بیوگرافی پیر کاردین
بامیلو بلاگ / سبک زندگی / بیوگرافی / بیوگرافی پیر کاردین : از طراحی مد تا ساخت همه چیز و فرا تر از آن

بیوگرافی پیر کاردین : از طراحی مد تا ساخت همه چیز و فرا تر از آن

پیر کاردین طراح مد فرانسوی زاده ایتالیاست. وی بیشتر به دلیل ابداع اشکال هندسی در طراحی های خود مشهور است. در دهه 1960 مجموعه عصر فضا شامل پیراهن های زرهی، عینک ایمنی و کلاه خود را معرفی کرد. پیر کاردین در ابتدای دهه 1970 به دنیای تجارت اتومبیل و طراحی داخلی آنها وارد شد. هتل و رستوران های زنجیره ای ماکسیمس نیز متعلق به اوست.

این را هم بخوانید: بیوگرافی برند های پایتخت مد پاریس

بیوگرافی ایو سن لوران : از عروسک های کاغذی تا نامی ماندگار در دنیای مد

بیوگرافی کوکو شانل :از پرورشگاه تا اسطوره طراح های زن و دنیای مد

بیوگرافی کریستین دیور : از استادی سن لوران تا زنان گل‌گون

بیوگرافی لویی ویتون : از فرش بی مهری به عرش امپراتوری

بیوگرافی کریستین لوبوتین : مخترع کفش های پاشنه بلند با کفی قرمز

پیش زمینه

پیر کاردین جوان

طراح مد پیِر کاردین (Pierre Cardin) (به فرانسوی پیِغ کاغدو) در 2 جولای 1922 (10 تیر 1301 شمسی) از والدینی فرانسوی در کومونه (معادل «شهر» در ایتالیا) سان بیاجو دی کالالتا (San Biagio di Callalta) واقع در کشور ایتالیا دیده به جهان گشود. کاردین در همان ابتدا به دنیای مد علاقه مند بود. وی حرفه خود را با کار در یک خیاطی در شهر ویشی (Vichy) فرانسه آغاز کرد. در اینجا بود که سنگ بنای یکی از موفق ترین طراحان مد قرن بیستم کار گذاشته شد.

شروع فعالیت حرفه ای

پیر کاردین

 

پیر کاردین در سال 1945 و در انتهای جنگ جهانی دوم به فرانسه سفر کرد. 5 سال اول زندگی او در پاریس مقداری متزلزل بود. وی بی وقفه از یک شغل به شغل دیگر جابجا می شد. مسیر او در انتها به خانه مد پاکین (Paquin) رسید. این خانه مد توسط طراح مد معروف فرانسوی ژان پاکین (Jeanne Paquin) بنا شده بود. کاردین در همان سال به یک بوتیک در خانه مد اسکیاپارلی (Schiaperelli) منتقل شد.

در سال 1945 با کارگردان معروف فرانسوی ژان کوکتو (Jean Cocteau) آشنا شد. کوکتو او را برای طراحی لباسهای انیمیشن دیو و دلبر (La belle et la bête) نسخه سال 1945 استخدام کرد. پیر کاردین در همان سال در خانه مد کریستین دیور (Christian Dior) که به تازگی افتتاح شده بود مشغول به کار شد.

کاردین در طراحی خط تولید «ظاهر جدید» (New Look) کمک فراوانی به دیور کرد. این مجموعه تأکید بیشتری بر زنانگی لباسهای زنان پس از جنگ جهانی دوم داشت. زنان در جنگ جهانی متحمل رنج های فراوانی شده بودند. در آن زمان کاردین به این سمت گرایش داشت. جالب است که وی اکنون بیشتر در سمت مخالف این ماجرا شناخته می شود. دنیای مد طراحی های کاردین را به گونه ای می بیند که نقش کاملاً برعکس آن زمان را اجرا می کند. طرح های دو وجهی، هندسی و به گونه ای بی توجه به لطافت و حساسیت خانمها، کاردین را هدف چنین قضاوتی قرار داده است.

راه اندازی کسب و کار پیر کاردین

پیراهن حبابی پیر کاردین

کاردین در سال 1950 شرکت دیور را به قصد راه اندازی شرکت مستقل خود ترک کرد. او کار خود را با طراحی لباس برای صحنه های نمایش شروع کرد. پس از مدتی این رویه تغییر کرد و او مشتریان حقیقی و ثابت خود را پیدا نمود. کریستین دیور مراتب تبریک خود را به مناسبت موفقیت جدید برای کاردین فرستاد. همچنین تعدادی از مشتریانش را هم به عنوان هدیه به شرکت او معرفی می کرد.

کاردین روزهای ابتدای شرکت خود را این گونه تشریح می کند:

من با 20 نفر کارم را شروع کردم. موفقیت بلافاصله خود را نشان داد.

پیر کاردین در سال 1953 اولین لباس زنانه خود را روانه بازار کرد. بدین ترتیب او عضوی از انجمن چمبر سیندیکیل (Chambre Syndicale) شد. این انجمن مخصوص طراحان حرفه ای و سطح بالا در فرانسه است. در سال 1954 وی اولین بوتیک زنانه خود را با عنوان حوا (Eve) راه اندازی کرد. در همان سال طراحی حبابی (bubble) او یک موفقیت بین المللی کسب کرد. این طرح هنوز هم طرفداران خاص خود را دارد. اطراف کمر این پیراهن ها باریک است. سپس به سمت پایین گشاد می شود و انتهای آن نیز دوباره جمع می گردد. بدین صورت شکل یک حباب را تداعی می کند. (تصویر بالا)

دیری نپایید که کاردین به ورای مرزهای فرانسه فکر می کرد. در سال 1957 بازدیدی از کشور ژاپن داشت. این گونه بود که اولین طراح غربی لقب گرفت که به فکر توسعه دنیای مد در کشورهای شرقی است. وی در ژاپن فرصت های شغلی را در زمینه مد و لباس جستجو کرد. کاردین در یک دانشکده مد ژاپنی به عنوان استاد افتخاری شروع به تدریس کرد. پیر کاردین به مدت یک ماه اصول برش سه بعدی را به دانشجویان آنجا تدریس کرد. در همین سال یعنی 1957 اولین بوتیک مردانه خود را در پاریس با نام آدم (Adam) افتتاح نمود.

سنت شکنی به سبک کاردین

لباس اسلامی پیر کاردین

در سال 1959 او از انجمن چمبر سیندیکیل اخراج شد. این انجمن همان طور که اشاره شد مخصوص طراحان سطح بالاست. طرح های اعضای این انجمن تنها باید در دسترس افراد خاص و مشتریان سطح بالا قرار بگیرد. این تجارت را «Haute couture» به معنای «دوخت سفارشی» یا «مد سطح بالا» می نامند. ظاهراً کاردین این نوع تجارت را خطری برای پیشرفت شغلی خود می دانست. به همین خاطر از قوانین انجمن تخطی کرد و آنها نیز پیر کاردین را از مجموعه اخراج کردند. روایت دیگری هم از این ماجرا وجود دارد. ظاهراً کاردین از ممنوعیت پوشش مطبوعاتی خود گلایه مند بوده و از انجمن استعفا داده است.

این را هم بخوانید: اوت کوتور (مد سطح بالا)

اوت کوتور (مد سطح بالا) : بالاترین سطح هنر یک خیاط و طراح مبتکر

دلیل این ماجرا هرچه بود این اولین بار بود که یک طراح سطح بالا برای مردم عادی لباس طراحی می کرد. این گونه بود که مدل تجارت کاردین رویه جدیدی پیدا نمود. این مدل تجارت رسوم سنتی و قدیمی دنیای مد فرانسه را نادیده گرفت. به جای آن بر اصول سودآوری بیشتر تمرکز کرد. کاردین در این خصوص می گوید:

همه این ها کار من است. من به سبک و سیاق خودم حرکت می کنم و حتی آب معدنی خودم را دارم. اگر لازم باشد دنیای عطر و ساردین هم از دست من در امان نیست. در طول دوران جنگ بیش از هر نوع عطری بوی ساردین به مشام من می خورد. اگر کسی درخواست ساخت دستمال توالت هم از من داشته باشد، درخواست او را اجابت می کنم.

البته چندی نگذشت که کاردین به این انجمن بازگردانده شد.

امپراتوری مد پیر کاردین

طراحی پیر کاردین

روند متوالی موفقیت های پیر کاردین در دهه 1960 رقم خورد. در ابتدای این دهه وی طراحی های جدیدی بر مبنای اصول علمی انجام داد. از این ایده ها با عنوان «طرح عصر فضا» (Space Age look) یاد می شود. همان طور که سال ها پیش ژاپنی ها تحت تأثیر طراحی کاردین قرار گرفته بودند هنوز هم برخی طراحان ژاپنی به شدت دنباله رو مکتب آینده نگر او هستند.

موفقیت بعدی او در این دهه به سال 1966 بازمی گردد. وی تمام 3 قلوهای پاریس را برای مدل شدن در طرح جدید خود جمع آوری کرد. اولین خط تولید کودکان خود را راه اندازی نمود. سبک جدید مردانه و روزمره کاردین در این سال ها نیز تأثیر فراوانی روی پوشاک مردانه بریتانیا و آمریکا گذاشت.

طی دهه های بعد خانه مد پیر کاردین به یک امپراتوری در دنیای مد بدل گشت. طرح های متنوع او همگی حامل بخشی از شهرت مثال زدنی کاردین هستند. کاردین در زمینه طراحی اثاث منزل، ماهیتابه، آب معدنی و طراحی داخلی تعدادی از ماشین های «ای ام سی جاولین» (AMC Javelin) مدل سال 1973نیز نقش ایفا کرده است. فروشگاه های زنجیره ای ماکسیمس (Maxim’s) نیز تحت کنترل او هستند. گستردگی استفاده از نشان تجاری در زمینه های مختلف انتقاد دیگر طراحان را به دنبال داشته است. اما ظاهراً این مسأله به جای یک استثنا در حال تبدیل شدن به یک هنجار است.

میراث جنجال برانگیز

قلعه پیر کاردین لاکوست

زندگی پیر کاردین در زمینه های دیگری نیز محل بحث و جدل بوده است. وی دارای یک قلعه در شهر کوچک لاکوست (Lacoste) فرانسه است. این قلعه قبلاً متعلق به نویسنده و فیلسوف فرانسوی مارکی دُ ساد (Marquis de Sade) بوده است. وی میلیون ها دلار صرف خرید زمین و ملک اطراف آن برای یک تفریحگاه کرده است. ساکنان شهر معتقدند که او فضای بکر و محیط آنجا را نابود می کند. از طرفی کاردین این اتهام را رد کرده و ادعا می کند که بانی خیر شهر است و اهداف خوبی برای آنجا در سر می پروراند.

در هر صورت همه در خصوص میراثی که او قصد دارد بسازد و از خود بر جای بگذارد هم عقیده نیستند.

بدون شک پیر کاردین یکی از تأثیرگذارترین و ثروتمندترین افراد جهان است. وی همچنان در حال طراحی محصولات جدید است. کاردین هم اکنون ساکن شهر پاریس بوده و تملک شرکت خود را در اختیار دارد.

منبع: biography

نویسنده: هادی ملکی

هادی فعالیت حرفه‌ای خود را در سطح وب از سال 1390شروع کرد. در زمینه‌ سبک زندگی، دیجیتال مارکتینگ، سخنوری، آی‌تی، زبان انگلیسی و کروماکی تخصص داشته و تناسب اندام جزو علایق اصلی وی بشمار می‌رود. در این راستا کاهش وزن 35 کیلوگرم در یک سال از افتخارات او محسوب می‌شود. هادی معتقد است زبان طنز مؤثرترین زبان انتقال اطلاعات است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *