بامیلو بلاگ / سبک زندگی / فرهنگ و هنر / کتاب / جی کی رولینگ : جادوگری در پس چهره هری پاتر
جی کی رولینگ : جادوگر

جی کی رولینگ : جادوگری در پس چهره هری پاتر

طرفداران کتاب های هری پاتر حتما این جمله را خیلی شنیده اند که این شخصیت روی دستمال کاغذی به دنیا آمده و نه روی کاغذهای معمولی که نویسنده ها داستان هایشان را بر روی آنها می نویسند. این اتفاق یک دلیل دارد و آن هم فقر نویسنده کتاب های هری پاتر یعنی خانم جوان کتلین رولینک یا به اختصار جی کی رولینگ بوده، چرا که او انقدر فقیر بوده که نمی توانسته کاغذ بخر و افکار جادویی اش را روی آنها بنویسد و میرفت کافه و چای میخورد و همچنین با دستمال های اون کافه یادداشت های خودش رو مینوشت. 

جی کی رولینگ و هری پاتر

این زن متولد 31 جولای سال 1965 هست و طبق حرف های خودش از کودکی بیخود و بی جهت از فامیلی پاتر خوشش میامده (شما از فامیلی خاصی خوشتان نمی آید؟ شاید اون فامیلی مورد علاقه شما آینده دنیای کتاب و سینما باشد) از بچگی قلم میزده و می نوشته ولی خب عموما کارهاش در همون چارچوب خانواده خوانده می شدند و فراتر نمی رفتند. در شش سالگی یک داستان درباره خرگوشها نوشت و مادرش به به چه چه کرد و رولینک شش ساله هم نه برداشت و نه گذاشت و گفت: خب چرا چاپش نمی کنین؟ رولینگ کوچولو خبر نداشت که مامان سوسکه هم قربون دست و پای بلوری بچش میره تعریف و تمجید مادر لزوما به معنی قابل چاپ بودن داستانش نبوده.

جی کی رولینگ : جادوگری در پس چهره هری پاتر

رولینگ خودش میگه که دوستانش به او خیلی گوشزد کردند که باید داستان نویسی را جدی بگیرد و یکی از این رفقا اسمش سین بوده که ماشین گلف این دوست هم به خاطر جبران محبت ها و رهنمودهای او به رولینگ، تبدیل به همان ماشین پرنده داخل کتاب در جلد دوم میشه. رولینگ بعد از تموم کردن مدرسه به پیشنهاد پدر و مادرش میره فرانسه می خونه (در صورتی که خودش طبق مصاحبه هاش علاقه ای به خوندن این رشته نداشته.) بعد از دانشگاه وارد بازار کار در لندن، شهری که در اون به دنیا اومده میشه و در سال 1990 بود که جرقه داستان هری پاتر در دهنش میخورد.

پر فروش ترین فیلم های تاریخ سینما را می شناسید؟ در مطلب پرفروش ترین فیلم های تاریخ سینما متوجه می شوید که واقعا پرفروش ترین ها کدام فیلم ها هستند.

پرفروش ترین فیلم های تاریخ سینما واقعا کدام ها هستند؟

جی کی رولینگ : هری پاتر

خود رولینگ میگه توی یک سفر طولانی با قطار این داستان به ذهنش رسید، البته رولینگ هیچ وقت وا نداده و نگفته که در اون قطار کذایی چه مقدار از داستان توی ذهنش پرداخته شده و تا کجا ماجرا را پیش رفته ولی چیزی که بعدها در طی مصاحبه های مختلف از اون شنیده شد این بود که هسته اولیه داستان چیزی که الان می بینیم دقیقا نبوده و تفاوت های اندکی با هری پاتر کنونی داشته. گویا رولینگ قصد داشته کتابی درباره یک پسر بنویسد که به کل نمی داند جادوگر است و تا آخر جلد یک هم این موضوع را نفهمد، اما رولینگ بعدها ماجرا رو سریع تر پیش میبره و هری پاتر رو می نویسد.

فروش کتاب جی کی رولینگ

اون در همون سال شروع به نوشتن داستان کرد و علت وقفه چاپ نسخه اصلی رو ویرایش کتاب در طی سال ها میدونه و البته مرگ مادرش، درست در همان سال 1990. شاید برای همین بود که هری پاتر پدر و مادری نداشت و فقدان والدینش بسیار خوب به چشم میاد. رولینگ بعد از مادرش با همسرش دعوای سختی رو میکنه و این دعوا منجر میشه که رولینگ از شوهرش طلاق می گیره (و الان احتمالا شخص شوهر به غلط کردن افتاده) و با دخترش به نام جسیکا به تنهایی زندگی میکنه.

جی کی رولینگ : نویسنده هری پاتر

در سال 1993 به ادینبرگ رفت و سعی کرد کتاب اولش رو تموم کنه و جسیکا را با کمک های خیریه بزرگ کرد و در کنارش کتاب هری پاتر را هم نوشت. جلد اول که تمام شد اون رو به کلی انتشارات در سرتاسر انگلستان فرستاد و جالب اینجاست که 12 ناشر بزرگ کتاب اون رو رد کردند (اینجا هم باید ایضا اشاره شود که این ناشرین چقدر مثل چی پشیمان هستند!) و بالاخره یک انتشاراتی کوچیک قبول کرد که کتاب رو به طبع چاپ برسونه.

برای اولین کتاب 1500 یورو به رولینگ پرداخت شد که برای سه سال می شود سالی 500 یورو و مثل فحش می ماند! بدبختی اینجاست که به علل مختلف کتاب باز هم با وقفه ای 3 ساله چاپ شد و بالاخره سال 1996 بود که هری پاتر و سنگ جادو، یعنی جلد اول کتاب، رنگ ویترین مغازه ها را می بینه و وارد بازار نشر کتاب میشه. نکته اصلی اینجاست که کتاب بعد از چاپ در عرض چند هفته تمام شماره های آن فروش میره و چاپ اول هزارتایی کتاب فوری تموم میشه. این موفقیت انتشارات های دیگه رو به خودشون میاره و یک انتشارات بزرگتر آمریکایی حق جاپ کتاب رو از رولینک به قیمت 100 هزار یورو میخره و تمام این سال ها رو یک جا برای رولینگ جبران می کنه!

جی کی رولینگ کتلین رولینک

موفقیت های هری پاتر بی وقفه ادامه داشت و در طی یک بازده زمانی 10 ساله تمامی هفت کتاب به فروش رفتند. بعد از تموم شدن سری هری پاتر رولینگ بی کار ننشست و خودش را هم اسیر و بنده دنیای هری پاتر نکرد و پا را فراتر گذاشت. او به رویای جوانی اش یعنی نوینسده جنایی شدن پا گذاشت و شروع به نوشتن کتاب هایی جدید با نام مستعار رابرت گالبریک کرد که داستان یک کارآگاه به نام استرایک و معاونش زنی به نام رابین هست که این سری هم به موفقیت های بی نظیری دست یافته و تا کنون سه جلد آن چاپ شده و طبق صحبت های رولینگ 7 تا کتاب دیگه از اون در راه هستند.

کتلین رولینک یا جی کی رولینگ

رولینگ توانست ثابت کند که می توان بدون داشتن سرمایه مالی و صرفا با ذهنی باز و خلاق و قدرت قلم از هیچ به بالاترین عرش ها رسید به طوری که ثروت او در این اواخر تا حدودی با ثروت ملکه انگلستان برابری می کرد،اقدام این زن بعد از تمام شدن کتاب های هری پاتر و وارد شدن به دنیایی دیگر و ژانری دیگر نیز حرکتی بس جاه طلبانه بوده و البته نشان می دهد که موفقیت هری پاتر صرفا اتفاقی و شانسی نبوده است.

نمی دانیم ورد جادویی قلم رولینگ چه بوده ولی هرچه که بوده توانسته زندگی او را دچار تغییراتی دایمی کند و همچنین جهانی جادویی را برای نوجوانان و جوانان سرتاسر دنیا بیافریند و سپس بعد از آن دنیایی تاریک و جنایی برای بزرگترها خلق کند و کارآگاهی ماهر را به دنیای ادبیات پلیسی و غنی انگلستان معرفی کند.

نویسنده: آرش پارساپور

آرش روزنامه نگار این مملکت است. البته این رشته را در دانشگاه خوانده و بعدا فهمیده که میتوانست هرچیزی بخواند ولی روزنامه نگار شود. به نوعی گیک محسوب می شود و عاشق کتاب و بازی و فیلم و تکنولوژی و امثالهم می باشد. داشتن کتابخونه قدر فیل و همه کنسول‌های بازی و 30ترابایت فیلم گواه این سخنان است. در همین زمینه‌ها نیز می نویسد و البته با همه چیز و همه کس شوخی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *