بامیلو بلاگ / سبک زندگی / سفر و گردشگری / تصاویری از پریپیات و نیروگاه هسته ای چرنوبیل

تصاویری از پریپیات و نیروگاه هسته ای چرنوبیل

یکی از وحشتناک‌ترین فجایع انسانی طول تاریخ، حادثه‌ی انفجار نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل و آلوده شدن شهرهای اطراف آن از جمله پریپیات بود که هنوز هم پس از گذشت بیش از 30 سال تشعتشعات هسته‌ای در این شهر و روستاهای اطرافش مشاهده می‌شود.


مقالات پیشنهادی
۲۵ مکان مخوف در دنیا
۱۰ عدد از برترین رموز باستان -قسمت اول
۱۰ حقیقت درباره‌ی قطب شمال که نمی‌دانستید
۱۳ اتفاق عجیب و غریب در تاریخ جهان

پریپیات شهر متروکه‌ای در نزدیکی نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل، واقع در استان کیف در شمال کشور اوکراین است. پریپیات در سال ۱۹۷۰ به عنوان محل اسکان کارکنان نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل بنیان گذاشته شد. در سال ۱۹۷۹ رسماً به یک شهر تبدیل شد اما در سال ۱۹۸۶ در پی وقوع فاجعهٔ چرنوبیل تخلیه شد و به شهری متروکه بدل گشت. پریپیات نهمین شهر هسته‌ای شوروی سابق بود و پیش از انفجار نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل، پنجاه هزار نفر سکنه داشت.اکنون پس از گذشت چندین سال و پایین آمدن سطح تشعشعات هسته‌ای، به عکاسان و خبرنگاران اجازه‌ی ورود به این شهر و تهیه‌ی تصاویر داده شده است. تصاویری زیبا و رعب آور از سکوت و انزوای این شهر حادثه زده را در این مقاله گنجانده‌ایم.

CHERNO_110319_17719-950px

پس از انفجار نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل، تعداد زیادی از کارکنان تأسیسات در عرض چند ساعت نشانه‌های دریافت تشعشع رادیو اکتیو را نشان دادند.عده افرادی که در بیمارستانها بستری شدند، تا ساعت ۶ صبح به ۱۰۸ و تا پایان روز اول به ۱۳۲ نفر رسید.

21-chernobyl-pripyat-(c)knapo

پس از انفجار ابتدا محیط اطراف تاسیسات به امواج رادیواکتیو آلوده گشت و بعد به تدریج ابرهای آلوده به نواحی دورتر سرکشیدند و بارش باران سبب شد که بخش‌های وسیعی از اروپا به مواد رادیواکتیو آلوده شود.در اثر انفجار در رآکتور بلوک چهار تاسیسات اتمی چرنوبیل، مواد رادیواکتیو برای ساختن حدود ۱۰۰ بمب اتمی آزاد شدند.

DSC1143

اگرچه در آن سال مقامات اتحاد شوروی سابق در آن زمان، پخش هر گونه خبری را در مورد این فاجعه به شدت ممنوع ساختند اما در مقایسه جوامع بشری، فاجعه چرنوبیل وحشتناک‌ترین فاجعه تکنولوژیک انسانی در تمام تاریخ به شمار می‌آید در اثر فاجعه چرنوبیل قریب به ۵ میلیون نفر آسیب دیدند، حدود ۵ هزار مرکز مسکونی در جمهوری روسیه سفید، اوکراین و فدراسیون روسیه با ذرات رادیو اکتیو آلوده شدند.

Pripyat-Ukrayna

غیر از اوکراین، جمهوری بلاروس و فدراسیون روسیه، کشورهای فنلاند، سوئد، نروژ، لهستان، انگلیس و برخی کشورهای دیگر نیز اثرات فاجعه را احساس کردند. عوامل اصلی فاجعه انجام آزمایش بدون فراهم بودن شرایط، سطح ناکافی ایمنی در رآکتور و اشتباهات پرسنل اعلام شد.

buildings-Pripyat-Chernobyl-Ukraine-1503989-1366x910

عملیات امحاء نتایج فاجعه در نیروگاه چرنوبیل از تاریخ ۲۶ آوریل ۱۹۸۶ تحت ریاست کمیسیون دولتی شوروی آغاز شد. این عملیات از نیمه دوم روز ۲۶ آوریل شروع شد و تا سال ۱۹۹۱ ادامه یافت.در اولین گام یک منطقه انزوا در محدوده ۳۰ کیلومتری اطراف نیروگاه چرنوبیل تعیین شد.

boxing-ring-cultur_2161222k

پنهان کردن اطلاعات مربوط به فاجعه چرنوبیل باعث شکل گیری و گسترش شایعات باور نکردنی پیرامون نتایج فاجعه شد. ریاست شوروی از پذیرش همکاری بین‌المللی برای انجام عملیات امحاء نتایج فاجعه هسته‌ای امتناع کرد. تنها در سال ۱۹۸۹ بود که حکومت شوروی از آژانس انرژی اتمی به منظور ارزیابی کارشناسی عملیات امحاء، درخواست کمک کرد.

main-square_2161228k

با وجود گذشت سال ها از این حادثه وحشتناک اما هنوز اثاری از مواد رادیو اکتیو و جهش های ژنتیکی در مردم منطقه مشاهده می شود.در این میان می‌توان به ناقص شدن نوزادان در دو دهه اخیر، از قبیل بی دست و پا متولد شدن اشاره کرد.

maxresdefault

از پانصد هزار نفری که با حادثه چرنوبیل مبارزه کردند، بیست هزار نفر مرده‌اند و دویست هزار نفر هم رسماً از کار افتاده اعلام شده‌اند.و کسانی هم زنده ماندند از بیماری ها و سرطان های مربوط به تشعشعات اتمی رنج میبرند. بسیاری از مردم اکراین و حتی کشورهای همسایه به دلیل وجود ید رادیواکتیو به سرطان تیروئید دچار شدند.

 

MM7291-050515-07029-950px

منبع

نوشته شده توسط: مینا داودی

نویسنده: مینا داودی

یک دیدگاه

  1. سلام خوشم اومد از مطلبتون …
    آره یه چن تا مستند و بازی و فیلم هم در این رابطه ساخته شده که میشه chernobyl daries
    سری بازی stalker و یا مستند the battle of chernobyl رو نام برد که این رو هم بگم قاطی بازی هاش یه خورده تخیل و چیز های غیر عادی و دروغ هم وجود داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *