بیوگرافی ژان پل گوتیه
بامیلو بلاگ / سبک زندگی / بیوگرافی / بیوگرافی ژان پل گوتیه : پله پله تا بالاترین سطح دنیای مد

بیوگرافی ژان پل گوتیه : پله پله تا بالاترین سطح دنیای مد

ژان پل گوتیه طراح مد فرانسوی است که به دلیل طرح های تأثیرگذارش شناخته شده است. یکی از این طرح های معروف سوتین مخروطی شکلی بود که در سال 1990 برای خواننده معروف آمریکایی مدونا طراحی کرد. وی سبک پوشش قرن بیستم را به طور کلی تحت تأثیر قرار داد. گوتیه مانند انگشت شماری از طراحان مد در جریان مد حرکت نکرد بلکه جریان سازی نمود.

این را هم بخوانید: بیوگرافی برند های پایتخت مد پاریس

بیوگرافی ایو سن لوران

بیوگرافی کوکو شانل

بیوگرافی لویی ویتون

بیوگرافی کریستین دیور

بیوگرافی کریستین لوبوتین

نیم نگاه

ژان پل گوتیه (Jean Paul Gaultier) طراح مد فرانسوی است که در 24 آوریل 1952 (4 اردیبهشت 1331) در آخکویی (Arcueil) فرانسه دیده به جهان گشود. البته خود گوتیه اخیراً در یک مصاحبه تلفظ نام خود را «ژان پل گولتیه» عنوان کرد. با این وجود تلفظ نام او در زبان فرانسوی و نزد فرانسوی ها «ژان پل گوتیه» است. در ابتدا به خانه مد پیر کاردین (Pierre Cardin) ملحق شد. در ادامه به خانه های مد ژاک استرل (Jacques Esterel) و پاتو (Patou) پیوست. اولین مجموعه گوتیه نیز در سال 1976 طراحی شد. این در حالی است که او خانه مد خود را تا سال 1982 به صورت رسمی دایر نکرد.

سبک گوتیه دنیای مد همیشگی و بی تحرک را به چالش کشید. نام او در سال 1990 برای ساخت لباس مشهور مدونا (سوتین مخروطی شکل) بیش از پیش بر سر زبان ها افتاد. سال 2003 به عنوان طراح ارشد شرکت اِرمِس (Hermes) شروع به کار کرد و تا 2011 در این سمت باقی ماند. شرکت نوشابه سازی دایِت کُوک (Diet Coke) در سال 2012 او را به سمت مدیر نوآوری خود برگزید.

ابتدای زندگی

ژان پل گوتیه جوان

ژان پل گوتیه تنها فرزند پدر حسابدار و مادر صندوقدار خود بود. وی در همان ابتدای کودکی علاقه خود را به دنیای مد آشکار ساخت. گوتیه بیشتر دوران کودکی خود را با مادربزرگ مادری خود سپری کرد. کمد لباس مادربزرگ الهام بخش او برای شروع مسیری طولانی بود. کرست (شکم بند) های مادربزرگ و شیوه طراحی آنها گوتیه را مسحور خود کرد. وی حتی یک بار برای خرس عروسکی خود یک سوتین درست کرده بود. هنرهای دستی که او در این دوران می ساخت بعدها در نمایشگاهی در معرض دید عموم قرار گرفت.

ژان پل گوتیه در سن 13 سالگی برای مادر و مادربزرگ خود طراحی می کرد. به مجله های مد علاقه داشت و آخرین کار طراحان آن دوره را دنبال می نمود. از همین رو مانند طراحان حرفه ای، او نیز شروع به ساخت مجموعه خود کرد. وی نمونه های اولیه خود را برای طراحان پاریسی ارسال می کرد. این گونه بود که در تولد 18 سالگی نزد پیر کاردین شروع به کار کرد. اولین تجربه رسمی گوتیه در این برهه زمانی رقم خورد.

گوتیه در سال 1970 به عنوان دستیار نزد پیر کاردین شروع به کار کرد. سپس در همین سال پیش طراح مد ژان پاتو (Jean Patou) رفت. در همین اوقات رزومه کاری و نفوذ او در دنیای مد با کار برای ایو سن لوران (Yves Saint Laurent) بیش از پیش قدرت گرفت. گوتیه در نهایت (قبل از اینکه در فیلیپین به عنوان طراح شروع به کار کند) نزد کاردین بازگشت.

دوران فروغ ژان پل گوتیه

نوشابه رژیمی ژان پل گوتیه

گوتیه در سال 1976 نام تجاری خود را راه اندازی کرد و اولین نمایش را نیز در پاریس به اجرا گذاشت. او با کمک فرانسیس منوژ (Francis Menuge) به عنوان دستیار خود کارش را شروع کرد. نام تجاری ژان پل گوتیه (Jean Paul Gaultier) برای کسب و کار جدید برگزیده شد و شروع تجارتی بزرگ رقم خورد. بعدها با سرمایه گذاری شرکت ژاپنی پوشاک کاشیاما (Kashiyama) بال های خود را به سوی موفقیت گشود. به زودی نام گوتیه بر سر زبان ها افتاد. وی مفهوم جنس (مردانه و زنانه) را رها کرد و بر روی مد خیابانی و فرهنگ پانک (Punk) تمرکز نمود.

اولین طرح او برای بانوان ترکیب یک کت چرمی زمخت، دامن کرینولین (Crinoline) و کفش های کتانی بود. وی لباسهای زیر را برای استفاده در طراحی لباسهای اصلی به کار برد. اولین طرح او در این زمینه لباسهای کرست مانند بودند که در سال 1983 معرفی شد. 2 سال بعد لباس های دامنی شکل خود را برای آقایان طراحی کرد.

این گونه بود که او مفهوم جنسیت را در طراحی لباس به چالش کشید. گوتیه بیشتر اوقات دامن اسکاتلندی و ژاکت راه راه ساخت شرکت خود را می پوشید. چندی نگذشت که گوتیه به یکی از شخصیت های برجسته دنیای مد بدل گشت.

اعتبار  بین المللی

ژان پل گوتیه در سال 1990 متحمل یک فقدان روحی و کاری بزرگ شد. همکار و دوست صمیمی او فرانسیس منوژ در این سال بر اثر بیماری ایدز جان خود را از دست داد. البته این مسأله روند رو به رشد گوتیه را متوقف نکرد. در همان سال او یکی از معروف ترین لباسهای خود را برای خواننده معروف آمریکایی مدونا (Madonna) طراحی کرد. این لباس شامل یک سوتین مخروطی شکل بود که مدونا طی تور جهانی بلوند امبشن (Blond Ambition) خود بر تن کرد.

گوتیه چند سال بعد اولین خط تولید عطر خود را راه اندازی کرد و اولین سریال تلویزیونی را نیز تحت عنوان یوروترَش (Eurotrash) ارائه نمود. او همچنین خلاقیت خود را برای طراحی لباس برخی فیلم های قدرتمند نیز به کار گرفت. شهر کودکان گمشده (The City of Lost Children) در سال 1995 و عنصر پنجم (The Fifth Element) در سال 1997 با هنرنمایی بروس ویلیس (Bruce Willis) و میلا یُوُویچ (Milla Jovovich) از جمله این فیلم ها هستند. در سال 1997 نیز گوتیه اولین خط تولید دوخت سفارشی (Haute couture) خود را راه اندازی کرد.

سال های اخیر زندگی

طراحی ژان پل گوتیه

با اینکه آن احساس سرکشی دوران جوانی کم کم فروکش کرد اما ژان پل گوتیه برای همیشه نوآوری و خلاقیت خود را بر پیکر دنیای مد حک کرد. او در سال 1999 با خانه مد فرانسوی ارمس شراکت داشت. گوتیه حدود 45 درصد سهام خود را از این شرکت به فروش رساند. وی همچنین به عنوان مدیر هنری این شرکت در خط تولید بانوان فعالیت می کرد.

او با افزودن چندین مدل عطر و رایحه جدید و همچنین راه اندازی خط تولید لباس کودکان تجارت خود را بیش از پیش توسعه داد. طرح های گوتیه مورد علاقه ی بسیاری هنرمندان از جمله نائومی واتس (Naomi Watts)، ماریون کوتیار (Marion Cotillard) و نیکل کیدمن (Nicole Kidman) است. نیکل کیدمن در سال 2003 برای دریافت بهترین جایزه زن اسکار یکی از کارهای این طراح را بر تن کرد. ماریون کوتیار نیز برای دریافت جایزه اسکار خود در سال 2008 یکی از طراحی های گوتیه را پوشید.

گوتیه در پشت صحنه فیلم های دیگری نیز به عنوان طراح لباس ایفای نقش کرده است. لباس خواننده استرالیایی کایلی مینوگ (Kylie Minogue) برای ایکس تور (X Tour) او در سال 2008 توسط گوتیه طراحی شده بود. طراحی لباس کارگردان اسپانیایی پدرو آلمودوار (Pedro Almodóvar) برای فیلم های تربیت بد (Bad Education) سال 2004 و پوستی که در آن زندگی می کنم (The Skin I Live) سال 2011 نیز در رزومه کاری گوتیه دیده می شود.

فروش شرکت

طراحی ژان پل گوتیه

در سال 2011 پیوند گوتیه با شرکت ارمس قطع شد. در ماه می این سال شرکت اسپانیایی عطر و پوشاک پوچ (Puig) 60 درصد سهام گوتیه را خریداری کرد. او در مصاحبه ای در این خصوص با مجله مد WWD گفت:

فروش سهام شرکت برای من بسیار هیجان انگیز بود. آنها گوتیه را برای نام گوتیه خریداری می کردند. پوچ قصد تغییر شرکت را به چیز دیگری نداشت و مسیر گوتیه به همین شکل ادامه پیدا می کرد.

منبع: biography

نویسنده: هادی ملکی

هادی فعالیت حرفه‌ای خود را در سطح وب از سال 1390شروع کرد. در زمینه‌ سبک زندگی، دیجیتال مارکتینگ، سخنوری، آی‌تی، زبان انگلیسی و کروماکی تخصص داشته و تناسب اندام جزو علایق اصلی وی بشمار می‌رود. در این راستا کاهش وزن 35 کیلوگرم در یک سال از افتخارات او محسوب می‌شود. هادی معتقد است زبان طنز مؤثرترین زبان انتقال اطلاعات است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *