بامیلو بلاگ / دنیای مد و زیبایی / مراقبت از پوست و مو / چطور جوش سرسیاه را به روش طبیعی از بین ببریم

چطور جوش سرسیاه را به روش طبیعی از بین ببریم

داشتن پوستی سالم و عاری از جوش، کار سختی نیست. فقط کافی است روشهای طبیعی از بین بردن جوش سرسیاه را بدانیم تا بتوانیم پوستی شفاف و زیبا داشته باشیم.

جوشهای سرسیاه میتوانند بسیار آزاردهنده باشند. اما خوشبختانه از بین بردن آنها راحت است. این دستورالعمل به شما نشان می‌دهد که چگونه می‌توانید با استفاده از بخار آب و حوله، این جوشها را از بین ببرید.

خلاصه کارهایی که باید انجام دهید در 10 ثانیه:

 • صورتتان را بشویید.
 • یک کاسه تمیز را پر از آب داغ کنید.
 • سرتان را روی کاسه بگیرید.
 • یک حوله تمیز روی سرتان انداخته و بخور بگیرید.
 • 5 تا 10 دقیقه صبر کنید.
 • صورتتان را با آب سرد شسته و پس از خشک کردن، کرم مرطوب کننده بزنید.

از بین بردن جوش سرسیاه :صورتتان را بخار دهید

1-صورتتان را کامل بشویید.

بخار دادن به صورتتان باعث می شود منافذ پوست باز شده و راحتتر تمیز شوند، اما در عین حال ممکن است باز شدن این منافذ باعث التهاب صورت یا تجمع آلودگی روی صورت شود. پیش از بخار دادن، لازم است تمام صورتتان را با آب ولرم خوب شسته و هر گونه آرایش، چربی یا آلودگی را از روی آن پاک کنید. هرگز پیش از پاک کردن و شستن صورتتان آن را بخار ندهید.

2- سینک دستشویی یا یک کاسه بزرگ را از آب  داغ پر کنید.

در سینک دستشویی یا هر کاسه تمیز دیگری می‌توانید صورتتان را بخار دهید. سرتان را روی کاسه آب داغ خم کرده و حوله را مثل چادر روی سرتان بیندازید تا بخار و گرما به خوبی به صورتتان خورده، پوستتان را نرم و منافذ آن را باز کند.

اگر برای بخار دادن صورتتان از سینک دستشویی استفاده می‌کنید، ابتدا آن را با آب و صابون خوب شسته و آب کشی کنید. پیش از این تصور میشد که صابون آنتی باکتریال میتواند مفید باشد اما تحقیقات جدیدتر نشان می‌دهند که صابونهای آنتی باکتریال ممکن است باعث ایجاد مقاومت آنتی بیوتیکی شوند. در نتیجه توصیه می‌شود از صابون یا شوینده های ساده استفاده کنید. با این کار، میکروب و آلودگیهایی که در سینک جمع شده اند از بین رفته و می‌توانید مطمئن باشید که صورت خود را با میکروب و جرم بخار نمیدهید.

3- صورتتان را 5 تا 10 دقیقه روی بخار نگه دارید.

آرام باشید، نفس عمیق کشیده و از تاثیر بخار بر پوستتان لذت ببرید. این یکی از ویژگیهای اسپا است که به شما کمک می‌کند مشکلات سینوسی یا سایر مسائل تنفسی خود را نیز بهبود ببخشید.

مهم است که بیش از 1 دقیقه صورتتان را بخار نداده و این کار را بیشتر از  2 بار در هفته انجام ندهید. بیش از اندازه بخار دادن پوست صورت می‌تواند منجر به خشکی پوست و در نتیجه تولید بیشتر چربی برای جبران خشکی ایجاد شده شود.

 4- صورتتان رابا آب سرد بشویید.

برای بستن منافذ باز پوست، صورتتان را با آب سرد شسته و با یک مرطوب کننده طبیعی، مرطوب کنید. استفاده از آب سرد مهم است چرا که منافذ را به آرامی و به طور طبیعی می‌بندد، نه مثل گلیسیرین و الکل که به پوستهای حساس به شدت آسیب می‌رسانند.

از بین بردن جوش سرسیاه : صورتتان را تمیز نگه دارید

1- ملایم باشید!

اگر می‌خواهید جوشهای سرسیاهتان را به روش طبیعی از بین ببرید، باید تا حدامکان به جای پاک کننده های قوی و خشن، از پاک کننده های ملایم استفاده کنید تا پوستتان سالم بماند. شاید بهتر باشد برای این منظور از پاک کننده هایی که پایه الکلی یا به صورت کلی پایه شیمیایی دارند، استفاده نکنید.

همچنین مهم است که به هنگام شستشوی پوستتان، با آن مهربان باشید. جوشهای سرسیاهتان را فشار ندهید یا صورتتان را به شدتاسکراب نکنید. حتی اگر صورتتان پوست پوست می‌شود هم از یک اسکراب ملایم استفاده کنید. برای تمیز کردن صورتتان حتما لازم نیست آن را بکنید.

2- برای پاکسازی پوست از درمانهای خانگی استفاده کنید.

درمانهای خانگی اگر درست انتخاب شده و به شیوه صحیح اجرا شوند، می‌توانند در بستن منافذ پوست، التیام و یا لایه برداری پوست بسیار موثر بوده و شرایط ایجاد جوشهای سرسیاه روی پوست شما را از بین ببرند.

3- از مرطوب کننده های طبیعی استفاده کنید.

برای داشتن پوستی سالم از مرطوب کننده های طبیعی استفاده کنید.در حالی که بسیاری، علت ایجاد جوشهای سرسیاه را چرب بودن بیش از حد پوست می‌دانند، باید در نظر داشت که استفاده بیش از حد از محصولاتی که پوست را خشک می‌کنند در طولانی مدت موجب چربتر شدن پوست شما می‌شود. پوستتان را به طور مرتب و با کمک روغنها و مرطوب کننده های گیاهی چرب کنید تا پوستتان سالم بماند.

4- جوشهای سرسیاهتان را فشار ندهید.

جوشهای سرسیاه را نکنید و فشار ندهید. با این کار، جوشها به طور کامل خالی نشده و از بین نمی‌روند و این کار تاثیر بسیار بدی روی پوسستان می‌گذارد. ممکن است گاهی متخصصان پوست از ابزاری برای از بین بردن جوش استفاده کنند که فشار ملایمی را به اطراف ناحیه جوش وارد کرده و آسیبی به پوست نمی‌رساند.

5- از روغن نارگیل استفاده کنید.

روغن نارگیل حاوی اسیدهای چرب متوسط زنجیر است که خاصیت ضدباکتریایی داشته و باکتری های آکنه را از بین می‌برند. روغن نارگیل همچنین مثل مرطوب کننده عمل کرده و از شکل گیری جوشهای سرسیاه جلوگیری می‌کند. روغن نارگیل ارگانیک تهیه کرده و هر روز لایه نازکی از آن را روی پوستتان بمالید.

6- لبنیات و شکر را از رژیم غذاییتان حذف کنید.

دهه هاست که در کشورهای پیشرفته، مشکل آکنه و جوشهای سرسیاه حل شده است. در بین مردمان محلی برزیل و ژاپن که غذاهای حاوی لبنیات، شکر و نشاسته مصرف نمی‌کنند، هیچ آکنه ای دیده نمی‌شود.

نکته های مهم:

 • برای شستن صورت از آب سرد استفاده کنید که جوشهای سرسیاه را از بین می‌برد.
 • وقتی در حال بخار دادن صورتتان هستید، مراقب باشید کاسه یا سینک را لمس نکنید چون خیلی داغ است.
 • اگر با این شیوه ها جوش از بین نرفت، آن را دستکاری نکنید. چون ممکن است موجب ایجاد زخم و جراحت روی پوست شود.
 • جوش سرسیاه را فشار ندهید چون بدتر خواهد شد. اگر جوشتان بدتر یا بزرگتر شد، به دکتر پوست مراجعه کنید.
 • کسانی که آسم دارند باید پیش از بخار دادن صورت، تمهیدات لازم را بیندیشند. بنا بر شدت بیماریتان، اسپری خود را در دسترس داشته باشید. بسیاری از مراکز اسپا در مورد استفاده از بخار یا سونا توسط افرادی که مبتلا به آسم هستند، حامله اند یا فشار خون دارند، هشدار می‌دهند.
 • مالیدن روغن درخت چای به صورتتان به شما کمک خواهد کرد.
 • برای رفع آکنه شدید، استفاده از بخار به صورت روزانه توصیه می‌شود.
 • برای پاک کردن صورت از جوشهای سرسیاه، اول صورتتان را با آب گرم بشویید، مرطوب کننده مناسب را به صورتتان مالیده و سپس با آب سرد بشویید. این کار باعث می‌شود آب گرم منافذ پوست را باز کرده و مرطوب کننده آنچه را که در منافذ پوست هست، پاک کند. شستن با آب سرد نیز منافذ را می‌بندد. استفاده از ضدآفتاب با SPF30 را فراموش نکنید که پوست شما را از اشعه خطرناک خورشید محافظت می‌کند. این کار را دو بار در روز انجام دهید.
 • با دست کثیف به صورتتان دست نزنید.

 

منبع: Wikihow

نویسنده: کاملیا کوثری

کاملیا فارغ التحصیل رشته مترجمی زبان فرانسه در مقطع كارشناسي ارشد از دانشگاه شهيد بهشتي است. به یادگیری زبان های مختلف علاقه زیادی دارد، از همین رو زبان انگلیسی را از 5 سالگی شروع کرد و ايتاليايي را هم در مدرسه ايتاليايي تهران آموخت. ادبیات، موسیقی و عکاسی بزرگترین و جدی ترین علایق او هستند و از هر فرصتی برای پرداختن به آنها استفاده می کند. علاوه بر این، طرفدار جدي ماجراجويي و كشف موضوعات تازه است. این علاقه از ترجمه هايش در زمينه هاي گوناگون به چشم می آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *