تاریخچه فابر کاستل
بامیلو بلاگ / سبک زندگی / بیوگرافی / تاریخچه فابر کاستل، از مدادهای گرافیتی تا تنوعی از بهترین نوشت افزارها

تاریخچه فابر کاستل، از مدادهای گرافیتی تا تنوعی از بهترین نوشت افزارها

فابر کاستل یکی از برندهای مشهور و قدیمی نوشت افزار است. چه بسیار نویسندگان و هنرمندانی که در طول این چند سال یکی از محصولات این برند آلمانی را در دست گرفته و لحظات خلاقیت خود را ماندگار کرده اند. اگر دوست دارید کمی بیشتر با این برند نوشت افزار آشنا شوید در ادامه با بامیلو بلاگ همراه باشید.

اولین سازندگان مداد

فابر کاستل

اولین سازندگان مداد، در شهر سلطنتی نورمبرگ حوالی سال 1660 به فعالیت پرداخته اند. همچنین در آن دوره، در روستاهای اطراف نورمبرگ هم سازندگان مداد بیشماری مغازه های خود را تاسیس می کردند. این مغازه ها به طور خاص در شهر اشتاین (Stein) نمود داشتند. در اینجا از قوانین کنترلی سفت و سختی که در نورمبرگ دست و پای صنعتگران و سازندگان نوشت افزار را می بست خبری نبود و آنها به نوعی از مزیت رقابتی برخوردار بودند.

یکی از این سازندگان مداد و نوشت افزار، کاسپار فابر نام داشت. او در ابتدا برای تجار محلی کار می کرد، اما در اوقات فراغت برای خود مداد هم می ساخت. به زودی کار او چنان بالا گرفت که حالا دیگر می توانست کسب و کار خود را راه بیندازد. کاسپر فابر، از همین کسب و کار کوچک توانست نام برند شرکت خود را در سراسر جهان بر سر زبان ها بیندازد.

دیری نگذشت که کاسپار فابر از دنیا رفت و پسر او به نام آنتون (Anton) سکان هدایت کسب و کار موفق پدر را به دست گرفت. آنتون در حوالی شهر اشتاین زمینی را خریداری کرد و کارگاهی را در آنجا راه اندازی کرد که ظرف چند سال بعد به یک کارخانه تولیدی پر رونق تبدیل شد. مکان این کارخانه هم اکنون بعد از گذشت سالیان دراز برقرار است و جای آن کارخانه دفاتر مرکزی آنتون ویلهلم فابر کاستل خودنمایی می کنند. آنتون ویلهلم در سن 51 سالگی کارخانه تولید مداد را که حروف اول نام او را یدک می کشید به پسر خود، گئورگ لئونارد فابر (Georg Loonhard Faber) واگذار کرد.

گئورگ لئونارد فابر در دوره ای هدایت کسب و کار به جای مانده از پدر را بر عهده گرفت که به لحاظ سیاسی و اقتصادی دوره دشواری بود. اما با این حال او توانست این کار را به خوبی به انجام برساند و کسب و کار خود را با موفقیت اداره کند. با اینکه فرایند نوینی در فرانسه برای تولید سرب کشف شده بود، مدادهای فابر کاستل هنوز با روش های متداول تولید می شدند. فابر کاستل توان رقابت با مدادهای کمیاب انگلیسی را که از گرافیت مرغوب آن کشور تولید می شدند، نداشت.

با این حال، او دریافته بود که تجربه کشورهای خارجی برای موفقیت کسب و کارش اهمیت دارد و از این جهت بود که پسرهای خود را به نام های لوتار و یوهان به خارج فرستاد. در شهرهای پیشرفته لندن و پاریس بود که پسر بزرگ او، لوتار، ایده ای را در ذهن پروراند که توانست ظرف چند سال بعد کارخانه پدر را از کارخانه ای که محدود به شهر اشتاین بود به شرکتی بین المللی تبدیل کند.

انقلاب تاریخی لوتار فابر

لوتار فن فابر 22 ساله، پسر ارشد گئورگ لئونارد، در سال 1839 وقتی به آلمان برگشت که پدرش از دنیا رفته بود. او با اراده ای آهنین، در تلاش برای رسیدن به هدفی بزرگ برآمد: “تولید بهترین مداد و نوشت افزارهایی که جهان تا کنون به خود دیده است”. او کارخانه قدیمی پدر را مدرن سازی کرد و مواد خام درجه یک را از معدن گرافیت سیبری وارد نمود. او محصولات خود را تحت عنوان «A.W.Faber» با کیفیت بالا و ظاهری منحصر به فرد به بازار ارائه می کرد. بدین ترتیب بود که اولین برند نوشت افزار متولد شد.

وقتی لوتار سکان هدایت کسب و کار به جای مانده از پدر را به دست گرفت، بدون اینکه دقیقه ای را هدر دهد، به فکر مدرن سازی آن افتاد. ساختمان های جدید را تاسیس کرد و نور و هوای داخل آن را مناسب ساخت تا شرایط کاری بهتر شود. کارگران زن و مرد را از هم جدا کرد: کارهای سنگین دستی نظیر فراوری خمیر و گرافیت و چوب توسط کارگران مرد انجام می شد و کارگران زن هم مدادها را بسته بندی کرده و صیقل می زدند.

لوتار فابیر به خوبی از مشکلات اجتماعی ناشی از صنعتی شذن جامعه باخبر بود. از این جهت، در آغاز کار مؤسسات را راه اندازی کرد که بعدها بود که در جامعه استاندارد در نظر گرفته شدند. از میان این مؤسسات می توان به طرح بیمه سلامت شرکت اشاره نمود – که قدیمی ترین طرح بیمه در باواریا است.

لوتار پنج سال بعد برای کارگران خود حساب پس انداز، طرح مستمری و باشگاه مصرف کنندگان افتتاح کرد. کارگران می توانستند ذر باشگاه مصرف کنندگان غذای مورد نیاز خود را با قیمت های مناسب خریداری کنند.او برای رفاه حال کارگران خود و ارتقای استاندارد زندگی آنها بلوک های آپارتمانی را ساخت که مطابق با استانداردهای آن دوره آپارتمان های بسیار دنجی بودند.

لوتار فابر از اعماق قلب خود دوستدار آموزش و تحصیلات بود. برای همین هم بود که او برای مراقبت کودکان و خردسالان در برابر تاثیرات مخرب اجتماع، در تاریخ 13 آگوست 1851 با سرمایه خود مهد کودکی را در شهر اشتاین آلمان تحت عنوان موسسه مراقبت از خردسالان تاسیس کرد. او به مدارس و سایر نهادهای آموزشی مبالغی را هدیه می کرد. همچنین، برای ارتقای دانش کارگران و کارمندان خود کتابخانه ای از کتاب های سودمند و آموزشی را به آنها هدیه کرد.

لوتار حق معدن گرافیت سیبری را در سال 1856 به دست آورد. این معدن توسط یک جوینده طلای فرانسوی کشف شده بود و پیشنهاد شراکت را به A.W.Faber که در آن زمان شرکت معروفی بود، داد.

جشن های صده فابر کاستل

فابر کاستل

در سال 1861، شرکت A.W.Faber جشن صدمین سال تاسیس خود را برگزار کرد. این شرکت در آن تاریخ 250 کارمند و کارگر داشت و از سهم بازار قابل توجهی برخوردار بود. لوتار فابر نوآور در پی این بود تا به کسب و کار خود تنوع ببخشد. به همین خاطر بود که وقتی به معدن سنگی برخورد کرد که چندین مایلی غرب شهر هولف (Holf) در شمال باواریا قرار داشت تصمیم گرفت که در همان سال که جشن صدمین سال تاسیس شرکت فابر را برگزار می کرد، تخته های مدرسه روستای گرولدسگرون (Geroldsgrun) را از همین معدن سنگ تهیه کند و برای بسیاری از افراد کارآفرینی نماید.

لوتار به کسب و کار موفق خود ادامه داد و در نیویورک و برلین کارخانه های تولید مداد را افتتاح کرد. در سال هایی که ایالات متحده در جنگ داخلی به سر می برد، تجارت و خرید و فروش بسیار دشوار شده بود و این مساله گریبان تولید مداد و نوشت افزار در آمریکای شمالی را هم گرفته بود. به همین خاطر، لوتار کارخانه ای را در بروکلین نیویورک تاسیس کرد و ریاست آن را هم برادرش، ابرهارد (Eberhard) بر عهده گرفت. بعدها این کارخانه که در حکم شرکت تابعه فابر کاستل بود، از تابعیت فابر کاستل خارج شد و به طور مستقل تحت نام شرکت ابرهارد فابر (Eberhard Faber Company) به کار خود ادامه داد.

وقتی در سال 1871، امپراطوری آلمان برقرار شد، برلین به یک پایتخت مهم تبدیل شد. لوتار فابر در برلین هم حضور داشت، و در روز امپراطوری در سال 1884 کسب و کارهایی را در برلین راه اندازی کرد. شرکت فابر کاستل همچنان به موفقیت خود در عرصه تولید نوشت افزارها ادامه می داد و در دستان نسل های مختلف خانواده کاستل می گردید.

دیری نگذشت که نسل جدیدی از مدادهای کاستل به بازار عرضه شدند: مداد رنگی های کاستل که در شصت رنگ مختلف تولید شده و با دقت هر چه تمام مطابق با رنک های استاندارد نقاشی آبرنگ بودند. چند سالی نگذشته بود که این مدادرنگی ها به محصولی با کیفیت بالا بدل شد و نامش بر سر زبان هنرمندان افتاد. موقعیتی که این مدادنگی ها برای خود دست و پا کرده بودند تا امروز همچنان به قوت خود برخوردار است.

در سال 1911، جشن صد و پنجاهمین سالگرد تاسیس فابر کاستل برگزار شد. یک مجتمع تولیدی مدرن با اتاق هایی پرنور و هوای مطبوع، تاسیس شد تا شرایط کاری عالی را برای کارگران فراهم کند. تعداد کارگران و کارمندان فابر کاستل از 1904 دوبرابر شده بود: حالا دیگر این شرکت 2000 کارگر و 200 پرسنل فنی و مالی داشت که همه آماده خدمت رسانی به 100000 مشتری ثابت فابر کاستل در سراسر جهان بودند.

پس از جنگ جهانی دوم، خودکار به رقیبی جدی برای خودنویس تبدیل شده بود. فابر کاستل اولین تولیدکننده نوشت افزار آلمانی بود که خودکار را در ردیف محصولات تولیدی خود قرار داد و آنها را با تصاویر مدرن و رنگی تبلیغ می کرد.

در سال 1961، شرکت فابر کاستل بار دیگر به برگزاری جشن سالگرد تاسیس خود اقدام کرد و اینبار دویستمین سالگرد تولد خود را همراه با 3000 نفر از کارمندان فعلی و سابق خود و مهمانانی که از سراسر جهان دعوت شده بودند جشن گرفت. در سال 1978، کونت آنتون ولفگانگ وان فابر کاستل (Count Anton Wolfgang Faber-Castell) سکان هدایت این شرکت موفق را بر عهده گرفت و همان سال شروع به تولید مدادهای چوبی آرایشی نمود. او تا امروز همچنان هدایت و ریاست این شرکت نوشت افزار پرخاطره ی خانوادگی را بر عهده دارد. ظرف دو دهه بعد، چندین دفتر و کارخانه در سراسر جهان افتتاح شد؛ در میان آن کارخانه و دفاتر، می توان به بزرگترین کارخانه تولید پاک کن جهان اشاره نمود که در سال 1980 در مالزی تاسیس شد.

فابر کاستل پیشتاز

فابر کاستل

بعد از گذشت این همه سال، فابر کاستل همچنان در عرصه تولید لوازم تحریر پیشتاز است. با اینکه استدلر، یکی دیگر از شرکت های تولید کننده لوازم تحریر آلمانی، در طول این سالیان رقیب جدی فابر کاستل بوده است، اما می توان به جرئت گفت که فابر کاستل همچنان سهم بازار خوبی در زمینه لوازم تحریر دارد.

از میان محصولات محبوب فابر کلاس در بازار لوازم التحریر، می توان به مدادهای رنگی، مدادهای آبرنگ، مدادهای EECO و خودکار e-motion اشاره کرد.

نویسنده: احسان عبدالباقی

احسان عبدالباقی
احسان زبان و ادبیات انگلیسی خوانده و هنوز خود را دانشجو می‌داند. کتاب و هر آنچه به فرهنگ و هنر انسان مرتبط است را عاشقانه دوست دارد. از وقتی یادش است می‌نوشته و ترجمه می‌کرده و تعداد مقالاتی که ترجمه کرده از حد تصور بیرون است. احسان خود را یک جهان‌وطن تعریف می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *