دولچه اند گابانا
بامیلو بلاگ / سبک زندگی / بیوگرافی / بیوگرافی دولچه اند گابانا : از مجموعه زن حقیقی ۱۹۸۶ تا پوشاک اسلامی ۲۰۱۶

بیوگرافی دولچه اند گابانا : از مجموعه زن حقیقی ۱۹۸۶ تا پوشاک اسلامی ۲۰۱۶

دولچه اند گابانا از برند های نوپا و بسیار موفق دنیای مد به شمار می آید. ستون اول نام این برند یعنی دومنیکو دولچه (Domenico Dolce) در 13 سپتامبر 1958 میلادی در شهر پولیتزی جنروسا (Polizzi Generosa) ایتالیا دیده به جهان گشود. خانواده ی او یک کسب و کار پوشاک کوچک را اداره می کردند و دومنیکو نیز از همان اوان کودکی در آنجا مشغول به کار بود.

ستون دوم آن، استفاونو گابانا (Stefano Gabbana) در 14 نوامبر 1962 در میلان (Milan) ایتالیا متولد شد. وی آموخته های خود را در رشته ی طراحی (گرافیک) پیگیری کرد اما دیری نپایید که علایق خود را وابسته به دنیای مد جستجو کرد و به این زمینه روی آورد. این دو، مدتی به عنوان دستیار طراح مشغول به کار بودند. چندی بعد نام تجاری دولچه اند گابانا (Dolce & Gabbana) از ترکیب نام آن ها جوانه زد.

دولچه اند گابانادر سال 1985 به عنوان بخشی از یک گروه استعدادهای جوان دولچه اند گابانا اولین نمایش مد خود را در معرض دید عموم گذاشت. شرکت آن ها در این نمایش به دنبال دعوت بِپِه مادِنِز (Beppe Modenese) یکی از مروجان عرصه ی مد صورت گرفت.

این را هم بخوانید: بیوگرافی برند های پایتخت مد میلان

بیوگرافی ورساچه

بیوگرافی گوچی

روند تاخت و تاز دولچه اند گابانا

در سال 1986 بود که آن ها اولین مجموعه ی مد خود را با نام «Real Women» به معنای زن حقیقی معرفی کردند. این روند ادامه داشت و در سال 1987 خط تولید لباس بافتنی و سپس در سال 1989 خط تولید لباس ساحلی خود را راه اندازی کردند. ابتدای سال 1988 در یک کارگاه متعلق به خانواده ی دومنیکو اولین خط تولید پوشاک آماده ی خود را افتتاح کردند. در ادامه ی روند موفقیت های این برند و در سال 1990 اولین پوشاک آقایان نیز تحت عنوان برند دولچه اند گابانا روانه ی بازار شد.

تفاوت دولچه اند گابانا با دی اَند جی (D&G)

دولچه اند گابانا

در سال 1994 آن ها نام تجاری D&G را با الهام از سبک مد خیابانی و شیوه ای جوان پسندانه و البته با هزینه ای پایین تر پدید آوردند. وظیفه تولید و توزیع لباس های این خط تولید بر عهده ی شرکت ایتیِرِه (Ittierre) بود. بنابراین لباس هایی که با برند D&G در بازار مشاهده می کنید، ساخت شرکت اصلی دولچه اند گابانا نیست. شرکت ایتیره وظیفه ی ساخت آنها را (البته با بهترین کیفیت ممکن و تحت استانداردهای قابل قبول شرکت مادر) بر عهده دارد.

راه اندازی خط تولید عطر و عینک

عینک دی اند جی

این شرکت ایتالیایی ورود خود را به دنیای عطر در سال 1992 با برندهای Dolce & Gabbana Perfume و Dolce & Gabbana Men جشن گرفت. یکی از تبلیغ های عطر شرکت به کارگردانی جوزپه تورناتوره (Giuseppe Tornatore)، کارگردان مشهور و صاحب سبک ایتالیایی ساخته شد. سپس دولچه و گابانا در یکی از مشهورترین فیلم های تورناتوره با عنوان «The Star Maker» ایفای نقش کردند و به همین واسطه رابطه ی خوبی بین آن ها به وجود آمد. چندی بعد در سال 1996 خط تولید عینک آنها با علائم تجاری Dolce & Gabbana و D&G نیز راه اندازی شد.

توسعه و رونق کسب و کار

فروشگاه دولچه اند گابانا

در سال 1996 همزمان با سالگرد 10 سالگی شرکت، کتاب 10 سال با دولچه اند گابانا (Ten Years of Dolce & Gabbana) را منتشر کردند. این کتاب شامل مهم ترین تصاویر و متن های تبلیغاتی آن ها بود.

در سال 1999 بخش D&G Junior راه اندازی شد که شامل مجموعه ی کودکان می شد. این مجموعه برای اولین بار در صحنه مد Pitti Bimbo در شهر فلورانس (Florence) ایتالیا به نمایش درآمد.

در سال 2003 جدیدترین فروشگاه خود را که شامل 3 طبقه می شد در خیابان کورسو ونیز (Corso Venezia) میلان افتتاح نمودند. این فروشگاه امکانات فوق العاده ای در بطن خود داشت.

سبک دولچه اند گابانا

دولچه اند گابانا

دولچه اند گابانا مبدع سبک خاص مدیترانه ای هستند. این سبک در آثار سینمایی همچون پلنگ (The Leopard) که در سال 1963 توسط لوکینو ویسکونتی (Luchino Visconti) ساخته شد ریشه دارد. همچنین الهام بخش طرح های زنانه آن ها هنرپیشه های نامداری همچون آنا مانیانی (Anna Magnani)، سوفیا لورن (Sophia Loren)، کلودیا کاردیناله (Claudia Cardinale) و استفانیا ساندرلی (Stefania Sandrelli)  بودند. طرح های این برند را در آن زمان ساختارشکن و جدید می توان یافت. ساختارشکن به این معنا که از چهارچوب های همیشگی خارج و طرح های جدید و مبدعانه ای در سر می پروراند. اما این ساختارشکنی هیچ گاه «مذهب و خانواده» را که سرلوحه ی طرح های آن زمان دولچه اند گابانا بودند کنار نگذاشت.

این را هم بخوانید: بیوگرافی برند های پایتخت مد میلان

بیوگرافی پرادا
بیوگرافی جورجو آرمانی
بیوگرافی والنتینو

سبک دولچه اند گابانا مبتنی بر سبک رترو (retro) نیست. به جای آن آمیزه هایی از هنر گذشته را با هنر جدید تلفیق داده و سبکی نوین خلق کرده است. سبک آن ها تغییرات جدید بر روی بهترین های گذشته است. دولچه و گابانا اظهار داشته اند که:

ما همیشه سعی می کنیم بهترین های سبک گذشته را به طرح های آینده خود تزریق نماییم.

عناصر فرهنگ ایتالیایی و ظرافت مد میلانی همیشه در تصاویر شرکت نمایان است. عکاسانی هم که برای کمپین های تبلیغاتی برگزیده می شوند اکثراً جزو بهترین ها هستند. تمامی تصاویر به بهترین نحو گرفته و پردازش می شود. در دنیای دولچه اند گابانا هنر بر صنعت و تجارت مقدم است. دوست آن ها فردیناندو سیانا عکاسی اولین کمپین تبلیغاتی دولچه اند گابانا را بر عهده داشت.افراد بنام دیگری نیز همچون فابریسیو فری (Fabrizio Ferri)، استیون مِیسِل(Steven Meisel)، پیتر لیندبرگ (Peter Lindbergh) و هلموت نیوتن (Helmut Newton) نیز هنر عکاسی دولچه اند گابانا را برعهده داشته اند.

عرصه بین الملل

دولچه اند گابانا اسلامی

آشنایی آنها با مدونا (Madonna) خواننده و بازیگر مشهور آمریکایی برگ جدیدی برای دولچه اند گابانا در عرصه ی بین الملل گشود. در نمایشی که آنها در نیویورک برگزار کرده بودند مدونا لباسی سفارش داد و اینگونه بود که دوستی آنها شروع شد. در پی این دوستی و در سال 1993 آنها سفارش ساخت 1500 لباس را برای تور Girlie Show از طرف مدونا دریافت کردند.

در سال 2016 نیز مجموعه ای (شامل مانتو، شال و روسری) برای بانوان مسلمان در میان محصولات باکیفیت آنها عرضه شد و نوید رسوخ هرچه بیشتر این شرکت را در جهان اسلام داد. این مطلب را با موضوع مجموعه پاییزه-زمستانه 2016 دولچه اند گابانا : لباس های اسلامی در بامیلوبلاگ بخوانید.

سبک مدیترانه ای دولچه اند گابانا نه تنها از یک چهارچوب بی روح برخوردار نیست بلکه همواره در حال پیشرفت و اعمال تغییرات است.  ترکیبی از نوآوری و تطبیق پذیری را در آثار این شرکت پرآوازه می توان یافت. برندی که سالیان متمادی بر اریکه ی دنیای مد تکیه داده و ظاهراً قصدی برای ترک این موقعیت ندارد.

 

منابع: lovetoknow

نویسنده: هادی ملکی

هادی فعالیت حرفه‌ای خود را در سطح وب از سال 1390شروع کرد. در زمینه‌ سبک زندگی، دیجیتال مارکتینگ، سخنوری، آی‌تی، زبان انگلیسی و کروماکی تخصص داشته و تناسب اندام جزو علایق اصلی وی بشمار می‌رود. در این راستا کاهش وزن 35 کیلوگرم در یک سال از افتخارات او محسوب می‌شود. هادی معتقد است زبان طنز مؤثرترین زبان انتقال اطلاعات است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *