تاریخچه اپل (بخش اول): راز نام گذاری اپل
بامیلو بلاگ / سبک زندگی / بیوگرافی / تاریخچه اپل (بخش اول): راز نام گذاری اپل

تاریخچه اپل (بخش اول): راز نام گذاری اپل

بدون شک اپل یکی از تأثیرگذارترین شرکت های عرصه ی تکنولوژی در چند سال اخیر بوده است. تاریخچه اپل به خوبی نشان می دهد که یک شرکت تا چه حد می تواند موفق عمل کند و در بسیاری جهات پیشتاز باشد. اکنون اپل با ارزش ترین علامت تجاری جهان است.

در این بخش از تاریخچه اپل، به راز نام گذاری اپل و اتفاقات پیرامون آن می پردازیم.

ارزشی که بخش عمده ی آن مدیون تدبیرهای شخصی به نام استیون پاول جابز (Steven Paul Jobs) است. در این مطلب تاریخچه شرکت اپل را با همدیگر مرور خواهیم کرد. تاریخچه ای که می توان چندین کتاب در خصوص آن نوشت. با بامیلو بلاگ همراه باشید.

تأسیس شرکت اپل

تأسیس شرکت اپل

همه چیز از یک گاراژ کوچک، 3 دوست صمیمی و عشق به دنیای تکنولوژی شروع شد. شاید بیشتر افراد در خصوص استیو جابز (Steve Jobs) و استیو وازنیاک (Steve Wozniak) شنیده باشند. اما یک فرد دیگر به نام رونالد وین (Ronald Wayne) نیز در تاریخچه اپل وجود دارد. جابز، رونالد وین را قانع کرد که 10 درصد از سهام شرکت را خریداری کند. با این وجود وین تنها 12 روز پس از تأسیس شرکت، سهام خود را به ارزش 500 دلار در آن زمان فروخت. سهامی که امروز حدود 72 میلیارد دلار برآورد می شود.

این را هم بخوانید

تاریخچه اپل (بخش دوم)
تاریخچه اپل (بخش سوم)
تاریخچه اپل (بخش چهارم)

شروع تاریخچه اپل با ملاقات جابز و وازنیاک

جابز و وازنیاک

استیو جابز و استیو وازنیاک توسط یک دوست مشترک به نام بیل فرناندز (Bill Fernandez) با همدیگر آشنا شدند. کسی که بعدها به عنوان یکی از اولین کارکنان شرکت اپل در آنجا مشغول به کار شد. علایق مشترک وازنیاک و جابز به خصوص در عرصه ی تکنولوژی باعث شد که این دو به زودی عاشق شخصیت یکدیگر شوند.

همکاری جابز و وازنیاک در ابتدا به ساخت قطعه ای به نام جعبه آبی (Blue box) منجر شد. جعبه آبی یک ابزار تکنولوژی بود که تماس های تلفنی راه دور را به صورت رایگان از طریق اپراتور AT&T میسر می ساخت. ارتباطی که البته غیرقانونی بود. این اولین همکاری جابز و وازنیاک در تاریخچه اپل بود.

جابز و وازنیاک بر روی ساخت یک بازی آرکید (Arcade) به نام بریک‌آوت (Breakout) برای شرکت آتاری (Atari) همکاری می کردند. البته در آن زمان جابز در آتاری مشغول به کار بود و وازنیاک نیز توسط شرکت اچ‌پی (HP) به کار گماشته شده بود. با این وجود جابز برای ساخت بریک‌آوت و کاهش تراشه های لازم برای ساخت دستگاه از وازنیاک کمک خواست. پروژه به انجام رسید و در حالی که کار توسط وازنیاک انجام شده بود جابز تنها مقدار اندکی از دستمزد کار را به او پرداخت کرد. میزان اصلی این دستمزد از وازنیاک پنهان شد که بعدها او این مسأله را پیش پا افتاده دانست و گفت:

احتمالاً در آن زمان جابز به پول آن احتیاج داشته و از دید من مسأله ی مهمی نیست.

ورود اولین رایانه اپل به تاریخچه شرکت اپل

اولین رایانه اپل

جابز و وازنیاک با هم در باشگاه رایانه هوم‌برو (Homebrew Computer Club) شرکت کردند. این باشگاه یک گروه کاربری رایانه بود که در سال 1975 در شهر منلو پارک (Menlo Park) ایالت کالیفرنیا (California) راه اندازی شده بود. در آنجا وازنیاک اولین ریز رایانه به نام آلتیر (Altair) از شرکت MITS را مشاهده کرد. این محصول حاصل خلاقیت مهندس بازنشسته ی نیروی هوایی آمریکا یعنی اد رابرتز (Ed Roberts) بود. محصولی که با شعار آسان سازی طراحی شده بود و همین فلسفه بعدها به محصولات اپل نیز سرایت کرد و تاریخچه اپل را تحت تأثیر خود قرار داد.

بر همین اساس وازنیاک اولین کامپیوتر خود را همراه صفحه کلید و قابلیت اتصال به یک تلویزیون معمولی (به عنوان نمایشگر) تولید کرد. بعدها این کامپیوتر اپل I (Apple I) نام گذاری شد. کامپیوتری که یک نمونه ی اولیه برای تمامی کامپیوترهای مدرن بشمار می رفت. البته هدف وازنیاک از طراحی این محصول تغییر جهان و نوشتن تاریخچه اپل نبود. هدف وی تنها این بود که به همگان نشان دهد او با امکانات محدود چه محصولاتی می تواند تولید کند.

وازنیاک در سال 2006 در مصاحبه با «رادیو عمومی ملی» (National Public Radio یا NPR) توضیح داد که:

من در آن زمان اپل I را طراحی کردم. کامپیوتری که بیشتر به یک ماشین تحریر شبیه بود و به تلویزیون وصل می شد. هدف اصلی، جهت دهی به جهان در راستای تعیین شده توسط من نبود. هدف من این بود که به اطرافیانم نشان دهم با ظرافت طبع، هوش و دانشی که داشتم توانستم چنین کامپیوتر ارزان قیمتی را تولید کنم.

جابز کامپیوتر جدید وازنیاک را دید و آن را یک ایده ی ناب پنداشت. به همین دلیل فولکس واگن خود را برای توسعه ی این محصول فروخت. وازنیاک نیز ماشین حساب مهندسی خود را فروخت. البته ماشین حساب او اندکی از ماشین حساب های امروزی گران قیمت تر بود! بدین ترتیب در اول ماه آوریل 1976 شرکت اپل کامپیوتر (Apple Computer Inc) تأسیس شد و تاریخچه اپل به صورت رسمی شروع شد. همان طور که اشاره کردیم، یکی دیگر از مؤسسان شرکت نیز که 10 درصد سهام را در اختیار داشت رونالد وین بود.

راز نام گذاری اپل

راز نام گذاری اپل

تاریخچه اپل با درک نام گذاری آن جذاب تر می شود. البته سال های بعد از نام گذاری اپل یک سری مشکلات به وجود آمد. گروه موسیقی راک بیتلز (Beatles) شرکتی تأسیس کرده بودند که نام آن اپل (Apple Corps) بود. وازنیاک در خصوص نام گذاری شرکت در سال 1984 با نشریه ی بایت (Byte) مصاحبه ای انجام داد:

استیو گاهی اوقات در باغهای میوه ی ایالت اورگن (Oregon) مشغول به کار بود. احساس می کنم دلیل ذکر نام اپل نیز به همانجا برمی گردد. در آن باغها میوه ی سیب به وفور یافت می شود. به هر صورت نام های بیشماری از طرف هردوی ما عنوان شد. پس از ذکر نام اپل دیگر اسم بهتری به ذهنمان خطور نکرد.

طبق کتاب زندگی نامه استیو جابز، نام اپل پس از بازگشت وی از یک باغ سیب به ذهنش می رسد. وی ناگهان فکر می کند که اپل جذاب و الهام بخش بوده و البته ترسناک نیست. از طرفی این نام با حرف A شروع می شود که در بیشتر جاها در ابتدای لیست قرار خواهد گرفت.

لوگوی شرکت اپل

لوگوی شرکت اپل

تئوری های دیگری نیز پشت نام گذاری شرکت وجود دارد که تاریخچه شرکت اپل را جذاب تر می کند. گفته می شود که نیوتن (Newton) اولین بار با افتادن یک سیب روی سرش به فکر قانون جاذبه افتاد. همین عامل الهام بخش جابز و وازنیاک برای نام گذاری آن بود. اولین لوگوی شرکت نیز برگرفته از همین اتفاق است. طرحی که نیوتن زیر یک درخت سیب نشسته است.

سپس شرکت یک طراحی ساده تر را در دستور کار قرار داد. یک سیب ساده و رنگی که بخشی از آن گاز زده شده بود، به عنوان لوگو انتخاب شد. همین طرح پای ایده های مرموز دیگری را به نام گذاری شرکت و تاریخچه اپل باز می کند. گفته می شود این سیب گاز زده اشاره به دانشمند رایانه و رمز نگار کامپیوتر آلن تورینگ (Alan Turing) دارد. در ژوئن سال 1954 جسد تورینگ در کنار تختش در حالی که یک سیب گاز زده آغشته به سیانور در کنار آن افتاده بود، پیدا شد. البته طبق ادعای راب جانوف (Rob Janoff) یعنی طراح لوگوی اپل، ارتباط مرگ تورینگ با لوگوی شرکت، تنها یک افسانه ی محلی است. برخی دیگر این لوگو را به داستان آدم و حوا ارتباط می دهند. داستانی که نشان می دهد اپل نمایانگر دانش است.

اپل I

اپل I

وازنیاک تمام کامپیوترهای شرکت نوپایشان را با دست تولید می کرد. از طرفی می خواست که قیمت نهایی فروش را اندکی بیش از قیمت قطعات ساخت آن تعیین کند. جابز ایده ی بهتری داشت. وی قراردادی با فروشگاه خرده فروشی بایت شاپ (Byte Shop) در شهر مانتین ویو (Mountain View) بست. طبق این قرارداد آنها باید 50 کامپیوتر را با قیمت هرکدام 500 دلار برای فروشگاه آماده می کردند. قیمتی که پس از افزودن سهم فروشگاه به 666.66 دلار می رسید. اولین قرارداد رسمی در تاریخچه اپل شکل گرفت.

مشکل اینجا بود که شرکت آتاری که جابز در آن مشغول به کار بود برای همه ی قطعات، پول نقد طلب می کرد. بانک هم از پرداخت وام به او خودداری نمود. پدر یکی از دوستان جابز پیشهاد کمک 5 هزار دلاری به او کرد که به هیچ وجه کافی نبود. بایت شاپ هم اطلاعیه ای صادر کرد که اپل I در تعداد بالا وجود ندارد و شرکت اپل منابع کافی برای تأمین سفارش ها را ندارد. به همین دلیل از تحویل سفارش ها معذور هستیم.

جابز برای تأمین قطعات لازم به شرکت کرامر الکترونیکس (Cramer Electronics) مراجعه کرد و قرارداد فروش 50 کامپیوتر را به آنها نشان داد. والتر ایزاکسون (Walter Isaacson) نویسنده ی زندگی نامه معروف استیو جابز (Steve Jobs) در این کتاب توضیح می دهد که:

استیو مدیر شرکت کرامر الکترونیکس را مجاب کرد که با پاول ترل (Paul Terrell) صاحب فروشگاه بایت شاپ تماس بگیرد و سفارش را تأیید کند.

بدین ترتیب شرکت والتر ایزاکسون تأمین قطعات لازم را بر عهده گرفت و جابز هم تعهد داد که پس از 30 روز هزینه ی آنها را پرداخت می کند. هزینه هایی که جابز برای این قرارداد متحمل شد رونالد وین (بنیان گذار سوم شرکت) را بر آن داشت که از زیر کار شانه خالی کند. بدین ترتیب وی تصمیم گرفت که از شرکت جدا شده و سهام خود را به آنها بفروشد. به این شکل بود که یکی از بنیان گذاران شرکت از تاریخچه اپل جدا شد.

پس از اتمام لحیم کاری، قطعات ساخته شده (بورد) را به فروشگاه بایت شاپ بردند. پاول ترل از دیدن این محصول شگفت زده شد چراکه او کامپیوتر کامل سفارش داده بود. مایکل موریتز در کتاب «بازگشت به پادشاهی کوچک» (Return to the Little Kingdom) در این خصوص می نویسد:

هنوز یک سری کار نهایی بر روی این محصول باقی مانده بود تا به یک کامپیوتر کامل و قابل استفاده تبدیل شود. ترل حتی نمی توانست این محصول را آزمایش کند و برای این کار باید برای هر بورد دو عدد ترانسفورماتور تهیه می کرد. از آنجایی که اپل I کیبورد و نمایشگر هم نداشت امکان ورود اطلاعات و خروجی گرفتن نیز وجود نداشت. حتی با اتصال کیبورد هم امکان ورود اطلاعات میسر نبود. برای این کار باید فردی اطلاعات را بر پایه ی کدهای BASIC وارد می کرد چراکه وازنیاک این زبان را در تراشه ی ROM فراهم نکرده بودند. بدتر از همه که این محصول جعبه (کیس) هم نداشت. محصولی زمخت شامل یک سری بورد، تراشه و قطعات الکترونیک بود.

امروزه چنین کامپیوتری را هیچ کس از شما قبول نمی کند. با این وجود جابز، پاول ترل را متقاعد کرد که این محصول را از او بپذیرد. او نیز در کمال شگفتی سفارش را تأیید کرد و هزینه را پرداخت نمود. خطری که آنها شروع کردند پاسخ داد و اپل I از آوریل 1976 تا سپتامبر 1977 حدود 200 واحد فروش کرد و تاریخچه شرکت اپل را دگرگون نمود. کمبود این محصول در بازار باعث شد که در سال 2014 در یک حراجی، کامپیوتر دست دوم اپل I با قیمت 905 هزار دلار به فروش برسد. نمونه ی مشابه این محصول نیز با نام «رپلیکا وان پلاس» (Replica 1 Plus) توسط شرکت بریل کامپیوتر (Briel Computer) با قیمت 199 دلار قابل تهیه است. البته وجود نمونه های مشابه در تاریخچه اپل به امری عادی بدل شده است.

منابع: biography , macworld , wikipedia , macworld , bamilo

نویسنده: هادی ملکی

هادی فعالیت حرفه‌ای خود را در سطح وب از سال 1390شروع کرد. در زمینه‌ سبک زندگی، دیجیتال مارکتینگ، سخنوری، آی‌تی، زبان انگلیسی و کروماکی تخصص داشته و تناسب اندام جزو علایق اصلی وی بشمار می‌رود. در این راستا کاهش وزن 35 کیلوگرم در یک سال از افتخارات او محسوب می‌شود. هادی معتقد است زبان طنز مؤثرترین زبان انتقال اطلاعات است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *