بامیلو بلاگ / سبک زندگی / بیوگرافی / جورج رومرو پدر زامبی های سینما درگذشت
جورج رومرو

جورج رومرو پدر زامبی های سینما درگذشت

زامبی ها امروز در همه فیلم ها به انواع مختلف حضور دارند. شاید خوب باشد بدانید جورج رومرو کسی بود که این موجودات وحشتناک را در پرده سینما درخشانید و باعث شد که این آدمخوارهای بی مغز در بسیاری از فیلم ها و سریال ها و کتاب های محبوب امروزی نقش داشته باشند.خبر بد اینکه جورج رومرو؛استاد وحشت،درگذشت و خبر خوب اینکه بعد مرگش تبدیل به یک زامبی نه،بلکه اسطوره شد.اگر بخواهیم مثل همه بیوگرافی ها کلیشه ای موضوع را شروع کنیم باید بنویسیم وی در 4 فوریه سال 1940 در خانواده ای زامبی دوست در شهر مورد علاقه حمله زامبی ها یعنی نیویورک چشم به جهان گشود. اما میخواهیم راجع به جورج رومروی کبیر بنویسیم. کسی که شاید بیراه نگفته باشیم اگر اظهار داریم که هالیوود آنطور که لیاقتش بود به او اهمیت نمی داد. رومرو همیشه در دل طرفدارانش جای داشت تا در دل هالیوود و تهیه کننده های زامبی تر از زامبی اش. خودش یک بار طی یک مصاحبه گفته بود که بعضی از سرمایه دارانی که در هالیوود میبیند از زامبی های فیلم او بی عقل تر هستند! فیلم شب مردگان زنده سال 1968 آغازگر راه او و زامبی ها در سینما بود.

جورج رومروانقلابی که فیلم او در ژانر وحشت ایجاد کرد تبدیل به زلزله ای شد که تا به امروز نیز پس لرزه هایش ادامه دارد. گرچه زامبی های فیلم شب مردگان زنده اسم “غول” را یدک می کشند ولی در همان زیرمجموعه زامبی قرار می گیرند (توی سریال walking dead.  به این موجودات walker  گفته می شود. هرکجا با یک تغییر کوچک در ساختار زامبی برای خودشان اسم می سازند) زامبی های تا قبل از سال 1968 در پرده سینما صرفا آدم هایی بودن تحت کنترل شده توسط یک خالق (که معمولا دانشمند دیوانه ای بود) نه خبری از صورت های دریده آن ها بود و نه خوردن گوشت و آدم و گاز گرفتن! تمام این قواعد کلاسیک زامبی که تا به امروز در فیلم های زامبی محور رعایت می شود نشات گرفته از فیلم شب مردگان زنده هستند که بارها و بارها به صورت های مختلف (رنگی شدن و اضافه کردن صحنه های جدید به فیلم و…) عرضه و یا حتی بازسازی شد.

جورج رومرو
پوستر رسمی فیلم شب مردگان زنده

 آخرالزمان زامبی ها

به مجموعه فیلم های مردگان زنده که حد فاصل سال های 1968 تا 2010 ساخته شده اند می گویند (طوری نوشتم که آخرش باید بزنم بارم 2 نمره! ) این سلسله فیلم ها عبارتند از : شب مردگان زنده به سال 1968 . طلوع مردگان زنده به سال 1978 روز مردگان زنده به سال 1985 (فکر کنم همینجوری اگر اسم گذاری فیلم ها پیش می رفت به عصر و پیش از افطار و عشای مردگان زنده نیز برخورد میکردیم) سرزمین مردگان زنده به سال 2005 خاطرات مردگان زنده به سال 2007 و بقا مردگان زنده به سال 2009. این وسط سه تای این فیلم ها (شب و روز و طلوع مردگان زنده) بازسازی شده اند

جورج رومرو
سری فیلم های اصلی دنیای مردگان

که آخرین آن ها همان بازسازی نسخه اولیه به صورت سه بعدی در سال 2016 میلادی بود.یک سری فرعی هم به نام بازگشت مردگان زنده تولید شده که شامل 5 فیلم مجزا از سری فیلم های اصلی می باشد. این سری دوم صرفا به علت پولساز بودن این سری و همچنین رفع عطش طرفداران در طی فاصله ساخت فیلم های اصلی که معمولا مدت زمان طولانی بود ساخته شده و هیچ ارزش هنری و زامبی طوری دیگری ندارد! ولی اگر از عاشقان فیلم های مردگان زنده باشید یا لااقل الان که رومرو چشم از جهان فرو بسته میخواهید وارد دنیای وحشتناک او شوید این سری دوم به علاوه سری فرعی تر دیگری با نام “زامبی” که متشکل از 4 فیلم است را از دست ندهید.چندتا مستند و یکی دو تا انیمیشن که همگی بازسازی فیلم های اصلی نیز هستند خان آخر این میراث آخرالزمان زامبی های آقای جورج رومرو هستند.

جورج رومرو
پوستر فیلم طلوع مردگان

از جورج رومرو بیشتر بدانیم

رومرو بعد از فارغ التحصیلی در سال 1960 شروع به ساخت فیلمسازی و فیلم کوتاه و تبلیغات کرد.(یغما گلرویی هم اولین ترانه اش سرود میخوام سالاد درست کنم…سالاد چی؟ سس دلپذیر بود. اینکه چرا من الان وسط زندگی رومرو نقبی به گلرویی زدم خودش پدیده ایست که جوابی عقلانی برای آن وجود ندارد) بعد از مدت زمان کوتاهی به همراه 9 تن از دوستانش استارت ساخت فیلم شب مردگان زنده را زد. کمتر کمپانی با او برای این فیلم سنت شکن قرار داد میبست تا اینکه دهمین کمپانی که بدان سر زد قبول کرد برای فیلم او تامین مالی را انجام دهد. امروزه که بیش از 40 سال از اکران فیلم میگذرد فیلم شب مردگان زنده بارها و بارها در لیست بهترین های منتقدین سینما و یا فیلم هایی که دنیا را تکان داد مجلات معتبر سینمایی قرار گرفته است.

جورج رومرو
رومرو در جوانی

تا سال 1978 رومرو سه فیلم دیگر ساخت که هیچ کدام برای او موفقیت دنیای زامبی هایش را نیاورد و ناچارا (خودش میگفت علاقه ای به ساخت نسخه دیگری در آن زمان ها نداشت) بعد از ده سال از اکران فیلم نخست، فیلم دوم را ساخت.فیلم با بودجه ای کمتر از 500 هزار دلار ساخته شد و 55 میلیون دلار فروخت! بعد از سرک کشیدن به دنیای وحشت استفن کینگ در فیلم های knightrider و creepshow که این دومی برای خودش یک سبک فیلم ترسناک هجویه شناخته شد و سردمدار سری فیلمی به همین نام، رومرو اقدام به ساخت فیلم سوم کرد که موفقیت فیلم اول و دوم را دربرنداشت. برای همین همکاری اش را با استفن کینگ در دهه 90 ادامه داد. ترکیب این زوج استاد وحشت ادبیات و سینما در کمال تعجب ترکیب جفت و جوری نبود و فیلم هایشان چندان خوب از آب در نمی آمد.

ماجرای سری بازی رزیدنت اویل و جورج رومرو

یکی از بزرگترین حسرت هایی که درباره جورج رومرو میخوریم اینست که او در سال 1998 یک فیلم کوتاه تبلیغاتی برای بازی رزیدنت اویل 2 ساخت. سری رزیدنت اویل در دنیای گیم و بازی های کامپیوتری همان نقشی را دارد که فیلم شب مردگان زنده در سینما. این فیلم تبیغاتی با استقبال بی نظیری مواجه شد اما رومرو آب پاکی را روی دست همه ریخت و اعلام کرد که علاقه ای به ساخت یک فیلم زامبی دیگری ندارد علی الخصوص که داستان اصلی اش متعلق به خود او نباشد.

جورج رومرو
شخصیت کلیر ردفیلد در نمایی از تبلیغ ساخته شده برای بازی رزیدنت اویل 2 ساخته رومرو

این شد که فیلم های اویل بدون رومرو ساخته شد و با اینکه فروش خوبی داشت ولی همیشه این پرسش مطرح بود که اگر رومرو و رزیدنت اویل با هم یکی می شدند حاصل چه شاهکاری می شد! گرچه او در آخر فیلمنامه ای برای فیلم اول نوشت که در آن سعی کرده بود داستان را به کلی عوض کند و یک روح تازه ای در این سری بدمد ولی استودیو آن را رد کرد (نمیدانم فیلم های اویل را دیده اید یا نه ولی چیزی که ساخته شد داستان بازی را کاملا انداخته بود در کوزه و آبش را میخورد! اینکه چرا استودیو فیلمنامه رومرو را به این دلیل رد کرده و بعد خودش یک چیز بدتر ساخته از همان ظلم های هالیود به رومروست که در اول متن بدان اشاره شد) فیلم چهارم از سری مردگان زنده بدون حضور رومرو در هیچ منصبی از پروژه ساخته شد و رومرو هم از آن سو با قراردادی که با انتشارات DC COMICS (ناشر داستان های مصور بتمن و سوپرمن و…) یک مینی سری کامیک بوکی از دنیای مردگان خودش ارایه داد که به مراتب از فیلم تولید شده محبوب تر شد!

جورج رومرو
یک بار دیگر در سال 2014 این بار مارول با رومرو برای چاپ کامیک هایش قرارداد بست

به همین دلیل شد که استودیو به پایش افتاد و سکان کارگردانی فیلم چهارم را به استاد برگرداند. فیلم چهارم با بودجه ای فراتر از فیلم های قبلی ساخته شد و موفقیت نسبی هم داشت و سبب شد دو فیلم بعدی پشت سر هم ساخته شوند. رومرو که محبوب ترین کاراکتر دنیای زامبی ها بود در بازی ندای وظیفه CALL OF DUYT در نسخه زامبی آن با قیافه خودش شرکت کرد و نشان داد که با صنعت گیم قهر نکرده است.بعد از این حضور افتخاری در دو سه بازی دیگر که همگی زامبی محور بودند صداپیشگی را انجام داد و فعالیتش در این زمینه باعث حدس و گمان های پیرامون ساخت یک بازی توسط او بود که متاسفانه هیچ گاه به تحقق راه پیدا نکرد. بعد از کنسل شدن ساخت یک سریال بر اساس دنیای مردگان زنده در طی سال های 2014 و 2015 ، هفته پیش رومرو از پوستر فیلم جدیدی رونمایی کرد با نام جاده مردگان که بنا به گفته خودش رویارویی دنیایی سری فیلم سریع و خشن با دنیای زامبی های او بود! سه روز بعد از این سخنان بود که رومرو درگذشت و آینده این فیلم در ابهام ماند و طرفداران ناکام از چشیدن دوباره طعم وحشت از دوربین فیلم های او.

جورج رومرو
کامرون رومرو.پسر فیلمساز آقای رومرو

آینده بدون جورج رومرو

کامرون رومرو، پسر جورج رومرو که حاصل ازدواج دوم او با یکی از عوامل فیلم سرزمین مردگان است خودش دستی در فیلمسازی و سری فیلم های دنیای پدرش دارد (فیلم فرعی ORIGINS که یک انیمیشن بازسازی شده فیلم اول است دستپخت همین دردانه آقاست) احتمالا پرچم میراث پدرش را حفظ کند.پدری که در محافل رسمی سینمایی تنها یک بار توسط تارانتینو تقدیر شد. تارانتینو خودش را طرفدار پروپاقرص جورج رومرو میداند و او را یک نابغه لعنتی خطاب کرد! استیون کینگ نویسنده مشهور امریکایی بعد از مرگ او در توییتر نوشت: «از شنیدن خبر مرگ جرج رومرو همکار مورد علاقه و دوست خوب قدیمی‌ام غمگینم. جرج، هرگز کسی مثل تو نخواهد آمد.»

جورج رومرودر بیانیه مدیر برنامه‌های وی آمده که جورج رومرو در خانه‌اش هنگامی که خواب بود و بعد از مدت کوتاهی مبارزه با سرطان ریه در حین دیدن فیلم محبوبش THE QUIET MAN  از دنیا رفت. بهتر است در انتها ده فیلم مورد علاقه جورج رومرو را معرفی کنیم تا شاید با روحیات این فیلمساز وحشت بیشتر آشنا شویم و تعجب کنیم که برخلاف دنیای بی رحم و زامبی محور و بکش بکش جورج رومرو او چه قدر به فیلم های کلاسیک و درام علاقه داشته است! فیلم های محبوب او عبارتند از: برادران کارمازوف،کازابلانکا،دکتر استرنج لاو،معبد پادشاه سلیمان،شمال از شمال غربی(که خودش در دوران نوجوانی آبدارچی پشت صحنه این فیلم بود)،نیمروز،ماجراهای هافمن،مرد آرام،انزجار (تنها فیلم نستبا ترسناک حاضر در لیست)و نشانی از شر.

جورج رومرو
شاید رومرو در آن دنیا به این شکل می چرخد!

هرگاه سخن از جورج رومرو باشد نام وحشت در آنجا می درخشد! به راستی که اسم او در کنار هر مدیایی قرار بگیرد بدان عطر و بوی وحشت می دهد. جای او برای همیشه در دنیای سینما خالی خواهد ماند. همه ما زامبی دوستان به او مدیونیم. جورج رومرو کسی بود که زامبی ها را وارد دنیای سرگرمی ما کرد. کاش می شد عجل زمانه او را انقدر زود گاز نمی گرفت و تبدیل به یک مرده نمی کرد. روح او همیشه در فیلم هایش زنده خواهد ماند

جورج رومرو
مستند های زیادی درباره وی ساخته شده.

نویسنده: آرش پارساپور

آرش روزنامه نگار این مملکت است. البته این رشته را در دانشگاه خوانده و بعدا فهمیده که میتوانست هرچیزی بخواند ولی روزنامه نگار شود. به نوعی گیک محسوب می شود و عاشق کتاب و بازی و فیلم و تکنولوژی و امثالهم می باشد. داشتن کتابخونه قدر فیل و همه کنسول‌های بازی و 30ترابایت فیلم گواه این سخنان است. در همین زمینه‌ها نیز می نویسد و البته با همه چیز و همه کس شوخی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *