کشنده ترین حشرات
بامیلو بلاگ / گوناگون / ده مورد از کشنده ترین حشرات در سرتاسر جهان

ده مورد از کشنده ترین حشرات در سرتاسر جهان

در زندگی‌تان از چه حیوانی بیشتر از همه می‌ترسید؟ حیوانات وحشی یا حشرات. احتمالا پاسخ شما این خواهد بود، حیوانات وحشی. اما آیا می‌دانستید که حشراتی وجود دارند که باعث مریضی‌های مرگ‌بار می‌شوند و بیشتر از هر حیوان درنده‌ی دیگری باید از آنها ترسید. برخی از این حشرات اگر بدنی را نیش بزنند و اگر درمان مناسبی صورت نگیرد منجر به مرگ شخص نیش‌خورده خواهند شد. پس مراقب حشرات باشید. در ادامه ده مورد از کشنده ترین حشرات را برای شما بر خواهیم شمرد و بعد از آن شما احتمالا دیگر از سوسک نخواهید ترسید.

۱۰- مورچه گلوله‌‌ای

اندازه‌ی مورچه‌ی گلوله‌ای از باقی مورچه‌هایی که بر روی کره‌ی زمین قرار دارند بزرگ‌تر است. این گونه از مورچه‌ها در جنگل‌های بارانی نیکاراگوئه و پاراگوئه پیدا می‌شوند. نیش این مورچه بسیار دردناک است به همین علت نام آن را مورچه‌ی گلوله‌ای گذاشته‌اند. بعد از اینکه این مورچه کسی را گاز گرفت آن فرد احساس می‌کند که گلوله‌ای به بدن اش اصابت کرده است. در واقع درد نیش مورچه گلوله‌ای، ۳۰ برابر بیشتر از درد گزیدگی زنبور است. محلی‌ها مورچه‌ی گلوله‌ای را مورچه‌ی ۲۴ ساعته می‌نامند؛ زیرا اگر شما به وسیله‌ی مورچه‌ی گلوله‌ای گاز گرفته شوید، دردی که در بدن شما ایجاد می‌شود به مدت ۲۴ ساعت طول خواهد کشید. کلونی مورچه‌های گلوله‌ای شامل صد مورچه‌ی گلوله‌ای است. مورچه‌های گلوله‌ای اغلب در زیر درختان بزرگ خانه‌های خود را می‌سازند. آنها همچنین وقتی شکارچی‌ای نزدیک‌شان می‌شود (یعنی در مواقع خطر) بوی نامطبوعی از خود ساطع می‌کنند و اگر خطر دور نشود آنها به صورت گروهی با نیش‌های قدرتمندشان به آن حمله می‌کنند و آن را گازگاز می‌کنند.

۹- خرمگس

لاروهای خرمگس انگل‌هایی هستند که برای ادامه‌ی زندگی‌شان نیاز به بدن میزبان دارند، آن‌ها در داخل بدن پستانداران قرار می‌گیرند. متاسفانه این لاروهای خطرناک می‌توانند در زیر پوست انسان نیز زندگی کنند و تاثیرات خطرناکی بر بدن افراد بگذارند. این خرمگس‌ها که در زیر پوست انسان‌ها نیز می‌توانند زندگی ‌کنند اغلب در آمریکای جنوبی و مرکزی یافت می‌شوند. میاز انگل معروفی است که بافت پوستی انسان‌ها را تغییر می‌دهد. خرمگس ماده لاروهای خود را زیر پوست پستانداران قرار می‌دهد. این لاروها زیر پوست رسوخ می‌کنند و در نواحی مناسبی در بدن انسان‌ها یا پستانداران به حیات خود ادامه می‌دهند. طول زمانی که آنها در زیر پوست پستانداران زندگی می‌کنند ۶۰ روز است. بیمار احتمالا حرکت لاروها را در زیر پوست‌اش حس خواهد کرد. وقتی دوره‌ی رشد این لاروها کامل شد، آنها از بدن میزبان خارج می‌شوند.

۸- کک

کک‌ها حشرات بسیار ریزی هستند که خارج از بدن زندگی می‌کنند؛ اما از مکیدن خون بدن انسان‌ها، پرندگان، خزندگان و حیوانات وحشی و اهلی تغذیه می‌کنند. کک‌ها باعث خارش پوست بدن میزبان می‌شوند. اندازه‌ی این حشرات بسیار کوچک است و تولید مثل آنها بسیار سریع. هر کک ماده در طول حیات‌اش حدود ۲۰۰۰ تخم می‌گذارد. دو هزار گونه‌ی مختلف کک در سرتاسر جهان وجود دارد. یک کک جوان می‌تواند حدود ۱۵ برابر وزن‌اش خون بنوشد. وقتی کک بدن انسان‌ها را نیش بزند، محل نیش‌زدگی قرمز می‌شود. آنها معمولا در اطراف کمر، زانو و آرنج‌ها پیدا می‌شوند. نیش کک خارش‌آور است و در بسیاری موارد حتی موجب عفونت نیز می‌شود.

۷- مورچه‌ی آتشی

حدود ۲۸۵ گونه مورچه‌ی آتشی در جهان وجود دارد. این مورچه‌های آتشی اگر عصبانی شوند می‌توانند بدن کسی که مزاحم آنها شده را پشت‌سر هم نیش بزنند. نیش این مورچه‌ها بسیار دردناک است. جوش چرکی که بر اثر نیش مورچه‌های آتشی ایجاد می‌شود هفته‌ها بر روی بدن باقی خواهد ماند. زهر آنها همچنین موجب بیماری‌های پوستی می‌شود. مورچه‌های آتشی معمولا به صورت دست جمعی حمله می‌کنند، دسته‌های آنها شامل ده تا صد مورچه است. زهر مورچه‌های آتشین در بدن موجب آلرژی می‌شود.

۶- حشره‌ی بوسه‌زن

حشره‌ی بوسه‌زن از خوردن خون مهره‌داران رشد می‌کند و به حیات خود ادامه می‌دهد. این حشره معمولا هنگامی که انسان‌ها در خواب هستند، لب آنها را نیش می‌زند، به همین علت نام آن را حشره‌ی بوسه‌زن گذاشته‌اند. آنها همچنین ناقل انگلی به نام تیپانوسوما کروزی هستند. این حشره‌ی بوسه‌زن در هر سال باعث مرگ ۱۲۰۰۰ نفر می‌شود. نام بیماری که حشره‌بوسه‌زن موجب آن می‌شود چانگا است. بیماری چانگا در حیوانات نیز به همین شیوه‌ی انسان‌ها عمل می‌کند. بعد از اینکه حشره‌ی بوسه‌زن بدنی را نیش زد، موجب خارش و برآمدگی‌هایی بر روی پوست می‌شود.

۵- زنبور ژاپنی غول‌پیکر

زنبور ژاپنی غول‌پیکر یکی از بزرگ‌ترین زنبورها در این گونه است. در طول حیات‌شان آنها به اندازه‌ی دو اینچ بزرگ می‌شوند. هر ساله بیش از ۴۰ نفر بر اثر نیش زنبور ژاپنی غول‌پیکر جان‌شان را از دست می‌دهند. زهر زنبور ژاپنی موجب آلرژی در بدن شخص نیش‌خورده می‌شود و در مدت زمان کوتاهی بافت‌های بدن را متلاشی می‌کند. اگر بدنی چندین بار به وسیله‌ی زنبور غول پیکر ژاپنی گزیده شود ممکن است ین گزیدگی‌ها موجب مرگ او شوند. زنبورهای غول‌پیکر ژاپنی بسیار وحشی و نترس هستند. کلونی این زنبورها شامل ۷۰۰ زنبور است. آنها به مقدار زیادی از لارو زنبورهای عسل تغذیه می‌کنند. آنها توانایی آن را دارند که ۴۰ لارو زنبور عسل را در یک دقیقه بخورند.

۴- حشره‌ی تسه‌تسه

حشره‌ی تسه‌تسه در آفریقا زندگی می‌کند و یکی از کشنده‌ترین حشره‌ها در سرتاسر جهان است. حشره‌ی تسه‌تسه معمولا از خون بدن مهره‌داران تغذیه می‌کند. این حشره با هر نیشی که وارد بدن میزبان می‌کند سمی را به درون بدن او منتقل می‌کند. تخمین زده شده که حدود نیم میلیون نفر جان خود را با حمله‌ی حشره‌ی تسه‌تسه از دست داده‌اند. هنگامی که این حشره کسی را نیش بزند آن شخص در مراحل اولیه دچار خواب‌آلودگی می‌شود. اگر شخص گزیده مورد درمان قرار بگیرد ممکن است از خطر مرگ جان سالم به در برد در غیر این‌صورت گزیدگی به وسیله‌ی این حشره موجب مرگ خواهد شد.

۳- زنبور کشنده

زنبورهای کشنده زنبورهای عسل آفریقایی‌ هستند. این زنبورها یکی از خشن‌ترین حشرات در سرتاسر جهان هستند. این حشرات به‌صورت گروهی به طول یک مایل طعمه یا قربانی را دنبال می‌کنند، و نیز به صورت گروهی به طعمه حمله می‌کنند و پی‌درپی او را نیش می‌زنند. این زنبورها بیشتر صورت و چشم انسان‌ها را مورد حمله قرار می‌دهند. زهر آنها کشنده نیست. اما همین که آنها گروهی به شما حمله کنند ممکن است باعث مرگ شما شود. آنها گروهی زندگی می‌کنند و هر گروه حدود ۸۰۰۰ عضو دارد. اگر آنها مورد مزاحمت قرار بگیرند حدود ۲۴ ساعت بعد از آن به صورت آماده‌باش خواهند بود و هر حیوان یا انسانی را که وارد محدوده‌ی آنها شود، مورد حمله‌ی قرار می‌دهند.

 ۲- مورچه‌های درایور

مورچه‌های درایور بزرگ‌ترین گروه‌ها در میان حشرات روی زمین هستند. هر گروه از این مورچه‌های درایور حدود ۲۲ میلیون عضو دارد. حتی فیل هم از حمله‌ی گروهی آنها فرار خواهد کرد. آنها به هر کسی که وارد محدوده‌ی آنها شوند حمله می‌کنند و کارش را تمام می‌کنند. این مورچه‌ها در یک حمله‌ی ناگهانی می‌توانند صدها حیوان متفاوت را بکشند. برای اینکه پی‌در پی زخم‌هایی بر روی بدن انسان یا حیوان ایجاد کنند از آرواره‌های قوی‌شان استفاده می‌کنند. این مورچه‌ها همچنین ناگهان به صورت گروهی به خانه و کاشانه‌ی دیگر حیوانات حمله می‌کنند و آنها را می‌کشند و آذوقه‌ی آنها را از آن خود می‌کنند.

۱-  پشه

پشه‌های خطرناک‌ترین حشرات بر روی زمین هستند. پشه‌ها سالانه موجب مرگ یک میلیون نفر می‌شوند و ناقل بیماری مالاریا نیز هستند. این پشه‌ها میکروب مالاریا را از مکانی به مکان دیگر منتقل می‌کنند و هنگامی که بدن کسی را می‌گزند این میکروب را به بدن آنها منتقل می‌کنند. هر ۳۰ ثانیه یک کودک بر اثر بیماری مالاریا می‌میرد و هر ساله ۵۰۰ میلیون مرگ‌ومیر ناشی از مالاریا گزارش می‌شود. مالاریا بیماری‌ است که از طریق خون منتقل می‌شود. اگر شما با ناقل بیماری مالاریا تماس داشته باشید دچار بیماری نمی‌شوید. این بیماری به وسیله‌ی انگل‌ها منتقل می‌شود و اغلب به وسیله‌ی پشه‌ی مالاریا. علاوه بر مالاریا پشه‌ها ناقل بیماری‌های دیگری مانند تب دنگو، تب زرد و التهاب مغزی و ویروس نیل غربی نیز هستند.

 

نویسنده: نیما پارسه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *