بامیلو بلاگ / سبک زندگی / بیوگرافی / بیوگرافی ایو سن لوران : از عروسک های کاغذی تا نامی ماندگار در دنیای مد

بیوگرافی ایو سن لوران : از عروسک های کاغذی تا نامی ماندگار در دنیای مد

ایو سن لوران در سال 1936 میلادی در شهر وهران (Oran) کشور الجزایر متولد شد. در نوجوانی الجزایر را به مقصد پاریس ترک کرد و زیرنظر طراح مشهور کریستین دیور (Christian Dior) مشغول به کار شد. در این مدت طرح های ایو سن لوران با استقبال خوبی مواجه شدند و توانایی های خود را به اثبات رساند. در سال 1966 توانست برند خود را راه اندازی کند. وی اولین طراحی بود که در زمان حیات نمایشگاهی از آثارش در موزه ی متروپولیتن نیویورک به نمایش گذاشته شد. سن لوران در سال 2008 به علت عارضه ی مغزی در پاریس چشم از جهان فروبست. نام ایو سن لوران به لطف افتخاراتی نظیر ابداع کت و شلوار تاکسیدوی اسموکینگ (Le Smoking) در صنعت مد و لباس جاودانه ماند.

سکانس ابتدایی

ایو هنری دونات متیو سن لوران (Yves Henri Donat Matthieu Saint Laurent) در یکم آگوست 1936 در شهر وهران کشور آفریقایی الجزایر (مستعمره سابق فرانسه) از خانواده ای فرانسوی تبار دیده به جهان گشود. پدر و مادر وی چارلز و لوسین و دو خواهر کوچکتر او بریژیت و میشل نام داشتند. خانواده سن لوران نسبتاً مرفه بودند. پدر او وکیل و کارگزار بیمه بود و چندین سینمای زنجیره ای را در تصاحب داشت. اما با این وجود دوران کودکی ایو آسان نبود. سن لوران در مدرسه کودک محبوبی نبود و مورد اذیت و آزار هم کلاسی ها قرار می گرفت. تنها دنیای مد به او آرامش می بخشید.

ایو سن لورانایو سن لوران در کودکی عروسک های کاغذی زیبایی می ساخت و با همین کاغذها برای مادر و خواهر خود اقدام به ساخت لباس می کرد. زندگی او در سن 17 سالگی متحول شد. مادش ملاقاتی با مایکل دی برونهوف (Michael de Brunhoff)، ویراستار وقت مجله ی فرانسوی ووگ (Vogue) ترتیب داد و ایو را به وی معرفی نمود. طراحی های سن لوران، مایکل دی برونهوف را تحت تأثیر قرار داده بود. از این رو یک سال بعد وی را به طراح نام آشنای عرصه ی مد کریستین دیور (Christian Dior) معرفی کرد. سن لوران بعدها در این خصوص اظهار داشت:

دیور مرا شیفته ی خود کرد. صحبت کردن مقابل او برایم دشوار بود. وی اساس هنر طراحی را به من آموخت. در آینده هرچیزی که پیش آید سال های کنار او را فراموش نخواهم کرد.

زیر نظر دیور، هنر سن لوران به بلوغ رسید و بیش از پیش برای همگان جلوه نمود.

جدایی مسیر

نابغه طراحیدر سال 1960 سن لوران برای جنگ «جهت استقلال الجزایر» به زادگاهش فراخوانده شد. وی در الجزایر توانست با یک معافیت پزشکی قید جنگ را بزند. پس از بازگشت به فرانسه متوجه شد که همکاری او با دیور به اتمام رسیده است. خبر در ابتدا برای این طراح زودرنج شکننده بود و مدتی در بیمارستان ارتش و در قسمت روانی بستری شد. سپس، این ماجرا همکاری سن لوران با دیور را وارد بخش ناخوشایندی نمود.

ایو سن لوران با شکایت از مربی پیشین خود به اتهام نقض قرارداد، 48 هزار پوند غرامت دریافت کرد. ترکیبی از آزادی عمل و پول هنگفت، فرصتی جدید برای او به وجود آورد. در همکاری با شریک تجاری خود پیِر برژ (Pierre Berge) و سرمایه گذاری یک میلیاردر آمریکایی مصمم به دایر کردن خانه ی مد خودش شد. با ظهور فرهنگ پاپ و میل به طراحی های جدید در آن دوران، بهترین فرصت در اختیار سن لوران قرار داشت. طی 2 دهه ی بعدی، طراحی های سن لوران به بالاترین سطح دنیای مد رسید و مدل ها و بازیگران به سمت طراحی های او سرازیر شدند.

ایو سن لوران و ابداع اسموکینگ

تاکسیدو ایو سن لورانانقلابی که طراح هایی چون پل پوآره و کوکو شنل در ارتباط با پوشیدن شلوار برای زنان به راه انداختند، با اسموکینگ سن لوران به اوج خود رسید. چند سالی از سلطه مطلق دامن بر پوشش زنان نگذشته و جامعه مد به تازگی پوشیدن شلوار را برای زنان پذیرفته بود. اما پوشیدن کت و شلوار، لباسی که نماد مردانگی است؛ برای زنان تازگی داشت.

طراحی اسموکینگ توسط ایو سن لورانایو سن لوران از قطعه های بسیاری الگو برداشت. بخش هایی از لباس های زنانه و بخش هایی از لباس مردانه را در کارخانه نبوغ ذهنی خود با هم ترکیب نمود. جزئیات بسیاری در کنار هم قرار گرفتند تا در نهایت اسموکینگ شکل گرفت. برای مثال، یقه این نوع کت و شلوار طوری طراحی شد تا حس زنانگی را در خود نشان بدهد. خط کمر پیراهن باریک تر در نظر گرفته شد تا حالت بدن مشخص تر شود و در نهایت طراحی متفاوت شلوار ها به بلند تر نشان دادن پاها کمک می کرد.

سکانس پایانی

اسموکینگدر دهه 1980، سن لوران به یک نماد در عرصه ی مد تبدیل شده بود. در سال ۱۹۸۳ او اولین طراح لباسی بود که در موزه متروپولیتن نیویورک نمایشگاهی از آثارش برپا شد. تحت مدیریت پیِر برژ، خانه ی مد سن لوران به یک بنگاه پول سازی عظیم تبدیل شد. اما پس از مدتی دوران انزوای سن لوران فرا رسید. اعتیاد به الکل و کوکائین او را تا مرز نابودی کشاند. بعضی صاحب نظرانِ عرصه مد بر این باورند که طرح های سن لوران به سمت کهنگی و از مد افتادن پیش می رفت. اما دهه ی 1990، سن لوران دوباره موقعیت خود را تثبیت نمود.

ایو سن لورانطرح های او در پی طراحی های ملال آور جنبش گرانچ که صحنه های مد را تسخیر کرده بود، توسط نخبگان مد دوباره کشف شد. سن لوران نیز بر شیاطین درون خود پیروز شد و اعتیاد به مواد مخدر و الکل را کنار گذاشت. در انتهای دهه ی 1990، سن لوران و برژ کمپانی خود را فروختند و به 3 دهه همکاری پایان دادند. در سال 2002، ایو سن لوران در نمایش نهایی خود شرکت کرد و در شهر مراکش بازنشسته شد. 5 سال بعد جایگاه سن لوران در فرهنگ و پیشینه ی فرانسه حک شد و درجه ی افسر ارشد نشان لژیون دونور را از دستان رییس جمهور وقت نیکولاس سارکوزی دریافت نمود. سن لوران در سال 2008 مدت کوتاهی با تومور مغزی دست و پنجه نرم کرد و سرانجام در یکم ژون همان سال دیده از جهان فروبست.

منابع: wikipedia و biography

نویسنده: هادی ملکی

هادی فعالیت حرفه‌ای خود را در سطح وب از سال 1390شروع کرد. در زمینه‌ سبک زندگی، دیجیتال مارکتینگ، سخنوری، آی‌تی، زبان انگلیسی و کروماکی تخصص داشته و تناسب اندام جزو علایق اصلی وی بشمار می‌رود. در این راستا کاهش وزن 35 کیلوگرم در یک سال از افتخارات او محسوب می‌شود. هادی معتقد است زبان طنز مؤثرترین زبان انتقال اطلاعات است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *