عید کجا بریم
بامیلو بلاگ / سبک زندگی / سفر و گردشگری / در تعطیلات نوروز و سفر عید کجا بریم ؟

در تعطیلات نوروز و سفر عید کجا بریم ؟

شاید در تعطیلات نوروزی بیشتر هموطنان از جمله تهرانی ها، اولین مکانی که برای سفر عید به ذهنشان می رسد، شمال است. بدون شک شمال ایران یکی از زیباترین و دلنشین ترین مناطق کشور بشمار می رود. با این وجود، ایران چهار فصل ما مناطق و جاذبه های گردشگری بیشماری دارد که بهتر است آنها را نیز در تعطیلات نوروزی مد نظر داشته باشید. ادامه مطلب را با بامیلو بلاگ همراه باشید تا به شما بگوییم که در تعطیلات نوروز و سفر عید کجا بریم تا بیشتر خوش بگذرد و از تعطیلات نوروزی استفاده بهتری داشته باشیم.

بهترین گزینه ها برای تعطیلات و سفر عید : ایام عید کجا بریم ؟

مناطق زیارتی

اگر قصد زیارت دارید، گزینه های بیشماری پیش روی شماست. ایران یکی از قطب های گردشگری مذهبی جهان است و البته تاریخ غنی و فوق العاده ای در دل این آب و خاک نهفته است. اماکن مذهبی متعددی در کشور وجود دارد که فقط به چند مورد آنها اشاره می کنیم:

 • قدس رضوی

بارگاه امام رضا و آستان قدس رضوی هر ساله پذیرای خیل عظیم زائران و دلباختگان حضرت امام رضا (ع) است. کسانی که به شرق کشور نزدیک هستند و قصد گردشگری مذهبی دارند، یکی از بهترین گزینه های آنها قدس رضوی است.

 • قره کلیسا

قره کلیسا، کلیسایی زیبا و تاریخی در نزدیکی چالدران است. مراسم باداراک این کلیسا که یادبودی برای سالروز شهادت طاطائوس، یکی از حواریون حضرت مسیح است، هر ساله با حضور تعداد زیادی از مسیحیان ایران و جهان برگزار می‌شود.

 • زیارتگاه پیر سبز

چک چک یا زیارتگاه پیرسبز یکی از معروف ترین زیارتگاه های زرتشتیان جهان بشمار می رود که هر ساله تعداد زیادی از پیروان زرتشتی را به یزد می کشاند. جدای از بحث مذهبی، این مکان یکی از جاذبه های گردشگری تاریخی کشور نیز بشمار می رود.

در میان این مطلب اگر به دنبال ترفند هایی برای پیچاندن شلوغی های عید در کلانشهر های بزرگ هستید مطلب با ترافیک عید چه کنیم؟ را از دست ندهید.

با ترافیک عید چه کنیم؟

آرامگاه های بنام

در دل ایران زمین، مردان و زنان بزرگی به خواب ابدی رفته اند که هرکدام بخشی از تاریخ و فرهنگ ایران را یدک می کشند. بزرگانی که دیدار با آنها می تواند جرقه ای در دل افراد بیدار باشد و غرور نهفته و چند هزار ساله کشور را یادآور شود.

 • آرامگاه کوروش

کوروش یکی از بزرگترین شخصیت های تاریخی کشور است. آرامگاه این مرد بزرگ در شهرستان پاسارگاد استان فارس قرار دارد و همواره گردشگران بیشماری را بخصوص در تعطیلات نوروزی پذیراست. بسیاری معتقدند که منشور کوروش بزرگ اولین منشور حقوق بشر تاریخ محسوب می شود.

 • آرامگاه خیام

حکیم علامه عمر خیام نیشابوری، فیلسوف، ریاضی دان، ستاره شناس و شاعر بنام کشور است که با شنیدن نام آن غرور هر ایرانی در سرشت جاری می شود. آرامگاه این مرد بزرگ در شهرستان نیشابور استان خراسان رضوی قرار دارد.

 • آرامگاه حافظ

به شیراز می رویم؛ جایی که بزرگ مردی ملقب به لسان الغیب در آنجا آرمیده است. شاعر بزرگ ایران، حافظ شیرازی، بدون شک یکی از بزرگترین شخصیت های ادبی کشور محسوب می شود. آرامگاه حافظ هرساله پذیرای خیل عظیمی از هموطنان و گردشگران خارجی است.

 • آرامگاه سعدی

استاد سخن، شیخ اجل سعدی شیرازی یکی دیگر از ستون های ادبیات فارسی است. در اشعار شیخ اجل ردپای فراوانی از سفر و گردش در زمین جهت ادای امر «قل سیرو فی الأرض» یافت می شود. جا دارد در تعطیلات امسال یادی از بزرگ مردی کنیم که بخش زیادی از عمر خود را در سفر بوده است.

طبیعت های زیبا و بکر

جای جای کشور عزیزمان دارای طبیعتی متفاوت و دیدنی است. از جنگل و کوه و دشت گرفته تا کویر و رود و دریا، همگی دارای زیبایی های خاص خود هستند. اگر اهل طبیعت گردی باشید، تعدد این مکان ها به حدی زیاد است که به مشکل نخواهید خورد. با این وجود در ادامه تعداد محدودی از آنها را نام می بریم.

 • تخت سلیمان

تخت سلیمان در آذربایجان غربی را می توان نماینده ی تاریخی و البته طبیعت زیبای این استان بشمار آورد. تخت سلیمان چهار فصل است. زیبایی های این محوطه زمستان و بهار نمی شناسد. دریاچه زیبا و رمزآلود این ناحیه بر زیبایی های تخت سلیمان افزوده است. مهمانان آذربایجان از دیدن آن پشیمان نخواهند شد.

 • اورامانات تخت

از آذربایجان غربی اندکی پایین می آییم و به روستایی در کردستان می رسیم که به جرأت می توان گفت در منطقه همتا ندارد. بافت تاریخی و طبیعت خیره کننده روستای اورامانات تخت یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری غرب کشور را به وجود آورده است. غذاهای محلی این منطقه نیز زبانزد خاص و عام است.

 • جزایر جنوبی کشور

اگر همزمان به دنبال ساحل شمال کشور و آب و هوای گرم هستید، پیشنهاد ما جزایر جنوب است. مهمترین این جزیره ها که گردشگران بیشمار ایرانی و خارجی را در نوروز و تابستان به خود جذب می کنند، قشم و کیش هستند. جدای از بحث طبیعت گردی، بدون شک خرید از این منطقه نیز لذت خاص خود را دارد. البته اگر بتوانید بعد از خرید آجیل شب عید کمر راست کنید.

 • کویر مرنجاب

همه چیز در آب و هوای معتدل و خنک خلاصه نمی شود. سکوت کویر و طبیعت متفاوت آن یکی دیگر از زیبایی های ایران زمین را به رخ می کشد. کویر مرنجاب در شهرستان آران و بیدگل استان اصفهان یکی از زیباترین نقاط کویری ایران بشمار می رود. جدای از طبیعت گردی، اگر با آفرود میانه ی خوبی داشته باشید، سفر به این ناحیه را از یاد نخواهید برد.

اماکن تاریخی

اگر بیش از هر چیزی به تاریخ و تمدن سرزمین خود اهمیت می دهید، انتخاب های بیشماری در دسترس شماست. البته تعداد زیادی از موارد نامبرده، پیشینه ی تاریخی هم دارند، اما در ادامه تعدادی از مهمترین آثار تاریخی بجای مانده از دوران متعدد این آب و خاک را نام می بریم:

 • تخت جمشید

تخت جمشید، پایتخت شکوه و عظمت ایران باستان احتیاجی به معرفی ندارد. تخت جمشید یکی از معروف ترین بناهای تاریخی ایران است که در شهرستان مرودشت استان فارس قرار دارد. این مکان یکی از مهمترین آثار تاریخی جهان بشمار می رود و سالانه تعداد زیادی از گردشگران ایرانی و خارجی را به خود جذب می کند. دوست داران تمدن ایران زمین در تعطیلات نوروزی دیداری با این شاهکار هنری ایران باستان داشته باشند.

 • نقش جهان

میدان نقش جهان یکی از معروف ترین آثار تاریخی کشور است که تاریخی غنی را در دل خود نهفته دارد. اطراف این میدان زیبا را عالی قاپو، مسجد شاه (مسجد امام)، مسجد شیخ لطف الله و سردر قیصریه احاطه کرده اند که هرکدام پیشینه ای تاریخی دارند. این میدان جزو اولین آثار تاریخی کشور است که در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

 • یخچال خشتی میبد

اگر با یخ میانه ی خوبی دارید و تاریخ آن را جستجو می کنید سری به این مکان تاریخی بزنید. بزرگترین تولیدکننده یخ در ایران قدیم اکنون در شهرستان میبد استان یزد آرمیده است و جای خود را به یخچال های ساید بای ساید داده است. یخی که امروز به سادگی در هر جای دنیا یافت می شود، زمانی کالایی گرانبها بوده که فقط اشراف زاده ها توان استفاده از آن را داشتند. یخچال خشتی میبد یادگاری از این دوران تاریخی است.

 • باغ ارم

یکی از زیباترین اماکن تاریخی کشور باغ ارم شیراز است. پیشینه ی ساخت این باغ به قرن دهم و یازدهم باز می گردد. اگر به دنبال تاریخ و طبیعت توأم می گردید، باغ ارم بهترین گزینه است که نیازهای شما را برآورده می کند. بدون شک این باغ یکی از بزرگترین داشته های تاریخی کشور در سطح جهان بشمار می رود.

 • زیگورات چغازنبیل

یکی از رمز و رازهای تاریخی کشور که همواره در کنار تخت جمشید و نقش جهان از شکوه و عظمت آن یاد می شود، زیگورات چغازنبیل است. این اثر در رده ی بین المللی از شهرت بالایی برخوردار است. زیگورات چغازنبیل جزو معدود آثار کشور است که در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

بدون شک اسم بردن از جاذبه های گردشگری کشور که تعداد آنها بسیار زیاد است، کار ساده ای نیست. امیدواریم شما نیز جاذبه های گردشگری شهرستان یا استان خود را در بخش نظرات با ما و دوستان خود در میان بگذارید. از کجا معلوم، شاید یکی از گردشگران امسال را شما به شهر خود فراخواندید.

نویسنده: هادی ملکی

هادی فعالیت حرفه‌ای خود را در سطح وب از سال 1390شروع کرد. در زمینه‌ سبک زندگی، دیجیتال مارکتینگ، سخنوری، آی‌تی، زبان انگلیسی و کروماکی تخصص داشته و تناسب اندام جزو علایق اصلی وی بشمار می‌رود. در این راستا کاهش وزن 35 کیلوگرم در یک سال از افتخارات او محسوب می‌شود. هادی معتقد است زبان طنز مؤثرترین زبان انتقال اطلاعات است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *