تاریخچه نوتلا
بامیلو بلاگ / سبک زندگی / بیوگرافی / تاریخچه نوتلا : هیجان انگیز ترین صبحانه دنیا

تاریخچه نوتلا : هیجان انگیز ترین صبحانه دنیا

نوتلا هیجان صبحگاهی است. همه ی مردم در سراسر جهان شکلات صبحانه ی نوتلا را دوست دارند. نوتلا دیگر یک علامت تجاری نیست بلکه به ساختار جدایی ناپذیر صبحانه ی شکلات دوستان تبدیل شده است. یک زوج فرانسوی اقدام به نام گذاری فرزند خود به نوتلا کردند. البته این مسأله امکان پذیر نشد. یک فرد برای جلوگیری از دستبرد به شکلات مورد علاقه ی خود یک قفل برای شیشه ی آن اختراع کرد. مک دونالد ایتالیا (McDonald’s italy) همبرگر نوتلا به بازار عرضه کرد. اما این همه علاقه از کجا نشأت می گیرد؟ داستان به کاکائو، فندق، ناپلئون و مواردی از این دست باز می گردد. با بامیلو بلاگ همراه باشید.

شروع ماجرای نوتلا

ناپلئون و نوتلا
به جان ناپلئون فوتوشاپ نیست!

جرقه ی ماجرا از سال 1806 میلادی (1185 شمسی) زده شد. بیش از 200 سال پیش زمانی که جنگ های ناپلئونی (Napoleonic Wars) در جریان بود همه چیز شروع شد. منشأ ترکیب کاکائو و و فندق به امپراتور ریزاندام فرانسه (ناپلئون) منتصب است. محاصره ی قاره ای (Continental Blockade) ناپلئون باعث شد تجارت مختل شود و دسترسی به ناحیه ی پیدمونت (Piedmont) ایتالیا قطع گردد. پیدمونت یا پیمونت (Piemonte) در آن زمان بهترین و مرغوب ترین نوع شکلات جهان را تولید و عرضه می کرد. به دلیل تقاضای بالا و عرضه ی ناچیز، قیمت شکلات سر به فلک کشید.

فندق و کاکائو
زیبا ترین پیوند دنیا : فندق و شکلات 🙂

تورین (Turin) یعنی مرکز ناحیه ی پیدمونت کارگشای ماجرا بود. آنها کلید حل مشکل را در ترکیب فندق با کاکائو یافتند. فندق ماده ای بود که در پیدمونت به وفور پیدا می شد. محصول نهایی نیز جاندویا (Gianduja) نام گرفت. حدود 30 درصد جاندویا را فندق تشکیل می داد. با اینکه طعم آن خوشمزه بود اما جای کاکائو را نمی توانست پر کند. با اتمام جنگ، کاکائوی خالص اقتدار خود را دوباره به دست آورد و به جایگاه همیشگی خود بازگشت.

بازگشت دوباره ی فندق

فندق

انگار قرار نبود پیوند فندق و کاکائو قطع شود. در خلال جنگ جهانی دوم (1939 تا 1945 میلادی؛ 1318 تا 1324 شمسی) دوباره سر و کله ی فندق، این بار با نقشی حیاتی پیدا شد. جیره بندی مواد غذایی در سراسر اروپا در جریان بود. این بار کاکائو کمیاب نبود؛ بلکه نایاب شد.

پیِترو فِرِرو (Pietro Ferrero)، شیرینی پز اهل پیدمونت تصمیم گرفت فندق را به مواد اولیه ی خود وارد کند. وی شکلاتی درست کرد که پایه ی اصلی آن فندق بود و مقداری نیز کاکائو در بر داشت. فررو نام این محصول را پاستا جاندویا (Pasta Gianduja) گذاشت. عبارتی که در زمان ناپلئون نیز به کار برده شد. قوام و غلضت بالای پاستا جاندویا باعث شد به راحتی قابل برش باشد. همین عامل دلیلی بر این شد که وی این ماده را بین فویل آلومینیومی بپیچد و در خیابان توزیع کند.

در آن زمان مادرها از این محصول استقبال خوبی کردند. آنها جاندویا را روی قرص نان می مالیدند و به بچه های خود می دادند. البته بیشتر اوقات بچه ها نان را جدا کرده و مستقیم به سراغ خود شکلات می رفتند.

تولد رسمی نوتلا

تولد نوتلا

در پی استقبال بیش از حد مردم، فررو به فکر فرو رفت. چرا نباید محصولی خمیرمانند و با غلضت کمتر تولید کرد که مردم آن را به راحتی روی نان بمالند؟ به این ترتیب فررو قادر بود با پایین آوردن غلضت، محصول خود را به یکی از پایه های سفره ی مردم تبدیل کند. دستور العمل شکلات توسط فررو تغییر کرد. محصول جدید نیز سوپرکرِما جاندویا (Supercrema Gianduja) نام گذاری شد.

با اینکه این نام بین مردم تا حدودی جا افتاده بود اما بعدها تغییر کرد. در سال 1964 میلادی (1343 شمسی) عنوان نوتلا (Nutella) برای آن برگزیده شد تا به گسترش هرچه بیشتر این نام تجاری بینجامد. نوتلا به یکی از اعضای اصلی غذای ایتالیا بدل شد و هنوز هم این جایگاه با قدرت توسط نوتلا تصاحب شده است. اکنون نوتلا در بیشتر کشورهای جهان طرفداران بیشماری دارد.

حقایقی جذاب در خصوص نوتلا

رکورد گینس نوتلا

 • جالب است بدانید که نوتلا صاحب یک رکورد جهانی است. طبق کتاب رکوردهای جهانی گینس (Guinness World Records) بزرگترین وعده ی صبحانه ی جهان با عنوان (Largest Continental Breakfast) در سالگرد 40 سالگی این علامت تجاری رقم خورده است. 27 هزار و 854 نفر در شهر گِلزِنکیرشِن (Gelsenkirchen) آلمان گرد هم آمدند تا از خوردن یک لقمه ی 120 متری نوتلا لذت ببرند.

آمار فروش نوتلا

 • هر 2.5 ثانیه در جهان یک شیشه نوتلا به فروش می رسد. طبق آمار رسمی اداره آمار ایالات متحده آمریکا (United States Census Bureau) هر 8 ثانیه یک فرد متولد می شود. یعنی فروش نوتلا 3.2 برابر آمار تولد انسان است.
 • نوتلا اکنون در بیش از 75 کشور جهان به فروش می رسد. میزان مصرف نوتلا در جهان حیرت آور است. مقدار مصرف یک سال نوتلا در جهان می تواند 1000 زمین فوتبال را به این ماده ی خوشمزه آغشته کند.
 • در سال 2013 سرخط خبرهای حوادث آلمان به نوتلا اختصاص داده شد. سارقان اقدام به ربودن کامیون 5.5 تنی حمل نوتلا کردند. ارزش این سرقت 20 هزار دلار تخمین زده شد.

روز جهانی نوتلا

 • در سال 2007 دو بلاگر عاشق نوتلا سعی کردند تا عشق خود را به اثبات برسانند. آنها عشق خود را با ثبت روز جهانی نوتلا به همگان اعلام کردند. 5 فوریه هر سال به روز جهانی این شکلات اختصاص داده شده است. در سال 2013 صاحب نوتلا (فررو) تصمیم به حذف این روز جهانی گرفت. سال 2015 به درخواست مبدع این روز یعنی سارا روسو (Sara Rosso)، فررو از تصمیم خود عقب نشینی کرد.

نوتلا جاندویاکمدی مهارت یا کمدیا دلارته (Commedia dell’arte) نوعی از نمایش های مبتنی بر تئاتر بداهه سازی است که در سده ی ۱۶ در ایتالیا شکل گرفت. جاندویا نام شخصیت یکی از این کمدی هاست. این شخص سوار بر یک خر در سطح شهر حرکت می کند. ظرفی نیز در دست دارد که این ظرف در گویش محلی پیدمونت، دویا (duja) نامیده می شود. البته این ظرف حاوی شکلات نبود اما ریشه ی نام گذاری جاندویا به همین کمدی بازمی گردد.

بازاریابی جذاب ناخونک (The Smearing) در پی استقبال بیش از حد مردم ایتالیا شکل گرفت. فروشگاه های محلی ایتالیا به هر کودکی که یک قرص نان در دست داشت اندکی (یک ناخونک) نوتلا به صورت رایگان هدیه می دادند. این بازاریابی به روند فزاینده ی محبوبیت نوتلا افزود.

 

منابع: thrillist , mentalfloss

نویسنده: هادی ملکی

هادی فعالیت حرفه‌ای خود را در سطح وب از سال 1390شروع کرد. در زمینه‌ سبک زندگی، دیجیتال مارکتینگ، سخنوری، آی‌تی، زبان انگلیسی و کروماکی تخصص داشته و تناسب اندام جزو علایق اصلی وی بشمار می‌رود. در این راستا کاهش وزن 35 کیلوگرم در یک سال از افتخارات او محسوب می‌شود. هادی معتقد است زبان طنز مؤثرترین زبان انتقال اطلاعات است.

یک دیدگاه

 1. کوتاه کننده لینک

  سلام ممنونم بابت اطلاعات خوبتون
  موفق باشید با تشکر عالی بود
  موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *