بامیلو بلاگ / راهنمای خرید / بهترین اسباب‌بازی برای کودکان یک تا دو ساله

بهترین اسباب‌بازی برای کودکان یک تا دو ساله

کودکان دوساله بیش از دیگر کودکان به تحرک داشتن و سرک‌کشیدن علاقه‌مند هستند. آنها یاد گرفته‌اند که راه بروند و این مسیر درازی را در کشف دنیای پیرامون برای‌شان باز کرده است. این بچه‌ها مفهوم استقلال را نمی‌دانند اما برای اینکه مجبور نیستند تمام درخواست‌های‌شان را به والدین خود بگویند، احساس خوبی دارند.

برای کودکی که در این سن شروع به شناخت بر اساس تجربیات خود می‌کند، به قول برخی «خرابکاری» طبیعی است، نباید به او برچسب «شیطان»، «بازیگوش» و «لجباز» بزنید چون تا تجربه نکند تصوری از اینکه چرا نباید کاری را انجام دهد، ندارد.

به همین دلیل است که در بسیاری از بازی‌های کودکان در این سن، همراهی پدر و مادر ضروری است؛ البته نه برای منع کردن او بلکه برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی.

پیش از این بامیلو مقاله‌ای درباره‌ی اسباب‌بازی‌های کودکان زیر یک سال، منتشر کرده است در این مقاله نیز سعی بر این است که بر اساس توانایی‌های مغزی کودکان دو ساله، راه‌های شناخت و توانایی‌ها و مهارت‌های آنها، به شما پیشنهادهایی درباره‌ی خرید اسباب‌بازی بدهیم. ادامه‌ی این مقاله را بخوانید تا پاسخ پرسش‌های خود را درباره‌ی این موضوع بیابید.


مقاله‌های پیشنهادی درباره‌ی کودک
بهترین اسباب‌بازی برای کودکان زیر یک سال
این ده جمله را به فرزندتان نگویید
شش نکته‌ی مهم درباره‌ی خرید کفش برای کودکان
شش نکته برای تربیت کودکان

مغز کودک دو ساله‌ی من چه تفاوتی با مغز یک بزرگسال دارد؟

سه سال اول زندگی دوران طلایی رشد مغز است. تحقیقات می‌گوید که یک کودک دوساله حدود دوهزار میلیارد اتصالات شبکه‌یی در مغز خود دارد و فعالیت مغز او، دو و نیم برابر یک انسان بزرگسال است.

این اتصالات از این نظر حائز اهمیت هستند که قدرت تفکر را به ما می‌دهند و فرآیند یادگیری نیز از همین اتصالات شروع می‌شود. از بدو تولد هر وقت که نوزاد به چیزی علاقه‌مند می‌شود و تلاش ذهنی می‌کند، مغز او شروع به تشکیل یک شبکه می‌کند. این فرآیند در هنگام تحریک هر یک از حواس نیز انجام می‌شود بنابراین هر صدا، تماس، احساس، تصویر، بو و مزه اتصالات بیشتری می‌سازد.

فعالیت ساختارهای مربوط به زبان و سخن گفتن در این دوران بسیار بالا می‌رود و مناطق مسئول احساسات و اجتماعی شدن فعال شده و با نقاط دیگر مغز ارتباط برقرار می‌کنند.

درک اولیه از احساسات شادی، هیجان، غم و تعجب پیش از دو سالگی شروع می شود، درحالی‌که کودک هنوز برای کنترل کردن این احساسات آماده نیست.

کودک دو ساله‌ی من چطور دنیای پیرامون خود را می‌شناسد؟

 babyfruit23

توانایی حرکت، سرعت دریافت اطلاعات را برای کودک، نسبت به زیر یک سال، بسیار بالا می‌برد اما هنوز هم مهم‌ترین عامل برای یادگیری «حواس» هستند. هرچند که اتصالات مغزی کودک به سرعت رشد کرده است اما این سن آغاز تحلیل کردن علت حادثه‌ها و پدیده‌ها برای کودک است؛ چیزی که از یک موضوع مهم برای او به دست می‌آید و آن «تجربه‌کردن» است.

کودک 12 تا 15 ماهه اجزای بدن خود را می‌شناسد و می‌تواند صدای حیوانات را تقلید کند. همچنین افراد و اشیا را به‌راحتی تشخیص می‌دهد و اگر از او بخواهید آنها را در اطراف خود به شما نشان خواهد داد.

او تلاش می‌کند کارهای کوچک و ساده‌ی شما را تقلید کند و مهارت‌های جدیدی یاد بگیرد. همچنین او در پایان دوسالگی مجموعه لغات خوبی را در ذهن دارد، به‌راحتی سخن می‌گوید و درخواست‌های خود را عنوان می‌کند. همچنین او هفته‌به‌هفته مفاهیم و فرامین پیچیده‌تر را یاد می‌گیرد.

کودک در این سن شروع به «نقش‌بازی» می‌کند؛ بازی‌هایی مانند مادرشدن، دکترشدن و یا پلیس شدن. آغاز این بازی‌ها هرچند ساده و کوتاه در پایان دوسالگی اتفاق می‌افتد اما نشان می‌دهد که مغز می‌تواند تفکر نمادین داشته باشد.

برای کودک دوساله کدام اسباب‌بازی را بخرم؟

 father&daughter

پیش از آنکه پیشنهادهای بامیلو را درباره‌ی اسباب‌بازی‌های کودکان دوساله بخوانید چند نکته‌ی ضروری را درباره‌ی بازی در این سن مطالعه کنید:

نخست اینکه هیچ‌وقت او را از بازی با اسباب‌بازی‌هایش محروم نکنید، اگر دوست دارد که یکی از آنها را از کمد بیرون بیاورد و با آن بازی کند، مانع او نشوید.

دوم اینکه با وجود اینکه او را از اسباب‌بازی‌های مورد علاقه‌اش محروم نمی‌کنید، سعی کنید دور و بر او را خلوت نگه دارید. این کار باعث می‌شود که او بتواند بر روی یک بازی تمرکز کند. اسباب‌بازی زیاد اثر عکس در یادگیری کودک دارد.

سوم اینکه او در این سن در پی کشف بر اساس تجربه‌های شخصی خود است و به هر شیء دیگری به جز اسباب‌بازی نیز علاقه نشان می‌دهد، پس او را از وسایل ایمنی که می‌تواند با آنها بازی کند، منع نکنید.

 اسباب‌بازی‌های برای بیرون از خانه و فعالیت‌های بدنی بیشتر

این اسباب‌بازی‌ها افزون بر اینکه می‌تواند فعالیت بدنی کودک را بالاتر ببرد، کنترل او را در خارج از خانه نیز راحت‌تر می‌کند. در مورد این نوع اسباب‌بازی ایمنی حرف اول را می‌زند بنابراین سعی کنید با انتخاب‌هایی مانند توپ‌ پارچه‌یی و پلاستیکی هم امنیت جسمی او را در خارج از خانه تأمین کنید و هم به او قدرت بازی بیشتری بدهید.

hape-6519-877571-1-zoom
سگ چرخ‌دار چوبی برای یک تا سه سال
playgro_brand_ball
توپ پارچه‌یی برای زیر سه سال
hape-flirty-123
چرخ دستی رقص پروانه‌های چوبی برای یک تا سه سال

اسباب‌بازی‌هایی که به او احساس استقلال می‌دهند

کودک در این سن درکی اولیه از فضاهای اختصاصی و اسباب‌بازی‌هایی که به او تعلق دارند پیدا می‌کند. همچنین می‌تواند به خوبی همراه با همسن و سال‌های خود مشغول بازی شود. اسباب‌بازی‌هایی که به او امکان بازی در فضایی جداگانه را می‌دهند، انتخاب‌های خوبی هستند.

haenim-minihome-toy
کلبه‌ی کودک 12 ماه به بالا

عروسک‌هایی که می‌تواند با آنها «نقش‌بازی» و صحبت کند

پیش از این گفتیم که کودک در این سن «نقش‌بازی» را آغاز می‌کند. او نیاز به صحبت کردن با عروسک‌های خود، ماشین‌ها و در کل اسباب‌بازی‌هایی دارد که بتواند در بازی خود، برای آنها نیز نقش دلخواهش را انتخاب کند.

nici-dragon-mini
عروسک اژدها برای یک سال به بالا
runic-zoom-poo-toy
عروسک خوک پو برای یک سال به بالا

وسایل موسیقی برای مهارت‌های حرکتی و شنوایی

پایان دوسالگی سن خوبی برای یادگیری موسیقی است. کودک در این سن به خوبی می‌تواند هماهنگی بین حرکت دست‌های خود و صدایی که می‌شنود را بالا ببرد ضمن اینکه به او قدرت تمرکز بیشتری نیز می‌بخشد.

hape-belz-toy
بلز چوبی و توپ‌های رنگی برای یک تا سه سال
hape-belz-colortoy
بلز رنگین‌کمانی چوبی برای یک تا سه سال

جورچین و پازل برای درک روابط بین اشیا، اشکال و رنگ‌ها

او در این سن می‌تواند جایگاه اشیا و افراد را در ذهن خود به صورت مستقل ترسیم کند و نیاز دارد این موارد را به لحاظ فضایی نیز تجسم کند و تفاوت حجم آنها را بفهمد. همچنین او می‌تواند در این سن به جزئیات اجسام و اشیا پی ببرد و چون اعضای بدن خود را نیز شناخته است، به خوبی هویت مستقل اجزا را درک خواهد کرد.

hape-zoo-zoo98
پازل حیوانات چوبی برای دو تا چهار سال
hape-shape-sorter87
جورشکل چوبی برای یک تا سه سال
hape-block and roll24
جورچین چوبی چرخ‌دار برای یک تا سه سال

 بلوک‌های خانه‌سازی برای درک مفهوم تعادل، سطح و شکل کلی اجسام

مفاهیمی مانند تعادل، توازن، برابری و ابعاد در کل طول دوران کودکی به آرامی درک می‌شوند. بهترین زمان برای درک این مفاهیم نسبتاً پیچیده برای کودک زمانی است که از پس یادگیری و درک جزئیات، حجم و رنگ‌ها برآمده باشد.

hape-mini-block94
جورچین چوبی چرخ‌دار کوچک برای یک تا سه سال
hape-city-planner
بلوک‌های خانه‌سازی چوبی برای یک تا سه سال

نویسنده: شکوه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *