بیوگرافی کریستین دیور
بامیلو بلاگ / سبک زندگی / بیوگرافی / بیوگرافی کریستین دیور : از استادی سن لوران تا زنان گل‌گون

بیوگرافی کریستین دیور : از استادی سن لوران تا زنان گل‌گون

کریستین دیور یکی از طراحان مشهور فرانسوی مد و پوشاک بود. وی پس از جنگ جهانی دوم تأثیر شگرفی بر دنیای مد گذاشت. شاید هنگامی که صحبت از طراحی مد به میان بیاید کریستین دیور یکی از نامهایی است که بلافاصله به ذهن خطور می کند. بدون شک شرکتی که این فرد بنا نهاد تا مدت های مدید در عرصه ی مد حضور پر رنگی خواهد داشت.

خلاصه

کریستین دیور

کریستین دیور در سال 1905 میلادی در شمال فرانسه دیده به جهان گشود. آوازه ی طراحی های او پس از جنگ جهانی دوم در تمام جهان پیچید. تمرکز کریستین دیور بیشتر بر طراحی زنان بود. شاید بتوان موفقیت بی نظیر این چهره را مرهون دو مقوله دانست. ابتدا طراحی و ذوق بی نظیر او در زمینه مد که بانی تحولی عظیم بود. از طرفی استعداد بی چون و چرای دیور در عرصه ی تجارت وی را به یک نماد موفقیت بدل ساخته است.

اکنون تولیدات شرکت دیور توسط افراد مشهور و خانواده های سلطنتی مورد استفاده قرار می گیرد. کریستین دیور در سال 1957 میلادی در ایتالیا در حالی که 52 سال سن داشت دار فانی را وداع گفت. با این وجود شرکتی که پایه های آن توسط او بنا نهاده شد اکنون نیز با صلابت در دنیای مد پیشتازی می کند.

حیات ابتدایی کریستین دیور

کریستین دیور جوان

کریستین دیور (Christian Dior) در 21 ژانویه 1905 میلادی (1 بهمن 1283 شمسی) در گرانویل (Granville) یک شهر ساحلی در شمال فرانسه به دنیا آمد. وی دومین فرزند از 5 فرزند الکساندر لویی موریس دیور (Alexandre Louis Maurice Dior) بود. موریس دیور به همراه همسرش ایزابل کاردامونه (Isabelle Cardamone) صاحب یک کارخانه ی موفق تولید کود بودند.

هنگامی که کریستین هنوز یک پسربچه بود و 10 سال سن داشت خانواده ی او به پاریس نقل مکان کردند. بدین ترتیب دوران جوانی دیور در پاریس سپری شد. گرچه وی به هنر احساس خاصی داشت و رؤیای او طراحی بود اما همه چیز بر وفق مراد پیش نرفت. کریستین دیور به اصرار پدر، در رشته ی علوم سیاسی مشغول به تحصیل شد. پدرش در این رؤیا به سر می برد که سرانجام پسرش را در هیئت یک دیپلمات مشاهده کند.

پایان تحصیلات و فعالیتی متفاوت

نمایشگاه کریستین دیور

دیور در سال 1928 در رشته ی علوم سیاسی فارغ التحصیل شد. سپس با پولی که پدرش به وی قرض داده بود یک نمایشگاه هنری راه اندازی کرد. البته پدرش برای دادن این پول شرایطی نیز وضع کرد. دیور قبول کرده بود که نام خانواده بر روی سردر نمایشگاه وجود نداشته باشد. در مدت کوتاهی که این نمایشگاه فعالیت می کرد میزبان آثار افراد صاحب نامی شد. از جمله ی این افراد می توان به ژرژ براک (Georges Braque)، پابلو پیکاسو (Pablo Picasso)، ژان کوکتو (Jean Cocteau) و ماکس ژاکوب (Max Jacob) اشاره کرد.

وی در سال 1931 میلادی (1310 شمسی) مجبور به تعطیلی نمایشگاه خود شد. برادر بزرگتر او و همچنین مادرش از دنیا رفتند. تجارت پدرش نیز با سقوط چشم گیری روبرو شد. بدین ترتیب این سال با بد یمنی برای کریستین دیور پایان یافت.

شروع کار در عرصه مد

 

پس از تعطیلی نمایشگاه با فروش طرح های اولیه خود در زمینه ی مد دوباره از نو آغاز کرد. سال 1935 در نشریه ی فیگارو ایلوستر (Figaro Illustré)، یکی از انتشارات روزنامه ی معروف فیگارو به عنوان تصویرساز شروع به کار کرد. چند سال بعد و در سال 1938 رابرت پیگوت (Robert Piguet) وی را به عنوان دستیار طراح در شرکت خود استخدام کرد. با این وجود هنگام شعله ور شدن آتش جنگ جهانی دوم کریستین دیور در هیئت افسر برای ارتش فرانسه شروع به خدمت کرد.

پس از شکست فرانسه از آلمان، دیور به پاریس بازگشت. این بازگشت او به استخدام توسط طراح مد لوسیه لیلانگ (Lucien Lelong) منتهی شد. طی سالهای باقی مانده ی جنگ، شرکت لیلانگ سیاست تجاری خود را پیش گرفت. بدین ترتب که برای هردوی زن های فرانسه و نازی لباس طراحی می کرد. در همین زمان خواهر کوچکتر کریستین یعنی کاترین (Catherine) برای نیروهای مقاومت فرانسه می جنگید. کاترین در نهایت دستگیر شد اما جان سالم به در برد. وی در نهایت آزادی خود را در سال 1945 به دست آورد.

اوج گرفتن تجارت

اولین طراحی کریستین دیور

در سال 1946 مارسل بوساک (Marcel Boussac) ثروتمندترین فرد فرانسه لقب داشت. وی از کریستین دیور دعوت کرد تا برای خانه ی مد فیلیپ ات گستون (Philippe et Gaston) شروع به طراحی کند. این خانه ی مد در سال 1925 افتتاح شده بود. دیور این درخواست را نپذیرفت. وی تمایل داشت که یک خانه ی مد جدید افتتاح نماید و آن را رونق ببخشد.

کریستین دیور در 8 دسامبر 1946 (17 آذر 1325) با حمایت بوساک خانه ی مد خود را افتتاح نمود. اولین خط تولید او نیز کورول (Corolle) عنوان داشت. کورول یک واژه ی گیاه شناسی به معنای «جام گل» یا «طوقه ای از گلبرگ» است. چندی بعد عبارت «ظاهر جدید» (New Look) توسط کارمل اسنو (Carmel Snow) سردبیر نشریه ی مد هارپرز بازار (Harper’s Bazaar) برای این خط تولید ابداع شد. طراحی دیور به نسبت طرح های سال های انتهایی جنگ جهانی بسیار جذاب تر بود. وی نماد ابداع و نوآوری در آن زمان بشمار می رفت. در یکی از نقل قول هایی که به دیور منتسب است می خوانیم:

من زنان گل‌گون را طراحی کرده ام.

مقصود او ابداع در طرح های گل دار برای اولین بار در لباس زنان است.

طراحی های دیور البته مخالفانی نیز داشت. برخی زنان پوشیدگی بیش از حد بدن (بخصوص بخش ساق پا) را برنمی تابیدند. در آن زمان طراحی دیگر شرکت ها به خاطر نوع استفاده از الیاف و پارچه ها همیشه تحت تأثیر کمبود های ناشی از جنگ بود. به همین جهت عده ای پارچه ی بسیار زیاد برای طراحی لباس ها را نوعی افراط می خواندند. با این وجود مخالفان دیور پس از اتمام قحطی و مشکلات ناشی از جنگ به این مسائل پایان دادند.

New Look مد زنانه را متحول کرد و پاریس را به مرکز مد جهان پس از جنگ جهانی دوم بدل ساخت.

سکانس پایانی

 

در سال 1957 عکس او بر روی مجله ی تایم (Time) به عنوان یکی از افراد تأثیرگذار جهان مد به چاپ رسید. چند ماه بعد از این جریان کریستین دیور پاریس را به قصد تعطیلات به مقصد مونته کاتینی (Montecatini) ایتالیا ترک کرد. در همان جا و در 23 اکتبر 1957 (1 آبان 1336) با سومین سکته ی قلبی و در سن 52 سالگی جان به جان آفرین تسلیم نمود. مرگ او البته هنوز در هاله ای از ابهام قرار دارد و به صورت قطعی مشخص نشده است.

در زمان مرگ او خانه ی مد دیور بیش از 20 میلیون دلار به صورت سالانه درآمد داشت. و این گونه بود که عشق و علاقه بر همه چیز پیروز گشت. کریستین دیور با تمام مشکلات و ناملایمات جنگید. وی ثابت کرد که در صورت عشق به یک کار می توان همه ی مشکلات را کنار زد. این نام و آوازه را نمی توان اتفاقی دانست چراکه موفقیت اتفاقی نیست.

 

منابع: biography

نویسنده: هادی ملکی

هادی فعالیت حرفه‌ای خود را در سطح وب از سال 1390شروع کرد. در زمینه‌ سبک زندگی، دیجیتال مارکتینگ، سخنوری، آی‌تی، زبان انگلیسی و کروماکی تخصص داشته و تناسب اندام جزو علایق اصلی وی بشمار می‌رود. در این راستا کاهش وزن 35 کیلوگرم در یک سال از افتخارات او محسوب می‌شود. هادی معتقد است زبان طنز مؤثرترین زبان انتقال اطلاعات است.

یک دیدگاه

  1. مطلب بسیار خوبی بود.ممنون .اگر علاقه دارید
    در نتایج جست و جو بهتر دیده
    شوید حتما به وبسایت ما سر بزنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *