استان یزد
بامیلو بلاگ / سبک زندگی / سفر و گردشگری / بامیلو برای تمام ایران : استان یزد

بامیلو برای تمام ایران : استان یزد

استان یزد یکی از استان های ایران به مرکزیت شهرستان یزد است. در سال 1348 یزد از استان اصفهان جدا و به فرمانداری کل تبدیل شد. این استان تا سال 1352 یکی از شهرستان های استان اصفهان محسوب می شد. در سال ۱۳۵۲ با مصوبه هیئت وزیران به استان ارتقا پیدا کرد. در ادامه مطلب با بامیلو بلاگ همراه باشید.

پیوند استان یزد با حضرت سلیمان

بامیلو برای تمام ایران : استان یزد

یزد در مرکز ایران قرار گرفته و از پیرامون با استان های اصفهان، خراسان جنوبی، کرمان و فارس همسایه است. این استان در حدود ۷۴۴۹۳ کیلومتر مربع وسعت داشته و به تنهایی چهار و نیم درصد از کل مساحت ایران را در بر می گیرد. واژه ی «یزد» به معنی پاک و مقدس است و شهر یزد نیز به مفهوم شهر خدا و سرزمین مقدس است. جمعیت این استان طبق سرشماری سال 95 حدود 1 میلیون و 139 هزار نفر است.

در فصول بهار و تابستان، آب و هوای بیشتر مناطق استان، گرم و خشک و در فصول زمستان و پاییز سرد و نسبتاً مرطوب است. یزد اولین شهر ایران است که در یونسکو به ثبت جهانی رسیده و یک افتخار برای ایرانیان است.

بامیلو برای تمام ایران : استان یزد

در برخی از منابع، بنای اولیه برخی از شهرهای استان را به سلیمان پیامبر (ع)، ضحاک، اسکندر مقدونی و ابراهیم پیامبر (ع) نسبت داده اند. آثاری چون دست افزارهای به دست آمده از دره های شیرکوه، نگاره های کوه ارنان و سفال های منقوش قلعه ی میبد نشان دهنده ی تمرکز مدنیت یزد در گذشته در چهار منطقه ی بافق و فهرج، یزد، رستاق و میبد و اردکان است.

شهرستان یزد

بامیلو برای تمام ایران : استان یزد - شهرستان یزد

یزد پس از اشکذر کوچکترین شهرستان استان یزد به لحاظ مساحت بشمار می رود. با این وجود پرجمعیت ترین شهرستان این استان با جمعیتی بالغ بر 656 هزار نفر است و بیش از 57 درصد جمعیت استان را به خود اختصاص می دهد.

مرکز شهرستان یزد نیز شهر یزد است. این شهر بین رشته های شیرکوه و خرانق و در دشتی گسترده به نام دشت یزد-اردکان قرار گرفته است. اولین صندوق امانات جهان در ۱۷۰۰ سال پیش در حوضه تمدن این شهر بنا شده است. اوج آبادانی یزد از سده ی «هشتم هجری» به بعد بوده و اتابکان یزد از مهم ترین عوامل پیشرفت این شهر در سده های گذشته بشمار می روند. یزد در منطقه فلات مرکزی ایران واقع شده است.

استان یزد - شهرستان یزد

شهر یزد به دلیل نام گذاری آن توسط خواجه نظام الملک طوسی در قرن پنجم هجری به دارالعباده معروف است. همچنین در سال ۹۶ برای بیست و چهارمین سال پیاپی یزدی ها مقام نخست پذیرش در کنکور سراسری کشور را به خود اختصاص دادند.

بامیلو برای تمام ایران : استان یزد

در بعضی از منابع، بنای اولیه برخی از شهرهای این استان چون «میبد» را به سلیمان پیامبر (ع)، «یزد» را به ضحاک و اسکندر مقدونی و «ابر کوه» را به ابراهیم پیامبر (ع) نسبت داده اند. این بیانگر قدمت و پیشینه تاریخی و فرهنگی سرزمین و مردم این دیار است. بیشتر مردم یزد مسلمان هستند و گروه بزرگی از زرتشتیان ایران نیز در یزد ساکن هستند. اقلیت کوچکی از یهودیان نیز در این شهر حضور دارند.

بامیلو برای تمام ایران : استان یزد

از مهمترین اماکن دیدنی این شهرستان می توان به آتشکده یزد، باغ دولت آباد، عمارت خانه پدری یزد، موزه آب، خانه تاریخی شاه شجاع، مجموعه امیر چخماق، مسجد جامع یزد، مدرسه ضیائیه، پارک کوهستان، خانه تهرانیا، دخمه زرتشتیان، هتل موزه فهادان، بازار مسگرها، خانه مرتاض، بقعه دوازده امام، غار پرویز، کنیسه ملا آقا بابا، خانه محمودی، موزه وزیری، امامزاده سید محمد جعفر، قلعه خویدک، خانه شکوهی، امامزاده سید گلسرخ، بقعه سید شمس الدین، خانه حیرانی، قلعه رحمت آباد، حمام فهرج، دروازه قرآن یزد و غار مسجد اشاره کرد.

شهرستان میبد

بامیلو برای تمام ایران : استان یزد - شهرستان میبد

شهرستان مِیبُد یکی از شهرستان های استان یزد در مرکز کشور است. شهر میبد مرکز این شهرستان است. این شهر حدود ۷۰۰۰ سال قدمت دارد و در جمع قدیمی ترین شهرهای دنیا قرار دارد. جمعیت این شهرستان در سال 95 حدود 100 هزار نفر بوده است.

مهمترین بنای تاریخی این شهرستان با بیش از ۷۰۰۰ سال قدمت، نارین قلعه است. این بنا توانسته عنوان قدیمی ترین بنای تاریخی را به خود اختصاص دهد و تا کنون هیچ کشوری نتوانسته ادعای بنایی قدیمی تر از آن را داشته باشد. برخی از مردم محلی می گویند که این بنا متعلق به زمان حضرت سلیمان است و توسط یکی از دیوهای تحت سلطه ایشان ساخته شده است. عملیات مرمت این قلعه، سال گذشته به اتمام رسید ولی مرمت های دوره ای آن همچنان در جریان است. سالانه بین 100 تا 150  میلیون صرف مرمت های دوره ای و مستمر نارین قلعه می شود.

استان یزد - شهرستان میبد

از دیگر اماکن دیدنی شهرستان میبد می توان روستای مزرعه کلانتر، قلعه مهرجرد، کاروانسرای شاه عباس، چاپارخانه میبد، امامزاده میر شمس الحق، برج محمد آباد، برج کبوترخانه، آب انبار کلار و اقامتگاه های بومگردی عطار، عمه رباب، شاطر بمون و وستا را نام برد.

شهرستان اردکان

بامیلو برای تمام ایران : استان یزد - شهرستان اردکان

سومین شهرستان استان یزد که جمعیت نسبتاً زیادی دارد شهرستان اردکان با حدود 98 هزار نفر جمعیت است. اردکان همچنین بزرگترین شهرستان یزد به لحاظ مساحت است و حدود یک سوم مساحت استان را به خود اختصاص می دهد.

اردکان زادگاه سید محمد خاتمی است. این شهرستان در قلب بیابان مرکزی ایران، ۶۴ کیلومتری شمال غربی یزد، آب و هوایی خشک دارد و بیشتر سطح ان پوشیده از بیابان است. بر خلاف شرایط طبیعی نامطلوب، کشاورزی به ویژه باغبانی فعالیت اصلی مردم اردکان است. منابع آب، بادگیرها، خانه هایی با دیوارهای بلند و کوچه های باریک نشان دهنده تلاش ساکنان در برابر شرایط نامساعد است.

استان یزد - شهرستان اردکان

مهمترین جاذبه اردکان زیبایی شگفت انگیز بیابان آن است که هر ساله توجه بازدیدکنندگان زیادی را به خود جلب می کند.

مهمترین اماکن دیدنی اردکان عبارت اند از اقامتگاه بومگردی طبایی، برج گلبهاری، برج خلار، روستای ترک آباد، مسکن مجوسیان (قلعه خرانق)، مسجد جامع محمد سعید، برج توت، برج ارجنان، خانه تقدیری، موزه مردم شناسی، خانه قاجاری سنایی، خانه افضلی، دریاچه برم فیروز، فرودگاه انگلیسی ها و دخمه های شریف آباد.

دیگر شهرستان های یزد

بامیلو برای تمام ایران : استان یزد - دیگر شهرستان های یزد

یزد در مجموع دارای 10 شهرستان است که به 3 مورد آنها اشاره شد. دیگر شهرستان های استان شامل مهریز (51700 نفر)، ابرکوه (51500 نفر)، بافق (51 هزار نفر)، تفت (44 هزار نفر)، خاتم (36500 نفر)، اشکذر (32500 نفر) و بهاباد (17 هزار نفر) هستند.

از مهمترین اماکن دیدنی این شهرستان ها نیز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مهریز: بادگیر شکیب (بلندترین بادگیر جهان)، روستای طزنج، روستای منشاد، کوه درمانی، مسجد جامع منگاباد، مسجد جامع مهرپادین، عمارت سنمبر، برج آسیاب ریگ، زیارتگاه سید غیاث الدین، رباط نوسریزرد، خانه محمد آقا ابویی مهریزی و بازار دروازه

بامیلو برای تمام ایران : استان یزد - مهریز

  • ابرکوه: اقامتگاه های بومگردی سالار و سرو کهن، سفره خانه سنتی کومه بی بی سید، روستای شهرسب، قلعه خسروآباد، قلعه حاجی خان اسفندآباد، خانه آقازاده و خانه صولت

بامیلو برای تمام ایران : استان یزد - ابرکوه

  • بافق: اقامتگاه بومگردی خانه معمار، روستای بیدان پنج، روستای شادکام، کمپ کویرنوردی شن و شادن، کویر مغستان، باغ تیتو، روستای قطرم، قلعه باقرآباد، روستای فهرج و چشمه پیروزه

بامیلو برای تمام ایران : استان یزد - بافق

  • تفت: اقامتگاه های بومگردی حاجی خان، نار تی تی و باغ دو سرو، آتشکده چم، چشمه تامهر، حسینیه صاحب الزمان، قلعه توران پشت، غار نباتی، مسجد شاه ولی، کوه ارنان، قلعه پهلوان بادی، گنبد شیخ جنید، باغ حافظی و عمارت و باغ صدری

بامیلو برای تمام ایران : استان یزد - تفت

  • خاتم: چنار کهنسال کرخنگان، سرچشمه، غارهای خانه خدا و بابازاهد، قلعه ملکی و قلعه مروست

بامیلو برای تمام ایران : استان یزد - خاتم

  • اشکذر: اقامتگاه های بومگردی سرای محبت و رستاق، مسجد حاجی رجبعلی، آسیاب اشکذر، قلعه ابراهیم آباد صدوق، بقعه سلطان محمود شاه، مسجد ریگ، اسفنجریه و مجموعه حجت آباد وزیر

بامیلو برای تمام ایران : استان یزد - اشکذر

  • بهاباد: مقبره ملا عبدالله، خندق بهاباد، برج قلعه، بقعه شیخ ضیاءالدین، ساباط قلعه، حدیله، قلعه جنت آباد و موزه علوم طبیعی

بامیلو برای تمام ایران : استان یزد - بهاباد

 

نویسنده: هادی ملکی

هادی فعالیت حرفه‌ای خود را در سطح وب از سال 1390شروع کرد. در زمینه‌ سبک زندگی، دیجیتال مارکتینگ، سخنوری، آی‌تی، زبان انگلیسی و کروماکی تخصص داشته و تناسب اندام جزو علایق اصلی وی بشمار می‌رود. در این راستا کاهش وزن 35 کیلوگرم در یک سال از افتخارات او محسوب می‌شود. هادی معتقد است زبان طنز مؤثرترین زبان انتقال اطلاعات است.

یک دیدگاه

  1. هادی ملکی, thanks a lot for the article post.Much thanks again. Fantastic.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *