بامیلو بلاگ / سبک زندگی / فرهنگ و هنر / کتاب / بهترین کتاب های فلسفی در طول تاریخ
بهترین کتاب های فلسفی

بهترین کتاب های فلسفی در طول تاریخ

برای فهمی درست از فلسفه‌ی غربی باید در جریان آموزه‌های اصلی برخی از اثرگذارترین و مشهورترین کتاب های فلسفی فیلسوفان جهان باشیم. این متفکران جریان تاریخ را با آثارشان تحت تأثیر قرار دادند. امروزه شهرت افسانه‌ای برخی از این مطالعات حتی بیشتر از هر زمان دیگر است. ما در اینجا ده مورد از بهترین کتاب‌ های فلسفی را فهرست کردیم که برای فهم بهتر فلسفه‌ی غربی باید خوانده شوند.

معرفی 10 مورد از بهترین کتاب های فلسفی تاریخ فلسفه غرب

۱- جمهوری،‌ افلاطون

معرفی 10 مورد از بهترین کتاب های فلسفی تاریخ فلسفه غرب

جمهوری افلاطون کتاب فلسفی بی‌نظیری است که  تمام عرصه‌های زندگی را پوشش می دهد. افلاطون از مسائل متافیزیکی حرف می‌زند. او با استفاده از زبان و قیاس‌های قابل فهم برای اغلب مردم کتابی خواندنی پیش چشم ما می‌گذارد. اما او بیشتر از متافیزیک حرف می‌زند. نوشته‌هایی درباره‌ی ازدواج، موسیقی، جنگ، ایده‌ها، پادشاه‌ها،‌ شهر، سیاست، جامعه و بسیاری از موضوعات آشنا در گفتگوهای افلاطون حاضرند.

۲- اخلاق نیکوماخوس، ارسطو

10 مورد از بهترین کتاب های فلسفی تاریخ فلسفه غرب

پرسش اصلی و پیشبرنده در کتاب فلسفی اخلاق نیکوماخوس ارسطو از این قرار است: بهترین چیز برای موجودات انسانی چیست؟ او جواب می‌دهد که بهترین چیز شادمانی است. اما منظورش چیزی نیست که ما حس می‌کنیم. او به‌طور خاص به یک نوع زندگی خوب اشاره دارد. شادی از فعالیت‌هایی تشکیل می‌شود که بهترین ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های ما انسان‌ها را به کار می‌گیرند. این فعالیت‌ها فکر و زندگی جوامع انسانی را تغذیه می‌کنند. آن‌ها سبب می‌شوند تا افکاری را در سر بپرورانیم که جنبه‌ای خداگونه دارند.

۳- تاریخ فلسفه‌ی غرب، برتراند راسل

بهترین کتاب های فلسفی تاریخ فلسفه غرب

تاریخ فلسفه‌ی غرب راسل از زمان اولین انتشارش در سال ۱۹۴۵ در سرتاسر جهان مورد تحسین قرار گرفته است. این کتاب فلسفی یک اثر تک جلدی درباره‌ی سوژه است. جامعیت، وضوح،‌ دانش، وقار، و شعور در این اثر مثال‌زدنی است و نظیری در تاریخ فلسفه ندارد. مطالعه‌اش به هر علاقمند فلسفه توصیه می‌شود.

۴- فراسوی خیر و شر، فریدریش نیچه

معرفی 10 مورد از بهترین کتاب های فلسفی

کتاب فلسفی فراسوی خیر و شر، نیچه را در جایگاه رفیع فلسفه‌ی اروپایی دورانش قرار می‌دهد و یکی از مهمترین آثار در فهم مواضع فکری او به حساب می‌آید. این اثر به‌ شیوه‌ای دراماتیک سنت اندیشه‌ی غربی را کنار می‌گذارد چراکه این سنت هنوز به مقولاتی همچون حقیقت، خدا، خیر، شر، زبان، و سوژه باور دارد. نیچه به زیبایی نشان می‌دهد که جهان مسیحی در تقوایی کاذب غوطه‌ور است و به اخلاق بندگان آلوده شده است.

۵- ذن و هنر تعمیر موتورسیکلت، روبرت ام. پرسیگ

بهترین کتاب های فلسفی تاریخ فلسفه غرب

پرسیگ در اولین رمانش یک شرح‌حال از خودش را روایت می‌کند. او هم با شبح گذشته‌اش و هم با مهمترین مسائل فلسفی قرن بیستم درگیر می‌شود. او می‌پرسد چرا فن‌آوری ما را با جهان بیگانه کرده است؟ حدود یک تحلیل عقلانی چیست؟ اگر نمی‌توانیم خیر را پیدا کنیم، پس چطور باید خیر را زندگی کنیم؟ مسائل او در این کتاب  فلسفی بسیار گسترده‌اند و حوزه‌های زیادی از تاریخ فلسفه را خطاب قرار می‌دهند.

اگر به دنیای پر رمز و راز روانشناسی نیز علاقه مندید ما پیشنهادات خوبی برای شما داریم. در مطلب 8 کتاب روانشناسی که همه باید بخوانند به معرفی خواندنی ترین کتاب ها در زمینه علوم روانشناسی پرداخته ایم. این مطلب جذاب را از دست ندهید.

۸ کتاب روانشناسی که همه باید بخوانند

۶- تأملاتی درباره‌ی فلسفه‌ی نخستین، رنه دکارت

کتاب های فلسفی

این کتاب فلسفی از شش تأمل تشکیل می‌شود. دکارت در آن‌ها می‌کوشد ابتدا هر باور به چیزهای غیرقطعی را از اعتبار ساقط کند. او سپس در تلاش است تا قطعیت‌های ما را برقرار کند. این تأملات طوری نوشته شده‌اند که انگار او داشته برای مدت شش روز به تأمل می‌پرداخته و مشغولیت فکری داشته است. هر تأمل به تأمل قبلی با عنوان «دیروز» ارجاع می‌دهد. این اثر یکی از کتاب‌های بنیادی فلسفه است.

۷- جهان به‌منزله‌ی اراده و بازنمایی، آرتور شوپنهاور

برترین کتاب های فلسفی

پیش از خواندن این کتاب فلسفی باید آنقدر باهوش باشید که بتوانید جزئیات علمی منسوخ برخی دانشمندان و همین‌طور عقاید شخصی برخی از فیلسوفان بزرگ را کنار بگذارید. در این صورت این کتاب را یکی از بزرگترین آثاری خواهید یافت که تا به امروز در تاریخ فلسفه نوشته شده است. جهان به‌منزله‌ی اراده و بازنمایی برخی از مهمترین پرسش‌هایی را طرح می‌کند که من همواره با آن‌ها درگیر بوده‌ام. باید این نکته‌ی مهم را به خاطر بسپاریم که شوپنهاور تا آنجا که من در جریان هستم آخرین متفکری‌ست که فلسفه‌اش واجد یک نظام مشخص است. او آخرین فیلسوفی‌ست که در معنای سنتی کلمه تفکری نظام‌مند دارد. شوپنهاور می‌کوشد تصویر تمام و کمال از جهان ارائه دهد. مفهوم خاص او از اراده را باید به درستی فهمید تا قدرت و سادگی‌اش بر خواننده نمایان شود.

۸- تأملات، مارکوس آئورلیوس

مشهورترین کتاب های فلسفی

 تأملات را یک امپراطور رومی روشنفکر نوشته است. این کتاب فلسفی متشکل از مجموعه‌ی تأملات معنوی است. آئورلیوس به عنوان یک رهبر سعی دارد تا خودش و جهان را در این نوشته‌ها بهتر درک کند. این اثر موضوعاتی را پوشش می‌دهد که بسیار متنوع‌اند و به فضیلت، عقلانیت انسان، طبیعت خدایگان، هیجان انسان‌ها، و مسائلی از این دست ربط دارند. تأملات از تردید و نومیدی با ما سخن می‌گویند، و همین‌قدر از محکومیت و سرمستی. این کتاب به هر خواننده‌ی فلسفه کمک می‌کند تا نکات زیادی را در رابطه با تفکر رواقیون بشناسد.

۹- لائو تزو: تائو ته چینگ، لائوزی

ارزشمند ترین کتاب های فلسفی

تائو ته چینگ اثر لائو تزو به کتاب راه‌ها شهرت دارد. این کتاب یک اثر کلاسیک است و بیشتر به صورت دستورالعملی برای هنر زیستن و کشف شگفتی‌های جهان خوانده می‌شود. کتاب هشتاد و یک فصل دارد و توصیه‌هایی درباره‌ی حفظ توازن و داشتن چشم‌انداز در زندگی ارائه می‌دهد. این اثر به خواننده‌اش یاد می‌دهد که چگونه روحی آرام، متین، و لطیف داشته باشد. کتاب فلسفی در کلیتش درباره‌ی حکمت عملی است.

۱۰- برادران کارامازوف، فئودور داستایفسکی

10 مورد از برترین کتاب های فلسفی تمام دوران

برادران کارامازوف یک رمان فلسفی شورانگیز است که در قرن نوزدهم روسیه نوشته شده. کتاب به قلب مناقشات انسانی درباره‌ی خدا، اراده‌ی آزاد، جبر، اخلاق، و حقیقت وارد می‌شود. این اثر یک درام معنوی درباره‌ی مبارزات اخلاقی انسان‌ها در رابطه با موضوعاتی همچون ایمان، شک، و خرد است. این کتاب فلسفی علیه فرایندهای مدرن‌سازی در روسیه به پا می خیزد.

نویسنده: نیما پارسه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *