بامیلو بلاگ / اخبار بامیلو / بلک فرایدی بامیلو و میزگرد بررسی تجارت آنلاین در ایران

بلک فرایدی بامیلو و میزگرد بررسی تجارت آنلاین در ایران

عصر 21 آبان ماه بود که موسس بامیلو و اساتید دانشگاه تهران و به همراه عده ای خبرنگار و دانشجوی علاقه مند دور هم جمع شدند و درباره وضعیت خرید و فروش اینترنتی و بازار تجارت آنلاین و همچنین بلک فرایدی بامیلو با هم گپ و گفتگویی داشتند. در این گردهمایی دوستانه به سوالات برخی از اهالی رسانه هم درباره روند کاری بامیلو پاسخ هایی داده شد و در کل یک دور کامل بامیلو مرور شد! گزارشی کوتاه از آنچه در آن جلسه گذاشت برای شما بامیلویی ها تدارک دیده ایم که در ادامه آن را می خوانید

استادی با سابقه تدریس 10 ساله تجارت الکترونیک به اسم نسترین حاجی حیدری و موسس و رییس هیئت مدیره بامیلو یعنی رامتین منزهیان در این رویداد حضور داشتند و با هم به گپ و گفت و البته پاسخ دیگر حاضرین جلسه پرداختند.

حاجی حیدری درباره آینده روشن و درخشان بازار تجارت الکترونیک و بیزینس های آنلاین در ایران گفت و حرف های جالبی هم در این باره زد که در حقیقت به بازاری ها و مردان و زنان تجارت باهوش این روزها بر می گردد. او در صحبت هایش اشاره کرد که افراد بازاری که این روزها پی به قدرت بازار دیجیتال و الکترونیکی برده اند در رقابت تجارت از دیگران جلو زده اند. او گفت: تلنگری که دنیای دیجیتال به بازار سنتی زده امروزه بیشتر از همیشه حس می‌شود و باعث تکاپوی آنان شده و اکثر قشر بازاریان سنتی با توجه به افزایش موبایل های هوشمند و استفاده آن در دست مردم ایران، بخشی از بیزینس خود را به تجارت آنلاین اختصاص دادند.

بعد او به چین و برزیل و ژاپن به عنوان کشورهایی قدرتمند در این زمینه اشاره کرد و از اعتقاد خود به عنوان اینکه ایران هم دست کمی از این کشورها ندارد حرف به میان آورد، البته نه فعلا! یعنی اینکه به نظر استاد حاجی حیدری بازار ایران پتانسیل بزرگ شدن در دنیای تجارت آنلاین را دارد و جا دارد که روزی به کشورهای پیشرفته ای چون برزیل هم برسد:  تحریک مخاطب و تبدیل او به یک مشتری یکی از فرایند هاییست که باید به درستی صورت بگیرد و 4 اصل P یعنی Price (قیمت) و Place (مکان)، Product (کالا) و Promotion (تخفیف ها و تبلیغات) باید در تجارت الکترونیک رعایت شود.»

از آن طرف رامتین منزهیان از کلید موفقیتی که کمتر به آن پرداخته شده گفت. اشاره او به یک فرصت 10 ثانیه ای برای همه سایت ها و اپلیکیشن های آنلاین است که در همین زمان کوتاه باید مخاطب را جذاب خود و آن را تبدیل به مشتری کند. این 10 ثانیه از نظر منزهیان حیاتی ترین بخش یک بیزینس آنلاین است چرا که اگر در این مدت مشتری جذب نشود، به سراغ جای دیگری می رود. منزهیان درباره کمپین بلک فرایدی بامیلو هم حرف هایی زد که پیش از این در رسانه ها مطرح نشده بود. از انگ ها و برچسب هایی که به بامیلو توسط بعضی از رسانه ها زده شد تا سختی جا انداختن فرهنگ خرید آنلاین در روز بلک فرایدی مثل همه جای دنیا.

رامتین منزهیان

سپس او اشاره به بسیاری از فروشگاه های آنلاین معروف و غیر معروف و حتی برخی مغازه های فیزیکی کرد که با شعارهای مختلف به پیشواز بلک فرایدی می روند و می گوید: رسالت ما در بامیلو همین بود و با دیدن این کمپین ها از سوی رقبا و دیگر فعالان تجارت نه تنها ناراحت نمی شویم بلکه می فهمیم توانستیم این روز را به همگان معرفی کنیم و آن را به نوعی نهادینه کنیم. روزی که در آن یک فروشنده عادی می تواند به اندازه 2 یا 3 ماه کل فروش خودش در سال سود کند و رقم قابل توجهی را با خود از کمپین بلک فرایدی ببرد.

استارتاپ بامیلو بلک فرایدی بامیلو

در این جلسه درباره بزرگترین مشکل خرید اینترنتی در ایران (البته از نظر کارشناسان حاضر در رویداد) یعنی اعتماد مردم هم سخن به میان آمد. مسئله اعتماد هنوز هم در بین همه جمعیت ایران وجود ندارد و بسیاری خرید اینترنتی را یک کار اشتباه می دانند. استاد حیدری جدا از مسئله اعتماد، مسئله سختی خرید اجناسی چون لباس و عطر که نیاز به حس لامسه دارد را هم از معایب خرید اینترنتی می داند ولی نکته قابل توجه اینجاست که خود او هم از شنیدن آمار بامیلو در فروش این اجناس به اصطلاح سخت بفروش در بازار اینترنتی متعجب می شود. چرا که به گفته منزهیان نزدیک به 80 درصد خریدهای مردم در روزهای آغازین فعالیت بامیلو به بخش فشن و پوشاک بر میگشت و الان هم حدودا چیزی کمتر از نصف این مقدار به فروش البته تعلق دارد. منزهیان در این باره می گوید:

بعد از به دست آوردن سهم قابل توجهی از فروش لباس به صورت اینترنتی، حالا تمرکز خود را بر روی این کالا محدودتر کردیم و با توجه به افزایش تعداد تامین کنندگانمان، تمام کالاها را به طور دقیق پوشش می دهیم و بیش از 300 هزار کالا را برای مردم در سایتمان عرضه کردیم.

پیش بینی جالبی که از سوی مدیر باملیو مطرح شد و با استقبال نظر دیگر کارشناسان حاضر در جلسه هم مواجه شد درباره آینده اختراعات بود. مدیرعامل بامیلو آینده را از آن نوآوری ها و ترکیب ایده های خلاقانه می داند و می گوید کم کم دوران اختراع یک چیز جدید تمام می شود: بازار دگرگون می‌شود و رشد آنلاین بسیار بیشتر می‌شود به طوری که بازار سنتی و مدرن قطعا با هم تلفیق می‌شوند و هیچ‌کس هم جلودار آن نیست. البته این مساله به این معنی نیست که بازار سنتی از بین می‌رود. این باور غلط در زمان بهره‌برداری از دستگاه‌های ATM هم دیده شد که با ظهور آن تصور نابودی بانک‌ها به میان آمد اما در عمل نه تنها این اتفاق نیفتاد بلکه تعداد بانک‌ها بیشتر هم شد.

نشست خبری رامتین منزهیاناز نظر کارشناسان حاضر در جلسه بامیلو اولین شرکتی در ایران بود که فرهنگ خرید با ووچر و کوپن های تخفیف ( نه به معنای کوپن های تخفیف خرید های گروهی) و همچنین ایجاد کمپین های مختلف را به بازار آورد. کمپین هایی مثل بازگشت به مدرسه و شب یلدا و همین بلک فرایدی جزو اولین کمپین های تجارت آنلاین در ایران بودند و پیش از ظهور بامیلو در این بازار معنای دقیق و خاصی نداشتند و به صورت نیمچه نیمه در برخی سایت ها قابل مشاهده بود. بامیلو با گرفتن سهم 30 درصدی از بازار تجارت آنلاین روز به روز با همراهی بامیلویی ها و خریدارانش و البته تامین کنندگان انبوهی که دارد، پیشرفت می کند.

منزهیان و حاجی محمدی باور دارند که در آینده افرادی که صرفاً به قصد تفریح آنلاین می‌شوند به سمت تجارت آنلاین سوق داده می شوند و تبدیل به کاربران فروشگاه‌ها و استارتاپ‌ها خواهند شد. منزهیان استارتاپ را در دیدن مارکت و شروع به فعالیت در یک نقطه خلاء در آن به منظور بهینه‌سازی و یا تغییرات بازار می‌داند و دکتر حاجی حیدری استارتاپ را سامانه‌ای می‌داند که خلق ارزش کند و در بازار تاثیر بگذارد.

بلک فرایدی بامیلو میزگرد رامتینبه اعتقاد رییس هیئت مدیره بامیلو، ایران تا سال‌های آینده به سهمی 2 الی 3 درصدی از بازار آنلاین خواهد رسید که هم به شکوفایی اقتصاد کشور کمک خواهد کرد و هم در زمینه اشتغال‌زایی جوانان تاثیرگذار خواهد بود. طبق پژوهشاتی که توسط دانشجویان دانشگاه تهران انجام شده اعتماد مردم به خرید اینترنتی هر ساله 30 درصد افزایش می‌یابد و این روند صعودی در کنار رشد تکنولوژی می‌تواند آینده بسیار درخشانی را برای سهم بازار آنلاین به همراه داشته باشد.

نویسنده: سجاد زاهدی

دنیای تکنولوژی، خودرو و گجت‌های هوشمند از علایق دسته اول او به شمار رفته و تشنه یادگیری و جستجو است. فیلم و سریال، بازی‌های رایانه‌ای و موسیقی چیزهایی است که او را هیچ‌گاه خسته نخواهند کرد. از نظر او دیوید لینچ و درن آرونوفسکی برترین کارگردان‌های تاریخ سینما بوده و بی‌نظیرترین خودروساز بی چون و چرای دنیا شرکت سوئدی کوئنیگ‌سگ است.

۲ دیدگاه ها

  1. عالی بود امیدوارم روزی برسد که بامیلو حرف اول را در جهان بزند

  2. با سپاس از شما که حامی تولید کننده و مصرف کننده هستید همیشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *