بامیلو بلاگ / سبک زندگی / فرهنگ و هنر / ۱۰ کشف باستانی رازآلود در تمام دوران
کشف

۱۰ کشف باستانی رازآلود در تمام دوران

اکتشافات باستان‌شناختی همواره یادآور ذهن خلاق پیشینیان ما هستند. این اکتشافات شانس بزرگی برای ما هستند تا اشیایی از قرن‌های گذشته را ببینیم. در این مطلب ده کشف باستانی بسیار مهم که از تمام اعصار و تمام قرون باقی مانده است را فهرست کرده ایم.

10 کشف باستانی در تمام قرون و اعصار

10- نسخه‌ی خطی ووینیچ

10 کشف باستانی رازآلود در تمام دوران

نسخه‌ی خطی ووینیچ را «رازآلودترین نسخه‌ی خطی اکتشاف شده در جهان» تا به امروز خوانده‌اند. این نسخه در سال ۱۹۱۲ در شمال ایتالیا کشف شد. زبان، دستخط، و مولف این نسخه‌ی خطی هنوز ناشناخته است. به زعم باستان‌شناس‌ها، بسیاری از صفحاتش از دست رفته‌اند و تاکنون تنها ۲۴۰ صفحه از آن باقی مانده است. طراحی‌هایی از انواع و اقسام گیاهان جالب‌ترین نکته‌ی یافت‌شده در این نسخه‌ی خطی است. تا به امروز هیچ کسی نتوانسته هیچ کدام از طراحی‌ها را به گونه‌های گیاهی زنده‌ی موجود در جهان ربط دهد. این باور وجود دارد که نسخه‌ی خطی ووینیچ در قرن ۱۵ام نوشته شده باشد. جدا از بخش گیاهان، این نسخه‌ی خطی رازآلود بخش‌هایی ستاره‌شناختی، زیست‌شناختی، کیهان‌شناختی، و داروشناختی را هم در خود دارد.

9- موآی کوهستان اوون

10 کشف باستانی رازآلود

در سال ۱۹۸۶ بود که گروهی از باستان‌شناس‌ها پنجه‌ی پرنده‌ای را کشف کردند که داشت غاری را در زلاندنو حفر می‌کرد. گوشت و عضله‌ها هنوز به پنجه وصل بودند. بعدها، باستان‌شناس‌ها تصدیق کردند که این پنجه در واقع پای یک پرنده‌ی بی‌بال منقرض‌شده است که از ۲۰۰۰ سال پیش محو شده است. موآی بی‌بال پرنده‌ای سنگین بود با ۱۲ پا ارتفاع و ۲۵۰ کیلو وزن. انسان‌های اولیه با شکار بی‌رویه‌ی موآها آن‌ها را منقرض کردند. پنجه‌های ترسناک موآ در موزه‌ی تاریخ طبیعی زلاندنو نگهداری می‌شود.

8- ساکسایوامن

کشف باستانی

ساکسایوامن یک مجموعه‌ی باستانی محصور در ماچوپیچوی پرو است. احداث این ساختار پیچیده در سال ۱۴۴۰ و به دستور امپراطور پاچاکوتی شروع شده بود. بیش از ۱۰۰ سال زمان برد تا این ساختار تکمیل شود. دیوارهایش از انواع و اقسام متفاوت سنگ‌ها شامل بلوک‌ها، سنگ‌های ‌آهکی و سنگ‌ریزه‌های سخت تشکیل ساخته شدند. ساکسایوامن با دیواری به ارتفاع ۶۰۰ متر یک ساختار زیگزاگی دارد. هر بلوک از این دیوار صد تن وزن دارد. دیوار ساکسایوامن از برج باستانی مشهور به نام مویومارچا، سالامارچا، و پائونچامارچا و همچنین از یک پرستشگاه خورشید حفاظت می‌کند.

7- خطوط نازکا

10 کشف باستانی در تمام قرون و اعصار

خطوط نازکا به شکلگیری غیرعادی خطوط سفیدی اشاره دارد که فقط وقتی می‌تواند دیده شود که بتوانید پروازی هوایی بر فراز صحرای جنوبی پرو داشته باشید. این خطوط یکی از میراث جهانی مشهور یونسکو به حساب می‌آید. این خطوط رازآلود باستانی به شکل ذوزنقه، مستطیل، مثلث، و مارپیچ درآمده‌اند. با نگاهی دقیق‌تر می‌توانید به هفتاد شکل حیوانی، ساختارهای گیاهی، و سیصد شکل هندسی هم پی ببرید. قصد این خطوط هنوز ناشناخته است. باستان‌شناس‌ها تخمین زده‌اند که خطوط نازکا را سرخ‌پوستان نازکا بین ۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح و ۷۰۰ سال پس از میلاد مسیح خلق کرده باشند. تعداد زیادی از مردم بر این باورند که این خطوط را بیگانه‌های فضایی ایجاد کرده بودند تا انسان‌ها مسیر درست را پی بگیرند.

اگر به موضوعات باستانی و تاریخی علاقه مند هستید هرگز مقاله دو قسمتی ۱۰ عدد از برترین رموز باستانی را از دست ندهید.

۱۰ عدد از برترین رموز باستان -قسمت اول

6- گوبکلی تپه

10 کشف باستانی در تمام اعصار

گوبکلی تپه در ترکیه قدیمی‌ترین مکان باستان‌شناختی جهان است. ساختمانش باعث می‌شود که قدرت هنری بسیار بالای مردم عصر حجر را از یازده هزار سال قبل به یاد آورید. در این بنا از ستون‌های سنگ آهک با وزن بین ۱۵ تا ۲۲ تن استفاده شد تا بتوانند سرپایش نگه دارند. این سنگ‌ها را از صخره‌های عظیم بریدند و سپس در این بنا به کار گرفتند. باستان‌شناس‌ها ۲۰۰ ستون غول‌آسا را طی حفاری‌ها کشف کرده‌اند. این اعتقاد وجود دارد که گوبلکی تپه مکان جمع‌شدن مردمان عصر باستان بوده باشد. این یافته‌ها به باستان‌شناس‌ها یاری رسانده‌اند تا مطالعه‌ای عمیق در مورد انقلاب نوسنگی داشته باشند.

5- ارتش سفالی

10 کشف باستانی در تمام قرون

در ۱۹۷۴، گروهی از باستان‌شناس‌ها در منطقه‌ی شیان چین دست به یک حفاری گسترده زدند که بعدها به بزرگترین یافته در زمینه‌ی هنر سوگواری بدل شد. ارتش سفالی. آن‌ها هزاران سرباز ساخته‌شده از خاک رس را کشف کردند که در نزدیکی قبر امپراطور خین شی هوآنگ دفن شده بودند. او اولین امپراطور چین بود. سربازان ساخته‌شده از خاک رس همراه با او دفن شده بودند تا از او در برابر نیروهای مختلف پس از مرگ حمایت کنند. این کشف باستانی پیچیده عمری نزدیک به ۲۲۰۰ سال دارد. باستان‌شناس‌ها همچنین سلاح‌های متفاوتی را همراه با این مجسمه‌ها کشف کردند. سلاح‌ها با دقت تمام در دهلیزهای خاکی متفاوت آرایش یافته بودند. چهار گودال اصلی هم درون این مکان باستان‌شناختی دیده می‌شد. سه گودال با ارتش خاکی و سلاح‌ها پر می‌شد و چهارمین گودال خالی بود. بسیاری از بخش‌های این مجموعه و قبر امپراطور خین شی هوآنگ همچنان مورد حفاری قرار نگرفته‌اند.

4- تندیس‌های موآی، جزیره‌ی شرقی

 تندیس‌های موآی، جزیره‌ی شرقی ( یکی از کشف های باستانی )

تندیس‌های موآی جزایر شرقی یکی از رازآلودترین و شمایل‌گون‌ترین یافته‌های باستان‌شناختی تا به امروز است. این تندیس‌ها جذبه‌ی اصلی جزیره‌ی شرقی‌اند. خود این جزیره نیز فاصله‌ی چندانی با شیلی ندارد. تندیس‌های موآی را مردمان باستانی راپا بین سال‌های ۱۳۰۰ تا ۱۵۰۰ پس از میلاد مسیح تراشیده‌اند. در مجموع ۲۸۸ تندیس موآی در یک فضای سنگی گسترده در مکان‌های مختلف جزیره قرار دارند. این تندیس‌ها ۱۳ پا ارتفاع و ۸۰ تن وزن دارند. مردمان راپا از صخره‌های آتشفشانی جزیره برای تراشیدن این تندیس‌ها استفاده می‌کردند. تندیس‌ها شکل حرف دی انگلیسی را دارند که در نتیجه این امکان را فراهم می‌آورد که بتوان آن‌ها را پهلو به پهلوی همدیگر و با استفاده از ریسمان‌های محکم نگه داشت.

3- استون‌هنج

کشف های باستانی اروپا

استون‌هنج پیشاتاریخی محسوب می‌شود. در واقع یک یادبود ۵۰۰۰ ساله‌‌ است که در سالسبوری سیتی انگلستان‌ قرار دارد. این بنای یادبود از سنگ‌های بسیار ریز و بسیار درشت ساخته شده است. سنگ بزرگتر ۳۰ پا ارتفاع دارد و به‌طور مصطلح سارسن نامیده می‌شود. وزن این سنگ‌ها حدود ۲۵ تن می‌شود. هدف واقعی استون‌هنج هنوز ناشناخته است. استون‌هنج بین ۳۰۰۰ تا ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح ساخته شده است. برای احداث این بنا، سازندگان دوران نوسنگی سنگ‌های عظیمی را از تپه‌های پرسلی جدا کردند که حدودا ۱۵۰ مایل از محل این یادبود رازآلود فاصله دارد. این باور بین باستان‌شناس‌ها وجود دارد که ۲۴۰ نفر در این ناحیه دفن شده باشند.

2- اهرام ثلاثه

اهرام ثلاثه یک کشف باستانی

این اهرام برجسته‌ترین ساختار باستانی تمام اعصار را تا به امروز نشان داده‌اند. هرچند تمدن‌های زیادی دست به احداث هرم زده‌اند اما اهرام مصری‌ها بی‌همتاترین مورد به شمار می‌آیند. هرم بزرگ گیزا همواره در فهرست بزرگترین شگفتی‌های جهان باستان قرار دارد. تخمین زده می‌شود که مصری‌ها اهرام را در حوالی ۲۷۰۰ سال پیش از میلاد مسیح ساخته باشند. هدف اصلی‌ آن ها ایجاد قبرهایی برای حفظ و بزرگداشت اجساد فراعنه بود که به مومیایی شهرت دارند. هرم بزرگ گیزا قدیمی‌ترین و بلندترین هرم مصر است که ارتفاعی به اندازه‌ی ۴۸۱ پا دارد. تقریبا ۲۰ سال زمان می‌برد تا هر کدام از هرم‌ها احداث شوند. مصالح هر هرم نیز از میلیون‌ها سنگ آهکی است. درون اهرام آکنده از گنج‌های ارزشمندی است که همراه با بدن‌ها حراست شده‌اند. دیوارهای اهرام نیز نقاشی‌ها و سنگ‌تراشی‌های بسیار زیبا را بر خود دارند.

1- آتلانتیس سیتی

کشف باستانی آتلانتیس

شهر گمشده‌ی آتلانتیس احتمالا رازآلودترین کشف باستان‌شناسی تمام اعصار باشد. افلاطون در ۳۶۰ پیش از میلاد مسیح اولین تخمین از این شهر را ارائه داد. از دید او شهر در اقیانوس غرق شده بود. پژوهش‌گران بر این باورند که یک سونامی بسیار قوی به شهر برخورد کرد و آتلانتیس را در اعماق اقیانوس غرق کرد. اما حقیقت اصلی در پس این شهر اسرارآمیز هنوز برای باستان‌شناس‌ها ناشناخته مانده است. داستان‌های قدیمی مدعی‌اند که پوزایدون خدای دریاها این شهر را ساخته است که از آسیای امروز هم بزرگتر است. این شهر غنی از خشکی فاصله دارد. آتلانتیس سیتی به جایی در اقیانوس آتلانتیک تعلق دارد. پژوهشگران نتوانسته‌اند محل واقعی این شهر را تا به امروز تشخیص بدهند. اندازه و عمق خود اقیانوس باعث شده‌اند که دانشمندان دشواری زیادی در کشف این شهر زیبا داشته باشند.

نویسنده: نیما پارسه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *