بامیلو بلاگ / اخبار بامیلو / گزارش و تحلیل / بلک فرایدی (حراجمعه): موقعیتی طلایی برای خریداران و فروشندگان

بلک فرایدی (حراجمعه): موقعیتی طلایی برای خریداران و فروشندگان

با تاریخچه بلک فرایدی به خوبی آشنا شدیم. می‌دانیم امروزه این سنت فراگیر، جهانی شده و در سراسر دنیا هم برگزار می‌شود. اما چه سودی به حال خریداران دارد؟ چرا در سرتاسر دنیا، مردم از ماه‌ها قبل پس‌اندازهای خود را در این روز خرج می‌کنند؟ چرا معرفی و حضور فروشندگان کوچک و بزرگ در این پادشاه مهم است؟ در این مطلب بامیلو بلاگ، به ارزش‌های این روز مهم برای خریداران و فروشندگان می‌پردازیم.

سبک حقیقی و آنلاین

بلک فرایدی:سبک حقیقی و آنلایناز بلک فرایدی بزرگ، به عنوان مهم‌ترین رویداد بازار خرید و فروش در جهان نام می‌برند. این روز، ابتدا به صورت عرضه در فروشگاه‌های حقیقی کلید خورد. در سال 2005، رقیب سرسختی به نام فروشگاه‌های آنلاین نیز از این روز استقبال کردند. رقابت این دو سبک، در نهایت به نفع خریداران و مصرف کنندگان تمام شد. اما استقبال بی‌نظیر مردم در این روز، فشار ترافیکی و شلوغی خیابان‌ها و فروشگاه‌ها را به همراه داشت.

فراگیر شدن بلک فرایدی (حراجمعه) در دنیا

فراگیر شدن بلک فرایدی (حراجمعه) در دنیابا رواج این سنت در زادگاهش، نوبت به دیگر کشورها و سبک برگزاری آن‌ها رسید. در برخی کشورها مثل آمریکا، انگلستان و کانادا، بلک فرایدی هم در فروشگاه‌های حقیقی و هم آنلاین برگزار می‌شود. در برخی کشورها مثل ایران، هند و پاکستان، پادشاه حراجی‌ها بیشتر به صورت آنلاین به چشم می‌خورد.

فرصتی طلایی برای خریداران

بلک فرایدی: فرصتی طلایی برای خریدارانخریداران، در سرتاسر دنیا برای رسیدن این روز لحظه‌شماری می‌کنند. از تخفیف‌ بسیار ویژه (Door buster) گرفته، تا تخفیف‌های عادی‌تر و محصولات دیگر. به‌منظور جذب مشتری، هر فروشگاهی برنامه خاصی برای این روز تدارک می‌بینند. از ماه‌ها قبل، فروشندگان حقیقی و آنلاین، محصولات ویژه خود را انتخاب می‌کنند. تا در این روز با دستی پر از مشتریان وفادار خود استقبال کنند.

چطور صاحب تخفیف‌ بسیار ویژه (Door buster) شویم؟

حراجمعه : چطور صاحب تخفیف‌ بسیار ویژه (Door buster) شویم؟تخفیف‌های ویژه، محصولاتی هستند که تنها در بلک فرایدی، چنین تخفیفی می‌خورند. تخفیف‌های متنوع حتی به سقف 75% و 85% می‌رسید. ارزش این محصولات به حدی رسیده بود که گاهی به آن‌ها “جوایز بلک فرایدی” هم گفته می‌شد. بسیاری از خریداران از تخفیف‌های بسیار ویژه جا می‌ماندند. نسبت برندگان محصولات ویژه به بازندگان آن نسبتی ناجوانمردانه به نظر می‌رسید. بنابراین مشتریان از شب قبل در صف‌ها قرار می‌گرفتند تا به تخفیف‌های ویژه برسند.
با رسیدن عصر آنلاین، صفی حقیقی در کار نبود. این سبک از فروش محصولاتی که برچسب تخفیف بسیار ویژه بر آن‌ها خورده، مزایا و معایب خاص خود را داشت. خریداران دیگر در صف‌های طولانی و سرما قرار نمی‌گرفتند. اما صف مجازی آنلاین، صفی کشنده و حتی طولانی‌تر به نظر می‌رسید. مشتریان با آگاهی از محدودیت تخفیف‌های ویژه، می‌دانستند که باید سر ساعت به سایت فروشگاه‌های آنلاین مراجعه کنند.
کاربران آنلاینی که موفق به دریافت تخفیف‌های ویژه می‌شدند، پاسخ مشخصی در چگونگی موفقیت خود نداشتند. یکی از ماوس رایانه‌اش به عنوان دلیل موفقیتش نام می‌برد، و آن را ماوس شانس می‌خواند. دیگری به سرویس خدماتی اینترنتی خود و سرعت آن می‌بالید. نفر بعدی، سرعت وارد کردن اطلاعات بانکی خود به هنگام خرید آنلاین را دلیل موفقیت خود می‌دانست.
گرچه چگونگی موفقیت در این تخفیف‌های بسیار ویژه به سبک آنلاین، همچنان در پرده‌ای از ابهام قرار دارد. در آینده‌ای نه چندان دور، در بامیلو بلاگ مطالب بیشتری در این زمینه منتشر خواهیم کرد.

جشنواره‌ای بی‌همتا برای فروشندگان

 جشنواره‌ای بی‌همتا برای فروشندگان
پس از کشف سود ثابت بلک فرایدی از سوی حسابداران، فروشندگان کوچک و بزرگ با دیدگاهی آگاهانه به این روز نگاه کردند. مردم به صورت غریزی در این روز خریدهای خود را شروع می‌کردند. چه بهتر که فضای مجلل‌تری فراهم شود. به مرور، پیشنهادها و تخفیف‌ها بالا گرفت. فروشندگان از سود خود راضی بودند. مشتریان هم پس از ترک فروشگاه لبخند رضایت به لب داشتند.

رقابتی تنگاتنگ با هدف رضایت مشتری

رقابتی تنگاتنگ با هدف رضایت مشتریفروشگاه‌های حقیقی غوغا کرده بودند. برخی برای به دست آوردن مشتری‌های بیشتر، حتی به ضرر دادن تن می‌دادند. از اجناسی که تولید آن‌ها متوقف شده گرفته، تا محصولات ویژه روز دنیا، همگی در بلک فرایدی تخفیف‌های بسیار ویژه‌ای می‌خوردند. در کنار محصولات شاه و وزیر، محصولات به اصطلاح خرد و سرباز هم تخفیف خوبی می‌خوردند. فروش جانبی این محصولات خرد، یکی از نقاط قوت و سود فروشندگان به حساب می‌آمد.

رضایت خریدار = تمایل بیشتر او به خرید

رضایت خریدار = تمایل بیشتر او به خریدفروشندگان حقیقی 48 ساعت، دشواری و شلوغی را تحمل می‌کردند. سر و کله زدن با این حجم از مشتری، کاری طاقت فرسا بود. اما تخفیف‌ های بسیار ویژه، مشتری را راضی نگه می‌داشت. از طرفی محصولات خرد به شکلی بی‌سابقه به فروش می‌رسیدند. برای مثال، فروشگاهی کوچک که محصولات چرم مجلل و گران قیمت ارائه می‌داد. در حالت عادی، در روز یک بارانی به یک مشتری می‌فروشد. یا یک بوت تا سطح زانو شیک به یک مشتری دیگر. اما در پادشاه حراجی‌ها، بر روی بارانی خود تخفیفی منحصر بفرد می‌زند. مشتری پس از خرید این تخفیف بسیار ویژه، از نظر اقتصادی و کیفیت محصول راضی است. تمایل خریدار راضی به خریدهای دیگر بیشتر می‌شود. خریدار هم می‌خواهد و هم می‌تواند یک ست کامل با این بارانی به دست آورد. مشتری ای که در حالت عادی با یک بارانی تک فروشگاه را ترک می‌کند؛ در روز بلک فرایدی با یک ست کامل از این فروشگاه خداحافظی می‌کند.
فروشندگان الکترونیک، به خوبی به این امر اعتقاد دارند. آن‌ها تمام سال از تخفیف زدن بر لوازم جانبی محصولات خود اجتناب می‌کنند. در موارد بسیاری، مشتری پس از خرید تلفن همراه، از خرید محصولاتی از قبیل قاب، برچسب ضد خش، حافظه جانبی، پایه نگهدارنده و شارژر وای فای خودداری می‌کند. اما در حراجمعه، هنگامی‌که تلفن همراه تخفیف بسیار ویژه و محصولات جانبی، تخفیفی کوچک خورده باشند؛ تمام شرایط برای خرید یک ست کامل آماده است. فروشندگان در کنار تخفیف‌های بسیار ویژه، گاهی این محصولات را به صورت بسته کامل در کنار هدیه (Bundle) ارائه می‌دهند. به این صورت که یک لپ‌تاپ با قیمت اصلی و بدون تخفیف، با هدیه‌هایی مثل موس، صفحه کلید و هدست عرضه می‌شوند.

فروشندگان موفق، فروشندگانی ماندگار

بلک فرایدی: فروشندگان موفق، فروشندگانی ماندگاراز آمازون و وال مارت گرفته تا فروشندگان محلی، هر که در این جشنواره بی‌همتا موفق‌تر ظاهر شود؛ تا مدت‌ها اسمش سر زبان‌ها می‌ماند. بلک فرایدی، در یک یا چند روز برگزار می‌شود. اما شهرت جاودانه‌ای که به همراه دارد، به این راحتی از خاطر خریداران راضی پاک نمی‌شود. فروشندگان خبره از قدرت تبلیغات دهان به دهان به خوبی باخبرند. هنگامی‌که مشتریان راضی از موفقیت خود در به دست آوردن یک تخفیف ویژه صحبت می‌کنند، اولین سؤالی که از آن‌ها می‌شود این است: آن را از کجا تهیه کردی؟
از برند تولید کننده گرفته، تا شرکت‌های فروشنده، وارد کننده و واسطه، همگی در این مورد برنده شدند. مدت‌ها بعد از واقعه بلک فرایدی، مردم محصولات خود را از همان شرکت تهیه می‌کنند.

فروشندگان موفق حراجمعه در بامیلو

تأمین‌کنندگان زیادی در دسته‌بندی‌های مختلف، بامیلو را در حراجمعه سال 1394 همراهی کردند. برخی از این تأمین‌ کنندگان نام‌های بزرگی بودند که همواره فروش خوبی داشتند. آنها در روزهای بلک فرایدی هم، به فروش عالی و قابل پیش بینی خود ادامه دادند. نام‌هایی مثل (RNS Co) و (B&L) فروش 48 ساعته آن‌ها، 2 برابر فروش کل ماه گذشته آن‌ها رسید.  موفقیت (SONDOS) نیز، فروش آن را 3 برابر کرد.
اما اکثر تأمین‌ کنندگان در رویداد بلک فرایدی با رشدی غیر قابل پیش بینی، مواجه شدند. نام‌هایی مثل (vanda) و (Ramcott)، فروش 48 ساعته آن‌ها، در مقایسه با فروش کل ماه گذشته آن‌ها به ترتیب 40 و 11 برابر شد.
از تأمین‌کنندگان مطرح و بزرگ ایرانی که در دسته بندی مد و لباس سال گذشته همراه بامیلو بودند، می‌توان به (celebon)، (jame poosh ara)، (scissors)، (ziboo) و (navales) اشاره کرد.
«تخفیف مناسب‌تر، فروش بیشتر» شعار همیشگی تأمین‌کنندگان موفق در حراجمعه است. آنها در تمامی دسته‌بندی‌ها از جمله مد و لباس، زیبایی و سلامت، لوازم الکترونیک ، و خانه و سبک زندگی، در رقابتی تنگاتنگ حاضر می‌شوند. هدف همگی جذب مشتری بیشتر، و شکستن رکورد فروش سال های قبل است.
برنده واقعی آن کسی است که تلاش کند، برنامه ریزی کند و از {حراجمعه} این جشنواره فرصت‌های طلایی نهایت استفاده را ببرد.

نویسنده: سپندار معینی

سپندار فعالیتش در زمینه مد و لباس را از سال 1388 شروع کرد. هدف همکار آرام و خون گرم ما، انتقال دانش و آشناسازی تمامی علاقه مندان، با مد روز و سبک چهار پایتخت بزرگ مد جهان است. در کنار مباحث کاهش وزن و سبک زندگی سالم، سپندار به فراگیری زبان های مختلف، ترجمه همزمان، داستان نویسی، سریال و فیلم، بازی های رایانه ای، آشپزی ( به قول خودش در حد فست فود بلده!) و پیاده روی علاقه دارد.

یک دیدگاه

  1. سلام
    منتظرم از بامیلو خرید داشته باشم ان شاءالله امسال اجناس ویژه با قیمت بهتری قرار بده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *