بامیلو بلاگ / خرید / بررسی و مقایسه / ترین ها / بلند صدا ترین حیوان های کره زمین

بلند صدا ترین حیوان های کره زمین

متوسط سطح صدای انسان ها هنگامی که صحبت می کنند ۶۰ دسی بل است. هر صدایی که اندازه اش بیش تر از ۱۲۰ دسی بل باشد باعث درد در ناحیه گوش شما می شود و یا حتی می تواند به گوش هایتان آسیب برساند. به دلایل مختلفی حیوانات صداهای متفاوتی از خودشان در می آورند که ممکن است برای گوش ما بسیار بلند باشد. در ادامه فهرست به ده نمونه از بلند صدا ترین حیوان های این کره خاکی خواهیم پرداخت.

۱۰- کفتار –۱۱۲ دسی بل

این حیوان لاشه خوری که شبیه به سگ است، به این خاطر بسیار مشهور است که تقریباً تنها حیوانی است با سلطان جنگل می جنگد. به اصطلاح با دم شیر بازی می کند. کفتارها مانند گرگ ها به صورت دسته ای زندگی می کنند. آنها فک بسیار قوی ای دارند و با توجه به فک بسیار قوی آنها نیروی بسیار زیادی برای گاز گرفتن دارند. صدای این دسته از حیوانات بسیار مشهور است. در وضعیت های مختلف این حیوانات برای انتقال اطلاعات به دیگر دسته های کفتار صداهایی از خود در می آورند. اندازه ی این نویزها در بعضی مواقع حتی بیشتر از ۱۱۲ دسی بل نیز می رسد. در میان صداهایی که کفتارها از خود در می آورند، صدای کفتار خالدار بسیار جالب توجه است او صدایی شبیه به خنده از خود در می آورد. آنها هنگامی که مورد حمله قرار می گیرند و یا به منبع غذایی جدیدی دست پیدا می کنند این صدا که همچون صدای خندیدن است را از خود در می آورند.

۹- کرگدن – ۱۱۰ تا ۱۱۴ دسی بل

آیا این واقعیت را باور می کنید که کرگدن با آن هیکل عظیم الجثه اش جزء خطرناک ترین حیوانات در آفریقا به شمار می رود؟ احتمالاً باید این مسئله برایتان غافلگیرکننده باشد. کرگدن ها حیواناتی بسیار عصبی و وحشی هستند و هنگامی که به دنبال شکارشان می دوند، سرعت دویدن شان ۲۰ مایل در ساعت است. اندازه وسعت صدای این حیوان عصبی که بین ۱۱۰ تا ۱۱۴ دسی بل است، باعث شده این حیوان را در فهرست بلند صداترین حیوانات قرار دهیم.

۸- شیر – ۱۱۴ دسی بل

در هنگام  سیاحت در آفریقا تا بازدید از باغ وحش، آیا می توانید تصور کنید که شیر که همان سلطان جنگل است چه صدای بلندی دارد. صدای غرش شیر حدود ۱۱۴ دسی بل می باشد که ئر میان گربه سانان وحشی بلندترین صدا را دارد. اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم شما از فاصله ی ۵ مایلی می توانید صدای غرض یک شیر را بشنوید. غرش تنها صدایی نیست که شیرها از خودشان در می آورند. آنها علاوه بر غرش، خرخر می کنند و خرناس می کشند و یا گاهی حتی با خود زمزمه می کنند. هنگامی که کسی یا حیوانی وارد قلمروی این حیوانات می شود، آنها شروع به غریدن می کنند تا دشمن را بترسانند. غرش بلند سلطان جنگل باعث شد که ما آن را در فهرست بلند صدا ترین حیوانات قرار دهیم. این مسئله که زبل خان چگونه دستش را دراز می کرد و گردن شیر رو می گرفت، برای ما قابل حدس نیست، اگر شما می دانید به ما هم بگویید.

این مطالب را نیز بخوانید:

ده نمونه از سریع ترین حیوانات جهان

تولد یک اژدها نگاهی به زندگی بروسلی

تاریخچه لامبورگینی

روز جهانی تخم حیوانات

چگونه یک حیوان خانگی انتخاب کنیم؟

۷- گرگ خاکستری – بالای ۱۱۵ دسی بل

وقتی که اسم گرگ خاکستری را می شنوید اولین چیزی که به ذهنتان خطور می کند چیست؟ اکثر شما احتمالاً زوزه کشیدن گرگ در شب مهتابی در زیر ماه باید به ذهنتان خطور کند. اما جالب است که بدانید هیچ ارتباطی بین جهان گرگ خاکستری و ماه وجود ندارد. البته گرگ خاکستری از جمله حیواناتی است که در شب فعالیت اش را آغاز می کند و به اصطلاح حیوان شب زی است. در هر صورت زوزه ی گرگ ها بسیار مشهور است. اندازه ی وسعت زوزه ی گرگ خاکستری ۱۱۵ دسی بل می باشد و شما اگر در چند مایلی این حیوان قرار داشته باشید، صدای زوزه هایش را خواهید شنید. گرگ حیوانی اجتماعی است که به صورت دسته های ۶ تا ۱۵ تایی زندگی می کنند. زوزه ی آنها می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد از جمله این که آنها هنگامی زوزه می کشند که می خواهند قلمرویشان را مشخص کنند و یا با دیگر دسته های گرگ ها ارتباط برقرار کنند. زوزه های وحشت انگیز گرگ ما را بر آن داشت تا این حیوانات ترسناک را در فهرست بلند صدا ترین حیوان های جهان قرار دهیم.

۶- فیل آفریقایی – ۱۱۷ دسی بل

فیل حیوانی است که هوش اجتماعی بالایی ندارد. آنها برای اینکه با هم ارتباط برقرار کنند، صداهای متفاوتی از خود در می آورند. صدایی همچون صدای ترومپت، غرش و نعره از خود در می آورند، حتی هنگامی که می خواهند باد را از خرطوم خود خارج کنند باز هم صدای متفاوت دیگری از خود در می آورند. این صداهای متفاوت هر کدام در جهان فیل ها معنای خاص خود را دارد. صدای ترومپت مانندی که فیل ها از خود در می آورند حدود ۱۱۷ دسی بل است و همین اندازه ی وسعت صدا باعث شد تا ما آنها را در فهرست بلند صدا ترین حیوان های جهان قرار دهیم. فیل ها همچنین یک صدای غرش مانندی با فرکانس پایین از خود در می آورند که این صدا را می توان از فاصله ی حدود ۶ مایلی شنید. علاوه بر صداهای متفاوتی که فیل ها از خودشان در می اورند، حس شنوایی بسیار قوی دارند. فیل با این جثه ی عظیم اش در لیست بلند صدا ترین حیوان های جهان با رتبه ششم قرار دهیم.

۵- جیرجیرک سبز– ۱۲۰ دسی بل

جیرجیرک بلند صدا ترین حیوان

این جیرجیرک در منطق ساحلی جنوی غربی استرالیا زندگی می کند. در میان حشرات جیرجیرک سبز بلندترین صدا را دارد. وسعت صدای جیرجیرک ماده ۱۲۰ دسی بل است. جیرجیرک ماده این صدای بلند را از خود در می آورد تا جیرجیرک های نر را جذب خود کند. بیش از ۲۰۰ گونه جیرجیرک در استرالیا زندگی می کنند. هر گونه از جیرجیرک ها صدای خاص خود را دارند و از همین صدا می توانند خانواده ی خود را پیدا کنند. با توجه به تلاشی که جیرجیرک های ماده برای جدب نر انجام می دهند ما آنها را در فهرست بلند صدا ترین حیوان های جهان قرار دهیم..

۴- فک شمالی – ۱۲۶ دسی بل

فک شمالی بلند صدا ترین حیوان

فک های شمالی از جمله پستانداران دریایی هستند که در قسمت شرقی اقیانوس آرام زندگی می کنند.  با توجه به هدفی که در برقراری ارتباط با دیگران داشته باشند صدای متفاوتی از خود در می آورند. ریتم صدای هر فک دریایی متفاوت است.با همین ریتم های متفاوت است که می توانند یکدیگر را تشخیص دهند. آنها همچنین به وسیله ی صداهایی که در می آورند می توانند از قدرت بدنی یکدیگر مطلع شوند. فک دریای ماده به وسیله ی بینی بزرگ خود می تواند صدایی به اندازه ی ۱۲۶ دسی بل از خود در آورد. همچنین صدایی را می توانید از چندین مایل بشنوید.

۵- میمون زوزه کش – ۱۴۰ دسی بل

میمون بلند صدا ترین حیوان

این میمون در آمریکای جنوبی و مرکزی زندگی می کند. این میمون در میان حیوانات بلندترین صدا را دارد. در بلند ترین حالت اندازه وسعت صدای این میمون حدود ۱۴۰ دسی بل است. صدای این میمون از فاصله ی ۳ مایلی شنیده می شود. این میمون از روی صدای بلندش میمون زوزه کش نام گذاری شده. این میمون ها هم در ذسته های ۶ تا ۱۵ تایی زندگی می کنند. آنها برای اینکه با هم ارتباط برقرار کنند صداهای بلندی از خود در می آورند. بزرگ بودن استخوان بالای حنجره ی آنها باعث می شود که بتوانند چنین صدایی را از خود در آورند. داد و فریادی که این حیوان به راه می اندازد باعث شده که ما این کونه را در فهرست بلند صدا ترین حیوانات قرار دهیم.

۲- میگو – ۲۰۰ دسی بل

میگو بلند صدا ترین حیوان

این میگو در قسمت های کم عمق غربی اقیانوس آرام زندگی می کند. این موجودان ریز دریایی به خاطر داشتن سرچنجه های تیزشان بسیار مشهور هستند. وقتی شکارچیانی برای شکار به او نزدیک می شوند این میگو با سرعت بسیار زیاد به آنها حمله ودر می شود و آنها را با سرپنجه های تیزش زخمی می کند. این حمله که با سرعت زیاد اتفاق می افتد باعث مواج شدن آب می شود و باعث می شود که آنها راحت تر بتوانند به شکارچی حمله کنند. در همان زمان حمله حباب هایی در آب تشکیل می شود که اندازه ی صدای این نویز ۲۰۰ دسی بل می باشد. این حیوان بسیار کوچک در فهرست بلند صدا ترین حیوانات در رتبه ی دوم قرار دارد.

۱- وال بلند صدا ترین حیوان دنیا با ۲۳۰ دسی بل

بلند صدا ترین حیوان

اندازه ی وسعت صدای وال بالاتر از ۲۳۰ دسی بل می باشد. وال ها برای پیدا کردن مسیرشان چنین نویزهایی را از خود در می آورند. وسعت صدای وال های بزرگ و کوچک به یک اندازه است. آنها همچنین به واسطه ی این نویزها با دیگر وال ها ارتباط برقرار می کنند. وسعت ۲۳۰ دسی بلی صدای وال ها باعث شد که ما آنها را در فهرست مان در رتبه ی اول قرار دهیم. صدایی که وال در هنگام پیدا کردن راه از خود تولید می کند بالای ۱۸۰ دسی بل می باشد. وال در فهرست بلند صداترین حیوانات در رتبه ی اول قرار دارد.

 

نویسنده: نیما پارسه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *