بامیلو بلاگ / سبک زندگی / سفر و گردشگری / ۲۵ مورد از مهمترین نکات سفر : تجربیات سفر یک توریست
بهترین نکات سفر

۲۵ مورد از مهمترین نکات سفر : تجربیات سفر یک توریست

تجربیات و مهمترین نکات سفر دیگران را بشنوید و بخوانید و سعی کنید از آنها نکات خوبی را یاد بگیرید، این کار قطعاً به شما برای تجربه های بهتر در سفر کمک می‌کند. با بامیلو بلاگ همراه باشید تا در این مطلب تجربیات سفر های یکی از توریست های اروپایی را بخوانید. این مطلب از نگاه این توریست ترجمه شده است. در ادامه این مطلب جالب و کاربردی با ما همراه باشید.

بهترین و مهمترین نکات سفر

مهمترین نکات سفر

پس از گذشت بیش از 10 سال از سفرهای پیوسته، من تجربیات سفر بسیاری زیادی کسب کرده ­ام. مثل زمانی که من در یک قطار مورد سرقت قرار گرفتم و یا زمانی که اسکات و من در فرودگاه بوزمان (Bozeman) ماندیم، فقط به این دلیل که پولی برایمان باقی نمانده بود تا کرایه تاکسی فرودگاه را بدهیم. شاید برخی از این حوادث در سفر اجتناب ناپذیر باشد و می‌دانید که این موارد بخشی از سفر هستند. قطعاً نمی ­توانید برای همه چیز برنامه ریزی کنید. با این حال، حفظ و در نظر گیری چند نکته مهم در ذهن، سفر شما را بسیار راحت تر می­­‌کند. بنابراین، در ادامه 25 مورد از مهمترین نکات سفر من را می­‌خوانید.

۱- در سفر انعطاف پذیر باشید

ما همیشه برای تاخیر ها برنامه ریزی می‌کنیم و سعی می‌کنیم تاخیری در برنامه­ ها و یا موارد دیگر پیش نیاید تا باعث ناراحتی ما شود. داشتن صبر، هنگام مسافرت بسیار مهم است.

۲- لیست سفر و اقامتگاه خود را آماده کنید

حدود یک هفته یا بیشتر، قبل از رفتن به هر سفری، لیستی از اقلامی را که نمی‌خواهم آن­ها را فراموش کنم، تهیه می­کنم، چرا که اگر آن­ها را یادداشت نکنم قطعا فراموش خواهم کرد. من یاد گرفته ­ام که وقتی به چیزی فکر می­٬کنم، باید آن را بنویسم.

همچنین بهتر است رزرو ویلا را پیش از رسیدن به مقصد و یا حتی پیش از به راه افتادن انجام دهید.

۳- اصطلاحات متداول زبان محلی را بیاموزید

گفتن “لطفا”، “متشکرم” و “من متاسفم” به طور ساده در زبان محلی، بسیار پرکاربرد است. همچنین اگر کلمه ­ای را بسیار استفاده می‌کنید و به آن نیاز پیدا می‌کنید به دنبال یادگیری آن نیز باشید.

۴- یک یا دو باتری اضافی را برای دوربین خود فراموش نکنید

آیا تا به حال شده که بخواهید از لحظه غروب خورشید دل ­انگیز عکس بگیرید اما باتری دوربین شما تمام شده باشد و هیچ چاره­ ای جز از دست دادن آن چشم انداز زیبا نداشته باشید؟ من سعی می‌کنم حداقل سه باتری اضافی را برای دوربین عکاسی در تمام سفرها همراه داشته باشم تا این لحظه­ ها و صحنه ­های زیبا و بی­ نظیر را از دست ندهم.

۵- از مدارک مهم کپی بگیرید

بهترین و مهمترین نکات سفر

در اوایل سن 20 سالگی، من همیشه یک کپی از گذرنامه ­ام را در کیفی جداگانه از پاسپورت اصلی، نگه داری می­‌کردم اما بعد از آن دیگر تنبل شدم و این عادت را فراموش کردم. اخیرا یکی از دوستان من گذرنامه خود را در فرودگاه گم کرد. او می­٬گفت اگر یک نسخه از پاسپورت و عکس ­های اضافی گذرنامه­ اش را داشت، آن­ها به او اجازه سفر می‌­دادند. اما از آنجایی که او این کار را نکرد، مجبور شد که یک پرواز 2000 دلاری و یک هفته ماندن در اروپا را هزینه کند.  من هم اکنون یک نسخه از پاسپورتم را به همراه دارم.

۶- همیشه سارنگ را به همراه داشته باشید

سارنگ (Sarong) چیزی شبیه چادر شب یا چفیه خودمان که استفاده های متنوع زیادی در سفر می‌تواند داشته باشد. (البته اگر جایی را می‌شناسید که ازین لباس های خارجی می‌فروشد در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.) سارنگ را می‌توان به عنوان ملافه ای خوب و کارامد برای مواقعی که سردتان شده، یا به عنوان یک حوله، یک پرده و یا یک قطعه لباس استفاده کرد که می‌تواند به عنوان ده­ ها روش مختلف دیگر نیز به کار رود. سارنگ ها لباس­ های رنگی عالی هستند، اما اگر شما چیزی محکم و مقاوم بخواهید، من سارنگ را پیشنهاد می­‌کنم.

۷- همیشه بیمه سفر را خریداری کنید

یک اورژانس پزشکی می‌­تواند کاملا پس انداز شما را از بین ببرد و یا حتی بدتر. ما از بیمه­ نامه جهانی (شما نیز اگر سفر هستید از برنامه های بیمه سفر شرکت های بیمه ایرانی مطلع شوید و از مزایای آنها استفاده کنید) برای بیمه مسافرت استفاده می‌کنیم و به آن اعتماد داریم.

۸- از بهترین نکات سفر : لباس اضافی بردارید

در موارد اضطراری داشتن چند جفت اضافی لباس، همیشه یک ایده خوب است. از دیگر گزینه­ ها این است که از لباس­ هایی که سریع خشک می‌شوند، استفاده کنید تا بتوانید آنها را به راحتی در مسیر، شستشو دهید.

۹- برای لباس­ هایتان از قبل طراحی و برنامه ­ریزی کنید

من در جمع کردن لباس­ها، فردی تنبل و لحظه آخری هستم، بنابراین سفرهای زیادی را با لباس های سر تا پا سیاه و یا خاکستری، رفته ­ام، چرا که از قبل برای اینکه چه لباسی بپوشم برنامه ­ریزی نکردم. به عکس ها نگاه می‌کنم و آرزو می‌کنم کاش بیشتر برای نوع و رنگ لباس­ ها برنامه ریزی و از قبل چمدانم را جمع می­‌کردم.

۱۰- وسایل الکترونیکی، داروها، مسواک و یک لباس زیر اضافی در کیفی که همیشه همراهتان است، بگذارید

نکات سفر

چند مورد مهمی که باید همیشه در کیف باشند. اگر شما در تعطیلات ساحلی هستید، یک دست لباس شنا نیز ایده خوبی است. البته ممکن است کیف خود را گم کنید، پس می­توانید بیشتر این چیزها را خریداری کنید، اما داشتن آن­ها در کیف قابل حمل شما، در پول و زمان صرفه جویی خواهد کرد.

۱۱- قبل از استفاده وسایل حمل و نقل عمومی، در مورد هزینه آن بپرسید

ایده بسیار خوبی است، قبل از اینکه به اتوبوس، گواگوا (سیستم حمل و نقل عمومی که تقریبا منسوخ شده و فقط در برخی کشورها وجود دارد) و یا سایر وسایل حمل و نقل عمومی سوار شوید، در مورد قیمت آن­ها بپرسید. با این کار از داشتن هزینه ­های اضافی جلوگیری می‌­کنید.

۱۲- لوسیون را هم در کیف همراهتان داشته باشید

من هر دو طرف لنز تماسی را با لوسیون هیدراته پر می‌کنم (من از لوسیون کاملا طبیعی هیدراته استفاده می‌کنم) زیرا آن­ها به ندرت در توالت­ ها وجود دارند.

۱۳- در پروازها هیدراته بمانید

استفاده از نوشیدنی­های الکلی در ارتفاع 30000 فوت شاید سرگرم کننده باشد، اما کاری نکنید که آب بدن شما به میزان زیادی کم شود، به خصوص در پروازهای طولانی، بهتر است به فکر میزان آب بدن خود باشید.

۱۴- آدرس هتل و شماره اتاقتان را در تلفن همراه خود ذخیره کنید

آیا من تنها کسی هستم که نمی­ توانم شماره اتاقم را به یاد داشته باشم؟ قطعا دیگران هم مثل من هستند. آدرس هتل و شماره اتاق خود را یادداشت کنید، در موبایل خود ذخیره کنید. نپرسید چرا، فقط انجام دهید، بعدا خواهید فهمید.

۱۵- از مردم محلی بپرسید

نکات سفر پرسش از افراد محلی

ما همیشه از مردم محلی می‌­خواهیم که ما را به بهترین رستوران­ ها، نقاط جذاب تماشای غروب خورشید، بهترین کافه­ ها و غیره ببرند. به مردم بگویید که چه نوع غذایی را دوست دارید. تا به حال بسیار زیاد اتفاق افتاده که من به رستوران­ های جالب توجهی رفته ام که اولین انتخاب من نبودند.

۱۶- از اینترنت رایگان عمومی استفاده نکنید

من همیشه سعی می‌کنم در حالی که از اینترنت رایگان عمومی در مکانی مانند فرودگاه استفاده می­‌کنم، از ورود به حساب بانکی و یا وارد کردن هر گونه کلمه عبوری، اجتناب کنم. من حتی وقتی به هتل نیز می­رسم، برای استفاده از اینترنت ، مخصوصا اگر آنها یک رمز عبور برای نت خود داشته باشند، سعی می‌کنم به دنبال آن نباشم.

۱۷- بانک خود را از برنامه سفرتان مطلع کنید

اگر به کشورهای خارجی سفر می‌کنید و پول و کارت­ های اعتباری خود را نمی ­خواهید آن­ها را در بانک نگه داری کنید.

۱۸- از کرم ضد آفتاب استفاده کنید

کرم مرطوب کننده صورت من دارای SPF است. این کاری است که من هر روز انجام می‌دهم، اما در حین سفر، برای محافظت از پوست بسیار مهم است.

۱۹- روشن­فکر باشید

در مورد دیگر آداب و رسوم قضاوت نکنید، شما فقط یک بازدید کننده هستید. پس با احترام رفتار کنید.

۲۰- عکس های زیادی بگیرید

یکی از نکات سفر که بهتر است به یاد داشته باشید عکس گرفتن است

عکس ها بهترین لحظات و خاطره­ ها را از سفرتان می‌سازند.

۲۱- اتاق را برای انجام کارها و تفریحات ناگهانی ترک کنید

برنامه ریزی سفر را برای تمام وقت خود انجام ندهید. می‌دانم که این بسیار وسوسه انگیز است، اما این لحظات بدون برنامه ریزی در سفر می­‌تواند بهترین خاطرات را برای شما به رقم بزنند.

۲۲- فردی از خانه خود را از برنامه ­های سفرتان مطلع سازید

این کار، در هنگام سفر انفرادی بسیار مهم است، همچنین ایده خوبی برای سفرهای گروهی نیز هست. مهم نیست که تعداد افراد در گروه سفر شما چقدر است.

۲۳- لوازم شخصی خود را جدا کنید

هنگامی که اسکات و من با هم سفر می‌کنیم، هردو لوازم شخصی­ خود را در دو کیف جداگانه، اما قاطی هم جمع می‌کنیم (فرض کنیم افراد سفر بیش از یک نفر است). به این ترتیب اگر یکی از کیف­های ما گم شود، ما هر دو هنوز لباس و اقلام شخصی داریم.

۲۴- جعبه کمک های اولیه بهمراه داشته باشید.

جعبه کوچک کمک­های اولیه سفر را شامل آسپرین، بنیدریل، داروهای سرماخوردگی، داروهای شکم درد، قطره سرفه، باند، قرص های فعال شده با زغال سنگ (این­ها برای اسهال و واکنش­های آلرژیک جزئی هستند)، نئوسپورین و دیگر مواردی که ممکن است همیشه در هنگام مسافرت دسترسی آسان به آن­ها نداشته باشیم، در سفر همراه خود برمی­داریم.

۲۵- پول و کارت­ های خود را جدا کنید

تجربیات و نکات سفر

تمام پول نقد و کارت­های خود را در یک جا نگذارید. من معمولا پول نقد و یک کارت اعتباری یا کارت بانکی را در یک کیف جداگان ه­ای که مشابه کیف پول نیست، پنهان می‌کنم.

کسب تجربه می تواند سفرهای شما را لذت بخش نماید. با خواندن تجربیات سفر از وبلاگ ها و سایت ها می توانید آمادگی خود برای مواجه شدن با شرایط مختلف را بالا ببرید.

منبع : ordinarytraveler

نویسنده: علی عسگری

علی تحصیل کرده رشته MBA است و در حال حاضر خواندن و نویسندگی را به عنوان سرگرمی و کار انجام می دهد. سعی می کند در هفته یک کتاب انگلیسی در موضوعات مختلف بخواند. به این موضوع اعتقاد دارد که انسان همان آرزوهایش هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *