بامیلو بلاگ / سبک زندگی / ترفندها / موارد غیر منتظره ای که باعث بوی بد بدن می شوند
بوی بد بدن

موارد غیر منتظره ای که باعث بوی بد بدن می شوند

همچنان بدنم بو می دهد؟ چرا این کار روی بدن من جواب نمی دهد؟ چطور با اینکه همه موارد را رعایت کرده ام هنوز بدن من بوی بد می دهد؟ خوب بوی بد بدن تنها مسئله ای برای نوجوانان پسر در اتاق رختکن اماکن ورزشی نیست. همه ما ممکن است گاهی با این مسئله روبرو شویم. خبر خوب اینکه وقتی شما یکبار دلایل احتمالی این بوی نامطبوع را بدانید، یافتن راه حل آن بسیار ساده خواهد بود. در ادامه این مطلب جالب با بامیلو بلاگ همراه باشید.

این موارد می توانند باعث بوی بد بدن شوند

احتمالا شما دلایل به وجود آمدن بوی بد بدن را می دانید. اما شاید کافی نیست. ممکن است در این میان موارد مهمی را از قلم انداخته باشید. به این 14 مورد غیر منتظره که باعث بوی نامطبوع بدن می شوند توجه کنید و در مورد یافتن چگونگی راه حل آن ها خواهید دانست که چه کار باید انجام دهید.

1- استرس بیش از حد 

بوی بد بدن بر اثر استرس زیاد از حد

اگر مشکلات شما باعث ایجاد اضطراب و استرس شدید در شما می شوند، با اطمینان باید گفت که این مسائل باعث وخیم تر شدن مشکلات شما در مورد این موضوع خواهند شد. استرس باعث تعرق بیشتر و بویی نامطبوع در آن می شود، پس وقت آن رسیده که نفسی عمیق کشیده و آرام باشید. بر اساس تحقیقات انجام شده دو گونه غدد تعرق وجود دارند. غدد اکریئن که در تمام بدن ما پخش شده اند و در سطح پوست وجود دارند. هنگامی که شما با آن ها تعرق می کنید، مایعاتی از آنها جهت خنک کردن بدن و تبادل گرما خارج می گردد. به آن ها غدد تعرقی می گویند که ما در حین انجام کار یا در زمانی که دمای بدنمان بالا رفته است برای تعرق استفاده می کنیم و عمدتاً مایعات خارج شده از این غدد تعرق آب و نمک هستند.

گونه دیگر غدد تعرق غدد آپوکرین هستند که مانند غدد ریز عرق در زیر بغل ها هستند و در انتهای ساقه های مو یا همان فولیکول ها قرار دارند. این غدد مایعاتی شیری رنگ را به داخل موها ترشح می کنند. هنگامی که این مایعات ترشح شده با باکتری های روی بدن و روی ساقه موهای بدن ما تقابل پیدا می کنند، باعث ایجاد بوی نامطبوع می شوند. این دقیقاً همان نوع تعرقی است که بدن در هنگام استرس از خود ترشح می کند. بوی نامطبوع بدن در هنگام استرس چیزی عادی مانند تعرق استروئید است.

2- غذاهای تند

غذاهای تند یکی از عوامل بوی بد بدن

اگر خوراکی مختصری پیش از قراری که شب دارید انتخاب کرده اید، از انتخاب سیر جلوگیری کنید. البته این توصیه فقط بخاطر بوی نامطبوع آن در دهان نیست. غذاهای تند مانند سیر یا ادویه کاری در واقع باعث بو گرفتن پوست شما می شوند. هنگامی که بدن شروع به هضم این مواد غذایی تند می کند، شروع به آزاد کردن گازهای سولفور دار نیز کرده و این بو برای ساعت ها باقی می ماند و نباید این گونه غذاها را پیش از قرار کاری مهم یا قراری دوستانه مصرف کرد.

این بو به خاطر شکسته شدن ترکیبات غذاهای تند و ادویه های تندی است که مصرف کرده ایم و بدن راهی جز شکستن این مولکول ها برای هضم آن ها ندارد. اجزای خیلی از ادویه های تند چیزی جز محلولی از چربی های معطر تند نیست. پس آن ها در منابع چربی بدن ذخیره شده و به مرور زمان با خارج شدن عرق از بدن، از داخل سلول های چربی خارج می شوند که این امر باعث بو گرفتن تعرق و بویی نامطبوع خواهد شد.

اگر دوست شما در قرار دوستانه ای که دارید شما را با نان سیر مخصوص غافل گیر می کند نگران و مضطرب نشوید. مقدار زیادی آب قبل، در زمان خوردن و بعد از مصرف آن بنوشید.

3- رژیم های کم کربوهیدرات

رژیم های کم کربوهیدرات عامل موثر در بوی بد بدن

رژیم های دارای کربوهیدرات کم راهی شناخته شده برای کاهش وزن هستند. هنگامی که بدن شما قند و نشاسته کافی برای سوزاندن و تولید انرژی نداشته باشد، شروع به سوزاندن و مصرف کردن چربی می کند. هنگامی که بدن شما چربی را می سوزاند، شروع به تولید مواد شیمیایی می کند که بویی تند یا بویی شبیه با لاک پاک کن در تعرق شما دارد. موارد دقیق و تأثیر گذار روی بوی تعرق بدن دقیقاً به مواد شیمیایی تولید شده در بدن بستگی دارند. این بو تا زمانی ادامه خواهد داشت که شما رژیم کم کربوهیدرات را داشته باشید.

4- لباس مورد علاقه تان

می دانید لباس های گوناگونی که دارید به شما حس خوبی می دهد؟ فرقی ندارد هنگامی که برای قراری دوستانه لباسی را انتخاب می کنید یا برای همسرتان می پوشید یا فقط هنگامی که با بچه هایتان به پارک رفته اید از آن استفاده می کنید. در هر حال هنگامی که لباس زیبای مورد علاقه تان را استفاده می کنید احساسی فوق العاده دارید. مشکل از جایی شروع می شود که شما مدام از یک لباس استفاده کرده و به آن وقت استراحتی نمی دهید. لباس های زیر روی قسمت هایی از بدن ما قرار می گیرند که آن عضو ها بیشتر باعث تعرق می شوند. آن ها معمولاً از جنس پارچه های تنفس پذیر نبوده تا بتوانند رطوبت را دفع کنند. در نتیجه رطوبت در بافت لباس های زیر مانده و باعث بو گرفتن آن ها می شود. رطوبت گیر افتاده در لباس زیر می تواند باعث رشد بیشتر باکتری ها و قارچ ها شود. مطمئن شوید که لباس هایتان را مرتب شسته و روندی چرخشی برای استفاده از آن ها بگذارید تا از این رطوبت گیر افتاده باعث بوی نامطبوع جلوگیری کنید.

5- نشستن کافی لباس ها

نشستن کافی لباس ها باعث بوی بد بدن می شود

به شدت احساس گناه از پوشیدن دو جفت از البسه مورد علاقه خود هنگامی که آن ها را شسته اید می کنید؟ همه ما به دنبال خلاصی از شستشو در اتاق خشکشویی هستیم، اما بهتر است بدانید که اگر جین ها و لباس هایتان را قبل از مصرف بشویید از وجود بویی نامطبوع در آن ها جلوگیری کرده اید. مطمئن شوید که هر بار البسه خود را می شویید، آن ها به خوبی شسته و آبکشی شده باشند. شستشوی مرتب البسه باعث کاهش شدیدی میزان باکتری های موجود در آن شده و از روند تولید نامطبوع بوی تعرق در آن ها جلوگیری می کند.

6- مکمل های روغن ماهی

مکمل های روغن ماهی یکی از عوامل بوی بد بدن

بی شک مکمل های روغن ماهی به ما پوستی براق تر، موهایی نرم تر و قدرت بیشتری به مغز ما می دهند اما می دانید این منابع در کنار این مزیت هایی که دارند چه چیز دیگری را به شما هدیه می دهند؟ بوی ماهی. کولین، از ویتامین های موجود در ماهی و منابع مکمل روغن آن مسئول به وجود آمدن این بوی ماهی هستند. کولین می تواند برای روزها در بافت های بدن شما باقی مانده و همراه با تعرق از آن ها خارج گردد. نوشیدن مقدار زیادی آب در طی این مدت کمک بسیار زیادی به رفع آن خواهد کرد.

7- نکشیدن نخ دندان کافی

بوی بد بدن بر اثر نکشیدن نخ دندان کافی

لحظاتی را که در مطب دندان پزشکی ترسیده اید را به خاطر دارید؟ هنگامی که با ناراحتی روی صندلی که نشسته اید از شما می پرسد چند بار و هر چند وقت یکبار نخ دندان می کشید را به یاد دارید؟ بله البته که این کار برای سلامت دندان ها و کیفیت جویدن شما خوب است اما خیلی از ما آن را قبل از خوابیدن فراموش می کنیم. خیلی ساده تر است اگر به یاد داشته باشیم که فراموش کردن این چنین چیزی باعث بویی نامطبوع در دهان و برای دندان های ما خواهد شد.

هنگامی که چیزی می خوریم، تکه ها و خرده های غذا مابین دندان های ما گیر می کنند. اگر ما مرتب آن ها را با استفاده از مسواک و نخ دندان کشیدن خارج نکنیم، شروع به بو دادن خواهند کرد. همچنین به نخ دندان کشیدن مرتب برای پاک کردن پلاک ها از روی دندان ها که محل تجمع باکتری های مختلف هستند نیز نیاز مبرم داریم.

8- نپوشیدن جوراب

من از هواداران پر و پا قرص پوشیدن جوراب نیستم. اگر بتوانم بدون پوشیدن آن ها بیرون بروم، خب می روم. بنابراین پس از سعی کردن در پوشیدن جوراب برای کفش های جلو بسته و کفش های ورزشی و راحت هم جلوگیری کردم. هنگامی که شما کفش های راحتی و ورزشی را بدون جوراب می پوشید، پاهای شما داغ شده و شروع به تعرق می کنند. زمانی هم که تهویه ای برای آن نباشد، بوی ایجاد شده ار تعرق هم در پای شما و هم در کفش جدیدی که خریده اید، خواهد ماند.

9- آلرژی و عفونت های سینوسی

آلرژی و عفونت های سینوسی عامل بوی بد بدن

چنانچه آلرژی ها و عفونت های سینوسی با اندازه کافی با سر دردها و آبریزش های مکرر بینی شما را اذیت نمی کنند، وقت آن رسیده است که اثر دیگری را که دارند به آن ها اضافه کنیم؛ تنفس بد. هنگامی که بین سینوس های شما ملتهب یا متورم است، باکتری ها می توانند در آن رشد کرده و شروع به تولید بویی نامطبوع کنند. ممکن است متوجه شده بوی بد در هنگام خوردن چیزی یا شستشوی دندان هایتان شده باشید. مطمئن شوید که مقدار زیادی مایعات برای دفع عفونت و این بوی نامطبوع داشته باشید.

10- داروهای مشخص

داروهایی مشخص موجب بوی بد بدن

متأسفانه داروها با لیست بلند بالایی از عوارض جانبی همراه بوده و حتی با تأسفی بیشتر خیلی از آن ها باعث بویی نامطبوع می شوند. قرص ها کنترل کننده قند خون باعث خشکی دهان شده و باعث تشکیل ترکیبات سولفور در دهان می شوند. این ترکیبات سلوفور هستند که باعث بویی تخم مرغ مانند و مشمئز کننده در تنفس می شوند. حتی داروهای بدون نسخه هم می توانند باعث بویی نامطوبع در بدن شوند. استامینوفن ها و قرص های ضد افسردگی باعث تعرق می شوند. همواره برچسب ها و کاغذهای راهنمای داروها را خوانده و با پزشک خود درباره آنچه که در موردش نگران هستید، مشورت کنید.

11- خوردن بسیار زیاد گوشت قرمز

خوردن بسیار زیاد گوشت قرمز باعث بوی بد بدن می شود

تعرق گوشت موضوعی واقعی و البته ناخوشایند است. گوشت قرمز زمان زیادی برای هضم را در بدن گرفته و تولید بویی نامطبول می کند. آن چنانکه بدن شما شروع به شکستن ساختارهای همبرگر بزرگی که خورده اید می کند، آمینو اسید های همبرگر ضایعاتی را در روده های ما به جای می گذارند. وقتی که آنزیم های شکسته شده به این ضایعات می رسند، می توانند با باکتری های مزاحم پوست ترکیب شده و باعث بو گرفتن آن شوند.

باکتری به ساعاتی برای رسیدن به حالتی متفاوت از خود را نیاز دارد. شما می توانید بدترین بوی ممکن بعد از خوردن گوشت را تنها بعد از صرف دو ساعت از آن احساس کنید.

همچنینی به دلیل اینکه بدن ما برای هضم کردن و شکستن ترکیبات گوشت قرمز به شدت کار می کند نیز عرق می کند. مطمئن شوید که برای گوشتی که میل می کنید به اندازه کافی آب نوشیده باشید تا به کمتر شدن بوی تعرق آن کمک کنید.

12- بارداری

بارداری عامل بوی بد بدن

بارداری از آن زمان های جادویی است که شما حقیقتاً معجزه کوچکی را در خود احساس می کنید که در حال رشد دادن آن در شکم خود هستید. همچنین این زمانی است که قوزکی ورم کرده، ویارهایی ناعاقلانه و بویی جدید در تعرق خود دارید. رایحه بدنی شما به کلی در زمان بارداری تغییر می کند و این شامل بدن شما هم می شود. آن چنانکه پایه و اساس متابولیسم بدنی شما افزایش یافته است همچنین این افزایش پمپاژ خون به زیر بغل ها، واژن و هر جای دیگر نیز افزایش یافته است.

نه تنها وقتی که باردار هستید غدد تعرق شما دیوانه شده و بویی غیر از آنچه که بوده را تولید می کنند، بلکه تغییرات هورمونی شما در طی این زمان منجر به بویی نامطبوع در واژن و نفس های شما نیز می شود. ممکن است تنها کسی باشید که متوجه این تغییر رایحه بدنیتان شده باشید پس بهتر است به خودتان آمده و با تکانی به خودتان، رایحه قبل تر را به دست آورده و همان خانوم دلپذیر سابق شوید.

13- یائسگی

اگر آن قدر خوش شانس هستید که در هنگام خواندن این مطلب یائسه هستید، می دانید که مشکلاتی جدی در خواب و رفتار بدنی شما به وجود آمده و البته که بوی نامطبوع بدن شما از چیزهایی اضافه ای است که باید به آن نیز فکر کنید. هنگامی که سطح هورمونی بدن شما افزایش یافته و از تعادل سابق خود خارج می شود، مانند دوران یائسگی، دمای داخل بدن افزایش یافته و باعث تعرق بیشتر می شود. هنگامی که سطح آن هورمون ها به حالت عادی و سابق خود برگردد حالات بد بدن و تعرق های شدید شبانه و در نتیجه بوی نامطبوع بدن نیز از بین خواهد رفت.

14- انتخاب ضد عرق مناسب و درست

هنگامی که برای انتخاب ضد عرق در فروشگاه در بین قفسه های آن قدم می زنید، ممکن است این قدر گیج و تحت فشار قرار گرفته باشید که ندانید از کجا باید شروع کرده و چه چیزی را باید مد نظر قرار دهید. اول اینکه به خاطر داشته باشید که ضد عرق ها و نافذ بوها چیزهایی متفاوت از هم هستند. نافذ بوها شما را از بوی بد آن ها خلاص می کنند اما همچنان تعرق دارید. پایه آن ها در مواد الکلی بوده و از رشد باکتری های روی پوست شما جلوگیری می کنند. آن ها معمولاً با رایحه هایی از عطرها در آمیخته شده اند که می توانند بوی نامطبوع تعرق را در خود مخفی کنند. ضد تعرق ها از سوی دیگر کاری به بوی تولید شده تعرق ندارند. آن ها شامل مواد و ترکیباتی از آلومینیوم بوده و در واقع سیستم تولید تعرق شما را مختل می کنند و رطوبت تولید شده بدن را در پایین ترین سطح ممکن نگه می دارند.

اگر برای خرید لباس زیر مناسب به راهنمایی نیاز دارید می توانید از مطلب راهنمای خرید لباس زیر استفاده کنید.

راهنمای خرید لباس زیر، سایز و جنس مناسب

ضد تعرق ها باعث کاهش مقدار تعرق تولید شده و رسیدن به پوست می شوند. خیلی از آن ها شامل نمک های آلومینیوم بوده و کاری که انجام می دهند از این قرار است که به عنوان مسدود کننده ای برای پوست عمل می کنند که مانع رسیدن تعرق به سطح پوست شده و در خشک ماندن پوست شما کمک می کنند. در کل کاملاً متفاوت از ضد تعرق ها، نافذهای بو هستند که اساساً بدین گونه ساخته شده اند که آن ها بوها را مخفی می کنند. هنگامی که به مغازه ای برای تهیه یکی از آن ها می روید، خیلی از آن ها یا ضد تعریق اند یا نافذ بو، به دنبال محصولی بگردید که شامل هر دو نوع باشد.

درمان های طبیعی برای تعرق کمتر

اگر شما بسیار نگران بوهای نامطبوع و ناخواسته در بدنتان هنگامی که با دوستانتان یا برای قراری کاری بیرون می روید هستید، باید بدانید اینها عواملی هستند که زندگی شما را به شدت دستخوش تغییر می کنند. قبل از اینکه گوشه نشین شوید، مطمئن شوید تمام این کارهای ساده آسان را برای دور نگه داشتن این بوهای بد از خود کرده اید. اول دوش گرفته و خودتان را به خوبی در روز بشویید. از صابون های آنتی باکتریال برای جلوگیری از تعرق استفاده کنید.

سپس همواره برای موفقیت گام بردارید. اگر کار و مشغله و فعالیت زیادی دارید، البسه ای را برای آن انتخاب کنید که باعث گرفته شدن رطوبت تعرق از آن شده و مانع مرطوب ماندن پوست شما شود. برای هر روز پارچه ای مانند کتان را که به پوست شما اجازه تنفس می دهد انتخاب کنید. می دانیم که استرس باعث بویی بیشتر در ما خواهد شد پس مقداری یوگا و تمرکز در صبح و شب داشته باشید. در بدترین حالت ممکن شما احساس بهتری به بوی بد بدنتان خواهید داشت. در نهایت اینکه متوجه این شده اید که چه غذاها و خوراکی هایی باعث بدتر شدن بوی بدن شده و بهتر است حتی المقدور از آن ها اجتناب کنید.

منبع: thelist

نویسنده: صبا عاصمی

صبا شوخ طبع و رک است. فیزیک خوانده، دوره ارشدش را می گذراند و خدا بخواهد دکترای فیزیک هم خواهد خواند. فیزیک را دوست دارد چون می خواهد از همه چیز سر در بیاورد و هر چیزی برایش جذاب است: علم، هنر، فرهنگ، تاریخ و فلسفه. برای فیلم و کتاب هم هیچ محدودیتی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *