بامیلو بلاگ / دسته‌بندی نشده / ۱۲ راهنمایی طلایی از سرتاسر دنیا درباره‌ی تربیت فرزندان
راهنمای تربیت کودک

۱۲ راهنمایی طلایی از سرتاسر دنیا درباره‌ی تربیت فرزندان

در راهنمای تربیت کودک برایتان از سراسر جهان مثال آورده‌ایم. بهتر است از همان ابتدا بپذیریم که تربیت و پرورش کودک کار بسیار پیچیده‌ای است. بعضی وقت‌ها درست زمانی که گمان می‌کنید که همه چیز دارد به خوبی طبق برنامه و نقشه پیش می‌رود، اتفاق‌هایی رخ می‌دهد که شما را حیرت‌زده و سردرگم می‌کند. مثلا فرزند ۴ و ۶ ساله‌ی شما به کمک یکدیگر همه‌ی ظرف‌های غذا، قابلمه‌ و ماهیتابه را از کابینت‌های آشپزخانه بیرون ریخته‌اند و همه‌ی آنها را پر از آب کرده‌اند و حتی بعضی از آنها را روی زمین واژگون کردند. چرایی و چگونگی انجام این کار مشخص نیست و بهتر است به خود زحمت ندهید چون هیچ‌وقت متوجه آن نخواهید شد.

شما به احتمال زیاد برنامه‌ی روتین دقیقی را هر روز در رابطه با فرزندانتان انجام می‌دهید (هر شب ساعت ۷:۳۰ آنها را آماده‌ی خوابیدن می‌کنید، پیش از آن شاید آن‌ها را حمام ببرید یا حتی داستانی را برای آن‌ها بخوانید و غذای بسیار سبکی به همراه خانواده‌ی خود بخورید و فرزندتان را با غذای کودکی که خودتان تدارک دیده‌اید سیر کنید)، در ادامه‌ی این مقاله احتمالا بعد از خواندن راهنمایی‌هایی که خانواده‌ها از سرتاسر دنیا در رابطه با تربیت و پرورش فرزندانشان پیشنهاد دادند، می‌توانید برنامه‌های روتین خود را مورد بررسی قرار دهید و آنها را بهتر کنید تا برای شما و فرزندانتان مفیدتر شوند. از وقت‌گذراندن در کنار کودکان و تلاش برای برقراری دیالوگ با آن‌ها گرفته تا آماده کردن آن‌ها برای خواب و حتی گذراندن زمانی در فضاهای باز همه‌ی اینها روش‌هایی است که در سرتاسر دنیا در میان والدین متفاوت است و در برخی مواقع این روش‌ها می‌تواند تماماً الهام‌بخش باشند و گاهی اوقات بسیار ناخوشایند به نظر برسند. بعد از همه‌ی این حرف‌ها تربیت فرزندان به بهترین شیوه دقیقا همان هدفی است که در میان همه‌ی والدین مشترک است و برای رسیدن به آن همه‌ی تلاش خود را انجام می‌دهند.

 

۱- از همان غذایی که خودتان می‌خورید به فرزندانتان بدهید

معمولا کودکان منوی مخصوص به خود و غذاهای خاص خود را دارند. جالب است بدانید که در برخی از کشورها کودکان همان غذایی را می‌خورند که والدینشان صرف می‌کنند. وقتی مادر کاسه‌ی نودلی را جلوی فرزندش می‌گذارد او باید مانند بقیه‌ی اعضای خانواده همان غذا را بخورد و دیگر خبری از ناگت مرغ، پنیر پیتزا یا ماکارونی و پنیر نیست. در بسیاری از فرهنگ‌ها در سرتاسر دنیا از جدا کردن منوی غذای بچه‌ها اجتناب می‌کنند. مثلا در کره‌ی جنوبی کودک یاد می‌گیرد که هر آن چیزی را بخورد که مادر در یک وعده‌ی غذایی تدارک می‌بیند و این یعنی که آنها از سبزیجات مختلف گرفته تا غلات و پروتئین را در هر وعده‌ی غذایی به همراه دیگر اعضای خانواده می‌خورند. همین روش باعث می‌شود تا بچه‌ها از همان سنین کودکی غذاهای سالم و طبیعی را وارد بدنشان کنند و مواد معدنی مورد نیازشان را از همان سنین پایین به دست آورند. عادت دادن بچه‌ها به غذاهایی که خودمان می‌خوریم به هیچ ‌وجه کار پیچیده‌ای نیست.

۲- استفاده از سرویس بهداشتی را از همان سنین پایین به کودکانتان آموزش دهید

خیلی خوب می‌شود اگر بچه‌ها از همان سنین کودکی یاد بگیرند که خودشان به دستشویی بروند آنوقت دیگر نیاز به پوشک و عوض کردن و چیزهای دیگر نیست. طبق تحقیقات انجام شده در هند و چین کودکان از همان سنین بسیار پایین مثلا شش یا هفت ماهگی یاد می‌گیرند که خود به دستشویی بروند مثلا شلوارهای مخصوصی را به تن آنها می‌کنند که شکافی کوچک بر روی آن قرار دارد و بچه‌ها بدون اینکه نیاز باشد شلوارشان را در بیاورند می‌توانند به دستشویی بروند و خود به تنهایی ادرار کنند. برخی از بچه‌ها بدون شلوار و پوشک به این طرف و آن طرف می‌دوند و یا آنهایی که هنوز نمی‌توانند راه بروند چهار دست و پا خود را بر روی زمین می‌کشانند، آنها ممکن است تصادفا روی زمین دستشویی کنند، اما اشکالی ندارد چون آنها در حال یادگیری این هستند که بتوانند خودشان را کنترل کنند و خود به تنهایی به سرویس بهداشتی بروند. بچه‌هایی که در آسیا با چنین شیوه‌ای تربیت می‌شوند بسیار بیشتر از بچه‌هایی هستند که در آمریکا مجبوردند همچنان پوشک به تن کنند. در ویتنام حتی بچه‌ها در حالی که والدینشان سرگرم کار دیگری هستند و دارند سوت می‌زند به تنهایی به دستشویی می‌روند و مدفوع کنند. این مسئله برای والدین آمریکایی بسیار عجیب است، بچه‌های ویتنامی از سن ۹ ماهگی یاد می‌گیرند که خود به دستشویی بروند.

۳- با لحن کودکانه با آن‌ها صحبت نکنید

استفاده از زبان بچه‌ها (آواهای بی‌معنا) برای برقراری ارتباط با آنها در سنین پایین در آمریکا مسئله‌ای بحث‌برانگیز است. برخی می‌گویند استفاده از این آواها فرآیند یادگیری زبان را در بچه‌ها کند می‌کند و برخی دیگر می‌گویند که تاثیری در فرآیند یادگیری زبان ندارد. در فرانسه جوان‌ها با بچه‌ها و کودکان به این زبان صحبت نمی‌کنند و این دقیقا نشان‌دهنده‌ی احترامی است که برای بچه‌ها قائل هستند.

 

۴- به فرزندانتان یاد بدهید که بتوانند به راحتی شما را ترک کنند

والدین باید شنا کردن را به فرزندان‌شان یاد بدهند. به چه دلیل؟ زیرا آنها بهتر است مهارت‌هایی را یاد بگیرند که به آنها کمک می‌کند به صورت مستقل بار بیایند و بزرگ شوند. طبق پژوهش‌هایی که در این زمینه انجام شده در آلمان کودکانی که سه سال و نیم سن دارند یا بزرگ‌تر هستند هر بهار به مدت سه شب در مناطق روستایی کمپ می‌کنند. آنها در این کمپ‌ها یاد می‌گیرند که مستقل شوند و حتی اوقات خوشی را بدون خانواده‌هایشان تجربه کنند. البته بهتر است برنامه‌ای هم برای والدین تدارک دید زیرا آنها بیشتر به فرزندانشان وابسته هستند، آنها باید یاد بگیرند که بتوانند بدون فرزندانشان هم به زندگی خود ادامه دهند مخصوصا وقتی بچه‌ها کوچک‌تر هستند.

۵- فرزندانتان را لوس نکنید اگر کار اشتباهی انجام می‌دهند

بسیار سخت است که فرزند نوپای شما بالا و پایین بپرد و چیزی را از شما بخواهد و شما به آن توجهی نکنید. والدین ایتالیایی به هیچ‌وجه فرزندانشان را لوس نمی‌کنند مخصوصا وقتی آنها مرتکب خطایی شده باشند. اگر آنها برای به دست آوردن چیزی داد و بیداد به راه بیاندازند یا جیغ بزنند و گریه و ناله سر دهند، والدین ایتالیایی نه تنها توجهی به آنها نمی‌کنند بلکه می‌گذارند که آزادانه این کار را انجام دهند. زیرا آنها باید متوجه شوند که راه به دست آوردن چیزهایی که می‌خواهند جیغ و داد و گریه نخواهد بود.  

 

۶- وعده‌های غذایی‌ در کنار کودکانتان میل کنید

این کاری است که اکثر والدین در سرتاسر دنیا به صورت برنامه‌ای منظم انجام می‌دهند. بر طبق پژوهش‌های انجام شده والدین مصری، ایتالیایی و آرژانتینی بیش از باقی کشورها زمان زیادی را به همراه خانواده‌ی خود بر سر میز غذا می‌گذرانند. این برنامه‌ها ممکن است مهم به نظر نرسد اما در همین لحظه‌هاست که کودک رابطه‌ی محکم و دوستانه‌ای با اعضای خانواده‌ی خود برقرار می‌کند که بر روی زندگی او تاثیرگذار خواهد بود.

۷- اجازه دهید فرزندانتان به اندازه‌ی توانشان به شما کمک کنند

تحقیقان نشان داده که حتی سرخپوست‌های مایایی که در آمریکای مرکزی زندگی می‌کنند به کودکان خود اجازه می‌دهند که از همان سنین پایین در کارهای خانه (یا حتی کشاورزی) به والدین خود کمک کنند. این کار به بچه‌ها کمک می‌کند تا حس مسئولیت‌پذیری و اخلاق‌ کاری در آنها پرورش یابد و بتوانند به والدین خود یاری برسانند. کودکانی که اجازه پیدا می‌کنند از همان سنین پایین در کارهای مختلف به والدین خود کمک ‌کنند، تجربه‌هایی در مواجه با کارهای روزمره و حتی در بعضی مواقع کارهای سخت به دست می‌آورند که بسیار ارزشمند است.

۸- کودکانتان را به هواخوری ببرید

در کشورهای اسکاندیناویایی کودکان هر روز زمانی را بیرون از خانه سپری می‌کنند. برای مثال شما احتمالا در دانمارک بچه‌ای را نمی‌بینید که  سوار کالسکه به همراه والدین خود در صفوف خرید یا رستوران‌ها باشد. در نروژ حتی اگر هوا زیر صفر باشد باز هم کودکانی را می‌بینید که در هوای باز مشغول به بازی هستند. چرا والدین بچه‌ها را حتی در دمای زیر صفر بیرون می‌برند؟ زیرا آنها بر این باورند که هوای آزاد برای سلامتی آنها ضروری است.

 

۹- بچه‌هایتان را در آغوش بگیرید

بسیاری از مادرها هر روز به کودکانشان عشق می‌ورزند. بهتر است با آغاز و پایان هر روز کودکتان را سخت در آغوش بگیرید. در هند مادران هر روز کودکانشان را ماساژ می‌دهند. آنها از کالسکه استفاده نمی‌کنند و در عوض آنها را در آغوش می‌گیرند. در آغوش گرفتن بچه‌ها باعث می‌شود که رابطه‌ی بین مادر و فرزند روز به روز عمیق‌تر شود. پس فراموش نکنید که فرزندانتان را در آغوش بگیرید و به آنها عشق بورزید.

۱۰- در چشمان فرزندانتان نگاه نکنید

این پیشنهادی است که اکثر والدین در سرتاسر جهان آن را تصدیق می‌کنند و والدین آمریکایی از شنیدن آن سر تکان می‌دهند، اما هنگامی که دلیل این کار را برایتان توضیح دادیم احتمالاً قانع خواهید شد که مستقیما به چشمان فرزندانتان نگاه نکنید.‌ مردمی که در کنیا زندگی می‌کنند بر این باورند که نباید به چشمان کودکانشان نگاه کنند زیرا در ارتباط چشمی چیزی که منتقل می‌شود همان قدرت است.‌ والدین ارباب بچه‌ها و کودکان خود نیستند. با توجه به شیوه‌ای که کودکان کنیایی بزرگ می‌شوند، آنها نسبت به باقی کودکان جهان کمتر خواستار توجه هستند.

۱۱- کودکانتان را مجبور به انجام کاری نکنید

مادران و پرستارانی هستند که به منظور تربیت کودکانشان فشار زیادی را بر آنها تحمیل می‌کنند. البته درست است که شما می‌خواهید فرزندانتان موفق شوند و به هر آنچه که آرزویش را دارند برسند. اما مطمئنا فشاری که شما بر آنها تحمیل می‌کنید نه تنها آنها را به آرزوهایشان نخواهد رساند بلکه مشکلات فراوانی برای آنها ایجاد خواهد کرد. والدین هلندی ترجیح می‌دهند فرزندانشان در محیطی راحت و شاد بزرگ شوند تا اینکه آنها را تحت مراقبت‌ها و آموزش‌های سخت و شدید قرار دهند. بزرگ شدن و رسیدن به آنچه آرزویش را داریم بدون شک چالش‌برانگیز و نیازمند سختکوشی است اما باید بدانیم که برقراری تعادل میان زمان استراحت و زمان‌هایی که باید سخت کار کنیم بسیار حیاتی است. پس زمان‌های استراحت را جدی بگیریم.

۱۲- برای زمان‌ خواب کودکان سختگیری نکنیم

هستند والدینی که به همراه کودک خود از خانه بیرون می‌روند و نزدیک غروب سعی می‌کنند که با عجله به خانه بازگردند مبادا زمان خواب فرزندشان دیر شود. آیا شما هم مثل این والدین هستید؟ بچه‌هایی که در اسپانیا زندگی می‌کنند معمولا نزدیک ساعت ده شب آماده‌ی خواب می‌شوند. اگر بچه‌ها بین ظهر و عصر چرتی بزنند خب مشخص است که نمی‌توانند برای خوابِ شب زود به تخت‌خواب بروند. پژوهش‌های انجام شده در رابطه با ساعت خواب بچه‌ها نشان می‌دهد که آنها مطمئن نیستند که دیر خوابیدن بچه‌ها در شب به آنها آسیب خواهد رساند، و هیچ ضرورتی ندارد که والدین بچه‌های خود را زودتر از خود راهی تخت‌خواب کنند.

نظر شما چیست؟ آیا چنین نکاتی را برای تربیت کودکان، منطقی می دانید؟ اگر شما بخواهید یک مورد به لیست راهنمای تربیت کودک اضافه کنید، چه خواهید گفت؟

نویسنده: نیما پارسه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *