشم یک سوپر مدل روشنایی نگاه کنید. این دوستان فقط نیاز به ایستادن در گوشه ای دارند و بسیار زیبا به نظر می رسند. به طور قطع آن ها یک راه بسیار خوب برای روشنایی بخشیدن به گوشه های فراموش شده ای هستند که نورهای محیطی به آن ها دسترسی نداشته و در نتیجه نمی توانند بخشی از مبلمان را همسان نشان دهند.

این آباژور مناسب روشنایی موضوعی است. آن ها را برای مطالعه بهتر و راحت تر در نور مناسب، نزدیک به کاناپه یا صندلی راحتی مورد علاقه تان قرار دهید.

روشنایی سقفی

روشنایی سقفی

روشنایی های سقفی ثابت انتخاب هوشمندانه ای برای مناطقی از خانه است که تردد بالایی دارد که باعث عدم مزاحمتی در تردد آن ها می شود. با استفاده از لامپ های سقفی ثابت که محفظه شیشه ای آن به سقف متصل شده، می توانید بسیار ماهرانه و دقیق در این زمینه جلو بروید. لامپ های آویز ثابت با اندکی فاصله از سقف، تابش داشته و بنابراین کاسه شیشه ای آن با اختلاف چند سانتی متری از سقف آویزان می شود و روشنایی زیبایی را به دنبال خواهد داشت.

این لامپ سقفی مناسب روشنایی محیطی است. برای پراکنده کردن آسان تر و بهتر نور آن ها را وسط اتاق نشیمن، آشپزخانه یا حمام نصب کنید.

دیوارکوب

نور طاقچه ای

این دسته از چراغ ها، چراغ های دیواری نیز نامیده می شوند. این دیوارکوب ها معمولاً به دیوار متصل شده و منبعی مکمل برای روشنایی نورهای ثابت بالای سر یا نور طبیعی محیط هستند. دیوارکوب ها در دو نوع سیستم برقی توی کار و روی کار موجود هستند. نصب این چراغ ها با سیستم برقی تو کار برای افراد غیرحرفه ای مشکل است، زیرا سیم های اتصال دهنده آن به منبع الکتریسیته، مخفی بوده و باید آن ها را به سیستم اصلی الکتریکی خانه وصل کرد. درصورتی نصب و راه اندازی این چراغ ها با سیستم برقی رو کار بسیار راحت تر و آسان تر است و احتیاجی به متصل کردن سیم های اتصال دهنده منابع برقی ندارد. این چراغ ها را در ارتفاعی معادل 150 سانتی متر از سطح زمین آویزان کنید.

دیوارکوب ها مناسب روشنایی متمرکز و موضوعی هستند. آینه ای بزرگ یا تابلوی اثری هنری را برای جلب توجه بیشتر بیننده در کنار دیوارکوب ها نصب کنید. همچنین می توانید برای صرفه جویی در روشنایی هنگام مطالعه، آن ها را بالای تخت خواب نیز آویزان کنید.

لوسترها

لوسترها

این جلوه گر های کمتر فانتزی، زنجیر آویز یا وسیله روشنایی معلق نامیده می شوند. معمولاً از لحاظ مقیاس و اندازه بزرگ بوده و باعث سنگین تر شدن دکوراسیون می شوند، به صورتی که یک لوستر به تنهایی می تواند استایل اتاق شما را به همه دیکته کند. همراه با تعداد حباب های لامپی که دارند، مقدار قابل توجهی از نور را پراکنده کرده و به عنوان منبع اصلی روشنایی، گرم کننده اصلی دکوراسیون خواهد بود. برای جلوه شیک و آراسته و حفظ چشم های شما هنگام صرف غذا، از لوستری استفاده کنید که با ارتفاعی معادل 35 تا 90 سانتی متر بالای میز غذاخوری شما قرار گرفته باشد.

لوسترها مناسب روشنایی محیطی و متمرکز هستند. برای ثبیت جریان نور محیط یا مرکزیت در یک فضای بزرگ، همچنین ایجاد جلوه ای اغراق آمیز و باشکوه، آن را بالای میز غذاخوری نصب کنید.

لامپ های آویخته

لامپ های آویخته

چراغ های آویخته یا آویزانی راهکار ساده ای برای روشنایی مرکزی هستند. لامپ های آویخته، به شکل زیبا و آرایش یافته ای به یک لوستر متصل و معلق از سقف هستند. حباب های این چراغ ها که روشنایی مستقیم و رو به پایین دارند، علاوه بر این که روشنایی اصلی پراکنده ای ارائه می دهند، در صدر جدول انتخاب برای روشنایی محیط های کاری قرار می گیرند.

این لامپ ها مناسب روشنایی موضوعی هستند. برای غیررسمی تر کردن فضا و لذت بخش تر شدن محل صرف غذا و محیط کار، از نوع تکی یا گروهی از انواع کوچک تر آن بالای جزیره آشپزخانه استفاده کنید.

روشنایی جانبی

روشنایی جانبی

این لامپ ها علیرغم این که نورهای پایین نامیده می شوند، وقتی که می خواهید منظری بدون آلودگی بصری و مدرن داشته باشید، حرف های زیادی برای گفتن خواهند داشت و بومی بی طرح برای دکوراسیون محیط اطراف خود هستند. اجزای اصلی لامپ به کار رفته در این نوع روشنایی سقفی، فقط هنگام نصب آن قابل رویت است که معمولاً نیازمند یک برق کار مورد تأیید برای نصب است. جلوه ای خالی از انباشتگی، چراغ های جانبی را به عنوان چراغ هایی با نوری عریض و غیر واقعی شناسانده که آن ها را به انتخاب های مناسب و خوب برای اتاق هایی با ارتفاع کم یا راهروهای کم عرض بدل کرده است. روشنایی های جانبی را در فاصله ای کمتر از 60 سانتی متر نزدیک تر به دیوار قرار ندهید. همچنین برای نصب یکی دیگر از این چراغ ها، فاصله 215 سانتی متر در فضا توهم بصری ایجاد خواهد کرد.

این چراغ ها مناسب روشنایی محیطی هستند. آنها روی سقف نصب کرده تا لایه ای اصلی از روشنایی در زمینه اتاق نشیمن، غذاخوری، آشپزخانه یا اتاق خواب داشته باشید.

روشنایی سِری

روشنایی سری شده

این گونه از چراغ ها، بین چراغ های معلق و آویخته قرار می گیرند. این روشنایی ها ترکیبی از یک میله آهنی قابل رؤیت با یک سری از لامپ های کوچک تری است که یا به آن چسبانده شده یا به زیر آنها آویزان شده اند. چراغ های سری به تنهایی می توانند کوچک یا بزرگ، سقفی یا معلق باشند. چراغ های معلق و سایر قطعات متصل به آن می توانند از یک میله در ارتفاع های متغیر و در جهت های متفاوت نصب شوند.

این چراغ ها مناسب روشنایی موضوعی و متمرکز هستند. آن ها را بالای پیشخوان آشپزخانه نصب کنید تا فضای کار روشن و مناسبی داشته باشید. می توانید قفسه کتاب های با ارزش خود را نیز با استفاده از این روشنایی، دیدنی تر کنید.

منبع: purewow

نویسنده: صبا عاصمی

صبا شوخ طبع و رک است. فیزیک خوانده، دوره ارشدش را می گذراند و خدا بخواهد دکترای فیزیک هم خواهد خواند. فیزیک را دوست دارد چون می خواهد از همه چیز سر در بیاورد و هر چیزی برایش جذاب است: علم، هنر، فرهنگ، تاریخ و فلسفه. برای فیلم و کتاب هم هیچ محدودیتی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *