بامیلو بلاگ / اخبار بامیلو / بلک فرایدی در برابر دوشنبه آنلاین: جدال فروشگاه های آنلاین و حقیقی

بلک فرایدی در برابر دوشنبه آنلاین: جدال فروشگاه های آنلاین و حقیقی

بلک فرایدی یا همان جمعه بعد از روز شکر گزاری، بزرگترین حراج سال و پرسود ترین روز سال، چه برای خریداران و چه برای فروشندگان است. اما طبق آمار ها در سال های اخیر دوشنبه آنلاین (که از طرفی می توانیم آن را نسخه آنلاین بلک فرایدی بدانیم) در حال سبقت گرفتن از بلک فرایدی است و رشد بسیار خوبی را تجربه می کند. در این مطلب «بلک فرایدی» را در مقابل حریف قدرتمند خود یعنی «دوشنبه آنلاین» قرار داده‌ایم و با مقایسه این دو، جدال فروشگاه‌های آنلاین و حقیقی را به نمایش گذاشته‌ایم.

داستان جمعه سیاه و دوشنبه سایبری چیست؟

بلک فرایدی در برابر دوشنبه آنلاین

اول از همه تعریف کوتاهی در مورد بلک فرایدی یا همان جمعه سیاه و دوشنبه سایبری داشته باشیم. بلک فرایدی آخرین جمعه ماه نوامبر است که در آن فروشگاه های حقیقی و مجازی تخفیف‌های فوق‌العاده‌ای در اختیار خریداران قرار می‌دهند.

چند سال پس از جا افتادن حراجمعه در میان مردم و اتفاقاتی که در پی آن افتاد، فروشگاه‌ها و بازارهای آنلاین تصمیم گرفتند برای سبک‌تر کردن بار سنگین بلک فرایدی، اولین دوشنبه بعد از جمعه سیاه را به فرصتی برای خرید آنلاین کاربران تبدیل کنند. این موضوع باعث پدید آمدن دوشنبه سایبری شد. آن‌ها در این روز تخفیف‌های خرید اینترنتی بی نظیری را با عنوان «تخفیف بسیار ویژه» (Doorbuster) ارائه می‌کردند و افرادی که از قافله بلک فرایدی عقب مانده بودند نیز می‌توانستند در این روز دلی از عزا در آورند. در بعضی موارد فروش آنلاین و تخفیف‌های شگفت انگیز فروشگاه ها و بازار های اینترنتی تا یک هفته نیز ادامه پیدا می‌کرد. البته بسیاری از فروشگاه های اینترنتی، در طول هفته سایبری و پس از روز های جمعه سیاه نیز تخفیف‌های اینترنتی خود را با نام بلک فرایدی عرضه می‌کردند و به مرور بلک فرایدی دیگر به معنای یک روز مشخص نبود.

اگر می‌خواهید بیشتر در مورد بلک فرایدی بدانید مطلب تاریخچه بلک فرایدی را بخوانید.

تاریخچه بلک فرایدی (حراجمعه)، بزرگ ترین روز حراج در دنیا

خرید آنلاین در مقابل خرید حضوری

بلک فرایدی

در حال حاضر و در چند سال اخیر دوشنبه سایبری و خرید آنلاین در بلک فرایدی بسیار پیشرفت کرده و طبق آمارها فروش آنلاین در این رویداد هر سال افزایش می‌یابد. با افزایش آمار خرید و فروش آنلاین بسیاری از فروشگاه‌های حقیقی نیز در روز بلک فرایدی به سمت فروش آنلاین کشیده شده‌اند و این فرصت را غنیمت شمرده‌اند. البته هنوز هم جمعه سیاه و خرید حضوری صدرنشین پرفروش‌ترین روز سال است، اما آمارها نشان می‌دهند که روند فروش آنلاین روند صعودی و فروش حضوری نیز روند نزولی داشته است. رئیس انجمن خرده‌فروشی‌های آمریکا نیز بعد از بلک فرایدی سال ۲۰۱۶ اعلام کرد که مردم آمریکا از خرید آنلاین در روز بلک فرایدی بسیار استقبال کرده‌اند.

مسابقات رزمی یا حراج آخر سال

فروش آنلاین بلک فرایدی

طبیعی است که پس از گذشت چندین سال از اولین بلک فرایدی و حراج‌های بی نظیری که به مشتریان ارائه می‌شد، مشتریان بیشتری جذب این رویداد می‌شدند. مدیریت کردن این جمعیت از مردم که برای بردن در مسابقه حراج به فروشگاه‌ها و خیابان‌ها هجوم می‌بردند، از هر نظر غیر ممکن بود. حتی ایده طولانی کردن این حراج به روز و روزهای بیشتر نیز نتوانست به طور کامل پاسخگوی شوق وافر خریداران برای حضور در فروشگاه‌ها و برنده بودن در مسابقه حراج آخر سال شود. در طی این چند سال مشکلات زیادی در این روز های حراج پیش آمد. اما با رشد فروش آنلاین در این روز ها این جریان تا حدی قابل کنترل شد.

فرض کنیم بلک فرایدی در ایران به صورت حضوری برگزار می‌شد

بلک فرایدی در ایران

حتی تصور اینکه بلک فرایدی با این حجم از استقبال در ایران برگزار شود، می تواند ترسناک باشد. وضعیت ترافیک خیابان ها، شلوغی‌ها و اتفاقات مختلفی که امکان داشت در این رویداد در شهر های مختلف رخ دهد. حراجمعه در آمریکا نیز این روزهای سیاه خود را گذرانده است و به مرور خرده‌فروشی‌ها و همچنین مردم دریافتند که گزینه خرید آنلاین می‌تواند گزینه بهتری باشد.

مشکلات احتمالی برگزاری بلک فرایدی به صورت حضوری در ایران

  1. در ابتدا، حضور مردم از ساعت‌ها و شاید حتی روزها قبل از شروع حراج می‌تواند وضع افتضاحی به وجود آورد.
  2. رقابت در صف‌های طولانی و درگیری‌هایی که ممکن است در این صف‌ها رخ دهد می‌تواند خطرآفرین باشد (مواردی شبیه استفاده از اسپری فلفل توسط شرکت کنندگان در صف های بلک فرایدی در آمریکا).
  3. با توجه به حجم استقبال مردم از حراجمعه در سال‌های گذشته در بامیلو اگر این حراج‌ها به صورت حضوری نیز وجود داشتند ازدحام فراوان جمعیت در اولین ساعات شروع تخفیف‌ها می‌توانست بسیار خطرناک باشد و حتی باعث مجروح شدن یا آسیب جدی در شرکت کنندگان شود ( مانند کشته شدن یکی از کارمندان فروش یکی از فروشگاه‌های آمریکا در سال ۲۰۰۸ در زیر دست و پای مردم).
  4. اتفاقات حاشیه‌ای و مشاجره برای به‌دست آوردن تخفیف بسیار ویژه و دورباسترها امری قابل پیش‌بینی و اجتناب‌ناپذیر است.
  5. اتفاقاتی نظیر دزدیده شدن پول، سرقت کالای خریداری شده و موارد مشابه آن که در حراجی‌های بلک فرایدی در کشورهای دیگر به‌وفور دیده شده است.
  6.  ده‌ها مشکل دیگر که امکان به وقوع پیوستن آن، به‌سبب نبود زیرساخت‌های موردنیاز و بومی‌سازی برای برگزاری چنین تخفیف‌هایی به‌شدت زیاد است.

بلک فرایدی در اوج

بلک فرایدی از ابتدای ایجاد شدن در ایران وجود نداشت و شاید بهتر است بابت حضور نیافتن زود هنگام آن در کشورمان خوشحال باشیم. اکنون این رویداد روزهای نوجوانی و نا پختگی خود را گذرانده است و به شکل یک جوان بالغ و پخته و در بهترین شکل و زمان وارد کشور ما شد. با توجه به همه مشکلات محتملی که از آن یاد کردیم و با توجه به مسیری که بلک فرایدی در کشورهای دیگر گذرانده است تا به این موقعیت رسیده است به نظر می‌رسد که گزینه خرید آنلاین در جمعه سیاه می‌تواند هم برای خریداران و هم برای فروشندگان گزینه مناسب‌تری باشد. نظر شما چیست؟ شما ترجیح می‌دهید از تخفیف‌های حضوری با مشکلات مختلف آن بهره‌مند شوید و یا در منزل و یا پشت میز خود در محل کار بنشینید و با فنجان قهوه‌ای در دست، کالای تخفیفی مورد نیاز خود را سفارش دهید؟

فکر می‌کنید چگونه می‌توان رویدادی مانند بلک فرایدی را در محیط آنلاین به شیوه‌ای بهتر برگزار کرد که رضایت مشتری هم تضمین شود؟

نویسنده: سید مهدی رئوف

سید مهدی رئوف
مهدی در دانشکده مدیریت خوانده است. او در زمینه تولید محتوا تجربه خوبی دارد. چهار سال تالیف و ترجمه در وبسایت های معتبر در زمینه های وب، سبک زندگی، فناوری، خودرو، مد و زیبایی از تجربیات حرفه ای مهدی در وب هست. علاقه به تولید محتوای باکیفیت برای مخاطب چند سالی است که در وجود او رخنه کرده. از علایق اصلی او می توان به مطالعه مقالات مرتبط با فناوری و استفاده از گجت های هوشمند اشاره کرد. به نظر مهدی پینتبال یک تفریح بی نظیر و یک ورزش فوق العادست.

۳ دیدگاه ها

  1. با این اوصاف فکر کنم اگه تو ایران همچین حراجی حضوری برگزار می شد کم کم ده بیست نفر میمردن مثل جریان سبد کالا

  2. واقعا همون آنلاینش خیلی بهتره. تو آنلاین آدم اعصابش خورد میشه کالا رو اگر نرسه بخره اگر حضوری بود دیگه خیلی اوضاع بد میشد. آنلاین شیک تره و سنگین تره دیگه عکس العمل افراد رو نمیشه دید

    • کاملا درسته دوست عزیز. ضمن اینکه از قبل می تونید کالای موردنظرتون رو انتخاب کنید و روز بلک فرایدی فقط کافیه فرایند خرید رو انجام بدید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *