بامیلو بلاگ / گوناگون / باگ مغزی چیست؟ چطور مغزمان را باگ زدایی کنیم؟

باگ مغزی چیست؟ چطور مغزمان را باگ زدایی کنیم؟

پس از اینترنت اکسپلورر، پُرباگ‌ترین چیزی که در دنیا وجود دارد مغز انسان است. برای شبیه سازی یک باگِ (اشکال) مغزی، به مغزتان بگویید ” پایه باش بریم باشگاه دَمبل بزنیم”. اما چیزی که رخ می‌دهد این است که شما فیس‌بوک را باز می‌کنید و ویدئوی شاباش دادن پدر داماد به دی جی حسین فسنقری را می‌بینید! این چیزی نبود که می‌خواستید. به این ایرادی که مغز دارد، اصطلاحاً می‌گوییم “باگ مغزی”. خوش‌بختانه برای باگ زدایی مغز راه‌حل وجود دارد. با ما باشید تا بدانید چطور در مغز خود باگ کُشی به راه بیندازید.

باگ دونی

دقیق‌تر که به مغزمان نگاه کنیم متوجه می‌شویم که نعوذبالله انگار یک مُشت میمون بازیگوش و دائم‌الخمر آن‌را طراحی کرده‌اند. درست همان حسی که ویندوز 8 به آدم منتقل می‌کند. در یک کلام : باگ‌ دونی.

مغز از یک مکانیزم رویداد-محور پیروی می‌کند، به این معنی که تقریباً هیچ کار خاصی نمی‌کند تا این‌که رویدادی اتفاق بیفتد. آن‎گاه به آن رویداد واکنش نشان می‌دهد. مثلاً دست‌تان به ماهی‌تابه می‌چسبد و می‌سوزد، آن‌را عقب می‌کشید. شکم‌تان به قار و قور می‌افتد، درِ یخچال را باز می‌کنید.

chart1-debug-brain

شما در طول روز با رویدادهای بسیاری مواجه می‌شوید. اگر مغز خود را ناصرالدین‌شاه قاجار و رویدادها را زن‌های حرمسرای او در نظربگیرید، پی خواهید برد که در آنِ واحد فقط قادر هستید به یک یا دو رویداد توجه کنید و یکجا حریف هر 300 نفر نمی‌شوید.

در اصل مغز ما هنگام تصمیم گیری، مثل گربه‌ای می‌ماند که برای گرفتن نور لیزر از این طرف به آن‌طرف ورجه وورجه می‌کند.

chart2-debug-brain

متأسفانه سیستم اولویت بندی مغز ما کمی درِپیت است: به‌صورت پیش‌فرض، مغز اولویت بالاتری برای چمبره زدن زیر لحاف قائل است تا ورزش کردن.

اما صبر کنید! ما باهوشتر از آن هستیم که …… اووه سنجابه رو

با تمام این احوال، مگر نه این‌که ما یک مغز زبر و زرنگ و هوشیار داریم؟ پس آن قسمتی که شبیه لازانیا است و ریاضی حل می‌کند و شطرنج بازی می‌کند و جزوه‌های خانم قارپوزیان را کپی می‌کند، چه کاره است؟

مسلّم است که مغز داریم، خوبش را هم داریم. اما این قسمت از مغز که مربوط به این کارها می‌شود هم رویداد-محور است. به عبارت ساده‌تر بعضی وقت‌ها تعطیل است. کاشف به عمل آمده که مغز ما دارای برچسب مصرف انرژی A+++ است، و فقط وقتی CPU (واحد پردازش هوشیاری) خود را روشن می‌کند که کارد به استخوان برسد. اگر می‌بینید یک ساعت است پشت فرمان نشسته‌اید و انگار حواس‌تان نیست، به این علت است که بخش هوشیاری مغز شما کرکره‌هایش را پایین کشیده و در استندبای به سر می‌برد.

هوشیاری‌تان به شما می‌گوید که ورزش کنید، حتی اگر خودتان نخواهید. زیرا این قسمت از مغزتان می‌داند که مزایای ورزش کردن در بلند مدت به سختی کشیدنِ کوتاه مدتِ آن می‌ارزد. تا وقتی که این قسمت کنترل شما را در اختیار دارد شما هم بچه‌ی حرف گوش کنی هستید و ورزش می‌کنید. اما هوشیار باقی ماندن انرژی زیادی می‌کشد. وقتی باتری مغزتان به حالت چشمک زن در می‌آید، خیلی سریع هوشیاری جای خود را به اولویت‌ها می‌دهد و این می‌شود که مغز دستور می‌دهد به‌جای ورزش کردن، بیخ دیواری بازی ‌کنید.


مقاله مرتبط: ۱۰ راه برای فهمیدن اینکه شما چه کاره هستید و مقاله چگونه بر زمان تسلط پیدا کنیم را حتما مطالعه کنید.


باگ زدایی

حالا می‌خواهیم دور تا دور مغز سَم سوسک بریزیم تا باگ‌ها را بکشد. قصد داریم با مغز مثل گربه عمل کنیم و آن را شرطی کنیم. به عبارت دیگر می‌خواهیم برای مغز “عادت” ایجاد کنیم.

رویداد جدید ما از یک حالت “گذار” شروع می‌شود. برای نمونه، شما از زیر لحاف و تُشک بیرون می‌آیید، این یک حالت گذار است. به سر کار می‌رسید و پشت میز کار خود قرارمی‌گیرید، این یک حالت گذار است. به خانه می‌رسید، این یک حالت گذار است.

این همان لحظه‌ی گذار است که در حین آن، رفتار شما توسط اولویت بندی‌های آبدوغ‌خیاری مغزتان تعیین می‌شود. به خانه رسیده‌اید و مغزتان رِ به رِ پیغام می‌دهد “داغونم، لِه لِه ام”. احتمال این‌که روی کاناپه یا کف فرش ولو شوید بسیار زیاد است. چاره چیست؟ باید جلوی این‌کار را بگیریم.

برای این‌کار نیازی نیست مدرک دکترای زبان برنامه‌ریزی مغز را داشته باشید. فقط کافی است این 3 کلمه را حفظ کنید : “Not Right Now”  و با همین سه کلمه روی مغز را کم کنید.

1- NOT

اول از همه، باید همه‌ی رویدادها را متوقف کنیم. برای چیره شدن بر حواس‌پرت‌کُن‌ها ترفندی وجود دارد و آن این‌است که فقط یک هدف ساده برای خودتان در نظر بگیرید و مثل مرد پای آن بایستید. نه یعنی تمام کارهای دیگر را بگذارید کنار. اگر وسوسه شدید فیس‌بوک را چک کنید بگویید نه. اگر کسی به شما گفت بیا برویم پشت درخت چیزی را نشانت بدهم، بگویید نه، حتی اگر دستشویی هم داشتید بگویید فعلاً نه. البته استثناءات را بگذارید کنار. معلوم است که اگر خانه‌تان آتش گرفت غریزه‌ی بقاءتان بر همه‌ی اولویت‌های دیگر مقدم می‌شود. اما در 99% موارد، در زندگی‌های راحت طلبانه‌ی شهری، بزرگترین خطری که شما را تهدید می‌کند این است که بخواهید با انگیزه‌های بقاءِ عصر حجری خود زندگی کنید. دنبال بهانه نباشید، کاری که می‌گوییم را انجام بدهید و به همه چیز بگویید نه.

ممکن است نگران شوید که نکند با نه گفتن به درخواست‌های این و آن تبدیل به یک دیوانه زنجیری رُبات‌نَما شوید. بعداً هم وقت برای آن حواس‌پرت‌کُن‌ها خواهید داشت. آدم‌ها هم انقدر 6 سیلندر نیستند که منظور کارتان را متوجه نشوند. هدف این است که هر جوری شده کاری که برای‌مان واقعاً در اولویت قرار دارد را انجام دهیم.

2- RIGHT

حالا از خودتان بپرسید الان دقیقاً باید کدام کار “درست” را انجام بدهید. دقت کنید که نگفتیم کدام کارهای درست. فقط و فقط یک کار درست وجود دارد.

نیازی نیست خیلی فسفر بسوزانید زیرا بخش هوشیاری مغز شما قبلاً برای‌تان تصمیم گرفته که هم اکنون انجام دادن چه کاری درست است. معمولاً این کارِ درست، همان کاری است که مدت‌ها می‌خواستید انجام بدهید اما برایش هیچ وقتی پیدا نمی‌کردید.

چالش شما در این قسمت انتخاب بین کار مهم و کار فوری است. مهم‌ترین چیزهای زندگی از قبیل تغذیه‌ی سالم کارهایی غیرفوری به شمار می‌روند. از آن‌طرف‌ رویدادهای باگ‌دار مغزمان خدای تعیین کردن فوریت هستند (مثل جواب دادن به تلفن). پس هنگامی‌که سر دو راهی اهمیت و فوریت قرار گرفتید، اهمیت را انتخاب کنید. شک نکنید که در دراز مدت به نفع‌تان می‌شود.


مقاله مرتبط: مدیریت زمان برای فری لنسرها و کار‌آفرینان


3- NOW

همین الان کار درست را انجام بدهید، اگر می‌خواهید برای ترک مصرف مواد مخدر راهی خانه بهبودی شوید همین الساعه بند کفش‌تان را ببندید و راهی شوید، نه بعد از خالی کردن منقل داخل سطل آشغال یا خاموش کردن زیر کتری یا دیدن اخبار بیست و سی. به خودتان وقت برای فکر کردن مجدد ندهید، هم اکنون که تنور داغ است بچسبانید. شروع کردن همیشه سخت‌ترین قسمت کار است؛ اگر اینرسی سکون شروع کار را سخت می‌کند، در عوض اینرسی حرکتی توقف کار شروع شده را سخت‌تر می‌کند.

با این کار به راحتی خرتان از پل می‌گذرد زیرا وقتی در حال گذار از مکانی به مکان دیگر هستید، مغزتان به طرز عجیبی پایه‌ی انجام دادن رویدادهای مختلف است. فقط یک هُل کوچولو می‌خواهد و بعد که روی غلتک افتاد خودش کار درست را به‌صورت روتین انجام می‌دهد.

متأسفانه ما عادت کرده‌ایم تا در لحظات گذار تصمیمات نابخردانه‌ای بگیریم زیرا درست حسابی از مغزمان کار نمی‌کشیم. فقط این کله‌ی کدو را مثل باری به این‌ور و آن‌ور می‌کشیم و باگ به باگ پیش می‌رویم. امیدواریم این مطلب برای شما خوانندگان مفید باشد و شما را در داشتن زندگی‌ای مفیدتر یاری کند

نویسنده: میثم

میثم عقیلی‌ هستم. متولد دهه‌ی پر زاد و ولد ۶۰. در اوج دلاوری خود در ۱۹ سالگی از ترس محاسبه سرعت بوق قطار در تونل تنگه‌زاغ و کله‌معلق زدن روی تپه‌های پادگان عجب‌شیر به سمت رشته مترجمی زبان انگلیسی خزیدم ولی دریغ از این‌که مترجمی نه اصلا علم است و نه جای آرامش. مثل تونلی است که علوم دیگر بوق بوق کُنان از توی دلش رد می‌شوند. عاشقِ خیال‌پردازهایی مثل هایائو میازاکی هستم و تن‌ماهی را نجوشانده می‌خورم. من اولین نویسنده‌ی بامیلوبلاگ هستم.

۲۸ دیدگاه ها

 1. فکر می کنم ویندوز ۸ خیلی هم عالیه

  • ویندوز ۸.۱ خوبه اما ویندوز ۸ یک خورده مشکل هویتی داشت. البته تمثیل هایی که در مقالات استفاده میشه برخی اوقات جنبه تفریح و خنده داره و قصد نقد چیزی رو نداره. بسیار ممنون که نظر دادید

 2. با سلام چقدر سایت خوبی دارید هم مطلباتون مفید و جالبه و هم نویسنه مهارت داره کاش سایتتون رو گسترش و بهبود بدین و به یه سایت همگانی و محبوب تر تبدیلش کنین
  با سپاس فراوان

  • نظر لطف شما هستش. بامیلو یک خانواده هستش و جدا شدن از هم مفهومی نداره. اما شاید روزی برای راحتی شما عزیزان برای دسترسی به مجله ما این کار رو انجام بدیم
   در هر صورت بسیار متشکر بابت حمایتتون و اینکه حتما تمام مقالات مارو مطالعه کنید

 3. واقعا مطالبتون و سایتتون عالی و مفید هستن .ممنون از زحمتتاتون

 4. من هم متشکرم. خیلی خوب بود و هست

 5. عالیه من با مغزم خیلی مشکل دارم کلن متوقفه

 6. Not
  Right
  now
  یاشااااا

 7. حال کردم خدایش هم مطالب جالبه هم نویسنده خوش ذوقش .من از سال۶۵تا حالا مقالات و کتب روانشناسی میخونم ولی اکثر مطالب تو سایت شما بود مطالب اساسیش هم بود به زبان ساده و شیرین خدایش مهرت میخواد بازم ممنون از زحماتتون

 8. زبان شیرین و مطالب علمی و کاربردی. این مطالب شاید زندگی هر کدوم از ما رو تغییر بده.

 9. سلام
  من يه سوال داشتم، باگهاي مغز من از اين قراره
  مثلا من دارم راجع به يه مسئله فك ميكنم كلي چيزاي ديگه همزمان وارد ميشه و تو اين مغز پيچ در پيچ من چطور مسائلو سازماندهي كنم كه باهام تركيب نشن؟
  يكم راجع به مسئله اول فكر نكردم سروكله ي ساير افكار هم وارد ميشه و ترافيك. در آخر بي نتيجه ميمونه،ميشه راهنمايي كنيد چطور افكار رو تو ذهنم دسته بندي كنم ممنون از مطالب خوبتون

  • ضعف تمرکز داری.برو تمرکزتو با تمرین بهتر کن والسلام
   البته یه چیز مهم(ک به تمرکز هم رب داره)اینه که وسوسه ها رو نادیده بگیری.ایا می توانی؟فقط انجامش بده و به چیزا دیگه فکر نکن(اول اهمیت)

 10. وااااای خدای من……بهتر از این نمیشه……خیلیییییییییییییییییییییی عالی بود…..
  اولین باره اومدوم توی این سایت….واقعا واقعا واقعا این مطالب رو جای دیگه نمیشه پیدا کرد…
  هزاران هزار بار ممنووووووووووووونم………

 11. عالیه . پپها میثم مختصر و مفید ی عنصر پیش برنده رو عنوان کرد یعنی ی تکست فوق العاده فقط محتاجِ ب مرد عمل نه عملی و زر زر های بعد از حرکت . برکتـ

 12. چند لحظه سکوت

  بابا ابن سایتتون معرکست محشره حرف نداره عالیه عالیه عالیه

 13. awwwwwwwliiiiiiiiii biiiiinazir
  ye donya mamnoooon bamilojunam 3ruze ke sobh ghable shorue karam in matlab ro mikhunam va say mikonam dar toole ruz ejrash konam
  vaaaghean komakam kardin
  mamnoooon

 14. NOT RIGHT NOW
  عالیه
  به امید خدا .

 15. بسیار عالی …

  میثم متشکرم !

  دوستان نیازمند به تعریف و تمجید از محصولات ماکروسافت (از اینترنت اکسپلورر گرفته تا ویندوز ۱۰ ) یا هر چیز دیگه ای … لطفا به فروم ها و صفحات مخصوص آن مطالب مراجعه کنند .
  “در مثال مناقشه نیست دوستان من ”

  معنای لغوی مناقشه در لینک زیر: http://dictionary.abadis.ir/Word/FaToFa/%D9%85%D9%86%D8%A7%D9%82%D8%B4%D9%87/

  با تشکر

 16. بسیار عالی…فوق العاده بود …ممنونم..

 17. تا حالا دیدین کسی بگه قلب آدم طوریه که انگار میمونا :||| برنامشو نوشتن ؟
  و یه باگ کوچولو ینی خدافظ
  حتی این مغز ما نیس که یه طوری نوشته شده . دقیقا انتخاب خود ماعه و تصمیمامون و عادتامون .
  کاش اینجوری نمیگفتین .

 18. خخخخخ
  با این قسمتش کلی خندیدم (اما صبر کنید ما باهوشتر از ان هستیم که …اووه سنجابه رو )
  اصلا یه مدت تکه کلامم شده بود اووه سنجابه رو

  به عشق این مقاله هم که شده پا میشم میرم مغزم رو باگ زدایی میکنم
  ای لاو یو میثم

 19. Not Right Now
  عالی بود. متفاوت و جذاب و اثر گذار

 20. خیلی عالی بود خیلی ممنون❤❤

 21. وای خدایا عالییییییی بود هم کلی خندیدم هم چیز یاد گرفتم ، ان شالله بتونم عملیش کنم

 22. مطالب شما به نظرم من متفاوت و کاربردیه
  قلم تواناو طنز شما به خواندن مطالب و تاثیر آن کمک می کند
  ممنونم

 23. خیلی گذرا وارد سایتتون شدم والان ۳ساعته دارم مو به مومطالبو میخونم ونکته برمیدارم.تشکر بابت مطالب جذاب و ضروری?

 24. مدیران محاسب آرمان

  عالی

 25. من هم عاشق زبان انگلیسی بودم. تو کنکور زبان رتبه دو رقمی آوردم ولی به قول یکی از مشاور ها :”الان دیگه مترجمی شغل نیس، بلکه مهارته!”
  منم به دنبال شغل رفتم دانشگاه آزاد و عمران خوندم!. فقط یه مشکلی داش اینکه بعدش نه شغل داشتم نه مهارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *