استان گلستان
بامیلو بلاگ / اخبار بامیلو / بامیلو برای تمام ایران : استان گلستان

بامیلو برای تمام ایران : استان گلستان

استان گلستان از استان های شمالی ایران بوده و مرکز آن گرگان است. پرجمعیت ترین شهرستان آن گرگان و بزرگترین شهرستان آن نیز به لحاظ مساحت گنبد کاووس است. مردم این استان به زبان های ترکمنی، مازندرانی، فارسی و ترکی سخن می گویند. دو قوم بزرگ این استان را شمالی ها و ترکمن ها تشکیل داده اند. مذهب اکثریت مردم گلستان، اهل سنت است.

پیشینه استان گلستان

بامیلو برای تمام ایران : استان گلستان

گلستان تا سال ۱۳۷۶ بخشی از استان مازندران بود، اما در آن سال به صورت استانی مستقل به نام گلستان درآمد و شهرستان گرگان به عنوان مرکز آن برگزیده شد. بیشتر شهرهای کنونی استان از قدمت چندانی برخوردار نیستند و از بزرگ شدن روستاها به وجود آمده اند و به عبارتی روستاشهر بشمار می آیند. با این وجود، شهرستان های گرگان و گنبد کاووس ریشه تاریخی دارند. روستاهای استان گلستان به صورت متمرکز و نزدیک به هم هستند. این روستاها در راستای جاده ها و رودها به صورت طولی و در بخش های کوهستانی به صورت پلکانی هستند.

گلستان دارای 14 شهرستان به نام های آزادشهر، آق قلا، گرگان، گنبدکاووس، بندر ترکمن، کوموش دپه، رامیان، کردکوی، بندرگز، علی آباد کتول، گالیکش، کلاله، مراوه تپه و مینودشت و دارای ۲۶ شهر و ۲۷ بخش و ۶۰ دهستان است. طبق آمار سال 1395، گلستان حدود 995 هزار نفر جمعیت دارد که حدود نیمی از این جمعیت در گرگان ساکن هستند.

شهرستان گرگان

بامیلو برای تمام ایران : استان گلستان - شهرستان گرگان

گرگان یکی از سرسبزترین و زیباترین شهرستان های ایران بشمار می رود. طبق سرشماری سال 1395 حدود 480 هزار نفر جمعیت دارد.

مردم شهرستان گرگان با گویش طبری و فارسی گرگانی سخن می گویند. اقوام آن ساکنان بومی گرگان، مازنی ها، کتولی ها، سیستانی ها، ترکمن ها، بلوچ ها، شاهرودی ها، آذری ها و برخی خراسانی های مهاجر هستند.

سوغات این شهرستان شامل نان خرمایی، حلوا اماج، نان پادرازی، نان زنجبیلی و سرقربیلی است.

از مهم ترین اماكن تفریحی و آثار باستانی این شهرستان می توان پارک جنگلی ناهارخوران، النگ دره، قرق، آبشار و چشمه آب گرم زیارت، بافت قدیم گرگان، كاخ آقا محمد خان قاجار، بنای قدیمی شهر گرگان از جمله خانه كبیر و تقوی، مدرسه عمادیه، مسجد جامع گرگان، بقعه امام زاده ها (نور، نه تن عبدالله و . . .) دهكده توریستی زیارت، تورنگ تپه و كاروان سراهای قزلق، دیمه لو و رباط سفید اشاره نمود.

شهرستان گنبد کاووس

بامیلو برای تمام ایران : استان گلستان - شهرستان گنبد کاووس

گنبدکاووس دومین شهرستان گلستان با حدود 350 هزار نفر جمعیت است. به لحاظ مساحت نیز بزرگترین شهرستان این استان با 5071 کیلومتر مربع محسوب می شود.

نام این شهرستان از نام گنبد قابوس بن وشمگیر گرفته شده است كه مقبره وی در شمال شهر قرار دارد. مهمترین مراكز گردشگری و باستانی این شهرستان عبارتند از: تالاب های بین المللی آلماگل، آلاگل و آجی گل، بازارچه مرزی اینچه برون، یاریم تپه، گبری قلعه، برج قابوس، شهر باستانی جرجان، امام زاده یحیی بن زید.

شهرستان مینودشت

بامیلو برای تمام ایران : استان گلستان - شهرستان مینودشت

نام قدیم مینودشت، حاجیلر بوده است. این شهرستان با توجه به مناظر طبیعی، تفرجگاه های زیبا، وجود آثار باستانی، صنایع دستی و تولید ابریشم و عسل یكی از جاذبه های گردشگری استان محسوب می شود.

از جمله اماكن گردشگری باستانی شهرستان مینودشت پارک ملی گلستان، جنگل باقر آباد و فارسیان، موزه های حیاط وحش و تاریخ طبیعی پارک ملی گلستان، تنگه چلچای، آقا چشمه، ماهی پران، دشت حلقه و غار باستانی كیارام است.

قدیمی ترین بقایای حضور انسان كه در استان گلستان شناخته شده غار كیارام است كه به 100 هزار سال پیش و دوره پارینه سنگی میانه (موسترین) تعلق دارد. همچنین دشت حلقه به عنوان وسیع ترین سایت باستانی استان كه 238 هكتار وسعت دارد در این شهرستان قرار گرفته است.

شهرستان کلاله

بامیلو برای تمام ایران : استان گلستان - شهرستان کلاله

از جمله مراكز گردشگری و آثار باستانی کلاله چشمه زاو، آق سو، زیارتگاه خالدبن سنان، مسجد و مدرسه كریم ایشان، مقبره مختومقلی فراغی، زیارتگاه امام عبدالله و سه كارگاه كاوش باستان شناسی در دیوار تاریخی گرگان به نام های كارگاه قره دیب، كارگاه یسا قلیق و كارگاه قره یسر (گرگر) است.

شهرستان آزادشهر

بامیلو برای تمام ایران : استان گلستان - شهرستان آزادشهر

این شهرستان با قرار گرفتن در محل تلاقی مسیرهای گرگان، گنبد كاوس و شاهرود دارای چشم اندازهای طبیعی و تاریخی بسیاری است.

از مركز گردشگری و باستانی آزادشهر می توان بقعه متبركه امام زاده محمد بن زید (آق امام) و پارک جنگلی را نام برد.

شهرستان رامیان

بامیلو برای تمام ایران : استان گلستان - شهرستان رامیان

رامیان كه از نظر طبیعی به دو قسمت جلگه ای و كوهستانی تقسیم می شود جمعیتی بالغ بر 86 هزار نفر دارد. این شهرستان دارای جنگل های غنی و چشم اندازهای زیبا است.

مهمترین اماكن گردشگری و تاریخی رامیان چشمه گل رامیان، آبشار شیرآباد، غار شیرآباد، قلعه ماران، پارک جنگلی آهنگران، امام زاده پیر، مسجد سادات، تپه های انجیلو، نقاره خانه، مدرسه و كاخ رضاشاهی و بقعه الهادی است.

شهرستان بندرگز

بامیلو برای تمام ایران : استان گلستان - شهرستان بندرگز

این شهرستان كه در منتهی الیه غربی استان گلستان واقع شده است جمعیتی بالغ بر 46 هزار نفر را دارا است. با وجود جاذبه های گردشگری مانند دریا، جنگل و اماكن تاریخی، این شهرستان را می توان از مراكز مهم گردشگری استان محسوب نمود.

مراكز دیدنی شهرستان بندرگز عبارتند از اسكله توریستی، چشمه قلقلی، جنگل باغو، خلیج گرگان، سیكاپل، جركلباد، امامزاده حبیب الله و امامزاده سفید چال.

شهرستان کردکوی

بامیلو برای تمام ایران : استان گلستان - شهرستان کردکوی

این شهرستان كه در غرب استان واقع شده است، دارای 71 هزار نفر جمعیت است. وجود چشم اندازهای طبیعی و تاریخی و صنایع دستی زیبا موقعیت گردشگری مناسبی را برای این شهرستان به وجود آورده است.

از مناطق گردشگری و باستانی این شهرستان می توان منطقه حفاظت شده جهان نما، روستای ییلاقی درازنو، برج رادكان، شهر قدیمی تمیشه و دیوار تمیشه، امامزاده روشن آباد و جاده شاه عباسی را نام برد.

شهرستان آق قلا

بامیلو برای تمام ایران : استان گلستان - شهرستان آق قلا

شهرستان آق قلا در 15 كیلومتری شمال شرقی گرگان و در كنار رودخانه گرگانرود قرار گرفته است. این شهر توسط شاه عباس در سال 1020 هجری قمری بنا شده كه به نام اسپیدژ یا دژ سفید و در زمان حكومت پهلوی به پلوی دژ تغییر نام داد و امروز آق قلا نام گرفته است.

اماكن دیدنی و گردشگری شهرستان شامل گل فشان های قارنیارق نفتیجه، اینچه، پل آق قلا و پنج شنبه بازار آق قلا است.

شهرستان علی آباد کتول

بامیلو برای تمام ایران : استان گلستان - شهرستان علی آباد کتول

شغال تپه كهن ترین استقرار بشر در شهر علی آباد است كه در مركز این شهر قرار گرفته است و به دوران تاریخی تعلق دارد.

از مراكز مهم باستانی و گردشگری این شهرستان می توان به آبشار و پارک جنگلی كبودوال، دهكده های ییلاقی رودخانه زرین گل، دهنه محمد آباد، معصوم آباد، نرگس تپه و نوران گلین تپه اشاره نمود.

شهرستان بندر ترکمن

بامیلو برای تمام ایران : استان گلستان - شهرستان بندر ترکمن

این شهرستان با وجود جاذبه های طبیعی مانند دریا و صنایع دستی غنی تركمن، یكی از مهمترین مراكز گردشگری استان محسوب می شود.

از مهمترین مناطق گردشگری و باستانی بندر تركمن می توان از تالاب گمیشان، جزیره آشوراده، اسكله توریستی تركمن، میدان سواركاری، پادگان روس ها، آرامگاه بهاء الدین نقشبندی، دیوار تاریخی گرگان و قیزلر قلعه نام برد.

بامیلو برای تمام ایران، امروز استان گلستان

بازار اینترنتی بامیلو با شعار «ارسال رایگان، هر روز یک استان» و با هدف ارزش نهادن به مشتریان عزیز استان های سرتاسر کشور، برنامۀ ویژه ای تدارک دیده است. در این طرح، هر روز یک استان سفارش های خود را به صورت «ارسال رایگان» دریافت خواهد کرد. بنابراین، اگر شما هم در استان گلستان زندگی می کنید؛ امروز می توانید سفارش های خود را بدون هزینۀ ارسال دریافت کنید.

تمامی سفارش های ثبت شده تا پایان امروز (28 بهمن) از استان گلستان که بالاتر از 10 هزار تومان باشند؛ به صورت رایگان ارسال می گردند.

نویسنده: هادی ملکی

هادی فعالیت حرفه‌ای خود را در سطح وب از سال 1390شروع کرد. در زمینه‌ سبک زندگی، دیجیتال مارکتینگ، سخنوری، آی‌تی، زبان انگلیسی و کروماکی تخصص داشته و تناسب اندام جزو علایق اصلی وی بشمار می‌رود. در این راستا کاهش وزن 35 کیلوگرم در یک سال از افتخارات او محسوب می‌شود. هادی معتقد است زبان طنز مؤثرترین زبان انتقال اطلاعات است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *