بامیلو بلاگ / دنیای مد و زیبایی / مد آقایان / چگونه خارج از قواعد مد مردانه بیاندیشید؟
چگونه خارح از قواعد فشن مردانه بیاندیشید؟

چگونه خارج از قواعد مد مردانه بیاندیشید؟

مد یعنی پیشرفت و یادگیری و پذیرش آن امر مثبتی است. در واقع، بشر نیز چنین طبیعت و سرشتی دارد. این امر در مورد مد نیز صدق می‌کند، به طوری که همه ما در روندی از افرادی کاملا تازه‌کار به خوش‌پوش‌هایی با جامه‌های سفارشی‌دوخت مناسب فصل تبدیل می‌شویم. از همین رو، علایق شما در سال‌های قبل شاید دیگر برایتان چندان جذابیتی نداشته باشد. به عنوان مثال؛ ممکن است فردی سابقا عاشق فست فود باشد ولی با گذشت زمان نه تنها ذائقه‌اش چنان تغییر کند که دیگر تمایلی به غذاهایی از این دست نداشته باشد یا حتی اساسا گیاه‌خوار شده باشد، چراکه هیچ‌چیز در این دنیا ثابت نمی‌ماند و همواره همه‌چیز در تغییر و تحول است.

وقتی اولین بار پا به دنیای بازی سبک پوشش مردانه پا می‌‌گذارید، نکات و قواعد بسیاری را باید یاد بگیرید. مد مردانه در دهه‌ی اخیر شدیدا با نقطه مقابل خود، یعنی مد زنانه درگیر شده است و چنان این امر پیشرفت کرده که گزینه‌ها و انتخاب‌های دردسترس یک مرد معمولی شدیدا گسترده و گیج‌کننده هستند.

مانند یادگیری شنا، نکته مهم در شروع یادگیری در قسمت‌های کم‌عمق و تمرین در نقاط عمیق است. کار خود را با خرید لباس‌های ارزان، کلاسیک و چندکاربردی شروع کنید که می‌دانید در هر موقعیتی به چشم می‌آید و جلب توجه می‌کند. اصولا باید قوانین سبک پوشش را یاد بگیرید. اما وقتی بر قوانین مسلط شدید، حالا دیگر می‌توانید چگونه آنها را بشکنید و قواعد خودتان را وضع کنید. هنگام معرفی اصول بنیادین مد مردانه تنها چند قاعده ثابت محدود وجود دارند که تازه‌کارها باید بدانند، چراکه به این روش می‌توان از مشکلات پیچیده‌ی ناشی از تلاش برای خوش‌پوشی اجتناب نمود؛ به عنوان مثال ترکیب‌های رنگ‌ها و الگوها یا وسواس توجه بیش از اندازه به جزئیات از جمله این مسائل هستند.

قاعده‌شکنی

همان‌ طور که پیشتر هم ذکر شد، وقتی می‌توان شروع به شکستن قواعد کرد که اول کاملا بر این قواعد تسلط پیدا کنید و سپس نظر و سلیقه‌تان به مرور عوض شود و بخواهید در نگرش‌تان پیشرفت و تحول ایجاد نمایید. در ادامه به معرفی پنج تجربه‌ی مبتکرانه در شکستن قواعد مد مردانه می‌پردازیم.

  1. سرمه‌ای و مشکی

احتمالا قبلا بارها شنیده‌اید که رنگ سرمه‌ای با هر رنگ دیگری به غیر از مشکی به خوبی جور درمی‌آید. دلیلش این است که وقتی سرمه‌ای را با مشکی بپوشید، مشکی به صورت حفره‌ای سیاه درمی‌آید که به چشم نمی‌آید و دیده نمی‌شود. وقتی نگاه مخاطبان جلب شما نشود، نتیجتا نمی‌توانند دیگر جنبه‌های پوشش‌تان را نیز تحسین کنند. دلیل این امر به شباهت بسیار رنگ و رنگ‌مایه سرمه‌ای و مشکی برمی‌گردد.

اما همان طور که همه به‌خوبی می‌دانیم، همه‌ی انواع سرمه‌ای‌ها مانند هم نیستند. سرمه‌ای که بجای رنگ‌مایه مشکی‌تر، رنگ‌مایه آبی‌تری داشته باشد می‌تواند با مشکی ست شود چراکه کنتراست کافی برای ایجاد تمایز میان این دو رنگ را دارد. پس یک تی‌شرت سرمه‌ای متمایل به آبی را با ژاکت چرم مشکی امتحان کنید و از سبک پوشش‌تان به خود ببالید!

وقتی مشکی و سرمه‌ای در لباس‌های رسمی ترکیب شوند (ترکیب رنگی که با پوشش رسمی چندان جایز شمرده نمی‌شود)، سعی کنید این دو رنگ را همچنین با بافت از یکدیگر متمایز گردانید. به عنوان مثال، می‌توان پیراهن جین سرمه‌ای مایل به آبی را با کت و شلوار مشکی پنبه‌ای پوشید تا با کمک بافت پوشاک، جلوه‌ی بیشتری پیدا کرد.

  1. قاعده‌ ی عدد سه

یکی دیگر از قواعد مهم مد مردانه این است که وقتی قصد گزینش از میان ترکیب رنگ، الگو و اکسسوری‌ها وجود داشته باشد، به تازه‌کاران عرصه خوش‌پوشی توصیه می‌شود هیچ وقت بیش از هر سه آنها را استفاده نکنید. به عنوان مثال؛ در انتخاب پوشش خود هیچ‌گاه در یک زمان واحد بیش از سه رنگ را بکار نبرید و همیشه هم یکی از آنها باید از رنگ‌های خنثی باشد. این کار نوع پوشش شما را بیشتر منطقی و متعارف جلوه می‌هد و در عین حال هم به شما اجازه ابتکار و نوآوری با سبک پوشش‌تان را می‌دهد.

این قاعده را تا حد مشخصی نباید شکست، اما می‌توان جزئیات ظریفی به آن اضافه کرد تا بجای شکستن اصل قاعده، کمی آن را به سمت خود جهت بدهیم. به عنوان مثال؛ اگر کت و شلوار سرمه‌ای را با پیراهن نخی راه‌راه سبز و کراوات راه‌راه قرمز تیره (قاعده سه برای الگوها: دو لباس طرح‌دار و یک لباس ساده) پوشیده باشید، سپس می‌توان یک جیب مربعی طرح‌دار با نقش گل‌های سرمه‌ای به آن اضافه کنید تا ترکیب لباس خود تنوع بیشتری ببخشید. اکیدا توصیه می‌شود اگر می‌خواهید شلوغ و آشفته جلوه نکنید، دقیقا از همین روش پیروی کنید، یعنی فقط این کار را با یکی از سه مورد رنگ، الگو و اکسسوری انجام دهید. هیچ‌گاه و تحت هیچ شرایطی از هر سه با هم استفاده نکنید.

 

  1. مشکی و قهوه‌ای

در حقیقت مشکی واقعا به‌سختی می‌تواند با هر رنگ دیگری به غیر از خاکستری و سفید جور دربیاید. شاید دلیلش این باشد که وقتی مشکی کنار رنگ دیگری بنشیند، مشکی غنا و عمق کمتری پیدا می‌کند و رنگ مجاور خود را هم بی‌ارزش می‌سازد.

اما قهوه‌ای با مشکی به‌خوبی همراه می‌شود، مثلا خیلی راحت می‌توانید بوت‌ قهوه‌ای را با شلوار جین مشکی خود ست کنید و از ظاهر شکیل خود لذت ببرید. فقط دقت کنید که از همان اصل سرمه‌ای و مشکی پیروی کنید و رنگ‌مایه‌ی قهوه‌ای را انتخاب کنید که به‌خوبی با مشکی کنتراست پیدا کند یا حتی می‌توانید به این منظور از بافت نیز کمک بگیرید.

 

  1. کتانی و کت و شلوار

اهالی مد کلاسیک همیشه در این یک مورد مصالحه نمی‌کنند و این موضوع همواره محل مناقشه‌های بسیاری بوده است. بسیاری از اهالی مد نوگرا بعد از سال‌ها آزمون و خطا به این نتیجه رسیدند اگر کتانی شکل ساده و بدون طرح و نقش باشد، ترکیب کتانی با کت و شلوار زیبایی خود را دارد. اگر جزئیات پوشش رسمی مانند کمربند و کراوات در استایل کتانی با کت و شلوار لحاظ نشود، اتفاقا این ترکیب پوشش فوق‌العاده‌ای از آب درمی‌آید. البته واضح است که این نوع پوشش مناسب ادارات و محل کار نیست و همچنین اصلا نباید کت و شلوار رسمی را با کتانی امتحان کرد. بهترین گزینه برای کت مناسب با کتانی، انواع کت‌ و شلوارهای اسپرت و سبک بهاره/تابستانه از جنس نخ پنبه یا کتان است که طرح آزاد و غیررسمی دارند.

 

  1. دستکاری جزئیات

سابقا همیشه اعتقاد بر این بوده است که همه‌چیز باید به شکل و شیوه‌ی خاصی باشد، مثلا کراوات باید اندازه ثابتی داشته باشد، سنجاق کراوات باید در ارتفاع مشخصی زده شود و دستمال جیبی باید خط تا خورده و تا شده باشد. اما امروزه دیگر چه کسی به این مسائل اهمیت می‌دهد؟ باید از زندگی لذت برد!

همیشه کراوات را باید طوری گره زد که دم آن از بدنه‌ی آن بلندتر باشد تا کمی ژولیده و آشفته جلوه کند. اصلا چرا نباید از غول خوش‌پوشی ایتالیایی، جیووانی آنی‌یلی الهام نگرفت و ساعت را دور سردست پیراهن نبست؟ البته درست نیست که فقط از این جور موارد تقلید کنیم اما بد نیست کمی در جزئیات پوشش خود دستکاری کنیم تا ظاهری خاص و متمایز پیدا کنیم. به این ترتیب می‌توان شکل و شمایل خود را به صورت منحصربفرد و اختصاصی سلیقه‌ی خود درآوریم.

منبع: Fashionbeans

نویسنده: میلاد احدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *