بامیلو بلاگ / سبک زندگی / سلامت و تناسب اندام / بیداری در خواب (برزخ بیداری) چیست؟ (بخش دوم)
بیداری در خواب

بیداری در خواب (برزخ بیداری) چیست؟ (بخش دوم)

شاید بیداری در خواب برای بیشتر شما رخ داده باشد. ذهن و روح شما احساس می کند که بیدار است. از طرف دیگر جسم شما هنوز خوابیده است. در حقیقت رؤیای بیداری می بینید. در مطلب گذشته به تشریح این موضوع و برخی انواع آن پرداختیم. با بامیلو بلاگ همراه باشید.

دلیل اصلی ماجرا

بیداری در خواب ممکن است به دلیل اختلال در رؤیا و خواب باشد. مغز انسان این توانایی را دارد که درجاتی از خواب و هوشیاری را به صورت همزمان تجربه کند. بخشی از مغز که مسئول اعمال هوشیارانه است فعال می شود. از طرفی بخش دیگر که مسئولیت پخش تصاویر رؤیا را (به صورت اچ دی!) دارد به ادامه ی فعالیت اصرار می ورزد. این اختلال دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. وقفه ی تنفسی (sleep apnea)، بی خوابی (Insomnia) و صداهای محیطی برخی از این دلایل هستند.

هنگامی که فرد به سطوح بالاتری از هوشیاری دست می یابد، رهایی از مرحله ی خواب REM ممکن است به فلج خواب (Sleep Paralysis) یا همان «بختک» منجر شود. مرحله ی خواب REM همراه با حرکات سریع چشم است. در این مرحله بدن در حالت خواب عمیق به‌ سر می‌برد ولی مغز در حالت بیداری است. علاوه بر این، اختلال خواب شدید بین حالت بیداری و خواب ممکن است در حالت حمله خواب (Narcolepsy) رخ دهد.

عوارض و درمان

درمان بیداری در خواب

بیداری در خواب معمولاً با هیچ گونه بیماری جسمانی و روحی در ارتباط نیست. وقوع این مسأله را نمی توان یک مشکل پزشکی به حساب آورد. این مسأله نوعی اختلال خواب به حساب می آید که درمان خاصی نیاز ندارد. در صورتی که کابوس ها وجهه ی حقیقی داشته باشند و زیاد رخ دهند ممکن است به استرس پس از سانحه (PTSD) منجر شوند. داروهایی مثل پرازوسین (Prazosin) با درمان پزشک ممکن است در کاهش این کابوس ها مفید باشند.

اگر این مشکلات وجهه ی جدی به خود گرفته اند به روانشناس مراجعه کنید. روانشناس ممکن است برای خواب بهتر شما را یاری کند. در صورت لزوم شما را به روانپزشک یا متخصص مغز و اعصاب معرفی می کند.

 

منبع: verywell

نویسنده: هادی ملکی

هادی فعالیت حرفه‌ای خود را در سطح وب از سال 1390شروع کرد. در زمینه‌ سبک زندگی، دیجیتال مارکتینگ، سخنوری، آی‌تی، زبان انگلیسی و کروماکی تخصص داشته و تناسب اندام جزو علایق اصلی وی بشمار می‌رود. در این راستا کاهش وزن 35 کیلوگرم در یک سال از افتخارات او محسوب می‌شود. هادی معتقد است زبان طنز مؤثرترین زبان انتقال اطلاعات است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *