لویی ویتون
بامیلو بلاگ / سبک زندگی / بیوگرافی / بیوگرافی لویی ویتون : از فرش بی مهری به عرش امپراتوری

بیوگرافی لویی ویتون : از فرش بی مهری به عرش امپراتوری

لویی ویتون طراح مد و کارآفرین فرانسوی بود که نام وی در دنیای مد ماندگار شد. بسیاری نام تجاری لویی ویتون را مجلل ترین و باشکوه ترین عنوان در دنیای مد می دانند. در سال 1852 که ناپلئون بناپارت به عنوان امپراتور فرانسه برگزیده شد همسر وی لویی ویتون را به عنوان جعبه ساز و بسته بند (مسئول بسته بندی هدایای دربار) شخصی خود انتخاب نمود. همین عامل دریچه ی مشتریان خاص و سلطنتی را به روی ویتون گشود. کم کم برند لویی ویتون آوازه ی خود را به رخ جهانیان کشید و اکنون یکی از معروف ترین نام های تجاری دنیای مد در سراسر جهان محسوب می شود.

حیات ابتدایی

ژورا

طراح مد و کارآفرین مشهور، لویی ویتون (Louis Vuitton) در 4 آگوست 1821 (13 مرداد 1200 شمسی) در آنچی (Anchay)، دهکده ی کوچکی در شهرستان ژورا (Jura) و کوهستان های شرقی فرانسه دیده به جهان گشود. اجداد او همگی از طبقه ی کارگر نجار، کشاورز و کلاه دوز بودند. پدرش خاویر ویتون (Xavier Vuitton) یک کشاورز بود و مادرش کورون گایلارد (Coronne Gaillard) نیز به پیشه  کلاه دوزی مشغول بود.

هنگامی که لویی تنها 10 سال سن داشت مادرش جان به جان آفرین تسلیم کرد و پدرش نیز خیلی زود تجدید فراش نمود. همان طور که در افسانه ها نیز شنیده ایم نامادری ها روی خوشی به بچه ها نشان نمی دهند. از همین رو گفته می شود نامادری لویی نیز با وی با بی مهری رفتار می کرد.

سفر کودک

کودک لجوج و سرسخت داستان ما این شرایط را برنتابید و ملول از زندگی روستایی، آنچی را به مقصد پاریس ترک نمود. در بهار سال 1835 اولین روزی که آب و هوا مساعد بود، لویی ویتون در حالی که تنها 13 سال سن داشت با پای پیاده عازم سفر شد. وی حدود 2 سال تمام را در سفر بود. هرجایی که پیدا می کرد به عنوان سرپناه برمی گزید و در هر محلی برای گذران سفر و رفع گرسنگی مشغول به کار می شد. پس از طی 470 کیلومتر مسیر طاقت فرسا بالأخره لویی با کوله باری از رنج و تجربه در سال 1837 و در سن 16 سالگی به پاریس قدم نهاد. ورود او مصادف با اوج انقلاب صنعتی اروپا بود. انقلابی که از انگلستان آغاز شد و سیل استفاده از نیروی ماشین بیشتر کشورهای اروپایی را درنوردید.

به شهرت رسیدن

لویی ویتون

لویی ویتون که اکنون یک نوجوان بود به عنوان شاگرد در یک کارگاه جعبه سازی و بسته بندی موفق به نام موسیو مارشال (Monsieur Marechal) مشغول به کار شد. در قرن 19 میلادی در اروپا جعبه سازی یک شغل موفق و مبادی آداب بشمار می رفت. آن ها جعبه ها را به صورت دست ساز تهیه کرده و شخصاً سفارش مشتریان را داخل جعبه ها بسته بندی می کردند. به همین بهانه تنها چند سال طول کشید که لویی ویتون میان قشر مرفه آن زمان در پاریس برای خود شهرتی دست و پا کند.

لویی ویتون و دربار ناپلئون بناپارت

در 2 دسامبر 1851 (11 آذر 1230 شمسی) یعنی 16 سال پس از نائل آمدن لویی ویتون به پاریس، لویی ناپلئون بناپارت (Louis-Napoleon Bonaparte) علیه حکومت کودتایی رقم زد. وی دقیقاً یک سال بعد به عنوان ناپلئون سوم انتخاب شد و بر اریکه ی قدرت تکیه داد. برقراری دوباره ی حکومت زیر نظر ناپلئون سوم برای لویی ویتون جوان به شدت خوش یمن بود. همسر ناپلئون سوم و ملکه ی فرانسه یعنی ماریا اوژنیا ایگناسیا اگوستینا مونتیخو (Eugenie de Montijo) یک کنتس (countess) اسپانیایی بود.

ناپلئون سوم

پس از ازدواج با امپراتور لویی ویتون را به عنوان جعبه ساز و بسته بند شخصی خود در دربار گماشت. از همین رو گران بهاترین و زیباترین لباسها جهت بسته بندی در اختیار لویی قرار می گرفت. همین عامل سبب شد تا دریچه ای به روی وی گشوده شود. دریچه ای که تا انتهای عمر مشتریان سلطنتی و منحصر به فردی را برایش به ارمغان آورد و زمینه ساز تحولی در زندگی وی شد.

احداث شرکت و نوآوری جدید

جعبه لویی ویتون

برای لویی ویتون سال 1854 سالی پر از تغییر و تحول بود. در همین سال بود که لویی، زیباروی 17 ساله ای به نام کلیمانس امیلی پاریاکس (Clemence-Emilie Parriaux) را ملاقات نمود. بهار آن سال و در تاریخ 22 آوریل ویتون و پاریاکس با همدیگر ازدواج کردند. چند ماه بعد لویی ویتون فروشگاه موسیو مارشال را رها کرد و کارگاه جعبه سازی خود را در پاریس تأسیس نمود. بر روی تابلوی ورودی کارگاه این عبارت نقش بسته بود:

بسته بندی ظریف ترین اشیا با بیشترین میزان دقت؛ متخصص در امر بسته بندی

در سال 1858 یعنی 4 سال پس از گشودن اولین کارگاه خود، ویتون تولیدات خود را به کلی متحول ساخت. ماده ی اولیه ی کارگاه از چرم به برزنت خاکستری تغییر پیدا کرد. این ماده سبک تر، بادوام تر و در مقابل نفوذ آب و بو مقاومت بیشتری داشت. با این وجود نقطه ی عطف فروش بیش از حد محصولات لویی ویتون چیز دیگری هم بود. محصولات جدید برخلاف گذشته (که بالای جعبه ها گنبدی شکل بود) ساختار مکعبی شکل پیدا کردند. این ساختار جهت حمل و نقل و جابجایی بسیار ایده آل بوده و برای استفاده در قطار و کشتی های باری حرف اول را می زد. بیشتر مفسران بسته های لویی ویتون را آغازی بر تحول بسته بندی های سفری عنوان می کنند.

بسته های جدید تحول تجاری بزرگی ایجاد کرد. پیشرفت های حاصله در حمل و نقل نیز باعث افزایش تقاضا برای بسته ها (و چمدان ها) ی لویی ویتون شد. در سال 1859 به دنبال تقاضای بیشتر و رسیدگی به سفارش های بی حد و حصر، کارگاه بزرگتری در روستای انییِر (Asnieres) خارج از پاریس احداث نمود. تجارت لویی ویتون شروع به غرش کرد و جدای از سفارش های دربار فرانسه، بوی محصولات باکیفیتش به مشام اسماعیل پاشا، خدیو مصر نیز رسید و از آنجا نیز سفارش دریافت کرد. خدیو (Khedive) لقب انحصاری والیان امپراتوری عثمانی در مصر آن زمان بود.

توسعه ی نام تجاری

جنگ فرانسه و پروس

در سال 1870 کسب و کار لویی ویتون به دنبال جنگ فرانسه و پروس (Prussian) و تسخیر پاریس مختل شد. این شکست به جنگ داخلی خونینی انجامید و در نهایت امپراتوری فرانسه سقوط کرد. هنگامی که در 28 ژانویه 1871 نهایتاً اشغال به پایان رسید ویتون به انییر بازگشت و شهر را خرابه ای بیش نیافت. تجهیزاتش به غارت رفته و فروشگاهش به ویرانه ای بدل شده بود. اما کسی که در کودکی عزم سفر می کند و برای رسیدن به آرامش نزدیک به 2 سال پیاده روی را در کارنامه ی خود به ثبت می رساند از این صحنه ها باکی نخواهد داشت. آری؛ لویی کسب و کار خود را از نو شروع کرد.

خیابان رو اسکرایب

چند ماه بعد در یک آدرس جدید فروشگاهی جدید با اراده ای جدید جوانه زد. فروشگاه جدید در مرکز پاریس و در خیابان رو اسکرایب (Rue Scribe) بنیان نهاده شد. در قلب تپنده ی پاریسی که دوباره جان تازه گرفته بود. این خیابان محل بسیار مجللی بشمار می رفت و یک باشگاه اسب دوانی معتبر نیز در آن قرار داشت.

در سال 1872 طراحی جدیدی به رنگ بژ با راه راه های قرمز در دستور کار لویی ویتون قرار گرفت. این طراحی برگ جدیدی در برندسازی لویی ویتون ایجاد نمود و همزمان با ساخت پاریس جدید روح دوباره ای در کالبد این نام تجاری نیز دمیده شد.

مرگ لویی ویتون و میراث به جا مانده

لویی ویتون

برای 20 سال بعد لویی ویتون به ساخت لوازم لوکس و چمدان های مخصوص خود در خیابان Rue Scribe ادامه داد. وی در 27 فوریه 1892 در سن 70 سالگی دار فانی را وداع گفت. اما خط تولید لویی ویتون پس از مرگ او به حیات خود ادامه داد. ادامه داد تا میراث مردی باشد که از فرش به عرش رسید. ژرژ ویتون (Georges Vuitton) یعنی پسر لویی پس از پدرش سکان شرکت را در دست گرفت. وی کسی بود که مونوگرام مشهور شرکت یعنی LV را به وجود آورد و به برندسازی هرچه بهتر آن کمک شایانی نمود. شرکتی که لویی ویتون با ساخت جعبه آن را شروع کرد اکنون به یکی از معتبرترین نام های تجاری در زمینه ی کالای لوکس (مجلل) تبدیل شده است. محصولات چرمی، لوازم جانبی، کیف، کفش، چمدان و دیگر کالاهای این شرکت جزو بهترین و گران قیمت ترین های جهان محسوب می شوند.

محصولات لویی ویتون

در سال ۲۰۱۲ برای ششمین سال پیاپی، در فهرست منتشر شده توسط مؤسسه ی تحقیقاتی میلوارد براون (Millward Brown) لویی ویتون با ارزشی معادل ۲۴٫۳۳ میلیارد دلار، قدرتمندترین برند در زمینه کالاهای لوکس معرفی شد. لویی ویتون اکنون بیش از 130 هزار کارکن داشته و در بیشتر کشورهای جهان بوتیک دارد.

لویی مهر نامادری را چشید و 2 سال رنج سفر را بر خود روا داشت. شاگردی کرد و مشقت این مسیر را متحمل شد. به دربار راه یافت اما بر خود مسلط بود چراکه می دانست از کجا آمده و چه راهی در پیش دارد. او می دانست همان طور که از فرش به عرش رسیده است همان گونه نیز می تواند سقوط کند. لویی ویتون نماد یک اراده ی استوار و روحیه ای مثال زدنی بود.

 

منبع: biography

نویسنده: هادی ملکی

هادی فعالیت حرفه‌ای خود را در سطح وب از سال 1390شروع کرد. در زمینه‌ سبک زندگی، دیجیتال مارکتینگ، سخنوری، آی‌تی، زبان انگلیسی و کروماکی تخصص داشته و تناسب اندام جزو علایق اصلی وی بشمار می‌رود. در این راستا کاهش وزن 35 کیلوگرم در یک سال از افتخارات او محسوب می‌شود. هادی معتقد است زبان طنز مؤثرترین زبان انتقال اطلاعات است.

۲ دیدگاه ها

  1. مطلب جالب و درخور تأملی بود. خیلی انگیزه بخشه وقتی می بینی بچه ای از حضیض فقر به چنین جایگاهی برسه.
    متشکرم

  2. با سلام و سپاس،

    نام Xavier Vuitton در زبان فرانسوی به‌صورت «زاویه ویتون» تلفظ می‌شود. «خاویر» تلفظ اسپانیایی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *