بامیلو بلاگ / دسته‌بندی نشده / ۱۱ مورد عجیب از فرهنگ ژاپن

۱۱ مورد عجیب از فرهنگ ژاپن

قدیم‌ترسرزمین بلازده‌ای در گوشه‌ی نقشه‌ی جهان وجود داشت که نیاکان ما به آن می‌گفتند جاپون. برای آن‌ها جاپون یعنی جایی که افراد برای حفظ آبرو شمشیر در شکم خود فرو می‌کنند (هاراکری) یا با فداکاری هواپیمای جنگی‌شان را روی سر دشمن فرود می‌آورند (کامیکازی) و مردان خر زورشان به روشی عجیب با یکدیگر کُشتی (سومو) می‌گیرند. به ما که رسید ژاپن شد مهد تکنولوژی … شروع کرد به ساخت تلویزیون و آتاری و میکرو و سگا و غیره تا این‌که دیری نگذشت شد غول الکترونیک. ژاپنی‌ها همراه با هر محصول الکترونیکی‌ای که به جهان عرضه کردند قسمتی از فرهنگشان را هم صادر کردند. خصوصیات فرهنگ ژاپن به حدی عجیب و غریب است که مردم سایر کشورها واقعاً نمی‌توانند تصور کنند در ژاپن چه می‌گذرد. با ما باشید تا شما را کمی با این خُل و چِل‌های دوست داشتنی آشنا کنیم:

هتل کپسولی ژاپن カプセルホテル

فرهنگ ژاپن

هیچ موجود زنده‌ای در جهان بیشتر از کارمندان ژاپنی کار نمی‌کند. جدیتی که این مردم در حین کار از خود بروز می‌دهند سوسک تاپاله غلتان ندارد. فرض کنید شما یک ژاپنی معمولی هستید. شب شده و می‌خواهید به خانه برگردید تا چند ساعت استراحت کنید اما از آن‌جا که 4 ساعت دیرتر از دفتر خارج شده‌اید و فاصله‌تان با خانه 1 ساعت راه است، تا برسید خانه فقط وقت می‌کنید که بخوابید.

به‌جای این‌کار به همراه همکاران‌تان به نزدیک‌ترین هتل کپسولی‌ای که در مجاورت محل کارتان قراردارد می‌روید و یک کپسول برای شب رزرو می‌کنید که خیلی هم ارزان است. کپسول که ما می‌گوییم جایی به اندازه‌ی یک لانه مرغ است. این کار فقط از ژاپنی‌ها برمی‌آید که در یک جایی به این تنگی بخوابند و صبح هم سرحال بروند سرکار.


مقاله مرتبط: اگر تمایل به دیدن هتل‌های عجیب دیگر دنیا لذت می‌برید حتما به مقاله 14 هتل عجیب دنیا سر بزنید، در صورتی که کلا از عجایب دنیا لذت می‌برید به بخش مقالات مربوط به عجایب دنیا سر بزنید.


یائه‌با八重歯

فرهنگ ژاپنحتماً خیلی از شما بچه که بودید، به خاطر این‌که دندان‌های‌تان با حالتی کج و معوج رشد نکند به دندانپزشکی مراجعه کردید و دندان‌های‌تان را ارتودنسی کردید. اما در ژاپن انگار قضیه کمی فرق دارد! خانم‌های جوان علاقه‌ی زیادی به این دارند که از قصد، دو تا از دندان‌های صاف خودشان را با عمل جراحی زیبایی، کج کنند. به این کار می‌گویند ” یائه‌با .” مدیونید اگر فکر کنید دروغ می‌گوییم. ژاپنی‌های دیوانه برای اینکه لبخندشان شبیه لبخند کورکودیل شود 400 دلار خرج می‌کنند.


هورت کشیدن غذا در ژاپن

فرهنگ ژاپن

آداب و فرهنگ غذاخوری در بین کشورهای مختلف تفاوت‌هایی دارد. در خیلی از کشورها ادب این‌طور حکم می‌کند که هنگام غذا خوردن آدم سر و صدایی از خودش تولید نکند. اما در ژاپن – و خیلی از کشورهای آسیایی دیگر – غذا خوردن بی سر و صدا توهین به آشپز محسوب می‌شود. یک ژاپنی مؤدب طوری رشته‌های نودل را هورت می‌کشد که لُپ‌هایش تا ته فرو بروند. هر چه صدای هورت کشیدن بلندتر باشد یعنی غذا خوشمزه‌تر است.


شب کریسمس و KFC از واجبات ژاپن

فرهنگ ژاپن

KFC در دهه‌ی هفتاد میلادی وارد فرهنگ ژاپن شد و مردم مُرغ خورِ ژاپن را عاشق خودش کرد. اوایل، مهاجرانی که از کشورهای غربی به ژاپن رفته بودند شب کریسمس دسته‌جمعی به رستوران‌های KFC می‌رفتند زیرا جای دیگری برای خوردن یک غذای ساده و وطنی پیدا نمی‌کردند. اما معلوم نبود که به چه دلیل این داستان در بین ژاپنی‌های طبقه متوسط مُد شد. با وجودیکه در ژاپن افراد کمی هستند که کریسمس را جشن بگیرند، اما KFC شب کریسمس به حدی واجب شده است که باید از 2 ماه قبل رزرو کنید! واقعاً که خیلی مسخره است!


اینِموری居眠り

فرهنگ ژاپن

فرض کنید یک کارمند ژاپنی هستید که یک روزِکاری سخت را پشت سر گذاشته‌اید و الان جنازه‌ی جنازه هستید. بماند که در خیلی از مملکت‌ها الاغ‌های‌شان هم 8 ساعت مفید کار نمی‌کنند چه برسد به آدم‌ها. با این همه کاری که کرده‌اید تازه لایق صفتِ ” حقوق بگیر خوب” هستید. اگر مهارت استراحت کردن در زمان‌های کوتاهی که نصیب‌تان می‌شود را کسب کردید آنوقت یک کارمند ژاپنی تمام عیار هستید. ژاپنی‌ها یاد گرفته‌اند که چطور به‌قول ما در همان حالت نشستن “کفتر چُرت” بزنند. اگر شب وارد مترو شوید می‌بینید که کارمندان دسته به دسته کنار هم راست نشسته‌اند و در همان حال دارند چُرت می‌زنند. در ژاپن به این حرکت “اینِموری” یا “چُرت بعد از کار” می‌گویند. حتی اگر سر میز کارتان چرت بزنید و رئیس‌ اداره‌تان این صحنه را ببیند بجای این‌که شما را با عصبانیت به کارگزینی حواله کند، مثل پسته‌ی اکبری لبخند می‌زند. در ژاپن این‌طور فکر می‌کنند که اگر کسی سر کار بخوابد از کار کردن بیش از حد است.


کاروشی  過労死

فرهنگ ژاپن

“کاروشی” یعنی ” مرگ بر اثر کار بیش از حد”. این پدیده فقط در جایی مثل ژاپن اتفاق می‌افتد؛ به این ترتیب که افراد در همان سنین جوانی بر اثر کار بیش از حد تالاپی می‌افتند و می‌میمیرند. ساعت‌های زیاد کاری، استرس شدید، خواب کم و نوشیدن زیاد مشروبات الکلی و تغذیه‌ی ناسالم همه و همه سهمی در کاروشی دارند. کاروشی‌ها فقط مرگ‌های طبیعی ناشی از کار را شامل می‌شود نه خودکشی‌ها و موارد دیگر.


انیمه ژاپن アニメ

انیمه‌ها همان کارتون‌های خوشگل ژاپنی هستند که در آن خصوصیات جسمانی کاراکترهایش بیش از حد اغراق شده نمایش داده می‌شوند. هر چقدر چشم خود ژاپنی‌ها کوچک است، چشم این اَنی-مه‌ها بزرگ است. ژاپنی‌ها هر ساله کارتون‌های انی-مه‌ی زیادی می‌سازند که بعضی از آن‌ها آثار بسیار باارزش و مفهومی به شمار می‌روند.  پدر انی-مه‌های ژاپن پیرمردی است به نام میازاکی که استودیو‌ی فیلم و انیمیشن ژیبیلی را بنیان نهاد.

البته این انی-مه‌ها فقط در کارتون‌ها نیستند. به سطح شهر‌های ژاپن که بروید تا چشم کار می‌کند انی-مه‌هایی را می‌بینید که بر بالای بیلبوردها و داخل مغازه‌ها به تبلیغ کالاهای مختلف می‌پردازند.


دستگاه‌های فروش اتوماتیک ベンディングマシーン

فرهنگ ژاپن

 

دستگاه‌های فروش اتوماتیک در همه‌جای دنیا هستند که با انداختن سکه یا اسکناسی داخل آن می‌توان نوشابه یا آبمیوه‌ای را از طریق آن خرید. اما ژاپن پُر است از این دستگاه‌ها. هر چیزی که فکرش را بکنید، از طریق این ماشین‌ها در ژاپن به فروش می‌رسد. لباس زیر، چتر، غذاهای گرم و خلاصه هر چیزی که در بازار این کشور موجود باشد. کلاً ژاپنی‌ها به دستگاه اتوماتیک و ربات و این‌جور چیزها خیلی علاقه دارند.


آئوکی‌گاهارا (جنگل خودکشی)  青木ヶ原فرهنگ ژاپن

 

یک پدیده‌ی فرهنگی شوم در ژاپن. آئوکی‌گاهارا یک جنگل باستانی است که در کوهپایه‌‌ی کوه فوجی واقع می‌شود. درخت‌های این جنگل چنان در هم پیچیده و متراکم‌اند که باعث می‌شود فضایی بسیار مهیب و رعب آور و در عین حال پر از سکوت بر آئوکی‌گاهارا حکم‌فرما شود. در افسانه‌های قدیمی ژاپنی این جنگل را مهد ارواح خبیث و شیاطین می‌دانستند. هر ساله صدها نفر وارد این جنگل می‌شوند و خودکشی می‌کنند و حتی جسدشان نیز پیدا نمی‌شود. اکنون دولت ژاپن تابلوهایی در این جنگل نصب کرده است که به مردم گوشزد می‌کند که خانواده‌هایشان چقدر دوست‌شان دارند، تا با این ‌کار از آمار خودکشی‌ها کم کند. با این‌حال آئوکی‌گاهارا پس از پُل Golden Gate سان‌فرانسیسکو خودکشی‌خیزترین منطقه‌ی روی کره‌ی زمین است.


ژاپن بی‌جُرم و بی‌جنایتفرهنگ ژاپن

همه‌ی خالی بندی‌هایی که درباره یاکوزاها شنیده‌اید را بگذارید در کوزه و آبش را بخورید. ژاپن از نظر امنیت در بین کشورهای صنعتی جهان مقام اول را دارد. فقط دو کشور موناکو و لیختن‌اشتاین آمار بهتری از ژاپن دارند که این دو کشور هم وسعت‌شان خیلی کم است و هم جمعیت‌شان و اصلاً قابل قیاس با ژاپن نیستند. مجموع جنایت‌های رخ داده در ژاپن 130 میلیون نفری به سالی 500 نفر هم نمی‌رسد. ژاپن در سایر جُرم‌ها هم آماری مشابه بر جای گذاشته است.


آریگاتو در ژاپنありがとうفرهنگ ژاپن

همه‌ی دیوانه‌بازی‌های ژاپنی‌ها را که بگذارید کنار، هیچ‌کس را به ادب ژاپنی‌ها نخواهید یافت. این‌ها را از بچگی طوری بار می‌آورند که اگر بر سر سگ‌ بزنید به شما می‌گوید ” آریگاتو گوزایماسو” (یعنی : خیلی ممنون). آشپز غذا را می‌آورد سر سفره همه به هم تعظیم می‌کنند، مدیر شرکت تویوتا به خاطر عذرخواهی جلوی یک مشتری تا کمر خم می‌شود. بچه‌هایشان که در مترو یا اتوبوس نشسته‌اند به محض دیدن یک آدم مُسن جای خود را به او می‌دهند. کشور ما هم از قدیم به جایی معروف بود که مردم احترام زیادی به هم می‌گذاشتند اما تازگی‌ها کار به جایی رسیده که می‌گویند “احترام شوهر کرد.”

نویسنده: میثم

میثم عقیلی‌ هستم. متولد دهه‌ی پر زاد و ولد ۶۰. در اوج دلاوری خود در ۱۹ سالگی از ترس محاسبه سرعت بوق قطار در تونل تنگه‌زاغ و کله‌معلق زدن روی تپه‌های پادگان عجب‌شیر به سمت رشته مترجمی زبان انگلیسی خزیدم ولی دریغ از این‌که مترجمی نه اصلا علم است و نه جای آرامش. مثل تونلی است که علوم دیگر بوق بوق کُنان از توی دلش رد می‌شوند. عاشقِ خیال‌پردازهایی مثل هایائو میازاکی هستم و تن‌ماهی را نجوشانده می‌خورم. من اولین نویسنده‌ی بامیلوبلاگ هستم.

۴۴ دیدگاه ها

 1. حرف نداشت مثل خودت

 2. استفاده کردیم سامورایی واقعا مرسی

 3. پوشی موشی یعنی دم شما گرم خخخخخخ

 4. آریگاتو سنسی!
  در ضمن انیمه همون مخفف انیمیشنه

 5. salam. man dah sal ast ke japen hastam. man hatam yek tarahe khodro . shoma az iran mifahmid ke japen yek keshvar khoob va ba arameshi ast. ama eshtebah farz kardid. dar inja moshkelat kheyli ziyad ast. gerani shadid ast. masalan nooshabe dar iran kamtar az yek dolar ast ama dar japen 3 dolar. soope makoroni dar iran 1 dorar ast va inja 7 dolar. man khane ejare daram. mahiyane 700 dolar babate yek khane 40 meter. moghayese konid !

  • آره نوشابه تو ژاپن ۳ دلاره اینجا ۱ دلار
   حالا کاری ندارم اینجا آبو رنگ میکنن به اسم نوشابه میندازن
   هه
   ولی اینجا کارگر ماهی ۳۰۰ دلار میگیره
   ژاپن ماهی ۲۰۰۰ دلار

  • Salam , ba moghayeseye hoghooghe daryafti dar japen va iran motevaje mishid ke kharj dar japon besiyar besiyar arzan tar az iran hast

  • اگه میخوایید بگین که خوب نیست پس چا موندگار شدین ؟ برگردین اینجا با آرامش نوشابه یک داری نوش جان کنین

 6. عالی بود استفاده کردیم

 7. به نظر من هر فرهنگ وملتی می تونه ایراداتی داشته باشه ولی از بین همه اونا بهترینها شون هم هست که میشه آموخت و به کار برد .

 8. خیلی جالب بود واقعا

 9. خراب وبلاگتون شدم

 10. سوسک تاپاله غلتان ندارد یعنی چی؟تاحالا نشنیده بودم. در ضمن این هتلهای کپسولی خیلی ترسناک بود. یاد سردخانه های نگهداری میت افتادم

 11. خوش به حالشون. اینکه بیشتر کارمنداشون پرکارن چه ارتباطی با ما داره ( گرچه مثل هر فرهنگ غالبی که در هر اجتماع متظاهرین زیادی رو به وجود میاره مثل مذهبی بودن که فرهنگ غالب ایران هست و افراد زیادی برای کسب وجهه اجتماعی خودشون رو به این خصیصه متصف نشون میدن هر چند در خانه و پیش خودشون جور دیگه ای باشن و در اصطلاح ریا می کنند. این پرکاری و… ببشتر یک حالت تبلبغ اجتماعی داره و لزوما هر فردی که در اون مختصات جغرافیایی به دنیا آمده باشه حتما و لابدا اونطور نیست. مثلا فردی اهل ژاپن برای یکی از سایت های معروف آموزش زبان انگلیسی نوشته بود من زمانی که رئیسم حواسش نیست هدفون رو در گوشم میگذارم و از این طریق روزی ۵-۶ ساعت زبان گوش میدم) از اینها که بگذریم غیر از الگو گرفتن از رفتارهای خوبی که مشخص هستند و حتی نیازی به الگو هم ندارند، فقط میتونیم بگیم خوش به حالشون و لاغیر. چون کشور ما ایرانه و اون رو باید بسازیم. خوبن که چی؟ ما بریم کارمندشون بشیم؟ کارمند خارجی اصلا قبول میکنن؟… مثلا ممکنه همسایمون هم وضعش خوب باشه و خصوصیات خوبی داشته باشه که چی؟ ما میتونیم بریم عضو خانواده اونا بشیم؟…

  • گفتن:
   “خوشبحالشون چه دردی رو دوا میکنه”
   این نیس که ما عضوی از اونا باشیم یا براشون کار کنیم یا حصرتشون بخوریم
   فقط کافیه اونارو یه الگو کنیم و مام برا بهتر بودن سخت تلاش کنیم
   مثل خود ژاپن بعد از کلی مشکلات و جنگ از نابودترین کشور
   به بهترین کشور تبدیل شد که حرف اول تو همه ی زمینه ها رو خودش میزنه
   متاسفانه ما همون کشور جهان سومیم ک هیچ وقت ب فکر رشد و بهتری نیستیم
   تو یه خواب عمیقیم ک معلوم نی کی بیدار میشیم

  • آفرین آقا احسان

 12. میشه لطفا به فرهنگ کشورهای دیگه توهین نکنی؟

 13. آریگاتو گوزایماسو

 14. یه کشور وقتی مردمش انسان باشن و به همه احترام بگذارن مطمئن باشین بهترین میشه از همه نظر….فقط کافیه یه نگااااااه یه دقیقه ای به مترو و مسافراش بندازین اونوقت فرهنگ و ادب رو میبینین به چشم.
  حالا ایرانو نگاه واه واه قوم مغووول دوباره به وجود اومده انگااار
  وسلام و عرض تمام

 15. آریگاتو گوزایماسو

 16. نویسنده باید اینجوری بنویسه ها!
  ضمن این که ترکیدم از خنده،و ضمن این که چیز جدید یاد گرفتم،فکر کنم بیشتر از باقی متون عادی که میخونم تو ذهنم بمونه ????????????????????

 17. خيلي خوب بود
  و متن هم خسته كننده نبود.قدرت نوشتن بسيار خوبي داري و همچنين طنز بسيار عالي
  ادامه بده

 18. عالی بود.من به فرهنگ ژاپنی ها احترام میزارم

 19. ممنون از متن اموزندتون

 20. ممون از متن فوق العاده تون تنها متنی بود که من خوندم خسته نشدم چون ادبیاتش عالی بود

 21. سلام
  توسعه یه کشور نشان از برقراری نظم غالب و اعدالت غالب و ارامش یک کشور نشان از برنامه ریزی درست و تعاملات. درست و رو به توسعه است..
  ما میتوانیم با الگو برداری از خصوصیت های رفتاری خوب ژاپنی ها و دیگر جوامع و اضافه کردن به هنحار های خوب خودمون..و‌حذف ناهنجاری ها در زمان های کوتاهی مثلا نزدیک به عمر یک نسل نتایج مشابهی در پیشرفت و تمدن بگیریم..البته این نظر من هست و قطعیتی نداره

 22. واقعا عالی بود.حتی اونجایی که مدیر شرکت تویوتا برای عذر خواهی تا کمر خم میشه..واقعا نهایته ادبه..

 23. شما اول برو رو ادبیاتت کار کن :/ دیوانه هم خودتی ! فازت چیه با این متن مسخره !

 24. حداقل انيمه رو درست مینوشتید -.-
  ولی مرسي

 25. ژاپنی ها اصلا فرهنگ ندارن وحشی های بدون رقیبی هستن که سعی میکنن ادای انسان ها رو در بیارن برین ببینین زمان جنگ جهانی چه درنده خوهایی بودن به خدا مو به تن آدم سیخ میشه خواهشا یه خرده فکر کنید بعد ژاپن بی احساس جامد شده رو باایرانی که روح و احساس و تمدن رو به دنیا صادر کرد مقایسه کنید خیلی ناسیونالیسمی حرف زدم میدونم ولی خوب چه میشه کرد حقیقته و حقیقت هم برا بعضی ها خیلی تلخه

  • شما فرهنگ و تمدن خودتونو داخل همین کامنت کاملا به همه ما نشون دادید !!!!
   اینکه شما یک جامعه و یک ملت رو با این کلام مورد سرزنش قرار بدید و خیلی راحت به رگبار تهمت ببندید، فرهنگ کجارو میرسونه؟
   شما به همین راحتی یکصد وسی، چهل میلیون انسان رو فقط به جرم اینکه در گذشته ای که اسمش جنگ جهانی!!
   بوده مخاطب قرار میدید و با الفاظی زشت مثل
   { وحشیهای بی رقیب و درنده خو }
   به هویت و موجودیتشون توهین میکنید،
   بعد مدعی صدور احساسات و تمدن هم هستید ؟!
   یعنی رفتار ژاپنی ها وحشیانه تر از این لحن صحبت شماست؟!!!!!!
   محاله….
   من در تمدن و فرهنگ ایران چنین رفتاری ، سرشار از نژادپرستی و بغض سراغ ندارم،
   اگ داری ،
   یه سری به ریشه های خودت بزن ببین سر از کجا در میاری دوست عزیز ؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • آره شما با فرهنگی با این ادبیات سخیف!!!! یاد اون قضیه افتادم به مسلمونا تهمت وحشیگری زده بودند و تو تجمعی که شده بود بر ضد این حرف چندین نفر کشته و زخمی شدن!!!!

  • فقط تا قبل از انفجار بمب هسته ای آمریکا اینطوری بودن
   ضمنا از طرز جمله بندیت معلومه حتی لحظه ای تامل نکردی و این جمله بندی رو انتخاب کردی
   پس دیگه ادعای فرهنگ نکن این طوری بیشتر گند هم میزنی .

 26. خیلی زیبا بود عاااااااالی اولین وبلاگی بود که باهاش حال کردم راستی معرفی خودت هم جالب بود اییییییییییییول به تو

 27. عاشق ژاپنم.درجه یک وعالی.خوش به حال هرکسی که درژاپن زندگی میکنه

 28. سلام، چرا تو اون جنگل خودکشی میکنند? چه مشکل حادی باعث همچین کاری میشه?

 29. اریگاتو گوزایماسو?خیلی جالب بود

 30. دوستان عزیز، شماهایی که میاید از ژاپن بد میگید و حتی این کشور رو با ایران مقایسه میکنید ! به خدا انسان عقل داره، چرا تعصبی حرف میزنید ؟ ببینید و مقایسه کنید. به خدا تفاوت کاملا فاحشه. ادب، فرهنگ، مردم دوستی، اقتصاد، آسودگی و ….. چی بگم که چیزی نگم بهتره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *