بامیلو بلاگ / خرید / بررسی و مقایسه / ترین ها / ده مورد از تاثیرگذارترین زنان تاریخ

ده مورد از تاثیرگذارترین زنان تاریخ

برای هزاران سال، انسان‌ها بر کتاب‌های تاریخ سیطره داشته‌اند. با این حال، همواره زنی دارای قدرت، ذکاوت، و نفوذ قدرت را در دنیا به دست می‌گیرد و اغلب هم به موفقیت‌های شایانی رسیده است. اجازه دهید نگاهی به ده تن از زنان مهمی بپردازیم که تاریخ تاکنون به خود دیده است. یک مورد را باید به مالالا یوسفزی دختر نوجوان افغانی اختصاص داد که مورد ضرب گلوله‌ی طالبان در سر قرار گرفت. از آن زمان تاکنون، او بی‌ خستگی برای احیای حقوق آموزش برای زنان اقدام به تاسیس کمپین‌های مختلف کرده است. او یک زن جوان الهام‌بخش است که طی زندگی‌اش به دستاوردهای زیادی رسیده است همراه با آینده‌ای روشن و تمام‌وکمال در پیش روی او که بی‌تردید وی را به یکی از تاثیرگذارترین زنان تاریخ در تمام دوران بدل می‌کند!

۱۰- کاترین دو مدیسی

کاترین دو مدیسی بین ۱۵۱۹ تا ۱۵۸۹ زندگی می‌کرد و یکی از زنان اثرگذاری قدرتمند در اروپا بود. او بخشی از خانه‌ی مدیسی از خانواده‌های بانفوذ فلورانسی بود و در سن چهارده سالگی با مرد جوانی که بعدتر پادشاه هنری اول فرانسه شد ازدواج کرد. او مادر ده فرزند بود، از جمله سه پسر که بعدها از حاکمان فرانسه شدند. طی دوران زندگی‌اش قدرت سیاسی و نفوذ بسیاری در دوران شورش و جنگ داخلی داشت. او ترغیب شد که فرزندانش را به قدرت برساند. و اینگونه تصمیم‌ها و عمل‌هایش به کل اروپا شکل داد. کاترین دو مدیسی از تاثیرگذارترین زنان تاریخ است.

۹- الانور اکویتنی

الانور اکویتنی یکی از تاثیرگذارترین زنان تاریخ، ثروتمند، قدرتمند، بانفوذ، و اشراف‌زاده‌ی اروپایی طی قرن ۱۲ بود. او در نوجوانی به یک دوشس بدل شد و با پادشاه فرانسه لویی هفتم خیلی زود ازدواج کرد. این ازدواج ۱۵ سال به طول انجامید، و تنها هفته‌ای پس از لغو ازدواج‌شان با او دومین همسرش ازدواج کرد که بعدا به پادشان هنری دوم انگلستان بدل شد. او روی هم رفته ده فرزند داشت، که سه تا از آن‌ها پادشان شدند. یکی از فرزندان وی ریچارد اول است که معمولا به ریچارد شیردل شناخته می‌شود. این زن نفوذ بسیار زیادی بر فرزندانش داشت، پس در نتیجه در زمان حیاتش بر اغلب قلمرو تحت حاکمیت فرانسه نفوذ فراوانی داشت. این تاثیرگذاری مایه تعجب و شگفتی بود خصوصا وقتی در نظر بگیریم که به زنان طی قرون وسطی نقش‌های مهم سیاسی اعطا نمی‌شد.

این مطالب را نیز بخوانید:

۱۳ واقعیت درباره فندک زیپو

تاریخچه گوگل

تاریخچه اپل : همه چیز درباره اپل

رنگین‌ترین شهرها در سرتاسر دنیا

۱۵ نکته شگفت آور برای تنهایی سفر کردن

۸- ماری کوری

 

ماری کوری یک دانشمند زاده لهستان است که بین قرن‌های ۱۹ و ۲۰ زندگی می‌کرد و خیلی زود به یکی از انقلابی‌ترین و موفق‌ترین نام‌ها در تاریخ علم بدل شد. او پیشگام کار با رادیواکتیو و اشعه‌ی ایکس بود که بدون آن‌ها جهان ما رنگ‌وروی امروزی‌اش نداشت. کار او به کشف عنصر پلونیوم منجر شد که از روی محل تولدش نامگذاری شده است. ماری کوری جایزه‌ی نوبل فیزیک و شیمی را در سال‌های ۱۹۰۳ و ۱۹۱۱ دریافت کرد. این اتفاق او را در کتب‌ تاریخی ثبت کرد. او اولین شخص و جز اولین تاثیرگذارترین زنان تاریخ بود که دو جایزه‌ی نوبل دریافت کرده است. همچنین او تنها کسی باقی ماند که جایزه‌ی نوبل را به خاطر دو رشته‌ی علمی متفاوت دریافت کرد. او عضو یک خانواده‌ی کاملا علمی با یک تبار موثق بود که پنج تن از آن‌ها جایزه‌ی نوبل را به دلایل مختلف در دوره‌های مختلف کسب کرده بودند.

۷- کلوپاترا

کلوپاترا تاثیرگذارترین زنانکلوپاترا یکی از فارعنه‌ی مصر قدیم بود که هزاران سال بین سال‌های ۶۹ تا ۳۰ پیش از میلاد زندگی کرد و به خاطر رابطه‌اش با مارک آنتونی شهرت یافت هرچند با دو برادرش هم ازدواج کرد و رابطه‌ای نیز با ژولیوس سزار داشت. او می‌بایست قلمرویش را با برادرانش و نیز با پدرش در وهله‌ی مختلف تقسیم می‌کرد و نهایتا خودش بود که اقدام به حکمرانی کرد. کلوپاترا بنا به دلایل مختلف بیرون از باقی سلسله‌ی بطلمیه‌ قرار می‌گیرد. اخلاف او یونانی بودند و ترجیح می‌دادند به یونانی سخن بگویند و نه به مصری، اما کلوپاتریا زبان مصری را هم آموخت. به‌علاوه، او تصمیم گرفت که همچون خدای ایسیس لباس بپوشد و به نظر برسد که هر چیز مطلوب در مورد زنانگی و مادرانگی را در خود متجلی می‌کرد. به همین منوال، کلوپاترا یک رهبر زن بسیار محبوب و بی‌اندازه قدرتمند بود. با این حال، نهایتا خودش تصمیم به خاتمه حیاتش گرفت. در اسطوره‌ها آمده که او کاری کرد که یک مار کبرا گازش بگیرد و با سم او باعث مرگش شود. او یکی از تاثیرگذارترین زنان تاریخ است.

۶- مادر ترزا

مادر ترزا بین سال‌های ۱۹۱۰ و ۱۹۹۷ زندگی کرد و به خاطر فعالیت‌های انسان‌دوستانه‌اش شهرت یافت و یکی از زنان تاثرگذار است. او در سال ۱۹۵۰ مجموعه‌ای از بنیادهای خیریه را تاسیس کرد که کمک‌های شایانی به مردم بی‌خانمان‌، یتیم‌ها، و کودکان نیازمند می‌کردند و حامی بیماران و انواع و اقسام آدم‌های محروم و رنج‌دیده بودند. او ۱۸ سال پیش از مرگش جایزه‌ی نوبل را به رغم انتقادهایی به وضعیت نوانخانه‌ها و مهمان‌سراهایش دریافت کرد. تا زمان مرگش در جهت مسیری عمل کرد که به یک قدیس بدل شد. باید یک معجزه‌ی دیگر از مادر ترزا را به زبان آورد تا به طور کامل مقدس پنداشته شود.

۵- مارگرت تاچر

اولین نخست وزیر زن انگلستان به مدت ۱۱ سال در این نقش ایفای مسئولیت کرد و تمام سال‌های دهه‌ی نود را به خود اختصاص داد. او طولانی‌ترین مدت خدمت در نقش نخست وزیر را در تاریخ این کشور به نام خود ثبت کرده است تا آنجا که باعث شد حزب محافظه‌کار به مدت ۱۵ سال بر سر کار باشد. تاچر به بانوی آهنین شهرت یافت. گفته شده که یک زن رهبر بسیار قاطع بوده است. به لطف سیاست‌های او که بر کاهش بی‌کاری، افزایش شرکت‌های خصوصی، و کاهش اثر اتحادیه‌های کارگری بودند، اوضاع سیاسی،‌اجتماعی و اقتصادی انگلستان کاملا عوض شد. برخی از مناقشه‌برانگیزترین عمل‌هایش بستن معادن زغال‌سنگ در ولز و شمال انگلیستان، و نیز جنگ فالکلند بود که مورد آخر نشان می‌داد قدرت و نفوذش به سرتاسر گوشه‌وکنار سیاره رسیده است. او یکی از تاثیرگذارترین زنان تاریخ در حوزه ی سیاست است.

۴- ملکه الیزابت اول

ملکه الیزابت اول دختر پادشاه هنری هشتم و ان بولین بود. او آخرین سلطنت‌طلب تودوری بود که در فاصله‌ی سال‌های ۱۵۵۸ تا ۱۶۰۳ حکمرانی می‌کرد. دو جانشین وی پادشاه ادوارد ششم و ملکه ماری اول بودند که برای او حکم دو نیمه‌ی یک سیب را داشتند چراکه فرزندان پادشان هنری هشتم هم بودند. ملکه الیزابت اول هرگز ازدواج نکرد و هیچ بچه‌ای نداشت. در واقع، مشهور است که او تا آخر امر باکره بود. به همین خاطر وی به ملکه باکره شهرت دارد. از آنجا که ملکه الیزابت ازدواج نکرد و پیوندهای سیاسی با هیچ کشوری نداشت، یک زن مستقل محسوب می‌ِشد که می‌توانست تصمیمات خاص خودش را بگیرد و کشور را در جهت مد نظرش جلو ببرد. در واقع، اولین گام به‌عنوان یک زن انتقال کشور به یک وضعیتی پروتستان بود. او در دوران بسیار مهمی در تاریخ انگلستان قدرت را در دست داشت. او وقتی یک ملکه بود که انگلستان ناوگان دریایی اسپانیا را شکست داد، وقتی سر والتر رالی آمریکا را کشف کرد، و وقتی ویلیام شکسپیر آثار مشهورش را به رشته‌ی تحریر درآورد. نمی‌توان اثرگذاری بی‌اندازه‌ی وی بر سرتاسر جهان را نادیده گرفت. ملکه الیزابت نیز در لیست تاثیرگذارترین زنان تاریخ جای دارد.

۳- اوپرا وینفری

بدون ذره‌ای تردید، اوپرا وینفری یکی از قدرتمندترین زنان در جهان مدرن امروز است اگر نه برای همه‌ی دوران‌ها. این نکته وقتی بیش از پیش مایه‌ی شگفتی می‌شود که دریابید او در ناز و نعمت به دنیا نیامد بلکه در فقر و محرومیت متولد شد و به عنوان یک کودک مورد سواستفاده‌های جنسی قرار گرفت. او در نوجوانی شغلی را در یک ایستگاه رادیویی اختیار کرد و از آنجا امپراطوری رسانه‌ای خودش را رشد داد. امروزه، اوپرا میزبان اصلی نمایش تلویزیونی خودش است. نمایش اوپراه وینفری، شبکه مدیریتی اوپرا وینفری، مالکیت بر محصولات هارپو، امتیاز مجله‌ی او، و فعالیت‌های خیرخواهانه بخشی از برنامه‌ها و کارهای او هستند. پرزیدنت اوباما مدال آزادی را از طرف کاخ ریاست جمهوری به او اعطا کرد که یکی از بالاترین تجلیل‌هایی است که امکان دارد از یک شهروند آمریکا صورت بگیرد. هرچند این تقدیر تنها مایه‌ی افتخار او نیست. اوپرا وینفری در قرن بیستم ثروتمندترین زن آفریقایی‌ـ‌آمریکایی هم به حساب می‌آید. موفقیت خانم وینفری حیرت‌آنگیز است. واقعیت تاثیرگذاری او بر زندگی میلیون‌ها نفر از مردم به معنای آن است که او در سطوح بالای قدرت و نفوذ اجتماعی قرار دارد. اپرا یکی از زنان تاثیرگذار در حوزه ی رسانه است.

۲- الانور روزولت

روزولت تاثیرگذارترین زنان

الانور روزولت همسر رئیس جمهور سابق آمریکا فرانکلین دی روزولت بود که وی را به طولانی‌ترین بانوی اول آمریکا بدل کرد. او یکی از تاثیرگذارترین زنان تاریخ آمریکا است. حین مشغولیت همسرش در سیاست، او نقش بسیار فعالی در سیاست جهانی داشت که تاکنون از باقی همسران رئیس جمهورها نشنیده‌ایم. او از طرف خودش اقدام به سخنرانی‌ می‌کرد، و در چندین وهله علنا اعلام کرد که با سیاست‌های همسرش توافقی ندارد. الانور روزولت پس از مرگ فرانکلین دی روزولت همچنان به پیشه‌ی تاثیرگذارش به شیوه‌ی خاص خودش ادامه داد. او عمیقا با فعالیت‌های سازمان ملل مشغولیت پیدا کرد و به نماینده آمریکا در زمینه‌ی حقوق بشر در این سازمان بدل شد. او در معرفی اعلامیه‌ی همگانی حقوق بشر نقشی مهم بازی کرد. این اعلامیه نه تنها در زمان انتشارش بر زندگی مردم تاثیر گذاشت بلکه هنوز هم به زندگی‌های هر شخص در هر جای جهان شکل می‌دهد.

۱- ملکه ویکتوریا رتبه اول تاثیرگذارترین زنان تاریخ دنیا

تاثیرگذارترین زنان ملکه ویکتوریا

ملکه ویکتوریا طولانی‌ترین حاکم انگلستان در تاریخ است  و این جایگاه را برای ۶۳ سال و ۷ ماه حفظ کرده است. حاکمیت او از ۱۸۳۷ تا ۱۹۰۱ به طول انجامید و از نظر اجتماعی‌سیاسی به دوران ویکتوریایی شهرت یافت. در این دوران هم انقلابی باورنکردنی اتفاق افتاد و هم شاهد رشد سیاسی، توسعه صنعتی، اکتشافات علمی، و افزایش قدرت این کشور بودیم. قابل‌تصور نیست که قدرت و نفوذ ملکه ویکتوریا چطور به باقی جهان هم نفوذ کرد. امپراطوری بریتانیا از کانادا تا استرالیا و تا دوردست‌ها هم کشیده می‌شد. این بزرگترین و قدرتمندترین امپراطوری در جهان بود و ملکه ویکتوریا بر صدها میلیون نفر از مردم حکومت می‌کرد. روشن است که نه تنها دوران زمامداری او بسیار به طول انجامید بلکه همچنین یک ملکه بسیار قدرتمند بود که به سرتاسر جهان تا به امروز شکل داده است. ملکه ویکتوریا در فهرست تاثیرگذارترین زنان تاریخ در مرتبه ی اول قرار دارد.

نویسنده: نیما پارسه

۲ دیدگاه ها

  1. قیمت یخچال ال جی

    سلام و سپاس فراوان از اشتراک گذاری خوبتون
    به امید موفقیت های روز افزون.

  2. لوله خرطومی هوا

    درود بر شما مطلب جالبی بود ممنون از اشتراک گذاریتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *