بایدها و نبایدهای مراسم ازدواج
بامیلو بلاگ / گوناگون / بایدها و نبایدهای مراسم ازدواج

بایدها و نبایدهای مراسم ازدواج

مراسم ازدواج شما یقیناً روز بخصوصی است. تنها روزی در زندگی شما است که می توانید دقیقاً آن طور که می خواهید باشید. اگر درست برنامه ریزی کنید، مراسم ازدواجی خواهید داشت که همیشه آن را به یاد داشته و آن را به عنوان بهترین روز تمام زندگی خود به خاطر خواهید آورد. اما اگر این برنامه ریزی را درست انجام ندهید، روز ازدواج شما به کلی چیز دیگری غیر از این خواهد شد. اما نگران نباشید، ما اینجاییم تا کمک کنیم این روز شگفت انگیزترین روز زندگیتان باشد.

7 کاری که باید در مراسم ازدواج خود انجام بدهید

چه کارهایی را باید در مراسم ازدواج خود انجام دهید که آن را روزی به خصوص و ویژه کند؟ نظرات کارشناسان را در این موارد در اختیارتان قرار می دهیم.

1- حرفه ای ها را استخدام کنید

استخدام حرفه ای ترین های برای مراسم ازدواج

یکی از بهترین راه هایی که می تواند باعث روندی ملایم در مراسم ازدواج شما شود، استخدام افرادی حرفه ای مانند برنامه ریزهای ازدواج است که به شما در بسیاری از کارهای این مراسم کمک های زیادی خواهد کرد. استخدام یک برنامه ریز مراسم ازدواج بهترین چیزی بود که من و شوهرم برای مراسم ازدواج خود انجام دادیم.

یک برنامه ریز عروسی های مجلل نه به خاطر تبلیغ شغلش بلکه به خاطر ضرورت توصیه می کند که حتما یک برنامه ریز ازدواج استخدام کنید. مقدار پولی که شما با استخدام یک برنامه ریز مراسم ازدواج ذخیره می کنید از شما، خانواده هایتان و دوستانتان در روز مراسم در برابر سردردها، کلافگی ها و حملات عصبی جلوگیری خواهد کرد. وی اضافه می کند بسیار مهم است که یک برنامه ریز مراسم ازدواج را از ابتدا استخدام کنید تا اینکه بخواهید وی را در روز مراسم به وسط معرکه فرستاده و توقع معجزه از او داشته باشید. یک هماهنگ کننده روزانه کارها را به جای برنامه ریزهای ماهانه یا هفتگی استخدام نکنید چرا که این هماهنگ کننده در روز مراسم ازدواج به شما اضافه شده و هیچ آگاهی و اطلاعاتی از آنچه که شما می خواهید انجام دهید ندارد و بدین سبب باعث گیج شدن و ناهماهنگی در تمام کارهای شما خواهد شد.

شخصی لایق و حرفه ای را برای روز مراسم خود رزرو کرده و با کاری که وی انجام می دهد باقی روز خود را بسازید. کسی را مد نظر داشته باشید که شما را درک کرده و می خواهد که جشن مناسبی را برپا کند.

2- از لحظات لذت ببرید

لذت بردن از لحظات مراسم ازدواج

بعد از ماه ها برنامه ریزی شوکه می شوید که روز مراسم ازدواج شما چقدر زود می رسد. مطمئن شوید که در طی این مدت زمان را نگه داشته و از لحظاتتان لذت ببرید چرا که خیلی زودتر از اینکه متوجه شوید آن را از دست خواهید داد. من روز ازدواج خودم را به یاد می آورم و بسیار قدردان آن هستم که تمام وقتم را در اختیار خودم داشتم و از لحظه لحظه آن لذت بردم.

شخصی به من گفت که مراسم روز ازدواج شما احساسی تار و مبهم خواهد داشت، اگر شما خوش گذرانده باشید ولی هیچ فرقی بین مراسم روز ازدواج شما و سایر روزها در آن نباشد. پس از هر لحظه ای که برای شما وجود دارد تصویری ذهنی برای خودتان داشته باشید. سعی کنید احساساتی را که در آن لحظات بخصوص داشتید را برای خودتان یاد آوری کنید و بدین ترتیب شما می توانید جریان احساساتی را که در آن روزها داشتید را بعد از سال ها برای خودتان زنده کنید. البته که عکاس مراسم شما تمام لحظات شما را ثبت می کند اما این عکس ها هنگامی که خاطره و احساسی را کنار آن بگذارید بسیار ارزشمند و خوب خواهند بود.

در مصاحبه ای که با یک برنامه ریز عروسی داشتم، وی می گفت که در میان برنامه شما باید زمان هایی بریده و مقطع وجود داشته باشد تا مطمئن شویم شما از لحظاتی خاص و ویژه نهایت استفاده و لذت را ببرید. بعد از باز شدن درها و قدم زدن تا انتهای راهرو اندکی تأمل کنید و اندکی زمان را تنها با لحظات و احساس خودتان داشته باشید.

3- مراسم ازدواج خود را شخصی کنید

مراسم ازدواج و عروسی

مهمانی شما ممکن است هیجان انگیز و مهیج باشد اما مراسم جشن ازدواج شما تنها دلیلی است که تمامی دوستان و خویشاوندان شما در آن حاضر شده اند، پس آن را از آن خود کنید. شما می توانید مراسم جشنی منحصر به خودتان و بی همتا داشته باشید اگر برنامه ریزی زمانی مناسبی برای آن از پیش داشته باشید.

راموس اینگونه با من در میان گذاشت که هیچ کس نمی خواهد در جشنی کسل کننده و تکراری بنشیند که حتی کوچک ترین بهره ای از شما در آن نباشد پس باید مطمئن شوید که مراسم جشن ازدواج شما شخصی بوده و بر اساس شما پیش برود. هر شخصی که به مراسم جشن روز ازدواج شما دعوت می شود باید اندکی زمانی را برای شناخت شما و خلقیات و موارد مورد علاقه شما صرف کرده و حداقل آشنایی با وجه های شخصیتی شما را داشته باشد تا بتواند حسی کلی از مراسم جشنی که شما برپا کرده اید را دریابد.

یا حتی شما حتی احتیاجی ندارید که تمامی این مسئولیت ها را به گردن کسانی که دعوت می کنید بگذارید که تمامی علایق شما را برای مراسم رعایت کنند. با شریک زندگی تان در مورد آیین ها و علاقه مندی هایتان صحبت کنید تا ببینید چه مسائلی برای شما اهمیت داشته تا آن ها را در مراسم روز ازدواج خودتان وارد کرده و مابقی را کنار گذارید.

4- بر سر پیمان های مراسم ازدواج خود باشید

ماندن بر سر پیمان ازدواج

من و همسرم تعهدهایمان به هم را نوشتیم و مراسم روز ازدواج مان را به معنای حقیقی خاص و ویژه کردیم. این تعهدها همچنین به ما این فرصت را دادند که آهنگ و لحنی برای زندگی مشترک مان در ابتدای شروع آن و در آینده داشته باشیم. برای شش ماه بعد از مراسم ازدواج مان، همسرم تعهدات خودش را هر ماه یکبار در روز مراسمان می خواند که البته این کار معنی خاص و ویژه ای برای ما داشت.

شخصی پیشنهادی داد مبنی بر اینکه تعهدتان را با شریک زندگیتان بنویسید. وی به من گفت که مضمون اصلی و قلب تهعدات شما نسبت به هم قول و قرار هایی است که زوجین نسبت به هم برای آینده زندگی مشترک در قبال هم متعهد می شوند لذا بهتر است که قبل از نوشتن آن ها، با یکدیگر در موردشان صحبت کنید. چه قول و قرارها و تعهداتی را می خواهید که در قبال یکدیگر داشته باشید؟ ممکن است اشتباه خود را هنگامی که صادقانه و در کمال مصالحت با هم در موردش صحبت می کنید دریافته و پذیرا باشید تا در نهایت در میانه راه مجبور به مصالحه شده یا حتی آن ها را دوست داشته باشید حتی اگر با بعضی از آن ها موافق نباشید. این پیمان ها هر چه که باشند، در بیشتر مواقع صحبت کردن در موردشان با یکدیگر راحت تر از نوشتن آن ها به تنهایی است.

5- کسانی که در گذشته اند را یاد کنید

ازدواج

یکی از سخت ترین کارها در ازدواج فکر کردن به کسانی است که در آنجا حضور ندارند. پدر همسر من سال ها پیش از ازدواج مان فوت کرده بود و این مسئله برای وی از لحاظ احساسی بسیار سخت بود که بدون حضور پدرش در مراسم ازدواج باشد. پس ما با یکی از آهنگ های مورد علاقه پدرش در راهرو به سمت محراب قدم زدیم و صندلی خالی که روی آن رز سفیدی گذاشته شده بود را در اولین ردیف، جایی که پدر داماد باید باشد قرار دادیم تا یاد بودی برای حضور وی در مجلس ما باشد. هر دو کاری که در این مراسم انجام دادیم باعث شد تا همسرم احساس کند که پدرش در مراسم ما حاضر بود.

راموس می گوید البته که این کار می تواند باعث فروخفتن بغض و ایجاد افسردگی مراسم شود، اما یافتن راهی برای افتخار و یادبود کسانی که عمیقاً آن ها را دوست داشتیم و از میان ما به دیار باقی شتافته اند به شما این فرصت را می دهد که آن ها را در این زمان شاد و خوب زندگی خودتان یاد کنید. این راهی و ارتباطی قلبی و صمیمانه است که با آن ها دارید، قلبی و خاطری.

وی پیشنهادهایی برای یادکردن کسانی که دوستشان داشتیم و در گذشته اند به من کرد. مهمانان شما می تواند یک دقیقه سکوت به احترام درگذشت و یاد خاطره آن ها کنند، می توانید یادبودی از آن ها را در دسته گل عروسی، گل سینه، جواهرات یا متعلقاتی که در لباس خود دارید قرار دهید. یا می توانید میز یادبودی مخصوصشان در مراسم قرار دهید. هر راهی که برای یادبود در گذشتگان انتخاب می کنید، برای شما و تمام کسانی که آن ها را دوستشان داشتند بسیار پر معنی بود و احساسی خواهد بود.

6- در ابتدای زمان مراسم (پیش از وقت) اولویت های خود را تعیین کنید

انتخاب الویت ها در مراسم ازدواج

قطعات بسیار زیادی در پازل روند مراسم ازدواج شما وجود دارند. تصمیم گیری در مورد مشخصاتی که در نظر دارید به شما این اطمینان را خواهد داد که روز مطلوب خود را خواهید داشت و این کار به شما اجازه می دهد تا از چیزهایی که اهمیتی ندارند صرف نظر کنید.

خانم مِگان اِلی از مشاوران ازدواج به من گفت که برای چیزهایی که مخصوص خودتان است وقت و هزینه صرف کنید. خیلی از زوج ها برای مراسم ازدواج شان سرمایه گذاری می کنند اما همچنان مواردی را در می یابند که باید با مشارکت دیگران آن ها را حل کنند مانند والدین. اگر چیز به خصوصی را در نظر دارید که وجود آن را در روز بزرگ زندگی خود می خواهید و دوست دارید و همچنین کمتر برای مردم معمولی و عادی است؛ برای پرداخت هزینه های آن با دیگران مشارکت کنید. البته که اجازه ندهید دیگران سلایق خودشان را در مراسم روز ازدواج شما دیکته کنند و به درستی بدانید که از اول زمانی که شروع به کار می کنید چه چیزی را می خواهید و می خواهید چه کاری انجام دهید و بدین صورت است که با تمام قوا به سمت آن پیش خواهید رفت.

اِلی اضافه کرد که من همیشه به زوج ها این پیشنهاد را می کنم که برای سه کاری که حتماً باید در مراسم روز ازدواج تان انجام دهید مشارکت کنید سپس بعد از آن می بینید که سایر کارها با انجام شدن آن ها شروع به درست شدن خواهند کرد. من زوج هایی را دیدم که با کوچک ترین مسائلی دچار تنش می شوند چرا که خیلی بیش از حد در مورد کامل و عالی بودن مسائل دچار استرس هستند. اگر شما تمرکز خود را روی چیزهای کمتری قرار دهید، فشارهای کاری به مرور کم و کمتر خواهند شد و در نهایت از بین خواهند رفت.

7- هشتگ روز عروسی را بسازید

هشتگ روز عروسی

یکی از بهترین راه هایی که با آن می توانید تمام عکس های خود را یک جا نگهدارید و آن ها را به اطلاع کسانی که در آنجا حضور نداشتند برسانید استفاده از هشتگ روز عروسی است. مهمانان شما می توانند عکس های خود را در اینستاگرام با استفاده از هشتگ روز عروسی شما به اشتراک گذاشته و بدین صورت همه عکس ها در یک جا قرار خواهند داشت. حتی اگر شما یک عکاس برای عروسی خود دارید، مهمانان شما عکس هایی می گیرند که عکاس مراسم عروسی شما آن ها را ندیده است.

این راه که مهمانان عکس های خود را با هشتگ روز عروسی شما به اشتراک بگذارند راه جالبی است که لحظات مطلوب و مورد انتخاب آن ها را داشته و به دیگران که نتوانستند در آنجا حضور داشته باشند، لحظات این روز بزرگ خود را برای آنها به اشتراک بگذارید.

راستی اگر دنبال چندین ایده خلاقانه بی نظیر برای مراسم ازدواج و عروسی خود می گردید مقاله 30 ایده عروسی خلاقانه را مطالعه کنید.

۳۰ ایده عروسی خلاقانه

7 کاری که در مراسم ازدواج باید از آن ها دوری کنید

اما کار هایی هم هستند که نباید انجام دهید تا خدایی نکرده پشیمان نشوید یا آن روز را برایتان زهرمار نکند.

1- هدر ندهید (خراب نکنید)

لحظات عروسی خود را با انجام دادن کارهای بیهوده هدر ندهید. از مشروبات الکی و یا مواد مخدر استفاده نکنید چرا که احتمال دارد از حالت عادی خود خارج شده و هیچ چیز را به یاد نیاورید. بدتر از آن این است که حالتان خراب شود و لباس خود را خراب کنید و یا کارتان به بیمارستان بکشد. با رعایت اعتدال آبروی خود را نیز حفظ کرده اید.

2- چیزهای کوچک را بغرنج نکنید

مراسم ازدواج

آیا شما شخصی هستید که رفتار خود را در برنامه ریزی برای عروسی به عنوان وسواس یا غیر قابل تحمل مطرح می کند؟ فشار آوردن و استرس وارد کردن به تمامی جزئیات لازم برای مراسم روز عروسی نه تنها موجب ایجاد خفگی در دوستان و خانوادتان می گردد بلکه باعث می شود تا جذابیت و کشش این روز به خصوص و بزرگ هم از آن گرفته شود.

راموس گفت اگر شما می خواهید عالی باشید از تمام لحاظت روز مراسم ازدواج تان لذت نخواهید برد. چیزهایی که گاهی اوقات اشتباه پیش می روند و کاملاً از دست شما خارج بوده و قابل کنترل و پیشگیری نیستند. بنابراین نفس عمیقی بکشید و بار مسئولیت آن ها را از روی دوش خودتان بردارید. با این راه شما می توانید از تمام روزی که برای آن بسیار برنامه ریزی کرده اید لذت برده و نهایت استفاده را بکنید. وی ادامه داد که زندگی کامل و بی نقص نیست. پس باید آن را همان طور که هست قبول کرد و به سرنوشت خود در آن لبخند صمیمانه ای بزنید تا اینکه اوقات خوشی را در آن سپری کنید.

3- مراسم ازدواج خود را به سبک والدین تان برگزار نکنید

اگر والدین شما خرج عروسی شما را می پردازند، این احساس در شما به وجود می آید که این بیشتر روز آن ها است تا روز شما. حتی اگر مشارکتی در پرداخت صورت حساب ها نداشته باشند، ایده هایی درباره چگونگی پش رفتن مراسم روز ازدواج شما دارند. مطمئن شوید که این روز بخصوص را برای خودتان نگه دارید حتی اگر مجبور شوید از والدین خودتان رد شده و نظرات آن ها را در مورد این روز اهمیت نادیده بگیرید.

راموس به من گفت می دانیم که سخت است که به والدینتان نه بگویید اما به خودتان اجازه ندهید که وارد مراسم جشن روز ازدواجی شوید که هیچ سنخیت و سهمی از شما در آن نباشد.

وی پیشنهاد می کند که پیشگیری کرده و با تمامی کسانی که در این موضوع شریک هستند صحبت و گفتگو کنید. مطمئن شوید که گفتگوی واقعی با والدین ابدی آینده خودتان داشته باشید که مرزهای چیزهایی که نمی خواهید داشته باشد و آن چیزهایی که برای آن ها مبادله می کنید را داشته باشید. سپس شما می توانید صحبت های رو به جلو و دور از حاشیه و مکاله ای بی نقص با والدینتان و والدین همسرتان در مورد چیزهایی که اهمیت داشته و چیزهایی که می تواند آن ها را لحاظ کنید خواهید داشت. آنه ا را متوجه کنید که می دانید نظراتشان از روی مصلحت بوده اما شما نقشه ای خوب و پر از شادی های رویاهای تان در مورد این روز دارید نه آن ها.

4- رسوم سنتی را که هیچ معنی واضح و دقیقی برای شما ندارند را دنبال نکنید

رعایت نکردن رسم و رسوم

با توجه به مطالبی که گفته شد، شاید شما مجبور به رعایت و انجام رسوم و سنت هایی در روز ازدواج تان شوید که هیچ سنخیتی با شما ندارند و تنها دلیل انجام دادن آن ها این است که همه آن را انجام می دهند. بایستی مطمئن شوید که کارهایی را در مراسم روز ازدواج تان انجام می دهید که برای شما معنی دقیقی داشته و آداب و رسومی را که دوست ندارید کنار بگذارید.

راموس گفت دلیلی وجود ندارد که رسومی را وارد مراسم روز ازدواج تان وارد کنید که هیچ معنی خاصی برای شما ندارند. اگر رسوم آدابی هستند که هیچ ارتباطی با شما برقرار نمی کنند را به هیچ عنوان برای برنامه های مراسم روز ازدواج تان در نظر نگیرید. اگر می خواهید همراه با شریک زندگی تان در راهرو تا محراب قدم بزنید، پس انجامش بدهید. اگر می خواهید با معشوقه خودتان به پارک فرار کرده و بروید ساندویچ بخورید، انجامش دهید. اگر دسته گل عروس و جوراب های عروس را دوست ندارید، این بدین معنی است که بیشتر می خواهید برقصید؛ پس انجامش دهید و هر آنچه که دوست دارید باشید.

5- کسانی که باعث ناخوشایندی شما می شوند را دعوت نکنید

ازدواج

اگر شما با خودتان برای دعوت کسانی که بودنشان باعث ناخوشی و ناراحتی شما می شوند با خودتان کلنجار می روید، آن ها را دعوت نکنید. احساس شما در آن روز بزرگ و ویژه بیشتر از هر چیز دیگری اهمیت دارد پس خودتان را در ابتدای لیست تمام مهمانانتان قرار دهید.

راموس در گفتگویی که با هم داشتیم به من گفت چه کسی درباره روابط سیاسی و برخورد های متعارف شما با دیگران اهمیتی می دهد؟ در پایان روز اگر شما از صحبت با عموی بدخلقتان می ترسید و از اینکه مشاجره ای را با دوست سابق تان داشته باشید هراس دارید، از استرس آن ها با دعوت نکردن شان اجتناب کنید. فقط کسانی را دعوت کنید که حقیقتاً برای شما مهم هستند، کسانی که خوشحالی آن ها بخشی از زندگی مشترک شما خواهد بود.

6- نگذارید ساقدوش های شما دقیقاً یک فرم لباس را بپوشند

یکی از بهترین تصمیماتی که من برای مراسم روز ازدواج خودم گرفتم این بود که طیف رنگی را برای ساقدوش هایم تعیین کردم و به آن ها اجازه دادم تا هر لباسی را که دوست دارند بپوشند. همه آن ها جذاب به نظر می رسیدند و من خوشحال بودم که می توانم احساس سبکی و راحتی داشته باشم و در مراسم این روز زیبا به نظر می رسند. سر انجام من به آن ها افتخار کردم نه اینکه برایشان شکنجه شده باشم.

بسیار نادر است که تمامی ساقدوش های شما لباس هایی یکسان و یک فرم داشته باشند و همگی آن ها در آن لباس راحت باشند. با توجه به وفور انتخاب هایی که امروز وجود دارد، شما می توانید به یک سبک رنگی چسبیده و بعد از انتخاب آن به گروه مراسم ازدواج تان اجازه دهید هر چیزی که دوست دارند و در آن احساس راحتی می کنند را با توجه به رنگ پیشنهادی شما انتخاب کنند. ساقدوش های تان در لباس هایی راحت تر خوشحال تر به نظر می رسند و لبخندهای آن ها تأثیر بیشتری در عکس ها خواهند داشت.

7- قانون نگذارید بلکه بیشتر سیال باشید

قانون نگذارید

اگر شما قوانین مشخصی برای مراسم روز ازدواج تان دارید مطمئن شوید که آن ها را برای تمامی مهمانان تان توجیه کنید. اگر این کار را نکنید کسانی که دعوت کرده اید را ناامید خواهد کرد و در نهایت آخرین چیزی که شما برای مراسم روز ازدواج تان به آن نیاز داشته و توقع ان را دارید وجود داستانی غم بار برای خانواده تان است.

اِلی به من گفت بر روی قانونی مانند نبودن بچه ها تکیه نکنید و مدام آن را برای مهمان های تان شرح ندهید. حتی اگر از پیش تعیین کرده باشد یا نباشید. در غیر اینصورت اوضاع به سرعت پر از هرج و مرج شده و از کنترل خارج خواهند شد. به جای آن اگر در خواست مشخصی دارید مطمئن شوید که می توانید در جواب چرایی آن دلیل منطقی و روشنی را داشته باشید تا مجبور به تغییر تصمیم خود نشوید.

به یاد داشته باشید که روز عروسی شما درباره چیست؟

روز عروسی

خیلی راحت است مسائل مربوط به روز ازدواج تان را با چیزهایی مثل رنگ، گل ها و لباس زوجین شلوغ و پر از کلافگی کرد. اما در جایگاه اول فراموش نکنید که چرا دارید ازدواج می کنید زیرا شریکی برای زندگی تان پیدا کرده اید که آن قدر عاشقش هستید که می خواهید تمامی مابقی زندگیتان با وی شریک شوید.

پِرِز می گوید که این بهترین کار است. به خاطر داشته باشید که این روز در مورد ازدواج با بهترین دوستتان است. سایر دوستان و اطرافیان تان را بهتر است اطراف خودتان داشته باشید. البته که ممکن است چیزهایی در این روز اشتباه پیش بروند یا اختلالی در روند کارها به وجود آید اما در انتهای روز تمام چیزی که اهمیت دارد این است که شما ازدواج کرده اید.

55 ایده تک خطی باحال و جذاب برای یک مراسم عروسی فراموش نشدنی را نیز در مطلب 55 ایده برای مراسم عروسی که عاشقش می شوید بخوانید.

منبع: thelist

نویسنده: صبا عاصمی

صبا شوخ طبع و رک است. فیزیک خوانده، دوره ارشدش را می گذراند و خدا بخواهد دکترای فیزیک هم خواهد خواند. فیزیک را دوست دارد چون می خواهد از همه چیز سر در بیاورد و هر چیزی برایش جذاب است: علم، هنر، فرهنگ، تاریخ و فلسفه. برای فیلم و کتاب هم هیچ محدودیتی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *