بامیلو بلاگ / راهنمای خرید / تفاوت چمدان خوب و بد
تفاوت چمدان خوب و بد

تفاوت چمدان خوب و بد

بار دیگر موسم سفر رفتن فرارسیده است. تصویری که من از سفر کردن در ذهنم دارم، هاکلبری‌فینی است که یک بخچه را سر یک تکه چوب گره زده و چوب را روی دوشش گذاشته و در ایالت میسی‌سیپی آمریکا ول می‌چرخد. یا سندبادی که با یک عمامه سفید بر سر، یک جلیقه قرمز بر تن و یک شلوار کردی زرد رنگ به قلعه غول یک چشم سبز رنگ می‌رود تا فلفل‌هایش را کف برود و به پیرزن داغونی برساند که به عنوان آخرین آرزوی عمرش دوست داشت فلفل بخورد. یا همین لوک خرشانس که به جز هفت‌تیرش چیز دیگری با خودش حمل نمی‌کند. فقط پرین و مادرش بودند که یک گاری دنبال خودشان می‌کشیدند. امان از دست خانوم‌ها…

nostalgia-ad

یکی از ملزومات سفر چمدان است. انتخاب چمدان خوب به شما اجازه می‌دهد تا اصلاً متوجه نشوید که طفلک پاریکال چه می‌کشید! مسلماً برای تعطیلاتی مثل تعطیلات عید هر کسی حداقل 4-5 دست لباس بر می‌دارد و بر فرض اگر یک خانواده 4 نفره باشید به جز کوله‌ها یا ساک دستی‌هایی که هر کس برای خودش بر می‌دارد، چاره‌ای ندارید جز این‌که یک چمدان هم بردارید تا همه وسایل را جا بکنید. علاوه بر لباس، مدارک و تعدادی ظرف و ظروف وسائلی از قبیل عطر و ادکلن و دوربین و مونوپاد و سشوار و ماشین اصلاح و قلیان شاه عباسی و لپ تاپ و پلی استیشن هم ممکن است به کارتان بیایند که برای حمل کردن این جور چیزها باید چمدان قابل اطمینانی داشته باشید تا دائم نگران این نباشید که شیشه سیر ترشی بترکد و همه محتویات چمدان را به گند بکشد. چه چمدانی بگیریم تا خیالمان راحت باشد؟

در حالت کلی دو جور چمدان داریم که می‌توانید بسته به وسایلی که حمل می‌کنید و نوع مسافرت‌تان یکی از این دو را انتخاب کنید. نوع اول چمدان‌های نرم هستند که رویه نرمی دارند و از محبوبیت بیشتری در بین مردم برخوردارند. رویه این چمدان‌ها عمدتاً از پارچه‌های ضخیم یا چرم ساخته می‌شود. این چمدان‌ها در قفسه بار بالای سر مسافر در هواپیما و قطار و اتوبوس بهتر جا می‌شوند و اگر در حین حمل ضربه‌ای به آن‎ها وارد شود یا سقوط کنند، شدت ضربه را بهتر جمع می‌کنند. نوع دوم چمدان‌هایی هستند که بدنه سفتی دارند. این چمدان‌ها که عموماً از مواد پلیمری ساخته می‌شود خیلی سبک هستند و از اشیاء شکستنی بهتر محافظت می‌کنند.

در بازار هر دو نوع این چمدان‌ها، از جنس با کیفیت گرفته تا جنس بنجل، همه چیز موجود است. چمدان خوب داریم که گارانتی چندین ساله دارد و چمدان بد داریم که اگر بعد از خریدنش سه قدم از مغازه فاصله گرفتی فروشنده آن‌را پس نمی‌گیرد.


مقالاتی که در کنار این راهنمی خرید پیشنهاد می‌شود

راهنمای جامع خرید چمدان، ساک، و کیف : با دنیای چمدان و ساک آشنا شوید

راهنمای انتخاب چادر برای سفر و پیک نیک

وسایل کمک‌های اولیه مورد نیاز در سفر

۱۰ وسیله ضروری برای ترکاندن در سفر و ۱۳‌به‌در

۱۰ نوع آدم که اصلاً نباید با آن‌ها همسفر شوید


فاکتورهایی که تعیین می‌کنند یک چمدان خوب است یا بد

جنس بدنه:

Fugu-luggage

چمدان‌های خوب از جنس رویه مستحکمی برخوردارند که دارای استانداردهای معتبری بوده و حالا حالاها نه پاره می‌شوند و نه ترک می‌خورند. اما اگر یک چمدان زپرتی بخرید بعد از چند بار وارد شدن به قسمت بار اتوبوس قُر و قمبیل می‌شود یا مثل آسفالت جاده شهربابک – بندرعباس ترک می‌خورند.

دوخت:

Hartmann-Luggage

دوخت پارچه یا چرم در چمدان‌های نرم از فاکتورهای مهم در بالا بودن کیفیت یک چمدان است. دوختی که در چمدان‌های نرم با کیفیت به کار می‌رود باعث شق و رق ایستادن بیشتر این چمدان‌ها می‌شود. زهوار در رفتگی یکی از ویژگی‌های بارز چمدان‌های دوزاری است.

زیپ:

Luggage-shipping

زیپ‌ها از دیگر نقاط حساس چمدان‌ها هستند که اگر دارای استحکام و روانی لازم در هنگام کشیدن نباشند ممکن است دردسرساز شوند. از روی کیفیت زبانه زیپ هر چمدانی مشخص است که چند مرده حلاج است. مطمئناً کسی دوست ندارد بالای پله هواپیما زیپ چمدانش باز شود و شاهد پرواز شرت و خشتکش در محوطه فرودگاه شود. در ثانی دزدها عاشق زیپ‌های معمولی چمدان‌های زاغارت هستند زیرا می‌توانند با فشار دادن سر خودکار به هر جای زیپ آن‌را باز کنند و وسایل داخلش را کِش بروند. در چمدان‌های خوب شما با این مشکل مواجه نیستید و زیپ‌های ضد سرقت آن‌ها پوزه هر دزد نابکاری را به خاک می‌مالاند.

سبک بودن:

micro-scooter-luggage

یکی از قسمت‌های مزخرف هر مسافرتی کول کشیدن ساک و چمدان است. اشیاء و وسایل به خودی خود وزن زیادی دارند حالا اگر خود چمدان هم قرار باشد وزن چشمگیری به آن‌ها اضافه کند که دیگر قوز بالا قوز است. چمدان‌های با کیفیت (از هر دو نوع) بسیار سبک هستند و بلند کردن‌شان باعث نمی‌شود شما از کت و کول بیفتید.

 چرخ‌ها:

luggage-set-wheel

چرخ اختراع شد تا بشر بتواند اشیاء را به راحتی از مکانی به مکان دیگر انتقال بدهد. با این حال چرخ بعضی از این چمدان‌های درجه 3 چنان بی کیفیت است که باعث می‌شود جسد مخترع چرخ در گور هلیکوپتری بزند. یک چمدان خوب چرخ‌های با کیفیتی دارد که 360 درجه می‌چرخند، روان حرکت می‌کنند و بی‌خود تغییر جهت نمی‌دهند و اگر بخواهید چمدان را صاف روی زمین بگذارید مثل پایه عمل می‌کنند. چنین چمدانی را اگر دست هر فینگیل بچه‌ای هم بدهید می‌تواند به راحتی آن‌را در هر ترمینال و فرودگاه شلوغی کنترل کند.

محفظه‌بندی داخلی:

Luggage-Hyperspace

یکی از ویژگی‌های دیگر چمدان‌های خوب این است که داخل‌شان محفظه‌های متعددی تعبیه شده است تا اشیاء مختلف را در جاهای مخصوص به خود قرار دهید و خیلی راحت همه چیز را دسته بندی کنید تا موقعی که بهشان احتیاج داشتید به سرعت آن‌ها را پیدا کنید. در یک چمدان معمولی اما، باید، بلانسبت، مثل موش کور وارد چمدان شوید و محتویات داخل چمدان را به این‌طرف و آن‌طرف پرت کنید تا چیزی که می‌خواهید را پیدا کنید.

دسته چمدان:

a-Suitcase-for-an-Airline-Trip

برای خرید چمدان باید دسته چمدان را هم مد نظر داشته باشید. چمدان‌های خوب دارای دسته‌هایی هستند که علاوه بر خوشدست و کارآمد بودن، دارای قابلیت تنظیم ارتفاع هستند تا هر وقت که خواستید آن‌ها را بر روی چرخ، روی زمین بکشید، آن‌را به همین منظور تنظیم کنید و مواقعی که احتیاجی به دسته بلند نداشتید هم آن‌را جمع کنید.

ضد ضربه بودن:

Bus_luggage_compartments

فرق یک چمدان خوب با آن گونی‌‌ای که کول نون خشکی نمکی است در این‌جاست که سازندگان چمدان خوب فکر ضرباتی که در حین حمل و نقل به چمدان وارد می‌شود را هم می‌کنند تا اگر احیاناً وسیله‌ی حساسی داخل چمدان گذاشته باشید، به خاطر سریع رد شدن از روی دست انداز جاده، به باد فنا نرود. برای این‌کار بالشتک‌هایی در لایه‌های مختلف چمدان تعبیه می‌شود که کارشان جمع کردن شدت ضربه است.

حجم:

Luggage

یک چمدان خوب در عین جادار بودن جاگیر نیست. برای این‌کار محفظه‌هایی در چمدان‌های با کیفیت تعبیه می‌شود که قابل گسترده شدن هستند و فقط اگر لازم باشد می‌توانید زیپ آن‌ را باز کنید تا از آن‌جا هم استفاده کنید.

نفوذ آب:

WATERPROOF-BAG

حال‌گیری از این بدتر نمی‌شود که در حین سفر باران شدیدی ببارد و تا بخواهید چمدان‌های یوغور و سنگین را به زیر سرپناهی ببرید، خیس خالی شوند و دست‌تان را داخل پوست گردو بگذارند. در چمدان‌های خوب برای این مشکل هم راه حلی اندیشیده شده است و جنس رویه چمدان‌ها از موادی تشکیل می‌شود که در برابر نفوذ آب مقاومند.

از کجا می‌توان چمدانی خرید که مشخصات یک چمدان با کیفیت را داشته باشد؟

فروشگاه اینترنتی بامیلو عرضه کننده کلکسیونی از بهترین چمدان‌های موجود در بازار است که لذت مسافرت کردن را برای شما چند برابر می‌کنند. چمدان مورد نظر خود را از بامیلو تهیه کنید و علاوه بر گارانتی خود محصول، از گارانتی 7 روزه بامیلو هم استفاده کنید.

نویسنده: میثم

میثم عقیلی‌ هستم. متولد دهه‌ی پر زاد و ولد ۶۰. در اوج دلاوری خود در ۱۹ سالگی از ترس محاسبه سرعت بوق قطار در تونل تنگه‌زاغ و کله‌معلق زدن روی تپه‌های پادگان عجب‌شیر به سمت رشته مترجمی زبان انگلیسی خزیدم ولی دریغ از این‌که مترجمی نه اصلا علم است و نه جای آرامش. مثل تونلی است که علوم دیگر بوق بوق کُنان از توی دلش رد می‌شوند. عاشقِ خیال‌پردازهایی مثل هایائو میازاکی هستم و تن‌ماهی را نجوشانده می‌خورم. من اولین نویسنده‌ی بامیلوبلاگ هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *