تغییر اقلیم چیست؟

زندگی بر روی کره‌ی خاکی ما با تابش نور خورشید امکان‌پذیر شده است؛ درحالی‌که بخش زیادی از این نور در برخورد با اتمسفر زمین به فضا باز می‌گردد و میزان کمی از آن با آرایش هوشمندانه‌ای که گازهای جو به خود گرفته‌اند، برای بخشیدن حیات به این سیاره به دام می‌افتند. بدون اتمسفر و چاره‌ای که برای زمینیان اندیشیده است، این کره‌ی خاکی تنها صخره‌ای تاریک در فضاست؛ بدون آب، بدون گیاه و بدون انسان!

کره‌ی زمین و تمام آنچه که بر روی آن یافت می‌شود، حتی انسان، وابستگی بسیاری به کربن دارند. این عنصر حیاتی در گیاهان، خاک، هوا، اقیانوس‌ها و بدن آدم‌ها به وفور یافت می‌شود و تغییر اقلیم نیز نتیجه‌ی گسترش آن در قالب گاز دی‌اکسید کربن است.

انسان با هر فعالیت خود مانند سوزاندن سوخت‌های فسیلی (نفت، گاز و ذغال سنگ) و بریدن درختان، این گاز و سایر گازهای موسوم به گلخانه‌یی را وارد اتمسفر می‌کند. این تولید آنچنان بی‌محابا پیش رفته که حجم دی‌اکسیدکربن در اتمسفر نسبت به پیش از صنعتی شدن کشورها، 42 درصد افزایش یافته است.

به زبان انسان موفق شده است در طول یک قرن گذشته، اتمسفر را تبدیل به یک پتوی گرم برای زمین کند و از این سیاره یک ترموستات بزرگ بسازد!


این مقاله‌ها را نیز بخوانید
10 راه ساده برای سفر سازگار با محیط زیست
فناوری‌های آینده؛ آب‌شیرین‌کن با محیط زیست چه می‌کند؟
10 مقصد کوهنوردی دنیا به پیشنهاد نشنال جئوگرافیک
10 حقیقت درباره‌ی قطب شمال که نمی‌دانستید

 تغییر اقلیم را چگونه پایش می‌کنیم؟

climate change effects

«مجمع بین‌المللی تغییرات آب‌وهوایی» IPCC یک ارگان بین دولتی علمی و مرجع رسمی تغییرات اقلیمی و عوامل مؤثر بر آن در دنیاست. این مجمع از سوی سازمان ملل متحد UN بنیان گذاشته شده است و اطلاعات علمی، اجتماعی و اقتصادی مربوط به تغییر اقلیم را ارزیابی و بررسی می‌کند. این مجمع همچینین پیگیری تأثیرات بالقوه‌ی گرمایش زمین بر زیست‌کره و یا عوامل مؤثر بر کُندکردن این روند و یا ثابت کردن آن را برعهده دارد.

هزاران کارشناس، متخصص و داور متخصص و برجسته‌ی علمی این مجمع را در تهیه گزارش‌های خود درباره‌ی تغییر اقلیم یاری می‌کنند. با وجود آنکه بیشتر اعضای جامعه‌ی بین‌المللی بر تغییرات اقلیم تأکید دارند اما هنوز تعداد کمی وجود دارند که این تغییرات را انکار می‌کنند و یا نقش انسان در افزایش آن را نادیده می‌گیرند. هرچند که به طور عمومی این افراد از دانشمندان حوزه‌ی اقلیم نیستند و استدلال‌های آنها توسط جامعه‌ی بزرگ علمی بی‌اعتبار شده است.

آنچه که مهم است این است که تغییرات آب و هوایی در کره‌ی زمین بدون مطالعات علمی و برای افراد غیر متخصص نیز ملموس است و باید چاره‌ای برای فرار از عواقب آن اندیشید.

جامعه‌ی بین‌الملل در برابر تغییر اقلیم چه می‌کند؟

climate change65

نوامبر سال 2014 برابر با آبان‌ماه سال جاری، دبیرکل سازمان جهانی هواشناسی، دبیرکل سازمان ملل و نماینده‌ی مجمع بین‌المللی تغییرات آب‌وهوایی طی نشستی، گزارشی از آخرین بررسی‌های IPCC ارائه کردند که طبق آن زمینی‌ها تنها تا 15 سال دیگر برای کندکردن روند گرمایش فرصت دارند. فرصتی که نه تنها با کم کردن تولید گازهای گلخانه‌یی که با متوقف کردن آن، مؤثر خواهد بود.

پیش از این در سال 1997 در کیوتوی ژاپن در یک همایش مربوط به سازمان ملل، پروتوکلی مورد بحث و ارزیابی قرار گرفت که طبق آن کشورهای شرکت‌کننده متعهد به کاهش گازهای گلخانه‌یی خود شدند. هرچند که آمریکا و چین این پروتکل را به عنوان کشورهایی که بیشترین میزان تولید گازهای گلخانه‌یی را داشتند، امضا نکردند اما در طی این سال‌ها آمریکا از بسیاری از کشورهای امضاکننده، در کاهش گازهای گلخانه‌یی موفق‌تر بوده است.

اما برای سال‌های پیش رو قرار است طی نشستی در پاریس، راه‌حلی عملی برای حذف گازهای گلخانه‌یی اندیشیده شود. این نشست در سال 2015 منجر به امضای پروتکلی جدید و جایگزین پروتکل کیوتو خواهد بود.


 این مقاله‌ها را نیز دوست خواهید داشت
10 باور غلط علمی که هرگز اتفاق نمی‌افتد
20 نکته‌ی عجیب ولی واقعی
5 نکته‌ی فراموش‌شده‌ی طبیعت‌گردی

 تغییرات آب‌وهوایی چه بر سر ساکنان زمین می‌آورد؟

Storm-2--Wired-

حقیقت این است که اثری که فعالیت‌های انسان‌ بر اتمسفر گذاشته است، از یک سو، لایه‌ی محافظ ما را در برابر تابش اشعه‌های زیان‌بار خورشید از بین برده است و از سوی دیگر اتمسفر را تبدیل به یک عایق گرمایی برای زمین کرده است. اینکه این مشکل دقیقاً چه بر سر ساکنان این کره‌ی خاکی می‌آورد تا حدودی قابل پیش‌بینی است اما اینکه انسان چطور می‌تواند از نتایج این عواقب جان سالم به در ببرد، چندان قابل تصور نیست.

«آب شدن یخ‌های قطب‌ها، بالا آمدن سطح آب دریاها و در نتیجه به زیر آب رفتن بسیاری از جزیره‌ها و زمین‌های کشاورزی»، «کم شدن منابع آب آشامیدنی با مخلوط شدن آب‌های شور و شیرین»، «کم شدن محصولات کشاورزی به دلیل شور شدن آب‌ها و تغییر کیفیت به دلیل میانگین گرمای بالا»، «آتش‌سوزی جنگل‌ها و از بین رفتن پوشش‌های سبز به عنوان ریه‌های زمین»، «طوفان‌ها و خشکسالی‌های فراوان به دلیل از بین رفتن پوشش گیاهی» و «انقراض نسل بسیاری از گیاهان و جانوران»، افزون بر آثار زیان‌بار اجتماعی و اقتصادی، مواردی است که انسان تنها می‌تواند آنها را پیش‌بینی کند و را ه چاره‌ی قطعی برای هیچ‌کدام در اختیار ندارد.

 

با آماری که سازمان جهانی هواشناسی ارائه داده است سال 2010 گرم ترین سال زمین بوده است و با چنین روندی، نه آنچنانکه فکر می‌کنیم، بمب‌های اتمی، جنگ‌ها، ترورها و مناقشات بین‌المللی، که تغییرات زیست‌محیطی آینده‌ی زمین را مشخص خواهد کرد.

 

نویسنده: شکوه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *