بامیلو بلاگ / سبک زندگی / بیوگرافی / تولد یک اژدها نگاهی به زندگی بروسلی

تولد یک اژدها نگاهی به زندگی بروسلی

زندگی بروسلی جدا از دنیای سینمایی اش و اژدهایی که در پرده سینماها بود، برای خودش داستانی دارد که به عنوان یک معلم هنرهای رزمی آسیایی در آمریکا در آن نقش آفرینی می کند. مراحل نوجوانی و دوران بازیگری و استادی و حتی قاتل بروسلی برای خودش حکایت سینمایی و عجیبی دارد که طرفدارانش را شیفته او کرده است. روایت استادی او و اتفاقاتی که در این حین برای زندگی بروسلی افتاده (که احتمالا همین اتفاقات باعث کشته شدن مرموز وی هم شد که هنوز که هنوزه هم دنبال قاتل بروسلی میگردی از دهان ها نیفتاده!) شاید از برخی از فیلم های سینمایی او حتی جذاب تر باشد. عوامل فیلم تولد یک اژدها توانسته اند با یک فیلمنامه مسنجم داستان برهه ای از زندگی بروسلی دنیای هنرهای رزمی را به خوبی به تصویر بکشند.

البته مواردی هم در فیلم تغییر یافته و به عنوان مثال می توان به تغییر موقعیت مکانی داستان نام برد که دلیلش چندان روشن نیست. بروس لی در دهه 60 میلادی در اوکلند آمریکا تدریس کونگ فو می کرد ولی در فیلم اتفاقات در همین دهه زمانی اما در شهر سانفرانسیسکو جریان دارد.

بروسلی بروس لیداستان فیلم تولد اژدها پیرامون بخشی از زندگی بروسلی بر میگیردد که او و یک کاهن معبد شائولین معروف به نام وانگ جک من با هم ملاقات کردند و طبق ادعای فیلم این دو یک مبارزه با هم داشتند. (این مبارزه در جایی در تاریخ به صورت رسمی ثبت نشده و صحت و سقم آن مشخص نیست ولی برای سوژه یک فیلم از زندگی بروسلی قطعا مناسب است)

این مطالب را نیز بخوانید:

سامورایی و حقایق جذاب

اوریگامی هنر تا کردن کاغذ

۱۱ مورد عجیب از فرهنگ ژاپن

بهترین فیلم های انیمه ی ژاپنی

گویا بروس لی که از معابد شهر خودش رانده شده (و علت آن هم خشونت بیش از حد او و کتک زدن یک دانش آموز دیگر تا سرحد مرگ بوده!) بعد از اخراجش خود را به آمریکا تبعید کرده و کونگ فو را با خود به میان آمریکاییان و یا به قولی سفیدپوستان آورده است. امری که پیش از این در آن تاریخ سابقه نداشته و کونگ فو فراتر از مرزهای چین پیش نرفته بود.

خنده زندگی بروسلیاز همین رو بروس لی فکر می کند که وانگ جک من برای تنبیه او و یا به قولی برهم زدن کلاس های او آمده چرا که از دیدگاه کاهنین اصیل معابد چین و تبت، کونگ فو فقط و فقط متعلق به چین است و کونگ فویی که بروس لی یاد می دهد، آن عصاره و روح آرامش پذیر اصیل را ندارد و با خشونت در هم آمیخته شده است.

دیدار این دو استاد بزرگ در سانفرانسیسکو و جریانات و حوادث پیرامون آن (و البته اضافه کردن چند داستانک رنگ و لعاب دار غیر واقعی برای جذاب تر کردن داستان) تمامیت فیلم تولد اژدها را تشکیل می دهد.

زندگی بروسلیمشکل بروس لی در کونگ فو البته به گفته اکثر کارشناسان هنرهای رزمی فی الواقع همین خشونت بی حد و مرزش در اجرای حرکاتش بود. در اکثر فیلم های او هم شاهد فنون رزمی خشن و مرگبار او هستیم و البته این اقدامات خودش پایه ریز سبک جدیدی از دنیای کونگ فو لااقل در عالم سینما شد.

وانگ درباره بروس لی اشتباه نمی کند و ایرادی که به او و رفتارش دارد صحیح است، ولی نحوه نهی کردن او تا اواخر فیلم غلط است و سپس از طریق بستر چیزی که این دو را به هم ربط می دهد یعنی کونگ فو ، تعالیم خود را به بروس لی جوان یاد می دهد. دیدار این دو که یکی از دنیای سنتی کونگ فو آمده و دیگری قصد دارد این هنر رزمی را به سمت و سوی مدرن ببرد (اعتقاد بروسلی این هست که هر کس به کونگ فو علاقه دارد شایستگی آموختن آن را هم دارد) تضادی ایجاد کرده که چالش اصلی فیلم را به دوش می کشد و البته نشان می دهد که نگاه لی در اوایل راه پر از ایراد بوده است.

زندگی بروسلی وارد میشودداستان عاشقانه کنار ماجرای لی و وانگ که حول یکی از شاگردان آمریکایی بروس لی و  یک خدمتکار چینی می چرخد، کمترین نقطه جذابیت فیلم به شمار رفته و تاکید بیش از حد روی آن توجیهی ندارد و صرفا فیلم را در گاهی لحظات به بیراهه می کشاند. ناگفته نماند که البته مدت زمان نسبتا کوتاه فیلم شاید بدون وجود این داستان فرعی بسیار کوتاه تر می شد ولی خب کارگردان می توانست جایگزینی بهتر و درخورتر به شخصیت بروس لی در  طول مدت زمان فیلم پیدا کند، چرا که همان طور که گفته شد زندگی این شخص پر از فراز و نشیب های بسیار و البته رازهای پنهانی بوده که تا به امروز هم سر به مهر باقی مانده اند.

ورزش زندگی بروسلیفیلم از بهترین ترکیب های فلسفه و هنرهای رزمی با یکدیگر است و بخش فلسفی آن، چیزی نیست که مخاطب عام و ناآشنا با کونگ فو هم آن را نفهمد. تعالیم کونگ فو در فیلم تولد یک اژدها به خوبی به مخاطب انتقال داده می شود و تا حدی دیدگاه افراد مخالف و یا بی تفاوت نسبت به این هنر را تغییر می دهد. می توان تولد یک اژدها را یک کلاس درس پایه برای شروع کونگ فو دانست . البته اواخر فیلم این تعالیم تمام شده و تولد یک اژدها صرفا تبدیل به یک اثر رزمی-اکشن هالیوودی می شود.

بدن زندگی بروسلیدر حقیقت دو سکانس مبارزه طولانی در فیلم وجود دارد که باعث شده طرفداران بروسلی و کلا هنرهای رزمی هم دلسرد از فیلم بیرون نیایند ولی طول مدت زمان و نحوه این مبارزات به شکلی نیست که افراد عادی را از فیلم زده کند. البته فیلم بیشتر از آنکه حول شخصیت بروس لی بچرخد، داستان وانگ جک من است و همین مساله هم شاید به مذاق طرفداران استاد چندان خوش نیاید!

زندگی بروسلی زندگی بروس لی

ورزش های رزمی در زندگی بروسلی

مبارزه اول از همان تعالیم فلسفی که گفته شد تشکیل شده و مبارزه دوم صرفا اکشنی خالص برای راضی کردن مخاطبین هنرهای رزمی آسیایی است و برای تماشاگر مثل دوش آب سردی می ماند که بعد از تعالیم مبارزه قبلی می گیرد.

سامورایی و حقایق جذاب و خواندنی در خصوص آنها

بازیگران هر دو نقش اصلی فیلم از پس صحنه های رزمی به خوبی بر آمده اند و و فیلیپ ان.جی بازیگر نقش بروس لی، (که حتما بیشتر از سایر عوامل فیلم زیر نگاه دقیق تماشاگران قرار می گیرد) حرکات بروس لی را به خوبی تقلید می کند و می تواند این شخصیت را در دل سینما بازآفرینی کند.

زندگی بروسلی و قاتلفیلم تولد یک اژدها بیشتر یک نوستالژیک سینمای رزمی برای دوستداران این سبک است تا فیلمی با عناصر هنری که تا مدتها در ذهن باقی بماند. و البته از همه مهم تر روایت کننده چگونگی «اژدها شدن» بروس لی و تبدیل او از یک معلم کونگ فو ساده به تنها اژدهای ماندگار سینمای جهان است.

نویسنده: آرش پارساپور

آرش روزنامه نگار این مملکت است. البته این رشته را در دانشگاه خوانده و بعدا فهمیده که میتوانست هرچیزی بخواند ولی روزنامه نگار شود. به نوعی گیک محسوب می شود و عاشق کتاب و بازی و فیلم و تکنولوژی و امثالهم می باشد. داشتن کتابخونه قدر فیل و همه کنسول‌های بازی و 30ترابایت فیلم گواه این سخنان است. در همین زمینه‌ها نیز می نویسد و البته با همه چیز و همه کس شوخی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *