کشور با کمترین فساد
بامیلو بلاگ / گوناگون / ده کشور با کمترین میزان نرخ فساد

ده کشور با کمترین میزان نرخ فساد

فساد یکی از بزرگترین تهدیدهای جهانی است. متاسفانه هیچ کشوری وجود ندارد که در آن اثری از فساد نباشد. این مسئله‌ی جهانی حکومت‌های فاسد به بار می‌آورد، مسیر توسعه را متوقف می‌کند و جایگاه قانون را به سستی می‌کشاند. با این‌حال، تعدادی از کشورها هنوز وجود دارند که فساد در آنها در کمترین میزان ممکن است. ما در اینجا فهرستی از ده کشور ارائه می‌دهیم که نرخ فساد در آنها در سطح جهان در کمترین حد است. این رده‌بندی بر اساس مشاهدات بین‌المللی یا «امتیازِ شاخصِ مشاهده» [یا CPI] ارائه شده و در مجله‌ی «شفافیت بین‌المللی» نیز انتشار یافته است. این سیستمِ امتیازدهی از صفر تا صد تغییر می‌کند. امتیاز صفر نشاندهنده‌ی بیشترین فساد ممکن در یک کشور و امتیاز صد حاکی از کشوری بدون فساد است.

۱۰.کانادا، امتیاز: ۸۱

کشور با کمترین نرخ فساد / کانادا

سیستم پارلمانی کانادا سه شاخه‌ی مهم دارد، پادشاه، مجلس سنا و مجلس عوام. امروزه ملکه الیزابت دوم در راس پادشاهی یا بر مسند سلطنت قرار دارد. آنچه کانادا را به کشوری با کمترین فساد تبدیل می‌کند سیستم پارلمانیِ باز و دموکراتیک این کشور است. فارغ از این مسئله، کانادا همچنین به خاطر کیفیت بالای زندگی، سیستم آموزشی خوب و شفافیت حکومتش در جهان شهره است. در کانادا، قوانین به وسیله قوه مجریه به جریان می‌افتند که شامل ملکه، نخست وزیر و اعضای کابینه است. قوه مقننه (شامل ملکه، سنا و مجلس عوام) مسئول وضع قوانین است. قوانینی که از فرایندهای مربوط به قوای مجریه و مقننه گذرانده می‌شوند نیز به وسیله‌ی دیوان عالی کشور کانادا مورد بررسی و تفسیر قرار می‌گیرند. به همین دلیل، میزان نرخ فساد در کانادا آنقدر کم است که جزو ده کشور کم فساد دنیا به شمار می‌آورد.

۹ـ لوگزامبورک، امتیاز: ۸۲

کشور با کمترین نرخ فساد / لوگزامبورگ

لوگزامبورگ یکی از ثروتمندترین و در عین حال یکی از کوچکترین کشورهای عضو اتحادیه اروپاست و میزان نرخ فساد در آن بسیار کم است. این کشور تنها حکومت دوک‌نشین دنیاست. نرخ اندکِ فساد در این کشور یکی دیگر از نکات مهم درباره‌ی لوگزامبورگ است. سیستم پارلمانی این کشور با حکومت سلطنتی‌اش که مبتنی‌بر قانون اساسی است یکپارچه است. حکومت لوگزامبورگ شدیدا به وضع قوانین ضدفساد می‌پردازد. قوه اجرایی این کشور در مورد مسائل قضایی به صورتی بسیار شفاف و روشن عمل می‌کند.

۸ـ هلند، امتیاز: ۸۳

کشور با کمترین نرخ فساد / هلند

کشور هلند حکومتی سلطنتی به همراهِ یک سیستم پارلمانی یکپارچه دارد. رئیس فعلیِ دولت، پادشاه کشور، ویلم الکساندر است. پادشاه مسئول انتخاب شهرداران و سیاستمداران برای حکمرانی است. نخست وزیر نیز رئیسِ حکومت هلند است. برای اینکه میزان نرخ فساد در پایینترین حد ممکن نگه داشته شود، حکومت هلند از روال قضایی شفاف و برنامه‌های ضدفساد موثر بهره می‌برد.

بیشتر بخوانید: ۱۰ شهر گران دنیا

۷ـ سنگاپور، امتیاز: ۸۴

کشور با کمترین نرخ فساد / سنگاپور

سنگاپور هفتمین کشور با میزان نرخ فساد کم در دنیاست. این کشور یک سیستم پارلمانی یکپارچه با سیستمِ دموکراتیک حکومتی دارد. در سنگاپور این عاملیت ویژه را اصطلاحاً CPIB (یا دفترِ تحقیقات اعمال مفسدانه) می‌نامند. کار این اداره تحقیق و بررسی، و نیز اتخاذِ رویکرد عملی و قانونی علیه فساد است. سیستم قضایی قدرتمند این کشور در جهان به خاطرِ قانونمندی و انصافش معروف است.

۶ـ سوئیس، امتیاز: ۸۶

کشور با کمترین نرخ فساد / سوییس

سوئیس یک سیستمِ جمهوری دموکراتیک برای حکومتش دارد. در اینجا، مردم این حق را دارند که از طریق رفراندوم‌ها بر فعالیت‌های دولت تاثیر بگذارند. دموکراسی مستقیم در این کشور یکی از باثبات‌ترین دموکراسی‌های دنیاست. این کشور چارچوب قانونی نیرومند و قوانین ضدفساد محکمی دارد. این قوانین به حکومت سوئیس کمک می‌کنند که یک نظام هر چه پاک‌تر را در حوزه‌ی عمومی حفظ کند. به همین دلیل میزان نرخ فساد در سوئیس بسیار کم است و از کیفیت خوب زندگی در این کشور خبر می‌دهد.

۵ـ نروژ، امتیاز: ۸۶

کشور با کمترین نرخ فساد / نروژ

کشور نروژ یک حکومت سلطنتی مبتنی بر قانون دارد که با یک سیستم پارلمانی همکاری می‌کند. این سلطنت ریاست دولت را بر عهده دارد و حکومت نیز به وسیله نخست‌وزیر اداره می‌شود. سیستم قضایی نروژ کاملا مستقل از قوای مجریه و مقننه عمل می‌کند. نروژ همچنین یک سیستم قانونگذاری ضدفسادِ قوی و موثر دارد. این سیستم به حفظِ استانداردهای  بالا در حیطه‌ی عمومی کمک می‌کند. میزان نرخ فساد در نروژ آنقدر کم است که می‌توان به نشانه‌هایش را در امنیت اجتماعی و آرامش خاطر مردمانش نیز جستجو کرد.

۴ـ سوئد، امتیاز: ۸۷

کشور با کمترین نرخ فساد / سوئد

کشور سوئد یک سیستمِ دموکراتیک پارلمانی به همراه یک سیستم سلطنتیِ قانونی دارد. این کشور از نظر جهانی به عنوان کشوری با کیفیت زندگی مطلوب و سطح بالا شناخته می‌شود، که در آن برابری، پیشرفت و رشد انسان‌ها، آموزش و سلامت از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است. سیستم حکومتی سوئد نیز شفاف و با ثبات است. عاملیت‌های حکومتی سوئد فساد را به عنوان «سوءاستفاده از قدرت» می‌شناسند. در نتیجه، واحدِ ضدفساد بسیار کارآمدی هم در سوئد وجود دارد که در مورد فساد تحقیق می‌کند و می‌کوشد آن را برطرف نماید، تا میزان نرخ فساد در کمترین حد باقی بماند.

دانستی های جالب در مورد سوئد را از اینجا بخوانید: یک مُشت اطلاعات جالب از کشور سوئد

۳ـ فنلاند، امتیاز: ۸۹

کشور با کمترین نرخ فساد / فنلاند

کشور فنلاند یک جمهوری پارلمانی است و نخست وزیر این کشور رئیس حکومت است. رهبران سیاسی در فنلاند تعهد بسیار بالایی در مقابله با فساد دارند. حکومت فنلاند نیز مکانیزمی بسیار شفاف را در پیش گرفته و نظام‌های ادرای اصلی کشور در هماهنگی موثر با همدیگر عمل می‌کنند. سیستم قضایی مستقل و چارچوب قانونی نیرومند این کشور هم شانس کمی برای اشکال مختلف فساد باقی می‌گذارد. به همین خاطر میزان نرخ فساد این کشور آنقدر ناچیز است که جزو سه کشور پاک دنیاست.

در مورد کشورهای اسکاندیناوی بیشتر بخوانید: چرا کشورهای اسکاندیناوی با بقیه دنیا فرق دارند؟

۲ـ نیوزلند، امتیاز: ۹۱

کشور با کمترین نرخ فساد / نیوزلند

کشور نیوزلند دومین کشور از لحاظ فسادستیزی در دنیا به شمار می‌رود و بر اساس پژوهش‌ها در مورد میزان نرخ فساد در جهان، امتیاز خیره‌کننده‌ی ۹۱ را به خود اختصاص داده است. این کشور از یک سیستم پارلمانی و نیز از یک سلطنتِ قانونی برخوردار است. ملکه الیزابت دوم ریاست دولت نیوزلند را بر عهده دارد. سیستم قضایی این کشور کاملا مستقل از قوه مجریه و قوه قانونگذار است. از این لحاظ، سیستم قضایی نیوزلند بی‌طرفانه، منصفانه و پاسخگوست.

۱ـ دانمارک، امتیاز: ۹۲

کشور با کمترین نرخ فساد / دانمارک

کشور دانمارک کم‌فسادترین کشور دنیا با امتیاز عالیِ ۹۲ است. فساد اجرایی، فسادهای تجاری یا کسب‌و‌کار، و سایر اشکال فساد در دانمارک بسیار به ندرت رخ می‌دهند. این کشور یک نظام پارلمانی یکپارچه با سلطنت قانونی‌اش دارد. سازوکارِ شفاف، وحدت و همبستگی، سیستم قضایی مستقل، فعالیت‌های شهروندی و اعتماد اجتماعی همگی عواملی هستند که دانمارک را به شفاف‌ترین کشور دنیا تبدیل کرده‌اند. قانون جزا یا مجموعه حقوق کیفری در دانمارک نیز هر گونه فساد یا هر شکلی از رشوه‌خواری را در کشور منع می‌کند. علاوه بر سطح ناچیزِ فساد در این کشور، دانمارک دارای استانداردهای بسیار بالای زندگی، تحرک اجتماعی عالی، سطح سواد بسیار مطلوب و کیفیت مطبوعی برای زیست شهروندان است.

شما دوست داشتید در کدام یک از این کشورها زندگی کنید؟

نویسنده: نیما پارسه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *