بامیلو بلاگ / سبک زندگی / تغذیه سالم / خوشمزه ولی خطری: غذاهایی که آدم را به کشتن می دهند

خوشمزه ولی خطری: غذاهایی که آدم را به کشتن می دهند

علاقه مندان به گوشت قرمز! بهتر است در رژیم غذایی خود تجدید نظر کنید. گوشت قرمز بالاخره انتقام صاحب اصلی اش را از شما خواهد گرفت. لابد پیش خود فکر کنید که ما ماهی فروشانِ یاوه گویی هستیم و برای فرآورده های گوشت قرمز تبلیغات منفی می کنیم تا ماهی هایمان روی دستمان باد نکند؛ اما اخیراً بر اساس تحقیقاتی که در سوئد انجام شده و نتایج آن در مجله ی امریکایی Clinical Nutrition چاپ شده است، خوردن گوشت قرمز (فراوری شده و نشده) مساوی است با کاهش طول عمر. برای اینکه بدانید مصرف چقدر گوشت چه مقدار از عمر شما را کاهش می دهد با ما همراه باشید.

در سوئد، محققان 74،645 نفر مرد و زن را زیر نظر گرفتند تا ببینند آیا خوردن گوشت قرمز طول عمر را کاهش می دهد یا خیر. ابتدا از شرکت کنندگان خواستند تا عادت های غذایی، میزان مصرف مشروبات الکلی، سیگار کشیدن، ورزش کردن و سایر شاخصه های سبک زندگی خود را در پرسشنامه ای که در اختیارشان قرار می گرفت، به روی کاغذ بیاورند.

96 قسمت از این پرسشنامه فقط به گوشت قرمز اختصاص داشت. سؤالاتی از قبیل اینکه شرکت کنندگان گوشت قرمز مصرف می کنند یا خیر. چه نوع گوشت قرمزی بیشتر می خورند و اینکه چند بار در سال گذشته گوشت قرمز خورده اند. محصولات فراوری شده ای شامل سوسیس، هات داگ و سالامی و از این جور چیزهاست. فرآورده های گوشتی فراوری نشده نیز همان راسته ی گوسفندی و گاوی است که از سلابه ی قصابی ها آویزان است. 15 سال طول کشید تا نتیجه ی تحقیقات به ثمر بنشیند. در طی این 15 سال محققان 16،683 مرگ و میر – 20 درصد از کل شرکت کنندگان – را ثبت کردد.

با مقایسه ی رژیم غذایی بین شرکت کنندگان، دانشمندان پی بردند افرادی که روزی 300 گرم گوشت قرمز (فراوری شده یا نشده) می خوردند، به نسبت آن هایی که گوشت قرمز نمی خوردند، 2 سال از عمرشان کاهش پیدا کرده بود.

اگر بخواهیم موی بیشتری از ماست بیرون بکشیم، باید بگوییم که مصرف 100 گرم گوشت قرمز فراوری شده در روز حتی 9 ماه نیز به 2 سال می افزاید. یعنی حتی اگر از خیرِ باقالی پلو با گوشت، نذری دختر همسایه تان هم نمی توانید بگذرید، لااقل قید سوسیس و کالباس های ساندویچی را از بیخ بزنید.

 

نوشته شده توسط : میثم

نویسنده: آرمان والی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *