بامیلو بلاگ / دنیای فناوری / راهنمای انتخاب و خرید هدفون

راهنمای انتخاب و خرید هدفون

در مورد خرید هدفون، فاکتورهای مختلفی حائز اهمیت هستند. فاکتورهایی نظیر سبک طراحی هدفون مورد نظر (توگوشی، روگوشی، دورگوشی)، باسیم یا بی‌سیم بودن هدفون، دارا بودن قابلیت‌های اضافه مانند active noise-cancellation به منظور کاهش صدای مزاحم اطراف در انتخاب هدفون مؤثر هستند. به علاوه اینکه نباید عامل قیمت را نادیده گرفت. اگر توانسته باشید از بین انواع مختلف هدفون‌ها، مشخصات مورد نظر خود را پیدا کنید، می‌توانید به دنبال محصول مورد نظر خود با آن مشخصات بگردید اما اگر مانند بسیاری از افراد هنوز در انتخاب یا حتی شناخت عوامل اساسی دچار سردرگمی هستید، این مطلب دقیقاً همان چیزی است که به دنبالش هستید.

فرم و سبک هدفون

معرفی انواع هدفون‌هایی که در ادامه می‌آید، می‌تواند انتخاب شما برای خرید را روشن‌تر کند. تصمیم شما برای هدف استفاده از هدفون (گوش کردن به موسیقی، سینمای خانگی یا بازی) و مکانی که در آن قصد استفاده از آن را دارید (در خانه یا در حال حرکت) دایرۀ انتخاب شما در انواع هدفون‌ها را محدودتر خواهد کرد.

1. هدفون‌های توگوشی

نام دیگر: هدفون‌های ایرباد (earbud)

خانوادۀ هدفون‌های توگوشی، مدل‌های بسیار وسیعی را شامل می‌شوند؛ از محصولاتی که می‌توانید به سادگی در مترو و اتوبوس تهیه کنید، تا هدفون‌های موجود در بسته‌بندی گوشی‌های همراه شما و حتی هدفون‌های قدرتمندی که با مدل‌های فول‌سایز از نظر قابلیت‌های صوتی رقابت می‌کنند. گوشی‌های کوچک این هدفون‌ها روی گوشی بیرونی یا در درون کانال گوش قرار می‌گیرند و در بعضی مدل‌ها، به خصوص مدل‌های اسپرت، با گیره‌های کوچکی دور گوش محکم می‌شوند.

مزایا: بسیار جمع و جور و سبک هستند؛ بسیاری از مدل‌ها میکروفون و کنترل‌های ناوبری و مسیریابی را روی سیم هدفون قرار داده‌اند؛ توانایی حذف صدای مزاحم بیرونی متوسط تا سطح عالی؛ تداخل کم یا حتی عدم تداخل با گوشواره، عینک، کلاه و موها.

معایب: کیفیت صدا و پاسخ صدای بم معمولاً قابل مقایسه با مدل‌های فول‌سایز نیست؛ استفادۀ طولانی از آن‌ها ممکن است باعث ناراحتی هایی شود؛ بعضی مدل‌های ابتدایی به سادگی گذاشته و برداشته نمی‌شوند که باعث می‌شود استفاده از آن‌ها در محیط‌های اداری مناسب نباشد؛ طراحی با دو کابل به معنای احتمال بیشتر برای پیچ خوردن و گره خوردن آن‌ها خواهد بود.

ویژگی‌های دیگر: کنترل از راه دور با پنج دکمه برای کنترل صدا؛ جنس و اندازه‌های مختلف برای گوشی (فوم، لاستیک، سیلیکون)؛ غلاف‌های نگه دارندۀ بالای گوش؛ چند درایور balanced-armature با crossover

2. هدفون‌های روگوشی

نام دیگر: هدفون‌های ایرپد (earpad)

این هدفون‌ها کاملاً روی گوش بیرونی شما قرار می‌گیرند و مدل‌های آن از محصولات قابل حمل ارزان تا هدفون‌های خانگی حرفه‌ای را شامل می‌شود. در حالی که هدفون‌های روگوشی می‌توانند طراحی بسته‌ای داشته باشند که تمام گوش را پوشش دهد، بعضی افراد مدل‌های فول‌سایز (که در ادامه می‌آید) را به دلیل قابلیت جداسازی صدای بیشتر و عدم درز صدا به بیرون انتخاب می‌کنند. اما باز هم هدفون‌های ایرپد در مکان‌هایی مثل محیط‌های اداری ترجیح داده می‌شوند، زیرا با کمک آن‌ها کاربر می‌تواند هم‌زمان به صدای دنیای بیرون نیز گوش دهد.

مزایا: نسبتاً جمع و جور؛ نسبت به هدفون‌های فول‌سایز کمتر مستعد داغ کردن گوش‌ها هستند؛ بعضی مدل‌ها برای حمل و نقل آسان، قابلیت جمع شدن دارند.

معایب: قابلیت جداسازی نویز در آن کمتر از مدل‌های فول‌سایز است؛ باس ضعیف‌تر نسبت به هدفون‌های فول‌سایز؛ درز صدا به بیرون.

ویژگی‌های دیگر: میکروفون و کنترل‌های ناوبری روی سیم؛ عرضۀ پدهای روی گوش اضافه به همراه هدفون؛ قاب حمل؛ طراحی جمع‌شدنی؛ کابل حلقوی یا مستقیم.

3. هدفون‌های فول‌سایز

نام‌های دیگر: هدفون‌های ایرکاپ (earcup)، هدفون‌های دورگوشی (circumaural)

توضیح فنی در مورد این هدفون‌ها، کلمۀ circumaural است که با ترکیب circum به معنی اطراف و aural به معنی گوش ساخته شده و هر هدفونی که گوشی آن تمام گوش شما را احاطه می‌کند از این نوع است. به دلیل اندازه و قابلیت‌های ایزولۀ صوت عالی، معمولاً هدفون‌های فول‌سایز به عنوان گزینه‌هایی برای استفاده در خانه و نه به عنوان محصولی قابل حمل در نظر گرفته می‌شوند، اما محبوبیت اخیر هدفون‌های فول‌سایز، با قابلیت حذف صدای مزاحم Beats، این قانون نانوشته را به چالش کشیده است.

مزایا: پتانسیل ارائۀ باس بسیار بالا و سطح صدای بسیار بلند؛ ایرکاپ‌ها باعث ایجاد محوطۀ صوتی بزرگ‌تر می‌شوند؛ صدای فراگیر به خوبی صداهای مزاحم بیرونی را از بین می‌برد.

معایب: اندازۀ بزرگ آن می‌تواند برای استفادۀ قابل حمل نامناسب باشد؛ بعضی مدل‌های فول‌سایز با مشکل داغ کردن گوش‌ها مواجه هستند؛ سربندهای عریض آن‌ها ممکن است با گوشواره‌ها، عینک‌ها یا بعضی مدل‌های مو تداخل داشته باشند.

ویژگی‌های دیگر: طراحی جمع‌شدنی؛ کابل جداشدنی؛ میکروفون، رهگیری، ناوبری و کنترل صدا روی سیم؛ پدهای قابل تعویض؛ دارا بودن فیش 3.5 میلی‌متری اضافه برای استفادۀ زنجیره‌ای چند کاربره.

4. هدفون‌های بی‌سیم

محبوب‌ترین رسانه برای انتقال بی‌سیم صوت، بلوتوث است؛ اما باید در نظر داشت که در استفاده از بلوتوث، مقداری از کیفیت صدا طی فرایند فشرده‌سازی فایل، قربانی می‌شود. برای مقابله با این افت کیفیت، بعضی از مدل‌ها از کدک aptX Bluetooth استفاده می‌کنند که تا حدودی سطح صحت و سلامت صوت را افزایش می‌دهد.

هدفون‌های سینمای خانگی نیز که از اتصال رادیویی استفاده می‌کنند و هدفون‌های وای‌فای نیز به مدتی است که وارد بازار شده‌اند.

مزایا: هیچ سیمی بین هدفون و دستگاه پخش‌کننده نیست؛ امکان پخش صدا از فاصلۀ 10 متری و حتی در بعضی مواقع بیشتر از آن.

معایب: در صورت اتمام باتری، صدا را از دست خواهید داد؛ فایل‌های فشردۀ صوتی پویایی عمق صدای موسیقی را کاهش می‌دهند.

ویژگی‌های دیگر: کاهش نویز فعال؛ پورت 3.5 میلی‌متری و کابل موجود برای اتصال باسیم؛ گوشی‌های قابل تعویض؛ قاب مسافرتی

5. هدفون‌های کاملاً بی‌سیم

راهنمای خرید هدفون

تعداد هدفون‌های بی‌سیم موجود در بازار در حال رشد است. بعضی محصولات مانند AirPods اپل و Skybuds شرکت Alpha Audio ساده‌تر هستند و امکانات محدودتری دارند اما مدل‌های حرفه‌ای‌تری مانند The Dash Pro محصول شرکت Bragi و Hear One شرکت Doppler Lab قابلیت‌های هوشمند و پیشرفته‌تری ارائه می‌کنند.

مزایا: هیچ گونه سیمی در آن‌ها به کار نرفته است.

معایب: عمر باتری آن‌ها نسبتاً کوتاه است؛ باید بیشتر مراقب گم نکردن یک یا هر دو گوشی باشید؛ مدل‌های خوب با کارایی بالا گران‌تر از هدفون‌های استاندارد بی‌سیم هستند.

6. هدفون‌های نویزگیر

راهنمای خرید هدفون

این هدفون‌ها صداهای مزاحم را با ایجاد آنتی‌نویز برطرف کرده و از رسیدن آن‌ها به گوش شما جلوگیری می‌کنند. این محصولات صدای بیرون را کاملاً نابود نمی‌کنند، اما مدل‌های بهتر آن، می‌توانند تا حدود زیادی حتی صدای سیستم تهویه هوای هواپیما را نیز کاهش دهند. هدفون‌های نویزگیر در انواع مختلف، از فول‌سایز گرفته تا هدفون‌های توگوشی تولید شده‌اند. از آن جا که در این هدفون‌ها صدای بیرونی کاهش داده می‌شوند، می‌توانید با آن‌ها به صدا با سطح کمتر گوش دهید و جزئیات آرام‌تر موسیقی را نیز درک کنید.

مزایا: تکنولوژی کاهش نویز فعال صدای محیط را حذف می‌کند؛ مناسب برای استفاده در محیط‌های پر سر و صدا و خلبان‌ها

معایب: کیفیت‌های طبیعی موسیقی را تغییر می‌دهند؛ بعضی افراد نسبت به کاهش نویز حساسیت‌هایی دارند و با حالت‌های جسمی بدی مواجه می‌شوند.

ویژگی‌های دیگر: ارتباط بی‌سیم؛ قاب مسافرتی؛ باتری‌های قابل شارژ؛ ناوبری و کنترل صدای روگوشی

7. هدفون‌های لایتنینگ یا USB-C

راهنمای خرید هدفون

با استفاده از این هدفون‌ها می‌توانید مستقیماً به پورت لایتنینگ (روی دستگاه‌های اپل) یا USB نوع C (روی دستگاه‌های اندرویدی) متصل شوید. اتصال استاندارد هدفون، یک ارتباط آنالوگ است در حالی که با این پورت‌ها می‌توانید ارتباط مستقیم دیجیتال داشته باشید. این هدفون‌ها انرژی خود را از گوشی شما می‌گیرند (مصرف باتری آن‌ها بسیار کم است) و یک DAC (مبدل دیجیتال به آنالوگ) اختصاصی دارند که معمولاً از DAC گوشی‌ها قوی‌تر است.

انتخاب در این نوع هدفون‌ها هنوز چندان گسترده نیست اما محصولاتی در انواع مختلف (توگوشی، روگوشی و دور گوشی) وجود دارند.

مزایا: ارتباط مستقیم دیجیتال می‌تواند صدای واضح‌تری تولید کند.

معایب: نیاز به یک مبدل برای اتصال به جک صوتی آنالوگ استاندارد؛ مقداری از باتری گوشی را مصرف می‌کنند؛ از هدفون‌های باسیم استاندارد گران‌تر هستند.

ویژگی‌های دیگر: کاهش نویز فعال اختصاصی با کمک گوشی

8. هدفون‌های اسپرت

راهنمای خرید هدفون

هدفون‌های اسپرت جزو محبوب‌ترین انواع هدفون‌ها هستند و بهترین محصولات این دسته نیز حالا دیگر بی‌سیم‌ها هستند. با قابلیت مقاومت در مقابل عرق یا حتی کاملاً مقاوم در مقابل آب، این محصولات می‌توانند در باشگاه‌ها، هنگام دویدن یا دوچرخه‌سواری استفاده شوند. بعضی از آن‌ها از طراحی باز یا شبه باز استفاده می‌کنند تا بعضی از صداها به دلایل ایمنی (مثلاً صداهای مربوط به ترافیک) وارد گوش شوند. به هر حال مدل‌هایی هم هستند که برای کاملاً ایزوله کردن صدا طراحی شده‌اند.

اکثر آن‌ها برای استفادۀ روزمره نیز به خوبی عمل می‌کنند و حتی بعضی از هدفون‌های اسپرت از سایر انواع هدفون نیز برای استفادۀ هر روزه مناسب‌تر هستند.

مزایا: طراحی‌شده برای استفاده حین فعالیت‌های ورزشی؛ مقاوم در مقابل عرق یا حتی ضد آب

معایب: بعضی مدل‌ها از طراحی باز استفاده می‌کنند و برای محیط‌های پر سر و صدا مناسب نیستند.

ویژگی‌های دیگر: سنسور ضربان قلب؛ قاب حمل

ویژگی‌ها

اندازه، نوع و تکنولوژی هدفون‌ها برای تصمیم خرید ضروری هستند. اما شناسایی و درک ویژگی‌ها و لغت‌های مخصوص به هدفون‌ها نیز بسیار مهم است. در ادامه با مهم‌ترین ویژگی‌های مربوط به هدفون‌ها آشنا می‌شوید.

 • باس: حتی در بهترین حالت، باس یا صدای بم هدفون‌ها در حد آن چیزی که از اسپیکرهای بزرگ یا ساب‌ووفرها می‌بینید نیست، اما بسیاری از تولیدکنندگان با روش‌هایی فرکانس‌های پایین را برجسته می‌کنند، حتی اگر نیاز به استفاده از تجهیزات جداگانه یا قربانی کردن طبیعت صدا شود.
  ایربادها کوچک و قابل حمل هستند، اما به جز چند مدل معدود حرفه‌ای، نمی‌توانند با هدفون‌های دورِ گوشی فول‌سایز در پاسخ باس عمیق رقابت کنند.

 • آب‌بندی‌شده (بسته‌شده) و باز: هدفون‌های بسته شده و جداکنندۀ نویز، چه با طراحی توگوشی و چه از نوع فول‌سایز، گوش شما را از نظر صوتی نسبت به محیط ایزوله می‌کنند. البته درجۀ جداسازی بین هدفون‌های مختلف متفاوت است و بسته بودن، جلوی درز صدا از هدفون به اتاق را نیز می‌گیرد. مدل‌های بسته برای گوش دادن به محتوای شخصی که دوست ندارید توسط دیگران شنیده شود ایده‌آل هستند. هدفون‌های باز مانند مدل‌های ایرپد فومی و بسیاری از مدل‌های اسپرت، از نظر صوتی شفاف هستند و اجازه می‌دهند صدای بیرون توسط کاربر شنیده شود، و صدای درون آن نیز برای افراد نزدیک به کاربر قابل شنیدن خواهد بود.
  در مجموع، این هدفون‌ها صداهای بهتر و بازتری نسبت به طراحی‌های بسته تولید می‌کنند. به دلیل عدم جلوگیری از صداهای بیرون، هدفون‌های باز برای فعالیت‌های بیرونی مانند پیاده‌روی بیشتر پیشنهاد می‌شوند زیرا در این فعالیت‌ها، نیاز به هشیاری نسبت به محیط وجود دارد.

 • راحتی و وزن: دست‌یابی به کیفیت صدا می‌تواند با استفادۀ لحظه‌ای نیز ارزیابی شود اما تنها راه برای قضاوت در مورد راحتی، قرار دادن هدفون روی گوش و گوش کردن به موسیقی حداقل برای 10 دقیقه است.
  آیا گوشی‌ها فشار بیش از حدی روی گوش شما وارد می‌کنند؟ هدفون‌هایی که گوش شما را احاطه کرده یا می‌پوشانند نیز می‌توانند باعث گرمای زیاد شوند اما برای فهمیدن این موضوع باید مدتی آن‌ها را امتحان کنید. بعضی مدل‌های بسته با پدهای چرم مصنوعی می‌توانند بسیار آسیب‌زا باشند.
  هدفون‌های حرفه‌ای به نسبت سنگین و حجیم هستند و چند ساعت استفاده از آن‌ها چندان مناسب نیست. هدفون‌هایی با سربند سبک‌تر تقریباً همیشه راحت‌تر از مدل‌های سنگین هستند و حتی اگر هم این طور نباشد، حمل و نقل آن‌ها آسان‌تر خواهد بود.
 • دوام: دلیلی وجود ندارد که با یک هدفون، مانند یک وسیلۀ مصرفی رفتار کنید. بر خلاف بسیاری از وسایل دیگر در حوزۀ الکترونیک، هدفون‌های امروزی شش ماه یا یک سال بعد از اولین استفاده منسوخ نخواهند شد. در واقع دلیلی ندارد که یک هدفون خوب، بخش اعظم یک دهه را دوام نیاورد.
  اطمینان حاصل کنید که محصولی که تهیه می‌کنید، از کیفیت ساخت بالایی برخوردار است. بعضی از ایربادها و دستگاه‌های قابل حمل، آسیب‌پذیر و شکستنی هستند. اگر محصول مورد نظر قابل جمع شدن است، بررسی کنید که لولاهای آن محکم هستند یا پس از یکی دو ماه از بین می‌روند؟ به کیفیت ساخت پدها یا گوشی‌ها نیز توجه داشته باشید.

 • پوشش و طول کابل‌ها: اکثر هدفون‌های استریو تنها از یک کابل استفاده می‌کنند که معمولاً به گوشی سمت چپ متصل می‌شود (به آن کابل‌کشی یک‌جانبه نیز گفته می‌شود). بعضی مدل‌ها نیز از کابل‌های Y شکل (کابل‌کشی دوجانبه) استفاده می‌کنند. قسمت اتصال کابل نیز از دو نوع طراحی بهره می‌برد: طراحی اتصال نوع I و اتصال زاویه‌دار نوع L. نوع دوم برای مواردی که از یک پخش‌کننده با جک هدفون در کنار یا در زیر دستگاه استفاده می‌کنید مفیدتر خواهد بود.
  طول کابل هدفون بستگی به نوع حمل هر کاربر دارد، به خصوص جایی که دستگاه را در آن قرار می‌دهد. یک کوله‌پشتی یا جیب شلوار مستلزم کابل بلندتری خواهد بود در حالی که وقتی پخش‌کننده را روی بازو یا گردن می‌بندید نیاز به کابل کوتاهی دارید. اما به هر حال طول کابل یک موضوع بحرانی نیست زیرا با کمک کابل‌های افزایشی یا بندهای کابل می‌توانید اندازۀ آن را افزایش یا کاهش دهید.

واژه‌های مهم

کلماتی که در ادامه می‌آیند، جزو مشخصاتی هستند که می‌توانید روی جعبۀ هدفون‌ها یا روی وب‌سایت تولیدکننده مشاهده کنید. آشنایی با معنا و کاربرد آن‌ها می‌تواند برای خریداران مفید باشد.

  • پاسخ فرکانسی: پاسخ فرکانسی در بلندگوهای بزرگ نیز برای پی بردن به کیفیت صدا بدون استفاده هستند، اما در هدفون‌ها این اعداد حتی بدتر هم می‌شوند. تولیدکنندگان به طور معمول در مورد پاسخ فرکانسی محصولاتشان اغراق می‌کنند. حتی در ارزان‌ترین هدفون‌ها نیز اعداد مربوط به پاسخ باس بسیار خوب و از طرف دیگر، صدای شفاف و سبک ادعا می‌شوند.
  • اعوجاج هارمونیک کل: درست است که هدفون‌هایی با میزان کمتر اعوجاج هارمونیک کل یا THD صدایی بهتر از محصولات با مقدار بیشتر در این معیار تولید می‌کنند، اما عدد THD اعلام شدۀ «کمتر از 1 درصد» نمی‌تواند در تشخیص کیفیت صدا مفید باشد. گوش دادن به صدای ضبط شدۀ گیتار آکوستیک برای مقایسۀ اعوجاج هدفون‌ها با یکدیگر کاربردی‌تر است. مشاهده خواهید کرد که بعضی محصولات صدایی کاملاً واضح‌تر نسبت به سایرین تولید می‌کنند.
 • امپدانس: در مجموع، هرچه میزان مقاومت الکتریکی (یا امپدانس) هدفون پایین‌تر باشد، رسیدن به صدای بیشتر در آن آسان‌تر است. اما باز هم مقاومت پایین تضمینی برای ظرفیت صوتی بالاتر نیست. فاکتورهای دیگری نیز هستند که می‌توانند پتانسیل بلندی صدا را محدود کنند. از آن جا که بسیاری از پخش‌کننده‌های MP3 توان خروجی ضعیفی دارند – آی‌پاد یک استثناء مهم به حساب می‌آید – خریداران حرفه‌ای می‌توانند بلندی صدا را پیش از خرید هر هدفونی بررسی کنند. برای حصول اطمینان، با پخش‌کنندۀ خودتان از هدفون استفاده کنید و به صدای آن گوش دهید.

سؤالات پرتکرار (FAQ)

-آیا من نیاز به تهیۀ یک تقویت‌کننده برای هدفون دارم؟

این که هدفون خود را به چه دستگاهی متصل می‌کنید، می‌تواند تأثیر به سزایی روی کیفیت صدا داشته باشد. کیفیت تقویت‌کنندۀ موجود در پخش‌کننده‌های CD یا MP3 در مجموع افتضاح است. البته آن‌ها تقصیری ندارند، این دستگاه‌های کوچک باید قطعات الکترونیکی و تقویت‌کنندۀ داخلی خود را با تنها چند ولت اداره کنند.

راهنمای خرید هدفون

اگر زمان زیادی به هدفون‌ها گوش می‌دهید و کیفیت صدا برای شما مهم است، تصمیم به خریدن یک تقویت‌کنندۀ هدفون عاقلانه خواهد بود. این دستگاه هم به صورت قابل حمل و هم در انواع خانگی در بازار یافت می‌شود.

– من پد گوشی هدفون توگوشی خود را گم کرده‌ام. آیا باید یک هدفون جدید بخرم؟

البته که نه. مگر اینکه واقعاً به دنبال خرید هدفون و هندزفری دیگری باشید. اما اگر پولتان برایتان مهم باشد، می‌توانید از تولیدکننده درخواست پد جایگزین کنید. بسیاری از هدفون‌ها تنها با یک پد برای هر سایز عرضه می‌شوند، بنابراین از دست دادن آن‌ها آزاردهنده است. اما علاوه بر خرید از تولیدکننده، شرکت‌های دیگری نیز هستند که برای برندهای مختلف و با مواد مختلف، پد گوشی تولید می‌کنند.

– آیا قیمت بالاتر در هدفون، بیانگر کیفیت بیشتر است؟

الزاماً نه. اکثر افراد پول زیادی را خرج گوشی تلفن خود می‌کنند اما علاقه‌ای به صرف پول روی هدفون ندارند، اما از سویی دیگر، نمی‌توان گفت که تمام هدفون‌های ارزان‌قیمت، کم‌ارزش هستند.

برای مثال، هدفون‌های Koss PortaPro که اولین بار در سال 1984 به بازار عرضه شدند به عنوان محصولی پرطرفدار مطرح می‌شوند که تولیدکننده طراحی و حتی قیمت آن را تا کنون تغییری نداده است. این محصول باکیفیت را می‌توان با کمتر از 50 دلار و گارانتی مادام‌العمر تهیه کرد.

 

نویسنده: مغیث عشرستاقی

فارغ التحصيل رشته‌ی مهندسی نرم‌افزار که البته به این عنوان افتخار نمی‌کند چون اساسا با تحصیلات دانشگاهی چندان موافق نیست. فعالیت حرفه‌ای او در حیطه‌ی کامپیوتر و تکنولوژی است و تشنه‌ی یادگیری مطالب بیشتر در این زمینه‌هاست. علاقمند به سیاست، ادبیات و فوتبال است و فیدل کاسترو، چخوف و ونگر شخصیت‌های مورد علاقه‌اش هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *