بامیلو بلاگ / دست نویس / بانوان نابغۀ ایرانی : ستارگان ابدی و افتخار آفرین ملی

بانوان نابغۀ ایرانی : ستارگان ابدی و افتخار آفرین ملی

بانوان نابغۀ ایرانی را تا چه حد می شناسیم؟ بسیاری نام مریم میرزاخانی را شنیده بودند و فعالیت های او را مایۀ افتخار ایرانیان و به خصوص بانوان ایرانی می دانند. به بهانۀ درگذشت قطب برتر ریاضیات ایران و جهان، خالی از لطف نیست نگاهی به دیگر بانوان موفق ایرانی بی اندازیم. دانشمندانی که با دست آورد های خود همواره ارزش و احترامی مضاعف برای وطن و مردم خود به دست آوردند.

این را هم بخوانید: مریم میرزاخانی

بیوگرافی مریم میرزاخانی : ملکۀ ریاضیات ایران و جهان

بانوان نابغۀ ایرانی : پروفسور فـریـنـاز کوشانـفـر

بانوان نابغۀ ایرانی : فـریـنـاز کوشانـفـر

فریناز 40 ساله فارغ‌التحصیل مقطع پسادکترا در رشتۀ مهندسی برق از دانشگاه برکلی (Berkeley) کالیفرنیاست. وی با اختراع نوعی از میکروتراشه ها به عنوان یکی از سی و پنج مخترع برتر قرن بیست و یکم به‌شمار ‌می رود. فریناز کوشانفر هم اکنون استاد دانشگاه رایس (Rice) است.

بانوان نابغۀ ایرانی : پروفسور مــونــا جــراحـی

بانوان نابغۀ ایرانی : مــونــا جــراحـیمونا 38 ساله فارغ‌التحصیل مقطع پسادکترا در رشته مهندسی الکترونیک از دانشگاه استنفورد است. به لطف پروژه‌های خلاقانه در ساخت وسایل نانو، مونا به عنوان اولین ایرانی در کاخ سفید از دست رئیس‌جمهور آمریکا مدال افتخار دریافت کرد. وی در حال حاضر استاد دانشگاه میشیگان آمریکاست.

بانوان نابغۀ ایرانی : پروفسور رکـسـانـا مـصـلحـی

بانوان نابغۀ ایرانی : رکـسـانـا مـصـلحـیرکسانا  37 ساله فارغ‌التحصیل مقطع پسادکترا در رشتـۀ اپیدمیولوژی ژنتیک از دانشگاه ونکوور کاناداست. وی تاکنون دو بار جایزۀ سیب طلایی را از موسسۀ ملی بهداشت جهانی (NIH) دریافت نموده و رکوردی بی‌سابقه از خود به جا گذاشته است. رکسانا در حال حاضر استاد دانشگاه آلبانی (ALbany) ایالت نیویورک است.

بانوان نابغۀ ایرانی : پروفسور آزاده تــبــازاده

بانوان نابغۀ ایرانی : آزاده تــبــازادهآزاده  50 ساله فارغ‌التحصیل مقطع دکتری تخصصی در رشته شیمی از دانشگاه استنفورد است. وی به عنوان یکی از ده دانشمند برتر ایستگاه فضایی ناسا شناخته می‌شود و موفق به دریافت مـدال اتحادیه ژئوفیزیک آمریکا شده است. این مدال بالاترین افتخاری‌ است که دولت آمریکا به دانشمندان برجسته اعطا می‌کند. آزاده هم اکنون استاد دانشگاه استنفورد است.

بانوان نابغۀ ایرانی : پروفسور پــردیـس ثـابـتـی

بانوان نابغۀ ایرانی :  پــردیـس ثـابـتـیپردیس 49 ساله فارغ‌التحصیل مقطع پسادکتری در رشتۀ ژنتیک از دانشگاه هاروارد آمریکـاست. او سومین زن در طول تاریخ هاروارد است که با معدل 100 از مدرسۀ پزشکی این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده. اخیراً به عنوان یکی از 100  چهره‌ی نابغۀ جهان از سوی گروه بین‌المللی (Creators Synectics) معرفی شده و از او به عنوان یکی از هشت نابغه‌ای که دنیای ما را متحول خواهند ساخت یاد می کنند. پردیس در حال حاضر استاد دانشگاه هاروارد است.

نویسنده: سپندار معینی

سپندار فعالیتش در زمینه مد و لباس را از سال 1388 شروع کرد. هدف همکار آرام و خون گرم ما، انتقال دانش و آشناسازی تمامی علاقه مندان، با مد روز و سبک چهار پایتخت بزرگ مد جهان است. در کنار مباحث کاهش وزن و سبک زندگی سالم، سپندار به فراگیری زبان های مختلف، ترجمه همزمان، داستان نویسی، سریال و فیلم، بازی های رایانه ای، آشپزی ( به قول خودش در حد فست فود بلده!) و پیاده روی علاقه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *