بامیلو بلاگ / سبک زندگی / سلامت و تناسب اندام / با تنظیم دوپامین مغز، به خود انگیزه بدهید

با تنظیم دوپامین مغز، به خود انگیزه بدهید

من یک ساعت آزگار برای نوشتن این پاراگراف اول وقت صرف کردم که مطمئنا بخش زیادی از آن را هدر کردم. نه این‌که وسط کار رفته باشم سر کوچه تسبیح بچرخانم، نه به مرگِ موش! حضرتعباسی از سر جایم تکان نخوردم که هیچ، در تمام این مدت در حال کار کردن بودم. می‌نوشتم، پاک می‎کردم، سر جمله را می‌بریدم می‌گذاشتم ته‌اش و با لغت‌هایش بازی می‌کردم و از این جور کارها. در واقع سرعت حلزونی یک پاراگراف-در-ساعتِ من محصول کمبود انگیزه و دودلی‌ام است. حالا همین من که برای نوشتن پاراگراف یک ساعت وقت حرام می‌کنم، 5 دقیقه‌ای ایمیل می‌نویسم، 10 دقیقه‌ای توئیت می‌کنم و پُرِ پُر .. یک ربع بهم وقت بدهید چنان استتوسی در فیس‌بوک می‌گذارم که اگر کشتی نفت‌کِش از کنارش رد شود برایش بوق ممتد بکشد.
همه این‌ها زیر سر دوپامین است. بخوانید ببینید چطور می‌توانید دوپامین خود را رام کنید

اصلاً انگیزه از کجایمان در می‌آید؟

RedNeuronal

برای این‌که بدانیم انگیزه از کجا در می‌آید باید وارد مغز شویم. جایی‌که واسط‌های عصبی (neurotransmitters) مانند پیک موتوری، پیغام‌های مختلف را با فرمت‌های شیمیایی از این‌ور به آن‌ور رد و بدل می‌کنند تا ما را نسبت به مسائل مختلف آگاه کنند. یکی از این واسط‌های عصبی که به انگیزه ربط دارد، اسمش دوپامین است. سیگنال شیمیایی دوپامین از یک نورون (عصب) به نورون دیگر منتقل می‌شود و با گیرنده‌های داخل سیناپس‌ها (محل تماس دو عصب) واکنش برقرار می‌کند. اما در واقعیت داستان به این نازمنگولایی که من نوشتم نیست. با درنظر داشتن این‌که ما انواع و اقسام گیرنده، نورون و مسیرهای مختلف برای واسط‌های عصبی داریم و مغز پر از این سیم‌کشی‌های درهم و برهم است، خودتان همین‌طوری سرانگشتی حسابش را بکنید که موقع انتقال پیام‌های عصبی چه شیر تو شیری در مغز به راه است.

brain-mind-wires-2-1940x900_35021

حالا کاری به بقیه‌ی فعالیت‌ها نداریم، اما به‌خصوص برای “انگیزه” ، این‌که دوپامین چه مسیری را انتخاب می‌کند از اهمیت بالایی برخوردار است. مسیر مزولیمبیک (mesolimbic pathway) که از وسط مغز پیام‌های عصبی را بار می‌زند و مثل متروی توکیو در نقاط مختلف مغز از جمله قشر مغز (لایه خاکستری پوشاننده‌ی سطح مغز) ایستگاه دارد، شاهراه اصلی عصبی مغز به شمار می‌رود.

2000px-Dopamine_pathways

یکی از ایستگاه‌های مسیر مزولیمبیک، اکومبنس هسته (nucleus accumbens) نام دارد. افزایش دوپامین در ایستگاه اکومبنس هسته مغز را برای پیش بینی آماده می‌کند. مغز دوزاری‌اش می‌افتد که چیز مهمی – خوب یا بد – در شرف وقوع است، بنابراین در قفس “انگیزه” را باز می‌کند تا به دادش برسد.


مقالات مرتبط:
چطور قدرت ذهن خود را در تحمل مشکلات و چیره شدن برآن‌ها بهبود دهیم؟
۸ راه افزایش اعتماد به‌ نفس با انتخاب لباس مناسب
۸ کاری که افراد موفق هرگز انجام نمی‌دهند

صبر کن ببینم… مگه دوپامین هورمون لذت بخشی نیست!؟

original

از کجا شنیدید؟ لابد از کامران نجف زاده‌ی اخبار شبانگاهی؟ رابطه‌ی لذت‌بخشی و دوپامین بیشتر در تحقیقات و گزارشاتی پخش شده که خوراک عمومی دارند. البته پُر بیراه هم نگفته‌اند و در واقع دوپامین هورمون لذت بخشی مغز است. ارائه‌ی چنین تعریفی از دوپامین در محدوده‌ی دانش عمومی پذیرفتنی است.
با این‌حال این آخر قصه نیست و اگر باقی آن‌را نخوانید از واقعیت دوپامین سر در نخواهید آورد. به‌صورت خلاصه: اگر دوپامین همان کوه یخی باشد که تایتانیک را چپ کرد، لذت بخشی فقط نوک قله‌ی آن است. (فرق دانش عمومی با واقعیت‌های علمی هم چیزی در همین حد است.)
ترشح دوپامین بر تعداد کثیری از دپارتمان‌های مغز تأثیر می‌گذارد، از جمله: انگیزه، حافظه، اخلاق و شناخت، توجه، خواب، حوصله، آموزش و البته لذت. رسانه‌ها اسم دوپامین را هم‌ردیف با مفاهیمی مثل اعتیاد، نزدیکی جنسی، خالکوبی، مراسم اهریمنی و جادوگری می‌آورند و طوری این چیزها را به خیک دوپامین می‌چسبانند که انگار دوپامین همان دوست ناباب مخفی شما است. تا وقتی ذهن عامه مردم مشغول فکر کردن به این جور مسائل باشد، معلوم است که کسی هم نمی‌آید حقوق بیت المال را مصرف کند و در مورد مسائل بی اهمیتی مثل توجه، شناخت و انگیزه مطلب جمع کند و صحبت کند.

27039-running-on-neurons-1920x1200-digital-art-wallpaper

سرتان را درد نیاورم، مطالعات محققین درباره‌ی دوپامین به این‌جا رسیده بود که دوپامین همان هورمون لذت بخشی است، تا این‌که کم کم متوجه پدیده‌های عجیب دیگری شدند. محققان مشاهده کردند که در هنگامی که استرس بالایی به افراد وارد می‌شود، دوپامین افسار پاره می‎کند. همچنین سربازانی که پس از جنگ دچار اختلالات روانی شده‌اند با شنیدن صدای شلیک تفنگ، به شدت در بدن‌شان دوپامین ترشح می‎شود. استرس و شلیک تفنگ کجای‌شان پدیده‎های لذت بخشی هستند؟ پس دوپامین این‌جا چه شکری می‌خورد؟ پس مشخص شد که دوپامین خاصیتی فراتر از لذت بخشی دارد و جالب است بدانید که تأثیر اصلی آن در انگیزه بخشی است. شغل اصلی دوپامین این است که ما را ترغیب کند تا کاری را شروع کنیم و به ما انگیزه بدهد تا به چیزی دست پیدا کنیم و از چیزهایی که بد می‌دانیم اجتناب کنیم.

lone-survivor-clip-videoSixteenByNine1050

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که پیوند انگیزه بخشی-دوپامین از چند طریق ثابت می‌شود. جان سالامون، متخصص عصب شناسی رفتاری با آزمایش بر روی موش‌ها به نتایج جالبی دست پیدا کرد. در یک طرف موش‌ها یک کُپه غذا ریخته بود و در طرف دیگر کُپه‌ای غذا ریخته بود که دوبرابر این‌طرفی بود، اما در پشت یک حصار کوچک قرار داشت. موش‌هایی که میزان دوپامین خون‌شان کم بود به جای این‌که از روی حصار بپرند و به غذای بیشتر هجوم ببرند، روی همان کُپه‌ی کوچک‌تر خیمه می‌زدند.

Lab_mouse_mg_3140


مقالات مرتبط:
چهار راه افزایش قدرت مغز از راه ورزش
مدیتیشن چه بر سر مغز ما می‌آورد؟
۶ کاری که می‌توانید انجام بدهید تا آلزایمر نگیرید

در تحقیقی دیگر، گروهی از محققان دو دسته داوطلب را مورد آزمایش قراردادند. اولی افراد پر جنب و جوش و کاری و دسته دوم افراد سُست و بی‌حال. با بررسی فعالیت‌های مغزی دو گروه نتیجه چنین بود که مقدار بیشتری دوپامین در جسم مخطط و قشر پیش-جلویی مغزِ (prefrontal cortex) – دو قسمتی که کارشان انگیزه بخشی است – افراد پر جنب و جوش، ترشح شده است. در مغز سُست و بی‌عنصرها، دوپامین در عایق قدامی (anterior insula) – قسمتی در مغز که مسئول احساسات و درک خطر است – ترشح شده بود.

سالامون درباره نقش دوپامین توضیح می‎دهد: ” ترشح کم دوپامین در مغز باعث می‌شود که انسان‎ها و سایر حیوانات علاقه‌ی کمتری به انجام کارهای متفاوت داشته باشند؛ از این رو می‌توان گفت دوپامین نقش بیشتری در انگیزه دادن و تحلیل سود/هزینه دارد تا لذت بخشی.”

آیا می‌توان انگیزه را انگولک کرد؟

Lamp-Socket-1920x2560

همه این‌ها را گفتیم که چه بشود؟ یادتان رفت داشتید به درد دل من گوش می‌کردید؟ من چه مرگم شده که بعد از یک ساعت پشت کامپیوتر نشستن توانستم به ضرب زور فقط یک پاراگراف بنویسم؟ چرا شادروان میرزا بنویس این‌طوری نبود؟ نکند من هم مثل داوطلب‌های گروه دوم آن آزمایش، یک آدم سُست و مفنگی هستم که از نظر ژنتیکی دوپامین کمتری در مغزم ترشح می‌شود و اتوماتیک انگیزه برای کاری ندارم؟؟؟

shutterstock_119635126-3

چمی‌دانم. شاید هم این‌طوری باشم، اما الزاماً نه.
خیلی ناراحت این قضیه نیستم. می‌دانید چرا؟ چون می‌توان کاری کرد که دوپامین قاچاقی ترشح شود. اگر دوپامین باشد، مغز شناگر خوبی است. ما می‌توانیم محیط دوپامینی را ایجاد کنیم و بقیه‌اش را به عهده‌ی خودم مغز بگذاریم.

جودی ویلیس، متخصص عصب شناسی، در این باره می‌گوید: یکی از راه‌هایی که می‌توانیم برای خودمان انگیزه درست کنیم، این است که برای خودمان اهدافی را تحت عنوان “اهداف افزایشی” تعریف کنیم. جودی و حرف‌های قلمبه سلمبه‌اش را ول کنید. منظورش این است که باید سیم‌کشی مغزمان را دستکاری کنیم تا برای انجام دادن کاری که می‌خواهیم انجام دهیم و حالش را ببریم، دوپامین تزریق شود. وقتی در حال پیشروی به سوی یک سری از اهداف‌تان هستید، سعی کنید بازخوردهای مثبت ناشی از آن را با تمام وجود حس کنید. مثلاً دم غروب می‎روید دور پارک را می‌دوید تا وزن کم کنید. هر بار که روی ترازو می‎ایستید و می‌بینید نیم کیلو کم کرده‌اید حسابی خوشحالی کنید و مُشت گره کرده‌تان را نشان دُشمن فرضی بدهید تا مغز تصویر مثبتی از این دیوانه بازی‌های شما بسازد و با هر بار بالا رفتن از ترازو، دوپامین روی خود بچلاند و خودش را باانگیزه‌تر کند.
جناب آقای کریستیانو رونالدو که معرف حضورتان هست! ایشان یکی از مشهورترین پنالتی‌زن‌های فوتبال جهان است که بعد از هر گُلش کلی بالا و پایین می‌پرد. بازیکن 30 ساله رئال مادرید برای انگیزه دادن به خودش در رقابت با نابغه‌ی بلامنازع دنیای فوتبال، لیونل مسی، کم مانده به تیم خودشان هم گُل بزند و از شدت خوشحالی لباسش را دربیاورد و سیکس پکش را به ننجون من نشان بدهد.

1000x7955

رابطه‌ی دوپامین-انگیزه بخشی را می‌توان از زاویه‌ی دیگری هم مورد بررسی قرارداد. یک‌بار دیگر به آزمایش بین افراد پر جنب و جوش و افراد بی حال و حوصله برگردیم. هر دوی این افراد دوپامین داشتند و اگر یادتان نرفته باشد گفتیم که این هورمون باعث و بانی واکنش‌های متعددی در بدن است. در دو سر طیف انگیزه بخشی رد پایی از دوپامین وجود دارد. چه آن‌ اجداد جان سخت‌مان که در جنگل با کوبیدن سنگ به هم آتش درست می‎کردند تا آقا تیراناساروس رِکس و آقا خرسه را فراری بدهند و چه اجداد‌ بی‌بُخار بعدی‌مان که بعد از تسلیم شدن در برابر یورش مغول پرچم سفید تکان می‌دادند، همه‌شان انقدر دوپامین داشتند که اگر در باک ژیان می‌ریختی از همین‌جا تا سر سه راهی سلفچگان را با همان باک می‌رفت.

10845958_788241774581474_6754670892030664995_n

اگر از این زاویه بخواهیم به قضیه نگاه کنیم متوجه می‌شویم که انگیزه بخشی صرفاً هم عنتر افزایش دوپامین نیست. بلکه بیشتر وابسته به این است که تا چقدر چیزی را می‌خواهیم. اگر بخواهیم منصف باشیم، باید بگوییم بهترین حالت انگیزه بخشی جمع این دو خواهد بود: “خواستن توانستن است + ترشح دوپامین.”

برای مثال وقتی فرهادِ قصه کُلنگ را دستش گرفت تا کوه بی شاخ و دُم را بخاطر سرکار شیرین خانم مثل کله قند خُرد کند، موفق شده بود اراده‌اش را به عقد دائمی دوپامین در بیاورد.
خلاصه که چه خوشمان بیاید و چه نیاید، دوپامین یک رابطه‌ی بیولوژیکی با میزان انگیزه‌مان دارد. اگر بتوانیم با روش‎هایی مثل ارسال بازخورد مثبت از طریق تعیین اهداف افزایشی، تولید دوپامین در مغز را افزایش دهیم که فبهی‌المراد، وگرنه باید به داستان‌های پند آموزقدیمی و خواستن توانستن است متوسل شویم.

آخرش چی شد؟

bigstock-handsome-journalist-writing-wi-43410031

هر چقدر نوشتن پاراگراف اول داشت اشک من را در می‌آورد اما نوشتن این یکی مثل آب خوردن بود. تفاوت در این‎جاست که هر چقدر بیشتر نوشتم و از این نوشتنم بازخورد مثبت به مغز خودم فرستادم دوپامین بیشتری در مغزم ترشح شد و انگیزه‌ی من را برای نوشتن بیشتر کرد. همین که فهمیدم انگیزه از کجایم در می‌آید کافی بود تا هر وقت کمبود انگیزه داشتم بدانم چه‌کارش کنم!

دفعه‌ی بعد که دچار بی‌انگیزگی شدم، آن کاری که می‌خواهم انجام بدهم را به قطعه‌های کوچک تقسیم می‎کنم و بعد از انجام دادن هر قطعه‌اش سوت بلبلی می‌زنم و هلهله می‌کشم تا مغزم فِرت و فِرت دوپامین ترشح کند و انگیزه‌ی من را روی غلتک بیندازد. اگر هم چیزی می‌خواست حواس من را پرت کند، چهره‌ی سامورایی‌ام را نشانش می‌دهم و با تمرکز تمام کارم را انجام می‎دهم.

نویسنده: میثم

میثم عقیلی‌ هستم. متولد دهه‌ی پر زاد و ولد ۶۰. در اوج دلاوری خود در ۱۹ سالگی از ترس محاسبه سرعت بوق قطار در تونل تنگه‌زاغ و کله‌معلق زدن روی تپه‌های پادگان عجب‌شیر به سمت رشته مترجمی زبان انگلیسی خزیدم ولی دریغ از این‌که مترجمی نه اصلا علم است و نه جای آرامش. مثل تونلی است که علوم دیگر بوق بوق کُنان از توی دلش رد می‌شوند. عاشقِ خیال‌پردازهایی مثل هایائو میازاکی هستم و تن‌ماهی را نجوشانده می‌خورم. من اولین نویسنده‌ی بامیلوبلاگ هستم.

۸۹ دیدگاه ها

 1. به غایت بی سر و ته و نامفهوم و وقت تلف کن بود.

  • من متاسفم که برداشت شما از مقاله این بوده . در واقع این گونه مقالات هاوی نکاتی هستند که شاید ساده و غیر خارق العاده به نظر برسند اما عصاره سالها تجربه کارشناسان در شرایط مختلف بوده اند. شک نکنید که در بلاگ بامیلو از هیچ منبع غیر معتبری برای مطالب استفاده نمی شود و مطالب همگی یا نظر کارشناسی هستند و یا نتایج تحقیقات.

   به هر حال انتقادات خودتون رو مثل همین مورد گزارش کنید و اگر ممکن است با جزییات بیشتر این کار را انجام بدید.

   نظر شما برای ما بسیار با ارزش است

   • جالب بود اما بلند هرخلاصه ترباشه بهتره سپاس

   • من هم برای دوستی که این مقاله را به غایت این مقاله را بی سر و ته و نا مفهوم برداشت کرده بسیار متاسفم چرا که شروع به خواندن چیزی کرده که هیچ از آن نمی دانست و هیچ ایده ای برای چرایی نوشتن این مطالب نداشته پس طبیعی است که با این روند نه این مقاله ی مفید و پر نکته , که مطالعه هر مطلب دیگری برای اشخاصی این چنین به غایت وقت تلف کردن می باشد.

  • به نظر من عالی نوشته شده بود نویسنده یک مطلب علمی رو با زبانی ساده و عامه پسند و کمی طنز بیان کرده بود. بسیار کم لطفی است که به این متن بگوییم بی سرو ته!!!!!!!!

  • شما دوغتو بنوش.

  • سردر نمیاری مجبوری بخونی ؟

  • سلام
   لطفا در مورد ترموستات مغز تحقیق کنین متوجه میشین که چرا اهداف نانوشته آرزویی بیش نیست
   این مقاله بسیار عالی و فوق العاده دلیل نوشتن اهداف و رویاهارو بیان کرده و همچنین نحوه کار تلقین بر ذهن رو فقط کافیه کمی مطالعه کنین متوجه میشین

   راستی گفتنش خوب نیس ولی من مالک برند معروف MFB هستم با نوشتن بهش رسیدم امتحان کنین ج میده

  • عقده داشتی خودت نتونستی بنویسی؟!

  • به نظر من عالی و کاربردی بود .
   خدا به شما خیر بدهد.

 2. بسیار خوب بود دقیقا همین طور هست برای اینکه میگویند بعداز انجام کارها به خود هدیه بدهید ذهن من که هروقت این کار را می کنم کیف می کنه شب باید با زور بخوابونیش یک کار میدی کنترات میزنه میره جلو
  شاد باشید

 3. عالی بود. من یه ارائه کلاسی در مورد عصب شناسی انگیزش دارم. مطلب شما خیلی خلاقانه بود. با اجازه تون میخوام از مطالب و همین طور شوخی های با مزه ای که نوشته تون رو شیرین کرده استفاده کنم البته از شما و وبلاگتون هم یاد میکنم. پیروز باشی مرد خلاق ایرانی.

 4. مطلب آموزنده و خوبی بود
  خوشحال شدم که توسط این مطلب به این سایت اومدم
  خوندن این مقاله قطعا تاثیر مثبتی روی آدم میذاره
  مرسی و موفق باشید

  • پیشنهاد میکنم حتما مقالات دیگه ما رو هم مطالعه کنید. از این دست مقالات خیلی داریم و نویسنده های ما واقعا روی این مطالب وقت گذاشتن که شما لذت ببرید

 5. برای اولین بار یه مطلب به این سختی رو تونستم درک کنم و از خوندش لذت ببرم. از صب دنبال مقالاتی راجع به دوپامین بودم ولی انقدر کلمات و جملات غیرقابل درک و سنگین بودن که داشتم بیخیال میشدم از این موضوع که خوشبختانه رسیدم به اینجا و کلی چیز یاد گرفتم. ممنونم از مطالب مفیدتون و البته لحن و ادبیات شیرین و جذابتون

  • هر چه قدر عمل خوندن لذت بخش تر و راحت تر باشه مطالبی که قراره تحت عنوان “اطلاعات جدید” به مخاطب برسه، خیلی بهتر به مغزش می شینه
   خوشحالیم از این که تونستیم برای شما مفید باشیم

   • مرسی جالب بود نه تنها جالب بلکه من هر کاری رو که درش ارتقایی رو ببینم که فاعلش با ذوقو تلاشش کیفیت رو بهتر کنه دوست دارمو تحسین میکنم که اینجا هم نوع نگارش بود و هم بسط موضوع
    ممنون

 6. مرسی از مطلب زیباتون.اما اخرشو ماست مالی شد من نفهمیدم چیکار کنم دوپامین بالا بره.چون من حتی دیگه حال ورزش و این چیزارم ندارم تا انگیزمو زیاد کنم..داغونم بالکل

 7. ممنون. بسیار زیبا بود. از اینکه باعث انگیزه و شادی مردم میشین بسیار ممنونم و برایتان آرزوی بهترین ها را می کنم.
  موفق باشید.

 8. خيلي خوب توضيح داده شده ممنون من خیلی خیلی انگیزم بالاست تازه فهمیدم دوپامينم بالاست همینطور ذهنم هم خیلی خلاقه نمیخوام از خودم تعریف کنم تازه بیش از اندازه بودن این هم زیاد خوب نیست چون دائم ذهنم درگيره خیلی مطلب جالب و آموزنده ای بود با این نحوه ارائه مطالب بهتر در ذهن آدم میمونن ممنون

 9. ممنون از مطلبتون.من هدفهامو به چندقسمت تقسیم میکنم اولین قسمتش رو باموفقیت سرمیکنم و بعدش کلی دست و کف و هورا اما به جای انگیزه بیشتر سریییع مغرورمیشم و دست از کارمیکشم هرکاری هم میکنم نتونستم این مشکلم رو برطرف کنم.حتی بعدموفقیت هم خودموتشویق هم نکنم یابازخودبه خودمغرور میشم یاناامید درهرصورت اون شروع خوب رو نمیتونم ادامه بدم.

  • شاید دلیل اصلیش این باشه که براورد درستی از هدف نداریم مثلا برای رفتن به یک سفر چند روزه به اندازه یک روز آذوقه با خودمون بر میداریم.

 10. سلام
  ممنون ممنون ممون ممون
  بقدری مطالب و مقاله ها نیاز روزمره من بودند که الان چند ساعته که توی سایت شما چهار چشمی گیر کردم و الان دچار این مشکل شدم که برای حرکت و تلاش کاملا قانع شدم اما نمیتونم از سایت شما خارج بشم.در ضمن با یه پیام محترمانه از همه دوستانم توی فیس بوک خداحافظی کردم. منوجه بودم که این سایت خانمانسوز خاکستر نشینم کرده اما توان خارج شدن از اونو نداشتم اما مطالب شما کاملا فانعم کرد و ترکش کردم بدون درد سمزدایی. الان مشتاق نوشتن انشا ناتمام تافلم هستم که ۴ روزه برای تمام کردنش که شاید نیم ساعت بیشتر وقت نبره کمین کردم.
  بازهم ممنون

  • ما از خوندن مقاله شما چنان گریه مون گرفت که هر چی دستمال کاغذی داشتیم مصرف شد
   نمی دونستیم انقدر خوب هستیم 😉

   ممنون از شما

 11. سلام من از جمله آدم های بسیار تنبل هستم امیدوارم مقاله جالب شما واسم نتیجه بده ممنون.

 12. با خوندن مطالب شما مغز منم فرت و فرت دوپامین ترشح میکنه 🙂
  ممنونم از مطالب خوبتون که تک تک جمله هاش به آدم انگیزه میده

 13. همه چیز عالی بود فقط فلفل نمکش یه کم زیادی زیاد بود(راستش یاد خودم افتادم ،به روزهائی بود که منم دست به کیبرد می شدم و ادبیاتم همینجوری بود،حالا هم که دیگه خیلی وقته دوپامینی نمی بینم تو هیچی(از جمله همین کیبورد،و فقر واقعی ینی همین!،بیچاره من!)

 14. بحث انگیزه بحث مفصلیه که ربط دادنش به دوپامین و نادیده گرفتن سایر عوامل از قبیل عوامل روانی ومحیطی و وراثتی کمی ساده انگاری در آن است.

 15. سلام.من تازه با سایت شما آشنا شدم مطالب جالب و مفید هستند.امروز جمعه است میخوام تا آخر امروز مطلب بخونم.خسته نباشید.اوس.

 16. سلام . از مقاله شما نکتات مهمی رو یاد گرفتم . ممنونم

 17. و فقط یک تذکر : به نظر من اول مقاله خط دوم و سوم خیلی لوس و بی مزه است و آوردن بعضی از کلمات کنار هم مناسب نیست
  لازم نیست برای جذب خواننده از هر لحنی استفاده کنیم . موضوع خوب و نکات کاربردی مقاله شما خود به تنهایی عالیست

 18. با سلام عالي بود ، راستش من يک پسر ۲۱ ساله بي احساس ، بي اراده و خجالتي هستم هميشه در هر موضوعي جا ميزنم تو جمع دوستانه هيچ وقت نمي توانم حرف بزنم و احساس مي کنم کم هوش هستم تمرکزم خيلي کم است و در صد سوتي هام بالا است اما حدودا دوسال است يه حسي در من ايجاد مي شود که تمام اين ضعف هايم را از بين مي برد فوق العاده ميشوم با هوش مي شوم حاضر به جواب مي شوم اژ همه مهم تر با ارده مي شوم و تمام روز شاد هستم اين حس هر چند يکبار مي ايد چند روزي مي ماند و بعد مي رود اولش فکر کردم از تغذيه است خيلني تغييرات در تغذيه دادم اما تاثير نداشت بعد فکرکردم يد تلقن کنم به خودم اونم تاثير نداشت و کلي کار هاي ديگر کردم هبچ کدوم جواب نداد هر وقت اون حس با من هست ذهنم عالي کار مي کنم ارامش دارم ديگه نا اميد شدم از اومدنش چون فايده ندارد بعد از چند روز مي رود ، حالا بعد از خواندن اين مقاله فکر کردم شايد اين حس من ارتباطي با

 19. عالی بود…. من امشب این موضوعو از شبکه من و تو پیگیری کردم و بعد نشستم سرچ کردم. و خیلی بهم چسبید سبک نوشتنتون……….. و البته خیلی هم قشنگ به مسائل روانشناختی ورود کرده این دوپامین. درووووووود

 20. سلام
  با سپاس فراوان به خاطر مطلب قشنگتون
  انقدر سلیس و قابل فهم مطالبتون رو ارائه کرده بودید که من وسط خوندن دائم اون رو با صدای بلند برای بقیه هم می خوندم تا همون اندازه که من لذت می برم اونها هم با من شریک باشند.

 21. من از مطلب خوشم اومد. مررررسی

 22. خیلی قشنگ نوشتی کاش همه ی کتابای زیست شناسی ما رو تو مینوشتی .مردیم از بس کتابای بی رنگ و لعاب و خشن پیام نورو به زور تو مخمون فرو کردیم .

 23. سلام ميثم جان فقط ميتونم بگم بتركي.
  مامان بابام خواب بودن.
  داشتم ميخوندم نصفه شبي، چند جاش بلند خندم گرفت.
  حالا فكر ميكنن عاشق شدم.
  آبروم رفت.
  عالي بود دوست عزيز، هميشه شاد باشي.
  هممون شاد و سلامت و عاقبت به خير باشيم.
  خيلي خوبيد. خدا اين خوشي ها رو از ما نگيره.
  از خدا ممنون باشيد واسه اين ذهن خلاق و عاليتون.

 24. آقای والی
  خیلی زشته که حاوی رو به صورت هاوی مینویسی. اول برو چند کلاس درس بخون یا نه یه لغت نامه معین یا دهخدا رو بذار جلوت یا نه اصلا اگه حوصلشو نداری بده به یه بچه کلاس دومی غلتاتو بگیره.

 25. عالی بود این مطلب. هم مفهومش و هم زبانش. مرسی واقعا مرسی. فک کنم با تعریفای من دوپامین مغزتون ترشح شد خخخخ. ولی جدی میگم عالی بود.

 26. سلام خیلی عالی بود ممنون
  من خیلی وقته همچین مشکلی دارم چند روز تمرکز و انگیزه دارم و کاری شروع میکنم ولی بعد وسط کار قبلی میبینم که رفتم سراغ یه کاره دیگه ۹۵ درصد کارهام که بیشتر از یه روز طول میکشه به همین سرنوشت دچار میشن منم در اخر میبینم کلی وقت وانرژی و پول صرف کردم ولی نتیجه نداشته الان با راهنمایی شما حداقل میدونم دنبال چی باید باشم

 27. اقا دمت گرم خیلی هم.مقالتون پر بار بود ومخصوصا ساده و شیوا بود در کل تشکر

 28. رو چه حساب راجبه اقا رونالدو اینجوری میگی؟؟اون مسی کوتوله لابد خوبه؟؟…دیگه نشنوم هاااااا….

 29. بسیار خوب بود
  اگر بتوانید یک مقاله دیگر در مورد دوپامین بنویسید
  مساله ای که خیلی از ما با ان سر و کار داریم
  و یک پیشنهاد دیگر ان است که مقالات به صورت چند قسمتی نوشته شود

 30. بسیار عالی بود مثالهایی که زده شده به فهم بهتر دوپامین کمک میکنه . باز هم از این مطالب برای هورمونهای بدن و موضوعات علمی دیگر بگذارید مرسی

 31. سلام. بسیار عالی بود. ذهن من مشکل دوپامین داره (یعنی ADD) ، شاید راهنمایی شما بتونه کمکم کنه.. ممنونم.

 32. خیلی خوب بود – باید به یکی بگم دو پایی (همون جفت لقه) بره رو سرم بلکه مخم دوپامین ترشح کنه.

 33. ممنون از مطالب زیبا و انگیزه دهندتون.
  خیلی خوب کاری میکنید که با لحن طنز و عامیانه مطالبتون رو مینویسید.خیلی اثر بیشتری داره. با خوندن همین مطالب هم فکر کنم دو پامین مغزم ترشح شد.ههههههههه

 34. من یک ساعت آزگار برای نوشتن این پاراگراف اول وقت صرف کردم که مطمئنا بخش زیادی از آن را هدر کردم. نه این‌که وسط کار رفته باشم سر کوچه تسبیح بچرخانم، نه به مرگِ موش! حضرتعباسی از سر جایم تکان نخوردم که هیچ، در تمام این مدت در حال کار کردن بودم.

  این چه ادبیاتیه؟

 35. این مقاله کاملا درست وحرفه ای بیان شده و حتی من شخصا منبع علمی این مقاله را میشناسم
  دوپامین ماده انگیزشی مغز تاثیر مستقیمی بر روی کارکردآن دار د
  جالبه ک بدونید نتیجه تحقیقاتی که از سخنران های انگیزشی شده همه آن ها یک نقطه اشتراک دارند و آن تحریک مغز برای ترشح دوپامین است که شنونده بعد از سخنرانی گویی میخواهد دنیارا فتح کند….این راز بزرگ همه سخنران های انگیزشی است ……همین طور باشگاه های بدن سازی با موزیک این روند افزایش ترشح دوپامین را تقویت میکنند

 36. سلام
  خيلي خوب بود
  من پدرم پاركينسون داره ك رابطه مستقيم با دوپامين داره
  من در مورد اين بيماري خيلي مطالعه كردم
  مطالب شما ي برداشت جديدتر و مفهومي تر از دوپامين بود

 37. جمعه هفته پیش که رفته بودیم با دوستان تفریح، یکی از بچه ها در مورد دوپامین صحبت کرد . اینکه باعث لذت بخشی میشه و کوکائین بیشترین دوپامین و داره و… اونم این حرفا رو تو یه جلسه مربوط به اعتیاد شنیده بود.از اون وقت تا حالا بعضی وقتا بهش فک میکردم تا الان که اومدم جستجو کردم و رسیدم به این بحرطویل که از زمان انتشارش دو سالی میگذره تقریبا ، چیزایی خوبی دستگیرم شد که تو تفریح بعدی میتونم برم و برا دوستام بگم و سعی میکنم برا خودم هم پیاده سازیش کنم و بشم چشمه ی دوپامین. همین الان هم که اینقد نوشتم از دولتیه ترشح دوپامین بوده.. ممنون از مطلب خوب و مفیدتون. دوپامینتان مستدام

 38. خیلی جالبه من اصلا حوصله ندارم اخبار و مقالات بلند و طولانی رو بخونم ولی قلم شما بسیار گیرا بود. بسیار تشکر.

 39. واقعا فوق العاده بود آقا دم شما گرم، جواب خيلي از سوالاتي كه داشتم را گرفتم.

 40. خیلییییییییییییییی عالی بود

 41. مطالبتون عالی بود ؛ولی یک سوال من ی جا دوپامین رو با واژه ی عشق شنیدم. به هم مربوطن؟

 42. سلام تشکرازمطلب مفیدتون،امیدوارم روزی بشه که علم حرف اول روتوکشوربزنه

 43. بهترین مطلبی که تاحالا دیدم. نحوه بیان بسیار گیرا و جالب، ساده و کاربردی و عکسهای خیلی زیبا که از خسته کنندگی متن جلو گیری میکنه چیزی که همیشه دنبالش بودم! با سپاس فراوان

 44. خیلی عااالی بود??
  دوپامینمون زد بالااا?????✋✌✊?☝

 45. من برای یک تحقیق راجع به دوپامین، مطالب زیادی خوندم و مطلب شما رو تا حدودی حاوی نکات تازه تر و غیر کپی دیدم. از این بایت ممنونم. اما دوز شوخی ، کمی یخ و زیادی شده بود و باعث می شد در بخشهای پایانی، “بامزه بازی” ها رو رد کنم و دنبال مطلب عمیق تر بگردم.به هر حال ممنون

 46. جالب و ساده و شیرین نوشتی، آفرین به شما

 47. مگه بامیلو سایت برای تخفیف اجناس نبود؟؟؟

 48. لطفا یه مطلب هم راجع به خستگی هنگام درس بزارید من وقتی می خوام درس بخونم اینقدر خسته میشم که انگار چند ساله نخوابیدم

  با تشکر از مطالب خوبتون

 49. بسیار کمک کرد

 50. خیلی لذت بردم از متنتون خدا قوت -دوپامین ارسالی من را پذیرا باشید

 51. سلام به همه دوستان
  مدتی پیش بخاطر بخطر افتادن وضعیت شغلی دچار افسردگی شدید شدم تا اینکه دکترها قوی ترین داروی درمان افسردگی رو برام تجویز کردند ( افکسور ) حلا هزینه و مسائل جانبی بماند این دارو فقط جایگرین ترشح دوپامین بود و بعد از یکسال و نیم مصرف آن دوره تمام شد و بعد از مدتی دوباره افسردگی بسراغم می آمد. درمانهای دیگر رو هم تست کردم که ادامه ندادم چون نتیجه ای نمیدیم مثل همیو پاتی . اما همه اینا یه نتیجه داشت برام اینکه اینا درمان نیستند فقط جایگزین هستند . بنا بر این از روشی شبیه به روش شما استفاده کردم و نتیجه بهتری گرفتم . عجیبه که پزشکها هیچ وقت نگفتند باید علت ترشح نشدن دوپامین رو درمان کنیم ! اخیرا در یک برنامه تلویزیونی شنیدم یه متخصص فیزیولوزی مغر اشاره کردند که استفاده از قرص آهن در اکثر موارد باعث ایجاد روال عادی در ترشح دوپامین میشود . از همه دوستانی که تخصص دارند میخواستم بپرسم این قضیه صحت داره و اگر داره چرا هیچ پزشکی تا بحال اینو با من مطرح نکرد!
  سپاسگزارم

 52. عالی بود دوست عزیز…کاملا ساده اما قابل فهم برای منه زیر دیپلم…واقعااااا دسته گلت درد نکنه…با ابنکه زیاد بود اما اصلا متوجه زیاد بودنش نشدم..مو به مو خوندم ….ممنون…..

 53. خیـــــــــــــــــــلی عالی بود. من همه ی مطالب این نویسنده رو خوندم… انرژی که به من میده فوق العادس. مثل این میمونه که برایان تریسی مستقیم باحات حرف بزنه و بهت انگیزه بده.
  این انگیزه اندازش اون قدری بود که تونستم امروز که خانوادم مسافرت تشریف دارن پژوهش آناتومیم رو تموم کنم و به همهی کارهایی که توی لیست برنامه ریزی هفتم قرار داده بودم عمل کنم
  لطفا بازم مطالب با این کیفیت و طنــــــــز در سایت قرار بدید. با سپاس فراووون

 54. بشدت زيبا و تاثير گذار و واقعا كاربردي

 55. عارفه بلورچیان

  عالی بود واقعا به درد من که سال هاست با افسردگی مواجه هستم خورد و خیلی استفاده بردم از ته قلب از شما متشکرم این کار خدا بود تا منو با شما آشنا کنه چون هر راهی که بگین برای خلاصی از دست بیماری اضطراب و افسردگی کردم و فایده‌ای نداشته همه مقطعی بوده

 56. آقا میثم آفرین!
  در یک کلام عالی بود،وقتی مقالتو خوندم راغب شدم نظرمو بگم تا انشالله شما هم از این تشویقا بازخورد مثبت بفرستی به

  مغزت و دوپامین هی زرت و رورت تو مغزت ترشح بشه و برای نوشتن مقاله های بعدی انگیزه کافی داشته باشی!

 57. سلامممممممممممممممممممممم از بس از ادبیاتی که بکار بردی لذت بردم مغزم فول دوپامین سده دوست دارم یه جیغ بنفش بکشم دمت گرم . در این ماتم سرا امثال شما که علم و ادبیات و سیاست و تاریخ رو با هم بیامیزند کمه . زنده و پاینده باشی. من برا دفاع دکترام دوست دارم اینجوری مطالب رو تو مخ ملت فرو کنم ولی می ترسم بگن پرستیژ نداره حیف مدرکی که می خوان بدن به این والا جان تو رامیگم ملت افسرده ای هستیم می خوایم با شق و رق بودن خودمون رو آداب دان نشون بدیم.

 58. سلام
  بسیار عالی، زیبا، با حال و مفید بود.
  دمت گرم

 59. خیلی عالی بود

 60. بسیار عالی.
  خوشحال میشم راه ارتباطی با شما عزیز باشه تا چند ی از وجودتون استفاده کنم.
  اگر هست ممنون میشم بفرمائید.

 61. سلام و وقت بخیر بسیار از مطلبتون لذت بردم خیلی مفید و هیجان انگیز بود دمتون گرم خیلی حالم و بهتر کرد امیدوارم در همه کارهاتون موفق باشید

 62. اینیشتین میگه اگه مطلبی قابل درک و دارای مفهوم باشه میشه اونو به زبان ساده نیز توضیح داد و فکر میکنم شما اینکارو کردید و ممنونم که این مطلبو اینطوری آماده کردید.این خودشم یک روش جالبو جدیده برای ترغیب مخاطبا جهت مطالعه ی مقالات با اینکه توی کامنتا دیدم که برخی از درک این موضوع عاجز بودن.

 63. سلام.ممنون از مطالبتون. ولی دیگه به جون مادرم زورم نمیرسه خودم ترشح کنم. نمیشه برم قرص بخورم؟

 64. سلام بسیار عالی و خودمانی و قابل فهم و جالب نوشته شده بود. با اجازه من از این مقاله در کانال خودم استفاده میکنم (البته با حفظ نام شما میثم خان)

 65. سلام
  نمیدونم کی هستی ولی قطعا بی نظیر و البته منحصر به فردی, موفق باشی و مرسی از مطلب خوب و مفیدت دوست عزیز

 66. پسر تو فوق‌العاده‌ای، کی می تونست مبحث سنگین زیست رو اینقدر شیرین و روان بکن

 67. آفرین، قلم خوبی داری؛

 68. شما فقط از افزایش دوپامین گفتین که خیلی خوبه اما نگفتین زیادیش چقد میتونه بد باشه و باعث بیماری جنون میشه و خیلی بدتر از موقعیه که ادم دوپامین مغزش کمه

 69. هایائو میازاکی ؟؟؟ اوتاکو ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *