بامیلو بلاگ / خرید / بررسی و مقایسه / بررسی مک بوک پرو مجهز به تاچ بار: پُلی به آینده

بررسی مک بوک پرو مجهز به تاچ بار: پُلی به آینده

مک بوک پرو مجهز به تاچ بار اولین لپ‌تاپی است که توسط یک کمپانی بزرگ ساخته می‌شود و از ایدۀ اولیۀ اپتیموس برای کیبوردش الهام گرفته است. تقریباً حدود یک دهه پیش یک استودیوی روس از طرح مفهومی کیبوردی پرده برداشت که در پی این اقدام سروصدای زیادی در فضای مجازی به پا شد. این کیبورد مبتکرانه که اپتیموس نام داشت، جالب‌ترین و مدرن‌تری کیبوردی بود که می‌توانستید تصور کنید. اپتیموس در نگاه اول یک کیبورد QWERTY ساده بود اما از یک ویژگی بی‌نظیر برخوردار بود. روی هرکدام از کلید‌های این کیبورد یک صفحه‌نمایش کوچک تعبیه شده بود و کارایی تک‌تک کلید‌ها بسته به اپلیکیشنی که در حال اجرا بود تغییر می‌کرد.

مک بوک پرو تاچ بار

این کیبورد و چند مدل الهام‌گرفته از آن نیز سرانجام عرضه شدند، اما هیچ‌کدام آن‌ها نتوانستند به موفقیت‌های چشمگیری در بازارهای واقعی دست پیدا کنند. دو نقد بزرگ به کیبورد‌های این‌چنینی وجود داشت؛ اول قیمت بسیار بالای آن‌ها و دوم کلیدهای برآمده که می‌توانست باعث خسته شدن کاربر شود. اپتیموس و دیگر محصولات مشابهش طعم شکست را تجربه کردند اما ایدۀ اولیۀ آن‌ها همچنان ایدۀ جذابی بود، گویی قرار بود به هر نحوی که شده کیبوردهایی فراتر ازآنچه طی سالیان دراز با آن‌ها کار کرده بودیم پای خود را به دنیای تکنولوژی باز کنند.

مک بوک پرو مجهز به تاچ بار اولین لپ‌تاپی است که توسط یک کمپانی بزرگ ساخته می‌شود و از ایدۀ اولیۀ اپتیموس برای کیبوردش الهام گرفته است. البته اینجا خبری از دکمه‌های درخشان نیست که می‌توانند مانند یک صفحه‌نمایش عمل کنند، به‌جای آن، در بالای کلید‌ها یک نوار لمسی تعبیه شده است که حتی می‌تواند از اپتیموس نیز کارایی بیشتری داشته باشد. شما می‌توانید از دکمه‌های لمسی روی آن استفاده کنید و یا به کنترل‌هایی مانند تایم‌لاین دسترسی داشته باشید.

مک بوک پرو تاچ بار

حالا حدود یک هفته است که ما یکی از این لپ‌تاپ‌های دوست‌داشتنی را در اختیار داریم و تجربۀ استفاده از آن و بخصوص تاچ بار را در اختیار شما قرار خواهیم داد. در ابتدا ممکن است کمی کار با تاچ بار به نظرتان عجیب بیاید. به‌هرحال هر زمان که یک قدر بزرگ در دنیای تکنولوژی برداشته می‌شود مدت کوتاهی طول خواهد کشید تا کاربر خود را با آن آداپته کند. بعد از مدتی کار کردن با تاچ بار متوجه خواهید شد که این نوار کوچک و به‌ظاهر ریزنقش تا چه حدی می‌تواند در تجربۀ شما از کار با لپ‌تاپ تأثیرگذار باشد. البته ممکن است در مواقع به خصوصی احساس کنید تاچ بار بیش‌ازاندازه ساده و یا بیش‌ازاندازه پیچیده است.

همان‌طور که می‌دانید مک بوک پرو ۱۳ اینچی نیز که فاقد تاچ بار است همراه با این لپ‌تاپ رونمایی شد. این لپ‌تاپ از بسیاری جهات شبیه به مدل بدون تاچ بار است و تنها چند تفاوت میان این دو مشاهده می‌شود: پورت‌های بیشتر، باطری کوچک‌تر، حسگر اثرانگشت و البته تاچ بار از مواردی هستند که در مدل آن مدل به چشم نمی‌خورند. ما در این مقاله تلاش خواهیم کرد تا به بررسی عمیق مدل دارای تاچ بار بپردازیم و ریزبه‌ریز شما را با تکنولوژی جدید اپل یعنی تاچ بار آشنا کنیم.

مک بوک پرو تاچ بار

تاچ بار درواقع در راستای تحقق دو هدف بزرگ پا به عرصۀ لپ‌تاپ‌های اپل گذاشت. مورد اول عبارت است از راحتی کاربر و بالا بردن کارایی کیبورد مک بوک پرو، و راه دوم که چشم‌انداز وسیع‌تری را نیز در بر می‌گیرد مربوط می‌شود به باز کردن یک راه ارتباطی کاملاً جدید بین کاربر و ios.  اپل همیشه در مقابل ایدۀ  تولید هرگونه کامپیوتر لمسی مقاومت سرسختانه‌ای از خود نشان داده و حالا به نظر می‌رسد با ارائۀ تاچ بار این مقاومت بیش‌ازپیش قوت بگیرد. به گفتۀ اپل تاچ بار یکی از تجهیزات وابستۀ کیبورد است اما از دیدگاه واقع‌گرایانه اصلاً این‌طور نیست. تاچ بار از دید بسیاری از منتقدان درست همانند یک آی‌پاد کوچک است که تغییر شکل داده و درون مک بوک پرو جاخوش کرده که به همان میزان قادر است از پس پیچیدگی‌های مختلف برآید. به همین دلیل آن را نمی‌توان بخشی وابسته به کیبورد دانست.

مک بوک پرو تاچ بار

تاچ بار درست در جایگاه کلیدهای عملیاتی یا همان Function Keys جا خوش کرده است. البته دکمه‌های پرکاربردی همچون کلیدهای تغییر بلندی صدا و تغییر شفافیت صفحه‌نمایش هنوز در دسترستان هستند و می‌توانید از نوع لمسی آن‌ها که در سمت راست تاچ بار حضور دارند استفاده کنید. دکمۀ قطع صدا درست همان‌طور که باید کار می‌کند اما کار با دکمه‌های تنظیم بلندی صدا و یا میزان شفافیت صفحه‌نمایش به این صورت است که شما باید اول روی هرکدام ضربه بزنید تا یک اسلایدر روی تاچ بار ظاهر شده تا شما بتوانید با کشیدن نشانگر آن به سمت راست یا چپ میزان نور صفحه یا صدای دستگاه را کم یا زیاد کنید. البته جایی که اسلایدر ظاهر می‌شود ممکن است بهترین جای ممکن نباشد اما خوشبختانه اپل یک راه‌حل بسیار ساده اندیشیده تا همه راضی نگه دارد: هنگامی‌که اسلایدر صدا یا نور روی صفحه ظاهر می‌شوند لازم نیست که شما حتماً خود اسلایدر را لمس کنید و با لمس هرجای تاچ بار خواهید توانست میزان آن‌ها را تغییر دهید. هنوز نمی‌توانیم با اطمینان بگوییم که در این زمینه استفاده از کلید‌های فیزیکی راحت‌تر بود یا تاچ بار، اما چیزی که واضح است این است که استفاده از تاچ بار حتی اگر راحت‌تر از کلید‌های فیزیکی نباشد، سخت‌تر هم نیست.

ویژگی دیگری که تاچ بار دارد این است که این اختیار را به شما داده‌ است تا در صورت تمایل همان چند دکمۀ ثابت سمت راست را نیز با هر آنچه که دلخواهتان است عوض کنید. برای مثال، نویسندۀ مطلب به شخصه از دکمۀ سیری استفادۀ چندانی نمی‌کند و می‌تواند به‌راحتی این دکمه را حذف کرده یا آن را با دکمۀ دیگری جایگزین کند.

مک بوک پرو تاچ بار

می‌رسیم به قسمت میانی تاچ بار یعنی جایی که بیشتر اتفاق‌های ویژه در این قسمت می‌افتد. قسمت میانی تاچ بار درواقع جایی است که دکمه‌های آن بسته به اپلیکیشنی که شما در حال اجرای آن هستید تغییر خواهد کرد. هرکدام از توسعه‌دهنده‌ها قادر خواهند بود هنگام تولید نرم‌افزار خود تعیین کنند که چه کنترل‌هایی روی تاچ بار ظاهر شود. طبق آنچه اعلام شده اپلیکیشن‌هایی همچون Photoshop, Office, Pixelmator, 1Password, DaVinci Resolve و چند نمونۀ دیگر قرار اسد در نسخۀ بعدی خود از این ویژگی استفاده کنند. البته هیچ‌کدام از این اپلیکیشن‌ها هنوز در دسترس نیست و ما مجبور بودیم برای آزمایش قسمت میانی تاچ بار از اپلیکیشن‌های پیش‌فرض اپل استفاده کنیم. برای مثال شما می‌توانید با یک ضربه ایمیل‌های خود را آرشیو کرده یا به بخش اسپم انتقال دهید. بعلاوه، هنگام نوشتن ایمیل نیز می‌توانید توسط تاچ بار از میان ده‌ها ایموجی مختلف هرکدام که دوست داشتید را انتخاب کنید.  همچنین شما قادر خواهید بود هنگام تایپ کردن کلمه‌های پیشنهادی را نیز در تاچ بار مشاهده کنید اما مطمئناً همیشه برداشتن دست از روی دکمه‌های فیزیکی و ضربه زدن به کلمۀ روی تاچ بار به سریع‌تر شدن عمل تایپ کمک نخواهد کرد.

مک بوک پرو تاچ بار

این‌ها البته استفاده‌های ساده‌تر تاچ بار هستند. این نوار لمسی بیشتر اوقات به‌صورت یک منو مورداستفاده قرار می‌گیرد و در مواقعی که منوی مربوطه کمی طولانی باشد شما ممکن است به کلی در عالم تاچ بار سردرگم شوید و حتی گاهی ندانید که چگونه باید به منوی قبل بازگردید. البته اپل تلاش کرده که دسترسی به منوها را آسان‌تر کند اما می‌توان گفت در صددرصد مواقع هم این ایده موفق عمل نمی‌کند. خبر خوب این است که رابط کاربری تاچ بار به‌طورکلی نرم‌افزاری است و این امکان وجود دارد که این مشکلات به‌روزرسانی و برطرف شوند.

به زبانی دیگر عادت کردن به کار با تاچ بار، هم از سوی کاربران و هم از سوی توسعه‌دهندگان امری است که به نظر می‌رسد احتیاج به کمی زمان داشته باشد. یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است بعضی از کاربران را نگران کند این است که آن‌ها پس از عادت کردن به وجود تاچ بار ممکن است در کار با لپ‌تاپ‌ها و یا دستگاه‌های معمولی دچار مشکل شوند. این مشکل جایی پررنگ‌تر می‌شود که آن‌های می‌گویند حتی در کامپیوتر‌های دسکتاپی اپل نیز چنین قابلیتی وجود ندارد تا حداقل کاربرانی که فقط از اپل استفاده می‌کنند این امنیت را داشته باشند.

مک بوک پرو تاچ بار

گفتنی‌ها در مورد تاچ بار گفته شد و حالا می‌رسیم به باقی ویژگی‌های مک بوک پرو. مک بوک پرو امسال در دو مدل ۱۳ و ۱۵ اینچی عرضه شد که مدل کوچک‌تر با قیمت پایۀ ۱٫۷۹۹ دلار و مدل بزرگ‌تر با قیمت پایۀ ۲٫۳۹۹ دلار در بازار موجود هستند. هردوی این لپ‌تاپ‌ها پیشرفت‌های قابل‌توجهی نسبت به مدل‌های پیشین به خود دیده‌اند. طراحی بهتر، صدای شفاف‌تر و تصویر چشم‌نواز‌تر از اولین مواردی است که در مک بوک پروهای جدید به چشمتان خواهد آمد.

مک بوک پرو تاچ بار

یکی از نگرانی‌هایی که در مورد این دو محصول وجود داشت مربوط می‌شد به کیبورد جدید آن‌ها. ما پس از آزمودن کیبورد مک بوک پرو متوجه شدیم مکانیسم جدیدی که اپل در ساخت کیبوردهایش استفاده کرده بسیار کارآمد هستند و تجربۀ بی‌نظیری از تایپ کردن با این دستگاه‌ها را در اختیارتان خواهد گذاشت. حسگر اثرانگشت نیز به‌خوبی کار می‌کند و احساس امنیت بیشتری را علاوه بر صرفه‌جویی در زمان به شما هدیه می‌‌کند.

مک بوک پرو تاچ بار

پس از حسگر اثرانگشت نوبت به صحبت در مورد پورت‌های این لپ‌تاپ می‌رسد. مک بوک پرو ارزان‌تر به دو پورت USB-C مجهز است اما این مدل از ۴ تای آن‌ها برخوردار است. واقعیت این است که در اختیار داشتن هم‌زمان چهار عدد از این پورت‌های همه‌کاره می‌تواند بسیار جذاب باشد و قدرت انتخاب بیشتری به شما بدهد. برای پورت‌های قدیمی هم شما می‌توانید یک هاب USB-C تهیه‌کرده و تمام اتصال‌های قدیمی خود مانند هارد اکسترنال یا آیفون را بدون تعویض کابل به آن وصل کنید. البته ممکن است دسترسی به چنین هاب‌هایی در حال حاضر چندان آسان نباشد و مجبور باشید برای این‌که بدون مشکل کارت‌های اس‌دی یا فلش مموری و یا هارددیسک خود را به مک بوک پرو متصل کنید کمی صبر کنید.

مک بوک پرو تاچ بار

یکی دیگر از مشکلاتی که همراه با ورود مک بوک پرو های جدید به بازار از زبان کاربران آن شنیده می‌شود در مورد قدرت این لپ‌تاپ‌ها و مشخصات سخت‌افزاری آن‌هاست. به‌طور خلاصه همه، بخصوص تدوینگرها و عکاس‌ها در این مسئله نظر قاطعی دارند که از اپل و مک بوک پرو انتظار دستگاه قدرتمندتری می‌رفت.

مک بوک پرو تاچ بار

برای مثال شما هنگام کار بر روی ویدئوهای ۴K با نرم‌افزار پریمیر روی مک بوک ۱۳ اینچی قطعاً دچار مشکل خواهید  شد و تنها می‌توانید ویدئوهایی تا سقف کیفیت ۱۰۸۰ را بدون لگ ویرایش کنید. اوضاع البته هنگام کار با نسخۀ ۱۵ اینچی کمی بهتر خواهد شد و شما می‌توانید با نگرانی کمتری به ویرایش ویدئوهای ۴K بپردازید. البته این مشکل بیشتر هنگام کار با اپلیکیشن پریمیر خودنمایی می‌کند و اوضاع به طور کلی هنگام کار با Final Cut کمی بهتری می‌شود اما مسئله این است که امروز تدوینگران کمتری هستند که پروژه‌های بزرگ خود را با استفاده از فاینال کات ویرایش کنند. مشکل دیگری که می‌توان در مورد مک بوک پرو‌ های جدید به آن اشاره کرد مربوط به عمر باطری آن می‌شود. اپل قول داده بود که باطری این دستگاه‌ها ۱۰ ساعت بازدهی داشته باشد اما در عمل متوجه شدیم که این زمان بسیار کمتر از گفته‌های اپل است. متأسفانه ما توانستیم تنها به مدت ۵٫۵ ساعت با یک بار شارژ از مک بوک ۱۳ اینچی استفاده کنیم. البته نظرهای ضدونقیض در مورد میزان بازدهی این مک بوک ها بسیار زیاد است  به‌طوری‌که شنیدیم مک بوک در آزمایش‌های دیگری موفق شده که ۱۰ ساعت به کار ادامه دهد. چیزی که مشخص است این است که میزان بازدهی باطری کاملاً بستگی به نوع مصرف شما از لپ‌تاپ دارد و نمی‌توان در مورد آن نظر دقیقی ارائه داد. مدل ۱۵ اینچی اما وضعیت بهتری داشت و توانست با همان روشی که ما از مدل ۱۳ اینچی استفاده کردیم تا ۷ ساعت دوام بیاورد.

مک بوک پرو تاچ بار

به‌طورکلی می‌توان گفت انتظار‌ها از مک بوک پرو های جدید اپل بسیار بیشتر بود اما آنچه به بازار عرضه شد نیز محصول دوست‌داشتنی‌ای است. برای ما مک بوک با تمام ضعف‌هایش یک صفحه‌نمایش فوق‌العاده و یک کیبورد بینهایت خوش‌دست  به همراه داشت که از باز شدن پای آن‌ها به دفتر کارمان بسیار خوشحالیم. بعلاوه تاچ بار نیز نوید روزهای خوش و راحت‌تری را به ما می‌دهد و به همین جهت با آغوش باز پذیرای آن هستیم. اما نباید از این نکته غافل شویم که اپل برای ورود به آینده کمی عجله کرده است و عوض کردن پورت‌های این دستگاه‌ها می‌توانست کمی آهسته‌تر و با تمهیدات بیشتری انجام بپذیرد.

اپل مک بوک پرو تاچ بار (مدل ۱۳ اینچی)

نقاط قوت:

 • دارای یکی از زیباترین طراحی‌های موجود
 • صفحه‌نمایش بی‌نظیر
 • کیبورد فوق‌العاده

نقاط ضعف:

 • قیمت بالا و قدرت پایین
 • ظرفیت محدود باطری
 • همه‌گیر نبودن پورت‌های USB-C

اپل مک بوک پرو تاچ بار (مدل ۱۵ اینچی)

نقاط قوت:

 • بسیار نازک
 • ترک پد فوق‌العاده بزرگ
 • حسگر اثرانگشت

نقاط ضعف:

 • برای تکامل تاچ بار احتیاج به زمان است
 • قدرت پایین
 • همه‌گیر نبودن پورت‌های USB-C

 

نویسنده: سجاد زاهدی

دنیای تکنولوژی، خودرو و گجت‌های هوشمند از علایق دسته اول او به شمار رفته و تشنه یادگیری و جستجو است. فیلم و سریال، بازی‌های رایانه‌ای و موسیقی چیزهایی است که او را هیچ‌گاه خسته نخواهند کرد. از نظر او دیوید لینچ و درن آرونوفسکی برترین کارگردان‌های تاریخ سینما بوده و بی‌نظیرترین خودروساز بی چون و چرای دنیا شرکت سوئدی کوئنیگ‌سگ است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *