بامیلو بلاگ / سبک زندگی / سفر و گردشگری / تعطیلات نوروز در بهترین موزه های تهران

تعطیلات نوروز در بهترین موزه های تهران

سال نو مبارک. اکثر کسانی که در شهر تهران زندگی می کنند، مخصوصاً جوان­ ها ترجیح می­دهند که در تعطیلات نوروز با توجه به خلوت شدن شهر در تهران بمانند و از هوای خوب تهران و خیابان های بدون ترافیک آن در اولین ماه سال لذت ببرند. تعطیلات عید نوروز بهترین زمان برای پرسه­ زنی در شهر تهران است. به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم که مراکز دیدنی شهر تهران را به شما معرفی کنیم تا از تعطیلاتتان لذت ببرید. ابتدا تاریخچه ­ی کوتاهی از انواع وقت­ گذرانی در ایران را برای شما شرح می­دهیم تا با شیوه هایی که مردم در قدیم در تهران اوقات خود را می گذراندند آشنا شوید. سپس تاریخچه ی مختصری از شکل گیری موزه در ایران خواهیم آورد و بعد از آن لیست چند مورد از بهترین موزه های تهران را در اختیار شما می­گذاریم تا به همراه دوستان و خانواده ­ی خود به این موزه­ ها بروید و از آثار موجود در این موزه ها لذت ببرید. پس به طرح تعطیلات در موزه های تهران بپیوندید.

تعطیلات نوروز و پرسه زنی در تهران

تعطیلات نوروز و پرسه زنی در تهران

علاوه بر پارک های مشهور شهر تهران (پارک ولایت، پارک هنرمندان، پارک نیاوران، پارک نوروز، پارک نهج­البلاغه، پارک سرخه حصار، پارک ملی خجیر، پارک ملت، پارک لاله، پارک قیطریه، پارک طالقانی، پارک شهر، پارک ساعی، پارک رازی، پارک دانشجو، پارک جوانمرد، پارک جنگلی لویزان، پارک چیتگر، پارک جمشیدیه، پارک پردیسان، پارک بعثت، بوستان المهدی، پارک آبی آزادگان، پارک آب­وآتش، باغ پرندگان، پارک پرواز، پارک پلیس، پارک گفتگو و …) که شما می­توانید به همراه خانواده و دوستانتان به آنجا بروید و اوقات خوش و مفرحی را داشته باشید، تعدادی موزه نیز در تهران وجود دارد که به نظر ما بهترین زمان برای دیدن این مکان­ ها در تعطیلات عید می باشد. ادامه چند مورد از بهترین موزه های تهران را به شما معرفی خواهیم کرد.

البته اگر قصد زدن به جاده را نیز دارید پیشنهاد می کنیم مطلب ملزومات سفر جاده ای را حتما مطالعه کنید.

ملزومات سفر جاده ای : مواردی که باید در سفر به جاده همراه داشته باشید

چرا باید به موزه برویم

چند مورد از بهترین موزه های تهران

وقتی از موزه صحبت می شود بدون تردید اولین چیزی که به ذهن مان می رسد، ارتباط موزه و تاریخ است. در سرتاسر جهان علاوه بر مراکز دیدنی طبیعی، موزه ها از مکان های توریستی به شمار می روند و به همین خاطر کارشناسان و پژوهشگرانِ بسیاری وقت خود را صرف برنامه ریزی و بهتر شدن وضعیت موزه ها و آثار درون آن می کنند تا علاوه بر نگهداری از میراث تاریخی، توریست های بیشتری را برای بازدید از این مکان ها جذب کنند.

موزه ها دو نوع هستند، موزه های موقتی و موزه های دائم. موزه های موقتی، موزه هایی هستند که به صورت فصلی یا دوره ای آثاری را به نمایش می­گذارند. مثلاً موزه ی هنرهای معاصر یکی از این مکان هاست که به صورت فصلی یا دوره ای آثاری از نقاشان و مجسمه سازان و هنرمندان معاصر یا قدیمی در سرتاسر جهان را نمایش می دهد. موزه های دائم، موزه هایی هستند که به صورت دائم آثاری را نمایش می دهند. مثلاً موزه ی جواهرات یا موزه ی ایران باستان که اشیا و آثاری که در آنجا وجود دارند به صورت دائم در این موزه ها در معرض نمایش قرار می گیرند.

پژوهشگران مخصوصاً در حوزه­ ی تاریخ، انسان­ شناسی، مطالعات فرهنگی یا هنری برای آشنا شدن با سیر تاریخی پروژه های خود می توانند به این موزه ها سر بزنند و مطالعات خود را پیش ببرند. علاوه بر پژوهشگران برای مردم هر شهر ضروری است که با تاریخ محلی یا تاریخ جهانی آشنا شود. البته نباید یادمان برود که تاریخ آن چیزی نیست که در هر کتاب نوشته یا در موزه­ ها به نمایش گذاشته می شود، بسیاری از اتفاق ها، جریان ها یا انسان هایی وجود داشتند که نامشان در تاریخ ثبت نشده اما بسیار تاثیرگذار بودند. با توجه به پژوهش های مرتضی راوندی در کتاب تاریخ اجتماعی ایران، انواع وقت گذرانی در ایران به شرح زیر بوده است.

انواع وقت گذرانی در دوران قدیم

تعطیلات نوروز در بهترین موزه ها

سابقاً بعضی از شهرنشینان و روستائیان در اوقات فراغت به نظاره­ ی «بازی­های مسخرگان و رقص و آواز مطربان دوره­ گرد، انواع معرکه­ ها، و زورنمائی پهلوانان و نقالی و قوالی و شعبده­ بازی و بازی های دلقکان و لوده ­ها و لوطی ها» می­ پرداختند یا از مشاهده رقص حیواناتی چون میمون و خرس و بندبازی و ریسمان بازی و چشم بندی لذت می بردند. گاه در ایام عروسی نمایش هایی معروف به روحوضی یا خیمه شب بازی برقرار می کردند.

با اشاعه ی سینما و تلویزیون و تئاتر نه تنها تفریحات سابق الذکر رو به فراموشی نهاد، بلکه جنگ انداختن خروس ها و قوچ ها و گاوهای نر و تفریحاتی از نوع چوگان بازی، شکار، تیراندازی و اسب سواری که هم جنبه ی تفزیحی داشت و هم ورزش کاملی بود به طور محسوس رو به کاهش نهاده است. برنامه های مذهبی نیز نظیر تعزیه و نوحه خوانی، پرده داری و نمایش و ارائه ی تصویر صحرای کربلا که بنیان آن در عهد آل بویه گذاشته شده و در دوره ی صفویه معمول گردیده بود با گذشت زمان و اندک اندک رو به فراموشی می رود. از دیرباز خرابات و میخانه ها و از دوره ی صفویه به بعد قهوه خانه ها از مراکز وقت گذرانی مردم میانه حال بود.

در شهر تهران که از جهت پیشرفت علم و فرهنگ گل سرسبد همه ی شهرهای کشور ماست، به موجب تحقیقی که قبل از انقلاب انجام شده است 2334 قهوه خانه، 686 رستوران و میخانه، 1171 چلوکبابی، 40 باشگاه ورزشی، 23 ورزشگاه باستانی، 12 سالن و 8 میدان ورزشی وجود داشته است و حال آنکه این شهر تنها دارای 57 کتابخانه، 57 انجمن داخلی و خارجی و باشگاه و کانون فرهنگی، 79 سینما، و 7 تئاتر است و شاید این ارقام نشان دهنده ی این است که امور مربوط به جسم به امور مربوط به ذهن و فکر آشکارا غلبه داشته است.

جشن نوروز

در بهترین موزه های تهرانشرکت در اعیاد و جشن های ملی و همگانی از دیرباز موجب مسرت مردم به خصوص کودکان و نوجوانان بود و یکی از تفریحات و دل خوشی های مردم بشمار می رفت. مراسم جشن نوروز جمشیدی یا نوروز بزرگ از آغاز فروردین ماه شروع می شود، وضع و انتخاب این روز را به جمشید نسبت می دهند. جشن نوروز پس از اسلام نیز همچنان باقی ماند، منتها بعضی از رسوم و آداب این جشن و جشن مهرگان در طی قرون فراموش شد یا کمابیش دستخوش تغییرات شد.

تاریخچه موزه و باز هم ناصرالدین شاه

تعطیلات نوروز در بهترین موزه های تهران

بسیار مسلم است که در طول تاریخ و با پیشرفت تکنولوژی، تغییر شهر و آداب و رسوم مردم در طول زمان، فرهنگ و عادات مردم نیز تغییر کرده و امروزه تقریباً هیچ اثری از تفریحات آن زمان را در این دوره ی تاریخی نخواهید دید. پس ما پیشنهاد می دهیم که برای آشنا شدن با این سیر تاریخی و آداب و رسوم مردم ایران بعد از اینکه به عید دیدنی رفتید، حتماً زمانی را وقف بازدید از موزه های تهران کنید.

اما موزه چگونه وارد ایران شد؟ می دانیم که موزه در قرن نوزدهم وارد فرهنگ ایران شد. گویند که ناصرالدین شاه طی سفرهایش به اروپا، از موزه های کشورهای اروپایی دیدن کرد و بعد از اینکه از سفر طول و درازش از اروپا به ایران بازگشت، دستور داد تا گوشه ای از کاخ گلستان را به موزه تبدیل کنند (خوب شد ناصرالدین شاه به اروپا سفر کرد). تنها اطرافیان شاه می توانستند از این موزه دیدن کنند. بعد از مدتی این موزه منحل شد و اشیای موجود در آن به دیگر مراکز دولتی انتقال پیدا کردند.

افزایش حفاری های غیرقانونی و انتقال میراث ایران به خارج از مرزها دولتمردان را بر این داشت تا مکانی را برای حفظ و حراست از این اشیاء به راه اندازند. برای اولین بار پیشنهاد مکانی به نام موزه، در سال 1295 به وسیله ی مرتضی قلی هدایت ملقب به صنیع الدوله داده شد و نخستین موزه در همان سال بنا شد که به نام موزه ی ملی یا موزه معارف معروف بود. این موزه در یکی از اتاق های بزرگ وزارت معارف که در مدرسه ی دارلفنون قرار داشت شکل گرفت. بعد از آن موزه های مختلفی در سرتاسر ایران شکل گرفتند که آثار عتیقه (پیش از اسلام و پس از اسلام و ایران باستان) در آن محافظت می گردند.

راستی اگر نمی دانید که در عید بهتر است کجا بروید مطلب در تعطیلات نوروز و سفر عید کجا بریم ؟ می تواند راهنمای خوبی برای شما باشد.

در تعطیلات نوروز و سفر عید کجا بریم ؟

لیست چند مورد از بهترین موزه های تهران

کاخ موزه سعدآباد

لیست چند مورد از بهترین موزه های تهران

این موزه در میدان دربند تهران در شمال غربی تجریش قرار دارد که خود این مجموعه شامل موزه های بسیاری از جمله، موزه محمود فرشچیان، موزه استاد بهزاد، موزه آب، موزه آشپزخانه سلطنتی، موزه ظروف سلطنتی، موزه آلبوم های سلطنتی و اسناد سعدآباد، موزه اتومبیل های سلطنتی سعدآباد، موزه سلاح های دربار کاخ سعدآباد، موزه برادران امیدوار، موزه خط و کتابت میرعماد، باغ موزه کاخ سعدآباد، موزه چهره های ماندگار، موزه مردم­ شناسی، موزه مینیاتور، موزه نظامی، موزه هنر ملل، موزه هنرهای زیبا، موزه ی نگارستان و موزه هنر و مردم می باشد. طرح تعطیلات در موزه های تهران موزه سعدآباد را به عنوان یکی از بهترین موزه های تهران به شما پیشنهاد می دهد.

عمارت کاخ موزه نیاوران

عمارت کاخ موزه نیاوران - لیست چند مورد از بهترین موزه های تهران

عمارت کاخ موزه نیاوران در مجموعه باغ نیاوران در میدان نیاوران قرار دارد. مجموعه کاخ نیاوران شامل کتابخانه اختصاصی، کاخ نیاوران، کاخ صاحبقرانیه، کوشک احمدشاهی، موزه جهان نما، باغ کتیبه ها، موزه حوضخانه، موزه خودروهای کاخ نیاوران و .. است. طرح تعطیلات در موزه های تهران بازدید از موزه نیاوران را به شما پیشنهاد می دهد.

باغ موزه قصر

باغ موزه قصر - لیست چند مورد از بهترین موزه های تهران

باغ موزه قصر تهران در خیابان شریعتی، خیابان پلیس تهران قرار دارد. این موزه پیش از این زندانی بود که به دست رضاشاه افتتاح گردید. زندان قصر در سال 1383 تعطیل و تبدیل به موزه شد. طرح تعطیلات در موزه های تهران موزه قصر تهران را نیز به عنوان یکی از بهترین موزه های تهران به شما پیشنهاد می دهد.

موزه ی هنرهای معاصر

موزه هنرهای معاصر جنب پارک لاله قرار دارد. در باغ موزه ی هنرهای معاصر می توانید شاهد آثار مجسمه سازان مدرن ایرانی و جهانی باشید، همچنین هم اکنون نمایشگاهی از آثار و زندگی علی اکبر صادقی به نمایش گذاشته شده و می توانید از آثار او نیز دیدن کنید. طرح تعطیلات در موزه های تهران بازدید از موزه هنرهای معاصر را به شما پیشنهاد می دهد.

باغ موزه هنر ایرانی

باغ موزه هنر ایرانی - لیست چند مورد از بهترین موزه های تهران

باغ موزه هنر ایرانی که در تجریش، خیابان شهید دربندی، خیابان دکتر حسابی، پلاک 30 قرار دارد. در این باغ شما می توانید شاهد ماکت آثار باستانی و معاصر ایران که در سرتاسر فضای باغ قرار گرفته باشید. طرح تعطیلات در موزه های تهران باغ موزه هنر ایرانی را به شما پیشنهاد می دهد.

خانه و موزه مقدم

خانه و موزه مقدم - لیست چند مورد از بهترین موزه های تهران

خانه و موزه مقدم تهران که مربوط به اواخر دوره ی قاجار است در خیابان امام خمینی، بین خیابان شیخ هادی و خیابان ولیعصر، پلاک 249 قرار دارد. این خانه به یکی از گرانترین خانه های جهان مشهور شده است و متعلق به استاد محسن مقدم پسر کوچک احتساب الممالک شهردار دوره ناصرالدین شاه قاجار است.

کتابخانه و موزه ملی ملک

کتابخانه و موزه ملی ملک - لیست چند مورد از بهترین موزه های تهران

کتابخانه و موزه ملی ملک، این موزه در خیابان امام خمینی جنب ساختمان امور خارجه قرار دارد. در این موزه کتابخانه ی ملی شما می توانید از مجموعه آثار هنری و نسخ خطی قدیمی دیدن کنید. طرح تعطیلات در موزه های تهران موزه ملی ملک را به شما پیشنهاد می دهد.

موزه آبگینه و سفالینه های ایران

موزه آبگینه و سفالینه های ایران - لیست چند مورد از بهترین موزه های تهران

موزه آبگینه و سفالینه های ایران، در خیابان جمهوری، خیابان سی تیر، پلاک 55 قرار دارد، علاوه بر معماری زیبای این موزه شما می توانید از آثار آبگینه و سفالینه های ایرانی که در این مکان گردآوری شده لذت ببرید. طرح تعطیلات در موزه های تهران موزه آبگینه و سفالینه را به شما پیشنهاد می دهد.

موزه جواهرات ملی ایران

موزه جواهرات ملی ایران - لیست چند مورد از بهترین موزه های تهران

موزه جواهرات ملی ایران، در خیابان فردوسی در مقابل سفارت ترکیه قرار دارد. در این موزه شما می توانید از مجموعه جواهرات سلطنتی دوره صفویه، افشار، قاجار و پهلوی دیدن کنید. جواهرات بسیار گرانبهایی از جمله الماس دریای نور، جقه نادی، تاج فرح پهلوی، کره جواهر نشان، تاج کیانی، تخت طاووس و تخت نادری در این مجموعه ی شگفت انگیز قرار دارند. طرح تعطیلات در موزه های تهران موزه جواهرات ملی ایران را به شما پیشنهاد می دهد.

باغ موزه گیاه شناسی

باغ موزه گیاه شناسی - لیست چند مورد از بهترین موزه های تهران

باغ موزه گیاه شناسی، در اتوبان تهران کرج، خروجی پیکان شهر، 20 متری دوم، شهید گودرزی، بلوار گیاه شناسی قرار دارد. این باغ گیاه شناسی شامل 3000 گونه از انواع گیاهان است. علاوه بر گونه های مختلف گیاهان که دیدن آنها برای گیاه دوستان لذت بخش خواهد بود، باغ های سنگی و صخره ای و آبشارها و دریاچه هایی در این باغ قرار دارد که زیبایی این مکان را چندبرابر کرده است. طرح تعطیلات در موزه های تهران موزه گیاه شناسی را به شما پیشنهاد می دهد.

موزه صبا

موزه صبا - لیست چند مورد از بهترین موزه های تهران

موزه صبا تهران، در خیابان ظهیرالاسلام در خیابان جمهوری و نرسیده به میدان بهارستان قرار دارد. این موزه مربوط به استاد ابوالحسن صبا، استاد برجسته ی موسیقی ایرانی است. طرح تعطیلات در موزه های تهران موزه صبا را به شما پیشنهاد می دهد.

موزه حیات وحش دارآباد

موزه حیات وحش دارآباد - لیست چند مورد از بهترین موزه های تهران

موزه حیات وحش دارآباد در خیابان دارآباد، بعد از آجدانیه در خیابان موزه قرار دارد. این موزه یکی از موزه های حیات وحش در تهران است، که شما می توانید در آن شاهد گونه های مختلف حیوانی باشید. طرح تعطیلات در موزه های تهران موزه حیات وحش دارآباد را به شما پیشنهاد می دهد.

موزه دکترحسابی

موزه دکترحسابی - لیست چند مورد از بهترین موزه های تهران

موزه دکترحسابی در میدان تجریش، خیابان مقصودبیگی، خیابان دکتر حسابی، پلاک 47 قرار دارد، دکتر محمود حسابی فیزیکدان برجسته ی ایرانی است که بعد از مرگ او خانه اش تبدیل به موزه شد. در این موزه شما می توانید شاهد عکس های قدیمی دکتر محمود حسابی، مدارک علمی و تحصیلی و نشان ها و تقدیرنامه های ایشان باشید. طرح تعطیلات در موزه های تهران موزه دکترحسابی را به شما پیشنهاد می دهد.

موزه رضاعباسی

موزه رضاعباسی - لیست چند مورد از بهترین موزه های تهران

موزه رضاعباسی تهران، در خیابان شریعتی تهران، نرسیده به پل سیدخندان قرار دارد. این موزه یکی از غنی ترین مجموعه های تاریخی-فرهنگی کشور است و می توان آن را نمونه ی کوچکی از موزه ایران باستان دانست. طرح تعطیلات در موزه های تهران موزه رضاعباسی را به شما پیشنهاد می دهد.

موزه سینمای ایران

موزه سینمای ایران - لیست چند مورد از بهترین موزه های تهران

موزه سینمای ایران، این موزه در باغ فردوس قرار دارد. ساختمان این موزه را مربوط به دوره ی قاجار می دانند. در این موزه شما می توانید شاهد اسناد، وسایل و تجهیزات قدیمی سینمایی باشید. طرح تعطیلات در موزه های تهران موزه سینمای ایران را به شما پیشنهاد می دهد.

موزه سکه

موزه سکه - لیست چند مورد از بهترین موزه های تهران

موزه سکه تهران، در ساختمان بانک مرکزی سپه در خیابان امام خمینی قرار دارد. یکی از بزرگ ترین و ارزشمندترین مجموعه سکه های قدیمی در این موزه نگهداری می شود. طرح تعطیلات در موزه های تهران موزه سکه را به شما پیشنهاد می دهد.

موزه فرش

لیست چند مورد از بهترین موزه های تهران - موزه فرش

موزه فرش، در خیابان کارگر شمالی در تقاطع فاطمی قرار دارد. علاوه بر معماری زیبای این موزه شما می توانید از آثار ارزشمند تاریخی قالی و گلیم دیدن کنید. طرح تعطیلات در موزه های تهران موزه فرش را به شما پیشنهاد می دهد.

موزه ملی ایران باستان

موزه ملی ایران باستان، در خیابان امام خمینی، نبش خیابان پروفسور رولن و خیابان سی تیر قرار دارد. این موزه شامل دو قسمت مجزا می باشد، موزه ایران باستان ،و موزه دوران اسلامی. شما در این موزه شاهد گنجینه آثار تاریخی و پیشا تاریخی ایران هستید. آثار نمایشگاه موزه لوور که شامل 50 پیکره، نقش برجسته، ظرف، تابلوهای نقاشی، چاپ سنگی و آثاری دیگر به تهران آورده شده بود، در موزه ی ایران باستان به نمایش گذاشته شد، این نمایشگاه در تاریخ 14 اسفند افتتاح و تا خرداد ادامه خواهد داشت. حامیان اصلی لین رویدا فرهنگی بانک آینده به عنوان بانک خصوصی ایرانی و دو شرکت فرانسوی توتال و رنو می باشند. طرح تعطیلات در موزه های تهران موزه ملی ایران باستان را به شما پیشنهاد می دهد.

البته موزه های دیگری در تهران قرار دارند که در لیست ما نام آنها آورده نشده. شما می توانید در سایت گردشگری، اطلاعات لازم را درباره ی همه ی موزه هایی که در تهران قرار دارند مطالعه کنید.

نویسنده: نیما پارسه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *