بامیلو بلاگ / سبک زندگی / بیوگرافی / تاریخچه فراری و اسب سرکشی که توسط انزو فراری رام شد

تاریخچه فراری و اسب سرکشی که توسط انزو فراری رام شد

انزو فراری (Enzo Ferrari) در سال ۱۹۲۹ اقدام به تأسیس اسکودریا فراری (Scuderia Ferrari) جهت ساخت اتومبیل های مسابقه ای نمود. تمام توان شرکت روی خودروهای مسابقه ای متمرکز بود تا اینکه در سال ۱۹۴۷ اولین اتومبیل جاده ای نیز توسط آنها ساخته شد.

پس از تاریخچه لامبورگینی، نوبت به رقیب دیرینه آن می رسد. در حقیقت انزو فراری در ابتدای تشکیل اسکودریا فراری علاقه ای به تولید خودرو جاده ای نداشت. با این وجود، وی با نوشتن تاریخچه فراری دنیای اتومبیل را از آنچه که هست هیجان انگیزتر کرد. فراری با تولید خودروهای مسابقه ای، جاده ای و سوپراسپورت، تا به امروز جایگاه ویژه ای در دنیای خودروسازی پیدا کرده است.

تاریخچه لامبورگینی: اتومبیل‌های رؤیایی با قیمت‌های نجومی

شرکت «اسب سرکش» از دهه ۱۹۵۰ و از ابتدا در مسابقات قهرمانی فرمول یک (Formula One) نیز حضور داشته است. خرید این شرکت توسط شرکت فیات (Fiat Group) در سال ۱۹۶۹ تحولی در تاریخچه فراری ایجاد کرد. خودروهای شاخص این شرکت دینو (Dino)، ۲۸۸ جی‌تی‌او (۲۸۸ GTO)، اف۴۰ (F40)، اف۵۰ (F50) و انزو (Enzo) هستند. شرکت فراری از دهه ۱۹۴۰ تاکنون در شهر مارانلو (Maranello) شمال ایتالیا (Italy) واقع شده است. کارخانه فراری در این شهر بیش از ۲۵۰ هزار متر مربع مساحت دارد و ۴۵ ساختمان این کارخانه بیش از ۳ هزار کارکن را در خود جای داده است. با بامیلو بلاگ همراه باشید.

مختصری از تاریخچه فراری – سال های ابتدایی

آلفا رومئو 1938

همان طور که اشاره شد انزو فراری علاقه ای به تولید خودروهای جاده ای نداشت و فقط در فکر مسابقه بود. تاریخچه فراری در ابتدا برای تجهیز رانندگان مسابقه ای شرکت آلفا رومئو (Alfa Romeo) نوشته شد. انزو فراری در سال ۱۹۳۸ توسط آلفا رومئو برای در دست گرفتن کنترل بخش خودروهای مسابقه ای استخدام شد.

در سال ۱۹۴۱ شرکت آلفا رومئو توسط حکومت فاشیست بنیتو موسیلینی (Benito Mussolini) مصادره شد. بخشی که انزو فراری در آن مشغول به فعالیت بود به دلیل کوچک بودن تحت تأثیر زیادی قرار نگرفت. از آنجایی که فراری طبق یک قرارداد به مدت ۴ سال از مسابقات محروم بود تمرکز خود را روی تولید ابزارآلات خودرو و لوازم جانبی هواپیما گذاشت.

در سال ۱۹۴۳ کارخانه فراری به شهر مارانلو منتقل شد و تا به امروز در آنجا قرار دارد. در سال ۱۹۴۴ کارخانه فراری توسط نیروهای متفقین (Allies) بمباران شد و در سال ۱۹۴۶ پس از پایان جنگ جهانی دوم دوباره بازسازی شد. این بار خودروهای جاده ای نیز به تاریخچه فراری وارد شدند.

مختصری از تاریخچه فراری – اوج گرفتن شرکت

اولین خودرو جاده ای فراری در سال ۱۹۴۶ با نام «۱۲۵ اس» (Ferrari 125 S) تولید شد. این خودرو دارای موتور ۱٫۵ لیتری ۱۲ سیلندر بود. در ابتدای سال ۱۹۶۹ شرکت فیات ۵۰ درصد سهام فراری را خریداری کرد به تاریخچه فراری وارد شد. در نتیجه میزان بودجه شرکت به طور قابل ملاحظه ای افزایش یافت. در ابتدا کار بر روی توسعه ی خودروی فیات دینو (Fiat Dino) انجام شد. این خودرو از موتور ۶ سیلندر فراری قدرت می گرفت.

بنیان گذار شرکت در سال ۱۹۸۸ بر عرضه ی خودروی فراری اف۴۰ (F40) نظارت داشت. این آخرین خودرویی بود که انزو فراری قبل از مرگش تولید می کرد. در همین سال بود که وی دیده از جهان فرو بست و تاریخچه فراری فقدان بنیان گذار خود را تجربه کرد. اف ۴۰ را می توان یکی از معروف ترین خودروهای سوپر اسپورت تاریخ دانست.

از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۴ خودروی انزو (Enzo) توسط شرکت فراری ساخته شد. در آن زمان انزو سریع ترین خودروی ساخته شده توسط فراری محسوب می شد و به افتخار انزو فراری این نام برای آن انتخاب شده بود.

سیر زمان در تاریخچه فراری – شروع رؤیای انزو فراری

انزو فراری

در ادامه به مهمترین رویدادهای تاریخچه فراری طی دهه های ۱۹۳۰ تا به امروز خواهیم پرداخت. اما قبل از آن باید بدانیم که انزو فراری بین سال های ۱۹۲۰ تا ۱۹۲۹ در شرکت آلفا رومئو مشغول به کار بود. وی پس از جنگ جهانی اول برای استخدام در شرکت فیات اقدام کرد. با این وجود محدودیت تولید خودروهای غیرنظامی در آن زمان بدین معنی بود که نیروی جدید استخدام نخواهد شد.

انزو از ۱۲ سالگی به رانندگی مسابقه علاقه داشت. وی در شرکت آلفا رومئو به این رؤیای خود جامه ی عمل پوشانید. در این هنگام بود که او علامت اسب سرکش را برای خودروی مسابقه ای خود در این شرکت انتخاب کرد. علامتی که بعدها بر روی یکی از معروف ترین خودروسازی های جهان نقش بست.

دهه ۱۹۳۰ – اسکودریا فراری

اسکودریا فراری 1934

انزو فراری در سال ۱۹۲۹ شرکت آلفا رومئو را به قصد تشکیل تیم اسکودریا فراری در مودنا (Modena) ترک کرد. این تیم از خودروهای آلفا رومئو برای مسابقات استفاده می کرد. البته با وجود اینکه این تیم با نام فراری در مسابقات شرکت نمی کرد اما خودروهای آنها از علامت اسب سرکش برخوردار بود.

نزدیک به یک دهه خودروهای اسکودریا فراری از آلفا رومئو تأمین شده و تیونینگ (Tuning) می شدند. فروشگاه فراری در مودنا اولین خودروی خود را در سال ۱۹۳۷ با نام آلفا رومئو ۱۵۸ گران پری (Alfa Romeo 158 Grand Prix) تولید کرد. در سال ۱۹۳۸ آلفا رومئو کنترل خودروهای مسابقه ای خود را در دست گرفت و به میلان (Milan) انتقال داد. انزو فراری نیز به آنجا منتقل شد اما پس از ۱۰ سال کار کردن به صورت مستقل، کار برای دیگران را دشوار دید. بالأخره برای آخرین بار در سال ۱۹۳۹ این شرکت را ترک نمود تا بتواند تاریخچه فراری را با دستان خود بنویسد.

دهه ۱۹۴۰ – وقوع جنگ جهانی دوم

هنگامی که انزو فراری شرکت آلفا رومئو را ترک کرد طی یک قرارداد متعهد شد که تا ۴ سال در زمینه ی اتوموبیل رانی فعالیت نداشته باشد. در هر صورت پس از وقوع جنگ جهانی دوم مسابقات اتومبیل رانی متوقف شد. شرکت فراری در طول جنگ از مودنا به مارانلو منتقل شد و تا امروز هم در این شهر باقی مانده است.

سال ۱۹۴۵ سرآغاز کار فراری بر روی موتورهای ۱۲ سیلندر است که این شرکت با آنها شناخته می شود. در سال ۱۹۴۷ نیز انزو فراری اولین خودروی شرکت را با نام ۱۲۵ S روانه ی بازار کرد. پس از جنگ جهانی بهترین دوران فراری در زمینه ی مسابقات اتومبیل رانی رقم خورد. لوئیجی چینتی (Luigi Chinetti) اولین راننده ای بود که خودروهای فراری را در اواخر این دهه به ایالات متحده وارد کرد. اولین خودروی او ۱۶۶ اینتر (۱۶۶ Inter) نام داشت.

دهه ۱۹۵۰ – موفقیت و تراژدی همزمان

فراری 375

طی دهه ۱۹۵۰ مهندسان افسانه ای همچون ویتوریو یانو (Vittorio Jano) و اورلیو لامپردی (Aurelio Lampredi) در تاریخچه فراری حضور دارند. در بخش طراحی بدنه نیز شخصیت برجسته ای همچون سرجو پینینفارینا (Sergio Pininfarina) مشغول به کار بود. هر بار که خودروهای مسابقه ای در زمینه ی خاصی ارتقا پیدا می کردند اتومبیل های جاده ای نیز از این مزیت بهره مند می شدند.

در سال ۱۹۵۱ خودروی Ferrari 375 از خودروی آلفا رومئو پیشی گرفت و اولین پیروزی را برای تیم فراری به ارمغان آورد. فراری ۳۷۵ آمِریکا (۳۷۵ America) نیز همراه خط تولید فراری ۲۵۰ در سال ۱۹۵۳ بازار خودرو را متحول کردند. میزان تولید خودروهای فراری از ۷۰ الی ۸۰ واحد در سال ۱۹۵۰ به بیش از ۳۰۰ واحد در سال ۱۹۶۰ رسید. در سال ۱۹۵۶ یک حادثه غم انگیز در تاریخچه فراری رخ داد. آلفردو فراری (Alfredo Ferrari) یا همان دینو فراری (Dino Ferrari) که در توسعه ی موتور ۶ سیلندر فراری نیز نقش داشت در سن ۲۴ سالگی به علت بیماری درگذشت.

دهه ۱۹۶۰ – موفقیت، شکست و فروش

فراری تستا روسا 1961

این دهه برای فراری بسیار خوب شروع شد. فیل هیل (Phil Hill) در سال ۱۹۶۱ موفق شد با خودروی ۱٫۵ لیتری ۶ سیلندر ملقب به دینو (به یاد فرزند فراری) قهرمانی فرمول ۱ را به دست بیاورد. در این دهه همچنین اتومبیل های بسیار زیبای خط تولید ۲۵۰ تی‌آر (۲۵۰ Testa Rossa) تولید شدند.

چندی بعد اوضاع مقداری تغییر کرد. کارول شلبی (Carroll Shelby) آمریکایی خودروی کبرا (Cobra) را به مسابقات اروپایی آورد و معادله را برای شرکت اسب سرکش دشوار کرد. پس از سالها رقابت، در سال ۱۹۶۴ نماینده ی آمریکا بر نماینده ی ایتالیا پیروز شد و تاریخچه فراری را به چالش کشید.

فرای با مشکلات مالی هم دست و پنجه نرم می کرد که البته مورد جدیدی نبود. صحبت هایی با شرکت فورد (Ford) در این خصوص صورت گرفت اما در نهایت انزو فراری بخشی از سهام شرکت را در سال ۱۹۶۹ به شرکت فیات (Fiat) فروخت.

دهه ۱۹۷۰ – پیست مسابقه ۳۰۰۰ متری

پیست مسابقه فراری

موتور ۶ سیلندر در ابتدای دهه ۱۹۷۰ بر روی خودروی دینو ۲۴۶ سوار شد. در سال ۱۹۷۲ پیست مسابقه فیورانو سرکت (Fiorano Circuit) در کنار کارخانه به طول ۳ هزار متر و عرض ۸٫۴ متر ساخته شد. در نمایشگاه خودروی تورین (Turin Motor Show) سال ۱۹۷۱ خودروی برلینتا باکسر (۳۶۵ GT4 Berlinetta Boxer) با موتور تخت ۱۲ سیلندر به تاریخچه فراری اضافه شد. این خودرو توانست در سال ۱۹۷۶ موفقیت بسیار بالایی کسب کند.

دهه ۱۹۸۰ – مرگ در پی تحقق رؤیا

مستقیم به سال ۱۹۸۵ می رویم؛ جایی که الهام بخش ترین محصول تاریخچه فراری یعنی تستاروسا (Testarossa) در همه جای دنیا حضور دارد. همچنین طی این دهه فراری موندیال (Mondial) و محصول رؤیایی انزو فراری یعنی اف۴۰ (F40)  در این شرکت تولید و به بازار عرضه شد. اف۴۰ نماینده ی فراری به مناسبت سالگرد ۴۰ سالگی شرکت بود. بدنه ی این خودرو از کِولار (Kevlar)، فیبر کربن پلیمری تقویت شده (Carbon fiber reinforced polymer) و آلومینیوم (Aluminium) ساخته شده بود و یک بال عقب بسیار بزرگ داشت.

در سال ۱۹۸۸ انزو فراری در سن ۹۰ سالگی درگذشت و در تاریخچه فراری جاودانه شد. سهم شرکت فیات به ۹۰ درصد افزایش یافت و پسر دوم فراری یعنی پیرو فراری (Piero Ferrari) با ۱۰ درصد سهام شرکت به عنوان نایب رئیس انتخاب شد.

دهه ۱۹۹۰ – عصر جدید

در سال ۱۹۹۱ جیانی آنیلی (Gianni Agnelli) رئیس هیئت مدیره، لوکا دی مونتدزمولو (Luca di Montezemolo) را به سمت مدیرعامل انتخاب کرد. قدرت نمایی فراری با خودروی اف۵۰ ادامه پیدا کرد. طی دهه ی ۹۰ موتورهای کوچکتر مانند موتور ۸ سیلندر موجود در خط تولید اف۳۵۵ استفاده ی وسیع تری داشتند. البته خودروهای ۱۲ سیلندر نیز مانند تستاروسا هنوز حضور پر رنگی دارند.

در سال ۱۹۹۶ راننده افسانه ای آلمانی میشائیل شوماخر (Michael Schumacher) به تیم فراری پیوست و تا سال ۲۰۰۶ به مدت ۱۰ سال در این تیم فعالیت کرد.

دهه ۲۰۰۰ به بعد – ادامه موفقیت ها

فراری 488

طی دهه ۲۰۰۰ موفقیت ها در زمینه فرمول ۱ و همچنین خودروهای جاده ای ادامه پیدا کرد. در سال ۲۰۰۲ به افتخار بنیان گذار شرکت خودرویی به نام انزو فراری با سرعت بیشینه ی ۳۷۰ کیلومتر بر ساعت تولید و به بازار عرضه شد. سال ۲۰۰۴ با تولید خودروی بی نظیر اف۴۳۰ همراه بود. اف۴۳۰ از یک موتور ۴٫۳ لیتری ۸ سیلندر قدرت می گرفت.

خطوط تولید بی نظیر فراری کالیفرنیا (Ferrari California) و فراری اف‌اف (Ferrari FF) نیز به ترتیب در سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۱ تحسین منتقدان را برانگیختند. در سال ۲۰۰۹ یکی از بهترین محصولات شرکت در تاریخچه فراری ظاهر شد. فراری ۴۵۸ از یک موتور ۴٫۵ لیتری ۸ سیلندر برخوردار بود. پس از آن فراری اف۱۲ (Ferrari F12) در سال ۲۰۱۲ و فراری لافراری (Ferrari LaFerrari) در سال ۲۰۱۳ این شرکت را هرچه بیشتر به آینده متصل کرده و تحولی در تاریخچه فراری ایجاد کردند. در سال ۲۰۱۶ خط تولید فراری ۴۸۸ شروع به کار کرد. این خودرو با موتور ۳٫۹ لیتری ۸ سیلندر در سال ۲۰۱۵ معرفی شد و توسط مجله ی تخت گاز (Top Gear) خودروی سال ۲۰۱۵ نام گرفت.

نکاتی جذاب در خصوص فراری

تصادف فراری

 • در سال ۱۹۰۸ پدر انزو فراری تصمیم گرفت او و برادر بزرگش را به یک مسابقه ی اتومبیل رانی به بولونیا ببرد. آنجا بود که فراری به مسابقه علاقه مند شد و بالأخره در سال ۱۹۱۹ و در سن ۲۱ سالگی توانست مسابقه اتومبیل رانی را شخصاً تجربه کند.
 • طی جنگ جهانی اول انزو فراری در ارتش ایتالیا به عنوان آهنگر و کفاش خدمت می کرد.
 • در سال ۱۹۱۶ پدر و برادر بزرگ انزو بر اثر شیوع آنفولانزا در ایتالیا جان خود را از دست دادند. در سال ۱۹۱۸ خود او نیز در پی ابتلا به این بیماری تا شرف مرگ پیش رفت.
 • علامت «اسب سرکش» فراری در اصل متعلق به فرانچسکو باراکا (Francesco Baracca) خلبان تک‌خال (Flying ace) نیروی هوایی ایتالیا طی جنگ جهانی اول بوده است.
 • اولین خودروی فراری که تحت نظر انزو فراری تولید شد فراری ۱۲۵ اس (Ferrari 125 S) نام داشت.
 • همه از قیمت بالای خودروهای فراری اطلاع داریم اما آیا خبر دارید که بروشورهای فراری نیز بسیار گران قیمت هستند؟ در سال ۱۹۸۵ بروشور خودروی فراری ۲۵۰ متعلق به دهه ۱۹۶۰ به قیمت ۱۰۷۰ پوند در یک حراجی به فروش رفت.
 • گران قیمت ترین خودروی فراری تابحال فراری ۲۵۰ تستاروسا متعلق به سال ۱۹۵۷ بوده است. این خودرو با قیمت ۹ میلیون یورو اخیراً در یک حراجی معامله شد.
 • خودروی فراری ۲۵۰ جی‌تی‌او (Ferrari 250 GTO) که بین سال های ۱۹۶۲ و ۱۹۶۴ تولید می شد اغلب به عنوان کمیاب ترین خودروی جهان شناخته می شود. تنها ۳۹ واحد از این اتومبیل تولید شده است.
 • خودروی انزو فراری به افتخار بنیان گذار این شرکت در سال ۲۰۰۲ ساخته شد. تنها ۴۰۰ دستگاه از این محصول تولید شده و تاکنون ۱۴ عدد از این خودرو یافت شده است. ارزش هرکدام از این خودروها حدود ۱ میلیون دلار برآورد می شود.
 • پس از مرگ فرزند انزو فراری به نام دینو، خط تولید فراری دینو راه اندازی شد. دینو قبل از مرگش در توسعه ی موتور ۱٫۵ لیتری و ۶ سیلندر این خودرو همکاری داشته است.
 • در ۶ دسامبر سال ۲۰۱۱ شهر شیمونوسکی (Shimonoseki) ژاپن شاهد گران قیمت ترین تصادف اتومبیل در تاریخ بود. در یک تصادف زنجیره ای ۱۴ خودرو از جمله ۱ لامبورگینی، ۱ نیسان، ۱ تویوتا، ۳ مرسدس بنز و ۸ فراری با یکدیگر برخورد کردند.
 • در ۱۲ سپتامبر ۲۰۱۲ رژه ی ۹۶۴ خودروی فراری در پیست سیلورستون (Silverstone) انگلستان در کتاب رکوردهای گینس (Guinness Book of World Records) به ثبت رسید.

منبع: revtothelimit

نویسنده: هادی ملکی

هادی فعالیت حرفه‌ای خود را در سطح وب از سال 1390شروع کرد. در زمینه‌ سبک زندگی، دیجیتال مارکتینگ، سخنوری، آی‌تی، زبان انگلیسی و کروماکی تخصص داشته و تناسب اندام جزو علایق اصلی وی بشمار می‌رود. در این راستا کاهش وزن 35 کیلوگرم در یک سال از افتخارات او محسوب می‌شود. هادی معتقد است زبان طنز مؤثرترین زبان انتقال اطلاعات است.

یک دیدگاه

 1. کلاً برند فراری رو‌ دوس دارم‌ خیلی با کیفیت و خاصه
  مرسی از آقای نویسنده بابت جمع آوری مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *