ساعت کاسیو جی شاک
بامیلو بلاگ / سبک زندگی / بیوگرافی / تاریخچه کاسیو جی شاک، ساعتی به استحکام کوه فوجی

تاریخچه کاسیو جی شاک، ساعتی به استحکام کوه فوجی

کاسیو جی شاک (Casio G-Shock) از سرزمینی می آید که در آن مفهوم شکستن رنگ می بازد. بسیاری افراد کاسیو جی شاک را مستحکم ترین ساعت جهان می دانند. ساعتی که مفهوم «شکستن» را به سخره می گیرد. از تکنسین ها و متخصص ها گرفته تا ورزشکاران و سربازان نیروی دریایی عاشق این محصول کاسیو هستند. کاسیو جی شاک تعریف جدیدی از واژه «بادوام» ارائه کرده است. شاید بتوان همه محصولات ژاپن را از جی شاک متفاوت دانست. اما همه این ها از کجا نشئت می گیرد؟ کاسیو جی شاک زاده کجا و چه زمانی است؟ با بامیلو بلاگ همراه باشید.

شروع طراحی کاسیو جی شاک

کیکو آیب

توسعه کاسیو جی شاک در سال ۱۹۸۱ میلادی شروع شد. در آن زمان رئیس بخش طراحی ساعت کاسیو، کیکو آیب (Kikuo Ibe) بود. آقای آیب یک تیم طراحی دور هم جمع کرد. این تیم تنها ۳ نفر عضو داشت و او نام تیم خود را «تیم سرسخت» (Team Tough) نامید. ایده آنها تنها بر ۳ اصل اساسی استوار بود. این اصل ها حول عدد ۱۰ می چرخیدند. به همین خاطر این اصل ها را «سه گانه ۱۰» (triple ten) نامیدند.

ساعتی که در تصورات آقای آیب بود باید از سقوط ۱۰ متری جان سالم به در می برد. تحمل فرو رفتن در عمق ۱۰ متری آب را می داشت. مهم تر از همه باتری آن باید ۱۰ سال دوام می آورد. حدود ۲ سال طول کشید تا اولین ساعت کاسیو جی شاک معرفی شود. نام این مدل «DW-5000C» بود. آیب و تیم او باید مراحل دشواری را در مسیر ساخت کاسیو جی شاک پشت سر می گذاشتند.

در حالی که تعداد نمونه های اولیه از مرز ۲۰۰ عدد می گذشت هنوز گروه سرسخت از آنچه که به دنبال آن بودند، عقب تر به نظر می رسیدند. هنگامی که آیب از یک زمین بازی دیدن کرد ایده جذابی به ذهنش رسید. جرقه این ایده با مشاهده یک توپ لاستیکی (توپ های بازی شیطونک) زده شد. آیب بالأخره نحوه مقاوت ساعت های کاسیو جی شاک را در ذهن خود تجسم کرد. او به این مسأله فکر کرد که مرکز توپ جایی است که کمترین ضربه را متحمل می شود. این در حالی است که بخش خارجی، ضربات اصلی را دریافت می کند. وی مسیر حرکت گروه را بر پایه همین استدلال دوباره پایه ریزی کرد.

تولد کاسیو جی شاک

اولین ساعت کاسیو جی شاک

بدنه اصلی جی شاک توخالی است. ماژول اصلی ساعت نیز تنها در چند نقطه با بالشتک های نرم ژله ای محافظت می شود و از بدنه جدا است. یعنی ماژول اصلی ساعت که بخش های حیاتی را در بر می گیرد، توسط این بالشتک های ژله ای محافظت می شود.

بخش های برآمده و حاشیه های بدنه از جنس یورتان (Urethane) ساخته می شد. این باعث می شد که دکمه ها و شیشه نمایشگر از هرگونه آسیب احتمالی مصون باشند. حتی بند ساعت نیز برای محافظت خود ساعت طراحی و بهینه سازی شده بود. ترکیب این موارد باعث می شد که کاسیو جی شاک از هرگونه صدمات احتمالی مصون باشد.

نیروی گرانش (G-force) پایه گذار نام ساعت های مستحکم کاسیو بود. آقای آیب بر این باور است که انسان ممکن است متحمل صدمات و اتفاقات گوناگونی در طول زندگی شود. از دید او سقوط و افتادن از ارتفاع توسط نیروی جاذبه می تواند مهلک ترین ضربه را ایجاد کند. ساعت او می توانست از این ضربه مهلک نیز جان سالم به در ببرد. به همین جهت نام ساعت های جدید بر همین اساس گذاشته شد. جی شاک (G-Shock) برگرفته از جی فورس (G-force) یا همان نیروی گرانش است.

شهرت جهانی جی شاک

کاسیو جی شاک فراگمن

کاسیو جی شاک متفاوت بود. متفاوت ترین ساعتی که تا آن زمان طراحی شده بود. حتی زیبایی این ساعت نیز در نوع خود متفات بود. زیبایی چشم نواز و استحکام فوق العاده، کاسیو جی شاک را به یک محصول شگفت انگیز تبدیل می کرد. افراد نظامی، ماجراجویان و ورزشکاران رشته های سخت (کوهنوردی و …) هدف اصلی این ساعت قرار گرفتند. از طرفی هنرمندان هیپ هاپ و طرفداران مد خیابانی نیز به این ساعت روی خوش نشان دادند.

بیش از ۳ دهه از تولد این ساعت سرسخت می گذرد و نقاط عطف فراوانی در تاریخچه آن رخ داده است. اولین مدل آنالوگ-دیجیتال در سال ۱۹۸۹ طراحی شد. سال ۱۹۹۳ تولد اولین ساعت غواصی واقعی بود. این ساعت که «Frogman DW-6300» نام داشت توان تحمل ۲۰ اتمسفر داخل آب را داشت. اولین مدل تیتانیومی جی شاک نیز با عنوان «Frogman DW-8200» در سال ۱۹۹۵ روانه بازار شد.

در سال ۲۰۰۰ مدل «GW-100» با توانایی کنترل رادیویی معرفی شد. این ساعت قادر به دریافت سیگنال های کالیبره سازی از ۶ ایستگاه مختلف جهانی برای دقت عمل بیشتر بود.

کاسیو جی شاک به مرور زمان به امکانات دیگری نیز مجهز شد. مقاومت به دمای پایین و گل و لای، سنسور تشخیص فشار و دما و قابلیت اتصال بلوتوث به گوشی های هوشمند برخی از این امکانات هستند. توانایی اتصال بلوتوث که اخیراً معرفی شد، کاسیو جی شاک را به یکی از رقبای قدرتمند ساعت های هوشمند تبدیل کرد. یکی از نمونه های جدید این شرکت نیز با عنوان «Metal Twisted G-Shock» به لحاظ زیبایی شناسی فوق العاده است. البته قیمت این ساعت ۹۰۰ دلار برایتان آب می خورد.

مسیر پیش رو

کاسیو جی شاک

کاسیو جی شاک به صورت منظم مدل های جدیدی عرضه می کند. از طرفی مدل های قدیمی نیز هر ساله دوبار در بهار و پاییز بروزرسانی می شوند. اوج کار در سال ۱۹۹۸ بود که ۲۰۱ مدل به بازار عرضه شد. سال های اخیر نیز این عدد به ۱۰۰ تا ۱۵۰ مدل می رسد. این اعداد و ارقام به تنهایی نشانگر قدرت این شرکت و محبوبیت کاسیو جی شاک در سراسر جهان است. از سال ۱۹۸۳ که اولین مدل جی شاک به فروش رسید تاکنون بیش از ۷۰ میلیون ساعت جی شاک فروخته شده است. جی شاک که دفتر مرکزی آن در ژاپن قرار دارد در سال ۲۰۱۳ تولد ۳۰ سالگی خود را در نیویورک جشن گرفت.

شاید مشهورترین ساعت های جی شاک مدل های غواصی یا فراگمن (Frogman) باشند. فراگمن نیز بخش کوچکی از خانواده بزرگ « Master of G» است. این خانواده مدل هایی مانند فراگمن (Frogman)، مادمن (Mudman)، گلفمن (Gulfman)، رایزمن (Riseman)، اَنتمن (Antman) و گاوسمن (Gaussman) را در بر می گیرد. اسامی مستعار جذابی مانند «مار قورباغه کش»، «مرد زردپوش»، «هلیوس سیاه» و «خال‌دار مشکی» کلکسیونرها را تحریک به جمع آوری این ساعت ها می کند. نسخه های محدود فراگمن کلکسیونرها را در سراسر جهان تهییج می کند.

کلکسیون نیز به افزایش قیمت پایه این ساعت ها خواهد انجامید. بیشتر نمونه ها کمتر از ۲۰۰ دلار قیمت دارند، اما قیمت برخی از مدل های هوانوردی (Aviation) به بالای ۶۵۰ دلار نیز می رسد.

سخن پایانی

ساعت کاسیو جی شاک

شروع این ماجرا با تأکید بر استحکام بود. استحکامی که هنوز هم با قدرت ادامه دارد. شاید تنها چیزی که استحکام ساعت های کاسیو جی شاک را به چالش می کشد پیشینه آنها باشد. پیشینه ای که با قدرت شروع شد و با همین قدرت به پیش می رود.

ساعتی که بیش از ۳۰ سال پیش معرفی شد اکنون مورد علاقه بسیاری افراد است. جوانان، ورزشکاران، خلبانان، غواصان، کوهنوردان، نظامیان، ماجراجویان، هنرمندان هیپ هاپ و بسیاری دیگر به این ساعت ها علاقه دارند. برخی افراد به کاسیو جی شاک اعتیاد دارند. به محض ورود مدلی خاص و متفاوت این ساعت آن را تهیه می کنند.

اما همه این بحث ها به کنار، جی شاک را می توان یکی از قدرتمندترین ساعت های دنیا دانست. ساعتی که جدای از دوام و استحکام بالا، ظاهری متفاوت از بقیه ساعت ها دارد. ظاهری خاص که مختص افراد خاص است.

منبع: gearpatrol

نویسنده: هادی ملکی

هادی فعالیت حرفه‌ای خود را در سطح وب از سال 1390شروع کرد. در زمینه‌ سبک زندگی، دیجیتال مارکتینگ، سخنوری، آی‌تی، زبان انگلیسی و کروماکی تخصص داشته و تناسب اندام جزو علایق اصلی وی بشمار می‌رود. در این راستا کاهش وزن 35 کیلوگرم در یک سال از افتخارات او محسوب می‌شود. هادی معتقد است زبان طنز مؤثرترین زبان انتقال اطلاعات است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *